Jedna z najrozšírenejších zoznamovacích stránok pre dospelých v SR - erotická zoznamka flirtkontakt.sk

Pálenie po sexe nie je v poriadku: Aké sú príčiny?

3.jún 2021
Pálenie po sexe nie je v poriadku: Aké sú príčiny?

Sex by rozhodne nemal bolieť. Napriek tomu ale podľa The American College of Gynecologists and Obstetricians tri zo štyroch žien niekedy vo svojom živote prežijú bolestivý sexuálny styk. To je celkom alarmujúce, predovšetkým preto, že sex by mal človeka uvoľniť, je to nával endorfínov, vďaka ktorým sa cítite skvele, a nemal by byť vôbec spojený s bolesťou.

To platí ale aj pre obdobie po sexe. Ak pociťujete ihneď po sexe (ale môže to byť dokonca až niekoľko hodín) pálenie, je celkom veľká šanca, že niečo nie je tak úplne v poriadku.

Ak vás pálenie po sexe trápi, môžete sa pozrieť nižšie, kde rozoberieme niektoré z najčastejších príčin a poradíme, kedy je na čase navštíviť gynekológa.

Prečo prežívam po sexe pálenie?

Erotické hračky

Samozrejme vám na našich stránkach často radíme, aby ste do svojho sexuálneho života zaradili rôzne druhy erotických hračiek a pomôcok, či už pre partnerský sex alebo sólo hrátky. Ale ak po týchto pekných a vzrušujúcich chvíľkach prežívate pálenie, vinníkom môže byť aj váš malý bzučivý kamarát. Väčšinou sa stretávame s dvoma hlavnými dôvodmi:

Dôvod prvý: Materiály použité na výrobu vibrátora spôsobujú podráždenie. Erotické hračky sú vyrobené z rôznych materiálov, preto si pred nákupom prečítajte podrobnosti o zložení, ktoré nájdete na obale alebo na internetovej stránke. Zvlášť ak ste na čokoľvek alergickí. Dobrým pravidlom je zvoliť hračku, ktorá neobsahuje latex, nebezpečné chemikálie, ako sú napríklad ftaláty, a je neporézna. Neporézna znamená, že je vyrobená z materiálu, ktorý nemá veľké póry, a baktérie sa teda na nej neusadzujú tak dobre ako v poréznych materiáloch (napríklad guma, ale aj umelá hmota). Skvelým neporéznym materiálom je kov, sklo alebo lekársky silikón.

Dôvod druhý: nečistíme svoje erotické hračky správne. Je absolútne nevyhnutné, aby ste svoju erotickú hračku po každom použití očistili mydlom bez vône a teplou vodou. Ešte raz opakujeme: mydlo bez vône. Tým sa vyhnete rastu baktérií, ktoré by mohli spôsobiť vaginálnu infekciu a postkoitálne pálenie. Ako sa ďalej starať o erotické hračky si môžete prečítať v našom článku Správna starostlivosř o sexuálne pomůcky.

Používate pri sexe erotické pomôcky? Dbajte na ich starostlivosť po každom sexe, aby ste sa vyhli nepríjemnostiam!

Prací prostriedok

Niektoré prísady v pracích prostriedkoch môžu tiež spôsobiť vaginálne pálenie. Farbivá, vône, konzervačné látky, povrchovo aktívne látky, enzýmy, parabény, rozpúšťadlá, emulgátory a ďalšie chemikálie môžu buď priamo dráždiť pokožku, alebo spôsobiť alergickú reakciu. Gersh tiež vysvetľuje, že chemické vône v detergentoch sú bežnou príčinou spálenia pokožky a vyrážok.

Najlepším spôsobom, ako zistiť, či je váš prací prostriedok príčinou pálenia vagíny, je okamžite ho prestať používať a pokožku potrieť upokojujúcim gélom alebo krémom, ako je aloe gél alebo bambucké maslo, a pozorovať, či podráždenie v pošve zmizne (alebo sa spočiatku aspoň zlepší ). Môžete tiež vyskúšať iný prací prostriedok s menším množstvom farbív a vôní, často také nájdete pod názvami sensitive, pre citlivú pokožku, prípadne s informáciou, že sú vhodné pre malé deti a bábätká. Ak sa však podráždenie nezlepší do troch dní, je najlepšie navštíviť lekára.

Spodná bielizeň

Tangá môžu dráždiť vchod pošvy a viesť k podráždeniu a zápalu. Nielen, že je to samo o sebe otravné a nepríjemné, ale chronický zápal môže tiež viesť k premnoženiu baktérií, ktoré by mohli nakoniec spôsobiť vaginálnu infekciu alebo infekciu močového mechúra. A tiež by ste si mali uvedomiť, že oblasť okolo pošvy susedí so zadkom a fekálne baktérie sa tak môžu prenášať z akéhokoľvek pohybu táng od zadku po vagínu, čo zvyšuje pravdepodobnosť infekcie.

Stres

Stres môže ovplyvniť vaše hormóny aj vašu prirodzenú vaginálnu vlhkosť. Či už ste nervózny z nadchádzajúcej sexuálnej chvíľky alebo kvôli iným so sexom nesúvisiacim stresorom vo vašom živote, táto suchosť môže spôsobiť, že sa pokožka vašej pošvy spáli a bude vám nepríjemne. Rozhodne odporúčame používať lubrikačný gél a pridať do sexy chvíľok viac predohry, aby bol zážitok čo najpríjemnejší.

Tampóny

Existuje celý rad dôvodov, prečo by používanie tampónu mohlo spôsobiť vaginálnu bolesť alebo podráždenie. Ak tampón nevložíte správne alebo ho nezasuniete dostatočne hlboko, môže dôjsť k pocitu pálenia. Ak je vaša vagína tiež suchšia ako u väčšiny žien, môže sa stať, že zavedenie tampónu bude zvlášť nepríjemné.

Nevhodná spodná bielizeň môže byť jedným z dôvodov, prečo zažívate nepríjemný pocit vo svojich intímnych partiách

Zjazvené tkanivo (napríklad po pôrode, operácii alebo zranenia)

V publikácii The Vagina Biblie vysvetľuje jej autorka Jennifer Gunter, že po vaginálnom pôrode môžu natrhnutie, epiziotómia alebo iné problémy spojené s pôrodom spôsobiť zjazvenie medzi vaginálnym otvorom, čo spôsobí bolesť, a niekedy bude dokonca potreba chirurgický zákrok. Táto jazva je krehká a sexuálna penetrácia môže ľahko túto krehkú pokožku poraniť. Táto bolesť je často popisovaná ako pocit pálenia. Je ale veľmi nepravdepodobné, že by sa vás tento bod týkal, ak ste nikdy nemali žiadnu operáciu intímnych partií, ich zranenie alebo ste nerodili vaginálne.

Produkty, ktoré používate

Najčastejšou príčinou pálenia intímnych partií počas alebo po sexe sú produkty, ktoré používate pri hygiene. A určite ste už niekedy počuli alebo čítali, že by ste vagínu mali umývať len vodou, prípadne produktmi na to určenými, nie klasickým mydlom alebo sprchovým gélom.

Vnútro pošvy má totiž svoje mechanizmy, ktoré udržujú pH v rovnováhe. Svoju vulvu - oblasť kože okolo pošvy - si môžete umyť jemným mydlom, ale mali by ste sa vyhnúť všetkému, čo obsahuje farbivá alebo vône. Ak máte pocit, že si musíte vagínu drhnúť, aby ste zamaskovali zápach, ktorý je pre vás abnormálny, mali by ste namiesto ošetrovania parfémovaným mydlom navštíviť svojho lekára a zistiť, čo ho spôsobuje.

Je tiež dôležité si uvedomiť, že niektoré telá sú na niektoré produkty citlivejšie ako iné tela. Niektoré ženy znesú aj silne voňajúce mydlo a iné nič iné ako vodu, bez toho aby sa podráždili. Je to v zásade vec typu pokus-omyl - ak zistíte, že u jedného prípravku neustále dochádza k suchosti, podráždeniu alebo páleniu, skúste prejsť na iný.

Holenie

To, akým spôsobom odstraňujete svoje chĺpky z intímnych miest a čím, môže tiež spôsobiť podráždenie. Hoci v skutočnosti odstraňujete chĺpky z vulvy, nie z vagíny, aj tak môže pálenie byť veľmi nepríjemné, a to najmä pri sexe. Podráždenie kože spôsobené čepieľkami môže spôsobiť nepohodlie počas trenia. Pokiaľ s tým bojujete, skúste sa holiť v smere chĺpkov - nie proti. Takisto by ste mali mať istotu, že holiaci strojček často oplachujete, aby sa nezanášal holiacim krémom a chĺpkami, čo časom spôsobí, že sa čepele otupia a bude s nimi ťažšie chĺpky odstrániť. Po holení môžete na britvy použiť zvlhčovač s ropou ako hlavnou zložkou (napríklad vazelína). To by malo udržať britvy v dobrej kondícii.

Ak je holenie intímnej oblasti príčinou pálenia a diskomfortu, skúste iný spôsob holenia

Kondómy alebo lubrikačné gély

Aj kondómy alebo lubrikanty môžu spôsobiť nepríjemné pálenie a podráždenie pokožky. Ostatne všetky tieto produkty, ktoré sľubujú efekt ohňa alebo ľadu vás budú istým spôsobom páliť. Navyše by ste sa mali vyhýbať lubrikantom, ktoré obsahujú glycerín, a to obzvlášť v prípade, že máte citlivú pokožku. Ak s partnerom nepoužívate kondómy, môžete použiť aj prírodné lubrikanty, ako sú napríklad olivový, avokádový alebo kokosový olej. S kondómmi ich ale nekombinujte, pretože oleje zničia ich materiál.

Ohľadom kondómov máte tiež niekoľko možností. Existujú latexové, bezlatexové, z ovčej kože a ďalšie. Aj ľudia bez alergie na latex môžu byť na tento materiál citliví, takže sa nebojte vyskúšať aj iný materiál. Kondómy, ktoré sú navoňané, ochutené alebo obsahujú spermicídov sú obzvlášť známe tým, že spôsobujú mikroodierky vo vagíne a môžu tak viesť k páleniu. Nehľadiac na to, že pridané látky v týchto kondómoch môžu spôsobovať podráždenie samy o sebe. Nedržte sa preto jednej značky alebo jedného typu kondómov, ale skúšajte, kým nenájdete ten najlepší pre vaše telo.

Hormonálne zmeny

Najbežnejšou hormonálnou zmenou zodpovednou za vaginálnu suchosť je menopauza. Ako sa postupne blížite k menopauze, hladiny estrogénu začnú klesať a jedným z vedľajších účinkov tohto poklesu je vaginálna suchosť. Ale lieky, pravidelná sexuálna aktivita a vaginálna stimulácia môžu pomôcť udržiavať zdravé vaginálne tkanivo aj u žien po menopauze.

U mladších žien môže byť vaginálna suchosť spôsobená antikoncepciou. Hlavným dôvodom pálenia počas sexu je problém nazývaný provokovanie vestibulodynie čiže PVD (provoked vestibulodynia), ktorý je zvyčajne spôsobený nízkodávkovanými hormonálnymi antikoncepčnými tabletkami. PVD môže spôsobiť, že sa u vagíny objaví začervenanie a sex bude bolestivý. V podstate sa v takom tele potom deje to, že reaguje na nízke dávky hormónov v antikoncepcii a pôsobí na potlačenie hormónov vo vašom tele.

Vagína sa potom chová, ako by bola žena v menopauze, pretože sa do tela dostáva len veľmi nízka dávka hormónu. Obzvlášť často sa tento problém vyskytuje u žien, ktoré začali brať antikoncepciu vo veľmi mladom veku - v 16 rokoch a skôr. Dobrou správou je, že sa táto situácia dá úplne napraviť. Väčšinou stačí prejsť na inú metódu antikoncepcie, ako je napríklad vnútromaternicové teliesko. Prechod na vyššiu dávku antikoncepcie väčšinou nepostačuje.

Alergia na spermie

Áno, naozaj existujú ľudia, ktorí majú alergiu na spermie, aj keď je to vzácne. Niektoré ženy môže postihnúť až podráždenie na úrovni alergickej reakcie. Môže to byť spôsobené priamo alergiou na spermie, ale napríklad aj na produkt, ktorý partner používa. Malo by pomôcť použitie kondómu. Zároveň by ale žena mala navštíviť svojho gynekológa, aby sa vylúčila bakteriálna vaginóza, kvasinková infekcia alebo nejaká sexuálne prenosná choroba.

Niektoré kondómy a hormonálne zmeny spôsobené niektorými druhmi antikoncepcie či menopauzou môžu nepríjemne ovplyvniť vaše sexuálne zdravie

Lieky na alergiu

Antihistaminiká, ktoré užívate počas alergickej sezóny k vysušeniu hlienu, sú známymi vinníkmi spôsobujúcimi vaginálnu suchosť. Vďaka nim vysychá sekrécia v nose, ale aj vo vagíne. Môžete si pohovoriť so svojím lekárom o možnom prechode na iný liek, ak chcete, lubrikant by si mal s touto vaginálnou suchosťou poradiť a eliminuje pálenie, ktoré môžete pociťovať kvôli suchosti.

Infekcia

Kvasinková infekcia aj bakteriálna vaginóza môžu spôsobiť zápal výstelky pošvy, čo môže viesť k pocitu pálenia, keď dôjde k prieniku prstom, penisom, hračkou - čímkoľvek. Nie je to síce symptóm, ktorý zažíva každá žena s bakteriálnou vaginózou, ale niektoré áno. Súčasťou týchto infekcií je zvyčajne aj nejaký vaginálny výtok, takže ak sú tieto dve infekcie vinníkom, určite to spoznáte.

Infekcie močových ciest nespôsobujú len pocit, že močíte prúd čistého ohňa, ale môžu tiež spôsobiť pocit pálenia počas sexu. Tieto infekcie spôsobujú zanietenie močovej trubice a močového mechúra, takže akýkoľvek tlak v tejto oblasti môže byť veľmi nepríjemný. Našťastie sa ľahko vylieči antibiotikami. Dobrá rada: ak máte infekciu močových ciest, mali by ste najprv počkať 2 týždne od odznenia príznakov, než sa pustíte do penetračného sexu.

Čo sa týka pohlavne prenosných chorôb, kvapavka a chlamýdie sú dve z nich, u ktorých je najväčšia pravdepodobnosť, že zaznamenáte príznaky v podobe pálenia počas alebo po sexe. Obe tieto infekcie môžu spôsobiť zápal vaginálneho tkaniva, ktorý môže spôsobiť pálenie počas sexu a pri močení. Ak si myslíte, že ste mali sex s niekým, kto mal kvapavku alebo chlamýdie, alebo ste nedávno mali nechránený sex, mali by ste si čo najrýchlejšie zájsť na vyšetrenie, aby ste vylúčili pohlavne prenosnú chorobu. Vaše intímne partie aj vaši partneri vám za to poďakujú.

Aj herpes môže spôsobiť pocit pálenia, štípania alebo podráždenia počas sexu. Vypuknutie herpesu ale sprevádzajú aj lézie, ktoré sú extrémne bolestivé. Ale kvôli spôsobu, akým herpes v tele funguje, môže byť identifikácia lézií ako príčiny pálenia počas sexu obtiažna. Ak si myslíte, že to je váš problém, mali by ste si skúsiť dohovoriť test. V niektorých prípadoch sa naozaj lézie môžu vyskytnúť vo výstelke pošvy a pocit silného a bolestivého pálenia môže byť prvým príznakom.

Typ a frekvencia sexu

Za pálenie môžete viniť aj intenzívny sex. Niekedy vznikne podráždenie len preto, že ste mali až veľmi intenzívny sex a vo vašich intímnych partiách vznikla mechanická trauma. To isté sa môže stať aj v prípade, že si sex užívate príliš často. Vo vagíne potom vzniknú mikrotrhlinky. Tie sú tak maličké, že ich ani okom nevidíte, ani nekrvácajú, ale môžu spôsobiť pocit pálenia pri sexe a močení. Našťastie sa väčšinou samé zahoja, ale potrebujú na to čas a pokoj, to znamená obdobie bez sexu. Pre rýchlejšie hojenie sa odporúča aj horúca vaňa raz denne.

Aj príliš sexu môže uškodiť, skúste preto zvoľniť, ak po ňom trpíte pálením v intímnej oblasti

Problémy s panvovým dnom

Vaginizmus je stav, kedy sa svaly panvového dna človeka bezprostredne a nedobrovoľne stiahnu pri očakávaní prieniku. Môže to byť penetrácia čohokoľvek - penis, prst, erotická hračka, tampón, čokoľvek. Ide o reakciu založenú na strachu, ktorú môže spôsobiť celý rad vecí, od vysoko náboženskej výchovy, ktorá odrádza od konverzácie okolo sexu, až po predchádzajúcu traumu alebo sexuálne napadnutie.

Ženy to často prežívajú už od prvého pokusu o sex. Panvové svaly sú tak silné, že sa u ženy s vaginizmom pri očakávaní prieniku napnú a tlačia späť a je to pre ňu nesmierne bolestivé, niekedy aj s pocitom pálenia. Na vaginizme je dobré to, že je veľmi dobre liečiteľný kombináciou vecí, ako je použitie dilatátora pre postupné zväčšovanie veľkosti a trénovanie panvových svalov, spoločne s terapiou.

Kedy by ste mali navštíviť lekára?

Pravidlom, pokiaľ ide o pálenie počas alebo po sexe, je venovať pozornosť tomu, ako často k tomu dochádza. Ak je to len raz za čas, asi tak raz za rok, pravdepodobne to nebude veľký problém. Ak však zažívate pálenie zakaždým alebo tak často, že váš sexuálny život je narušený a zažívate bolesť, mali by ste navštíviť lekára.

Či už ide len o použitie väčšieho množstva lubrikantu alebo o liečbu infekcie alebo stavu, ako je vaginizmus, návšteva lekára nikdy neuškodí. Zvlášť ak chcete prežívať iba príjemný, zábavný a úplne bezbolestný sex.

Navštívte odborníkov, ktorí vám s vašimi problémami pomôžu. Nájdete ich v Bratislave, ale aj v menších mestách.

[Lil]

Varovanie: Tieto stránky obsahujú erotický chat, videá, fotky a iné sexuálne explicitné materiály. Pre vstup musíte byť starší 18 rokov alebo 21 rokov, pokial to vyžaduje zákon. Všetky modelky a modelovia sú starší než 18 rokov. Moderátorské profily sú označené červenou bodkou.