Jedna z najrozšírenejších zoznamovacích stránok pre dospelých v SR - erotická zoznamka flirtkontakt.sk

Ženy, ako si urobiť sex príjemnejší?

29.október 2020
Ženy, ako si urobiť sex príjemnejší?

Nie každá žena má to šťastie a sex je pre ňu tým najlepšie stráveným časom. Niektorí sex označujú za "nič moc", pre iných je dokonca utrpením. A zatiaľ čo iste z veľkej časti záleží aj na partnerovi, hlavná príčina môže byť úplne inde.

Iste, sex vás môže netešiť z mnohých príčin, ale tou najčastejšou, prečo ženy majú so sexom problémy, je nedostatočná vlhkosť vagíny. To spôsobuje bolestivý styk alebo iné nepohodlie. Môže to vyústiť až v úplné odmietanie sexu alebo psychické ťažkosti, pretože sa v sexe cíti žena neplnohodnotná. Ak je to váš problém, nevešajte hlavu, pretože všetko má svoju príčinu a vy možno dnes objavíte tú svoju. S väčšinou z nich sa dá niečo robiť a stav tak napraviť.

"Keď sa bavíme o tom, ako je možné, že nedokážete zvlhnúť, môžete si to predstaviť ako erekciu u mužov. Vlhkosť je náznak, že ste pripravená na styk," hovorí doktorka Mary Jane Minkin, klinická profesorka pôrodníctva, gynekológie a vedy o reprodukcii na Lekárskej fakulte v Yale. Ale rovnako ako muži sa vždy nepodarí svoju pýchu vzpriamiť, aj vy môžete mať problémy s pripravenosťou svojho tela. Dôvodov môže byť veľa - muži si často mylne myslia, že žena nie je dostatočne vzrušená, ale to vôbec nemusí byť pravda. Doktorka Jessica Shepherd, gynekologička z Dallasu pridružená k Baylor University Medical Center, si myslí, že problémy s vaginálnou vlhkosťou sú v skutočnosti častejšie, než si ženy myslia.

Dr. Shepherd hovorí, že by ste sa nemali obávať vytiahnuť lubrikačný gél: "Ľudia si spájajú lubrikant so starobou alebo s tým, že je s nimi niečo zle. A ja by som rada toto stigma odstránila." Lubrikačný gél sa nachádza v spálňach aj u párov, kde žena problém s vlhkosťou nemá. Niekomu je to s ním skrátka príjemnejšie, iní si radi užívajú sex trvajúci desiatky minút, kedy už prirodzená lubrikácia nestačí. Najobľúbenejšími druhmi sú lubrikanty na silikónovej a vodnej báze. Líšia sa v dvoch podstatných veciach. Silikónové lubrikačné gély vydržia dlhšiu dobu a nemusí sa ich nanášanie tak často opakovať. Ale majú dve veľké nevýhody - nemôžu sa používať so silikónovými erotickými hračkami a odstrániť ich musíte za použitia mydla a vody. Oproti tomu lubrikant na vodnej báze môžete s pomôckami bez obáv používať, ale jeho nanášanie vás možno bude v priebehu sexu vyrušovať, keďže sa musí častejšie opakovať.

Ďalšou, menej známou možnosťou, ako liečiť tento príznak (nie príčinu) je vaginálny zvlhčovač. "Zvlhčovače sú v podstate veci, ktoré dávate do pošvy každé dva až tri dni, a tak nejako sa držia na stene pošvy a lokálne prijímajú vlhkosť," vysvetľuje Dr. Minkin. Napríklad zvlhčovač Replens môže udržiavať sucho na uzde po dobu až troch dní.

Ale teraz sa pozrieme na dôvody, prečo vás tento problém trápi.

Príčiny nedostatočnej vaginálnej vlhkosti

Od prírody produkujete vlhkosti menej

"V priebehu sexu každý produkuje iné množstvo vlhkosti," hovorí Dr. Shepherd. Ako keď sa každý inak potí na telocviku pri rovnakej činnosti alebo každá žena produkuje po pôrode iné množstvo mlieka, rovnaké je to aj v intímnej oblasti. "Aj tu nájdeme ženy, ktoré produkujú vlhkosti málo, stredne alebo nadmerné množstvo," dopĺňa. Ak spadáte do prvej kategórie, odporúčame lubrikačný gél. Ten predstavuje najjednoduchšie napravenie tohto problému.

Máte problém zvlhnout při sexu? Přijděte na důvod

Partner vám nedopraje dostatok predohry

Už ste niekedy sledovali sexuálnu scénu vo filme, v ktorej za približne 30 sekúnd prejdú aktéri od bozku k vyvrcholeniu, a hovorili ste si: "Ako to tá žena urobila?" No, v skutočnom živote to tak naozaj nefunguje a nemusíte sa stresovať tým, že vy to nezvládate. "Pokiaľ sa žena sťažuje na zníženú lubrikáciu pri sexe, prvá otázka, na ktorú by som sa spýtal, by bola 'A máte dostatok predohry?'" hovorí doktor Minkin. V tomto prípade sa buď snažte partnera "donútiť" peknými, nenásilnými metódami, aby sa predohra predĺžila (povedzte mu, že si zahráte hru bozkávanie celého tela alebo sa ho snažte akokoľvek inak zdržať), alebo sa mu s tým zverte. Aj keď sú muži často veľmi nedočkaví, určite vám rád vyhovie. Môžete napríklad zaobstarať nejakú erotickú hračku, s ktorou bude predohra zábavnejšia, alebo si môžete prečítať náš článok Sextovanie: Ostrá predohra.

Máte kvasinkovú infekciu

Ak normálne problémy s vlhkosťou nemáte, na vine môže byť kvasinková infekcia. "Za určitých podmienok môžeme obviniť vaginitídu, ale typické je to u infekcií, predovšetkým tých kvasinkových," oznamuje Dr. Minkin. Okrem suchosti by ste v takom prípade pociťovali aj svrbenie. Ak si nie ste isté, poraďte sa s lekárom.

Dojčíte

Je jasné, že počas tehotenstva a pôrodu prežíva ženské telo veľký posun v hladinách hormónov. Jedna z týchto zmien súvisí s dojčením: Hormón prolaktín stimuluje laktáciu, takže dojčiace ženy majú vysokú hladinu prolaktínu. Ale má to aj tienistú stránku: "Môže tiež potlačiť váš estrogén, takže môžete mať problémy zvlhnúť. Je ale úplne bezpečné používať lubrikant aj vaginálny zvlhčovač, aj keď ste po pôrode," hovorí Dr. Minkin.

Prechádzate perimenopauzou alebo menopauzou

Váš cyklus sa s vekom spomaľuje. Väčšinou k tomu dochádza okolo 40. roku života, môže to ale pokojne prísť už v 30 rokoch. "Vaše vaječníky začnú vytvárať menej estrogénu a vaše vaginálne tkanivo sa stenčí a vysuší. Je to ďalší dôvod, prečo budete chcieť zaobstarať a predovšetkým používať lubrikačný gél alebo zvlhčovač," hovorí Dr. Minkin.

Užívate hormonálnu antikoncepciu

"Estrogén je hormón, ktorý vedie k vlhkosti, takže je možné, že nízkodávková antikoncepčná pilulka môže potom znamenať aj menšiu vlhkosť," vysvetľuje Dr. Minkin. Skúste použiť lubrikant alebo sa porozprávajte so svojím doktorom. Ak vám táto antikoncepcia nevyhovuje, určite vám navrhne inú, ktorá vám bude vyhovovať lepšie.

Řekněte partnerovi, aby prodloužil délku předehry

Beriete antihistaminiká

Antihistaminiká a aj niektoré iné voľnopredajné lieky majú ten efekt, že vysúšajú dutiny a nepriamo tak aj intímne oblasti. Vaginálny kanál tak môže byť suchší ako zvyčajne a problém s vlhkosťou je na svete. Určite je dobré vedieť, že sa každú jar vaše intímne partie nezbláznili, ale môžu za to vaše lieky proti peľovej alergii.

Používate Roaccutane (alebo iné lieky s izotretinoínom)

Tento silný liek na akné, so všeobecným názvom izotretinoín, znižuje množstvo produkovaného mazu a zmenšuje ich mazové žľazy. Pretože ide o zámerne vysychanie, ľudia, ktorí to užívajú, pociťujú suchosť aj v iných častiach tela, napríklad kože, očí a nosa, spolu s vaginálnou suchosťou.

Ste na andtidepresívach alebo antipsychotikách

"Antidepresíva môžu znížiť sexuálny apetít," zdôrazňuje Dr. Minkin. Okrem toho je ich častým vedľajším účinkom aj problém so suchosťou a nemožnosť dosiahnuť orgazmus. Ak máte tieto problémy, skúste si o tom so svojím doktorom prehovoriť, pretože zmena antidepresív môže tieto negatívne vedľajšie účinky odbúrať. Ale tiež nemusí, veľmi záleží, ako sa s tým vaše telo popasuje. Niekedy sa tiež stáva, že sa tento problém objaví na začiatku liečby a postupom času sa to opäť všetko zase vráti do normálu. Tak sa tým nenechajte moc vystresovať a počkajte pár mesiacov, či sa situácia nesrovná sama. Minkin ďalej poznamenáva, že antipsychotiká môžu pôsobiť prostredníctvom rovnakého vyššie zmieneného prolaktinového mechanizmu, čo prolaktín zvyšuje, a teda znižuje estrogén.

Máte zdravotný problém

Niektoré stavy - napríklad poruchy štítnej žľazy a porucha imunitného systému alebo Sjögrenov syndróm, sú najčastejšie spojené so suchými očami a sucho v ústach - ale tiež so suchosťou "tam dole". Je vaša vaginálna suchosť len jedným z mnohých nepriaznivých príznakov, ktoré zažívate? Určite neodkladajte návštevu lekára.

Příčinou vašeho intimního problému mohou být léky, nemoc, ale třeba i jen stres

Často si užívate vaňu

"Kúpanie môže podľa Úradu pre zdravie žien viesť k vaginálnemu podráždeniu a suchosti. A to je len jeden z dôvodov, prečo sa kúpaniu vyhnúť," hovorí doktor Minkin. Môže tiež odplaviť dobré baktérie, zvýšiť hladinu pH a vlastne tak aj privítať do tejto oblasti zlé baktérie. Neznamená to, že by ste si raz za čas nemohli dať vaňu, ale nerobte z toho každodenný rituál. Tiež nie je úplne od veci, keď sa budete kúpať bez peny do kúpeľa a keď sa pred kúpaním osprchujete, aby vo vode plávalo čo najmenej nečistôt a baktérií.

Fajčíte

Vaginálna vlhkosť je výsledkom zvýšeného prietoku krvi do tejto oblasti. Chcete poznať jeden z mnohých škodlivých účinkov fajčenia? "Fajčenie spôsobuje zníženú cirkuláciu prietoku krvi," hovorí Dr. Shepherd. V zásade nižšie prúdenie krvi, vrátane oblasti panvy, spôsobuje menšiu vaginálnu vlhkosť. Ako by ste potrebovali ďalší dôvod na skončenie!

Ste v obrovskom strese

Asi každá z vás vie, že keď ste v strese, nervózne, nepokojné a vaša myseľ sa nedokáže zastaviť, je veľmi ťažké sa vzrušiť a zvlhnúť. Vyskúšajte niektoré techniky, ako svoju myseľ upokojiť a uvidíte, aký pozitívny efekt to bude mať vo vašej spálni.

Chýba vám vzrušenie

Ak sa nudíte alebo nemáte o partnera záujem, bude veľmi ťažké sa dostať do správnej nálady a podporiť tak vlhkosť.

Než sa začnete obávať niektorých hrozivých dôvodov vaginálnej suchosti, ktoré ste našli na internete, skúste si najprv prečítať všetko, čo bolo vyššie spomínané. Dosť pravdepodobne tam nájdete aj ten váš dôvod. A ak si nebudete isté, radšej navštívte svojho gynekológa, ktorý vám aspoň môže vyvrátiť choroby. Až sa budete zase cítiť po sexuálnej stránke v poriadku, môžete si nájsť niekoho na sex napríklad na online sex zoznamke.

[Lil]

Varovanie: Tieto stránky obsahujú erotický chat, videá, fotky a iné sexuálne explicitné materiály. Pre vstup musíte byť starší 18 rokov alebo 21 rokov, pokial to vyžaduje zákon. Všetky modelky a modelovia sú starší než 18 rokov. Moderátorské profily sú označené červenou bodkou.