Jedna z najrozšírenejších zoznamovacích stránok pre dospelých v SR - erotická zoznamka flirtkontakt.sk

Vplyv pandémie na sex: Ľudia ho nechcú!

29.apríl 2021
Vplyv pandémie na sex: Ľudia ho nechcú!

Nemáte momentálne náladu na sex? Určite nie ste sami. Štúdia vykonaná spoločnosťou MysteryVibe v minulom roku zistila, že 23% ľudí pripustilo, že lockdown (a pandémia všeobecne) bol jedným z najväčších zabijakov túžby za posledných mnoho mesiacov.

A zdá sa, že najviac boli zasiahnuté sexuálne túžby žien, pričom 40% uviedlo, že lockdown je kľúčovým dôvodom, prečo majú menej sexu, v porovnaní s tretinou (33%) mužov. Neil Wilkie, psychoterapeut a zakladateľ The Relationship Paradigm, vysvetľuje, prečo sa to deje, trochu podrobnejšie.

Pandémia má negatívny dopad na sexuálne vzťahy

Wilkie hovorí: "Stres a neistota okolo koronavírusu spôsobili, že mnoho ľudí trpí stresom nadobličiek - čo znamená, že sa vaše libido zmenšuje." Pre niektorých bol lockdown skvelou príležitosťou pre lepší sexuálny život - páry mali viac spoločného času a menej rozptýlenia. Ale bola to tiež doba, kedy vzťahy utrpeli. "Ľudia šli do seba a u mnohých vzrástla mrzutosť a frustrácia. To často znamenalo, že sex padol a ľudia sa nechali unášať rovnakými starými vzormi." S obavami zo straty zamestnania, úzkosťou zo zdravia a skutočnosťou, že sme tak dlho bez akejkoľvek sociálnej zábavy, sa väčšina z nás cíti práve teraz všelijako, len nie sexi. Dobrou správou však je, že existuje niekoľko spôsobov, ako váš sexuálny život vrátiť na správnu cestu. Tu je niekoľko vecí, ktoré treba mať na pamäti...

Ako zase získať chuť na sex?

Urobte si čas

"Možno si myslíte, že sex by mal byť spontánny a neplánovaný. Problém tohto prístupu spočíva v tom, že spontánnosť môže byť nevyspytateľná a - pod tlakom a stresom lockdown - vôbec neexistuje," hovorí psychológ a životný kouč Andre Radmall. Vyhraďte si plánovaný čas na romantiku a sex. Môže vám to pripadať trochu vynútené, ale ak po nejakú dobu nedošlo k žiadnemu sexu, treba trochu naplánovať obnovenia tohto systému.

"Spomínam o romantike, pretože je dôležité vytvoriť si čas na krásne veci, ako sú dotyky, flirtovanie a kvalitný čas, než skočíte do niečoho hlbšieho." To je niečo, s čím Wilkie tiež súhlasí, že je dôležité - čas, ktorý ste si vyhradili, nemusí byť len pre sex, berte to ako príležitosť byť si navzájom blízko a budovať intimitu. Dodáva: "Vyhraďte si každý týždeň čas na jemné kroky na obnovenie vášho sexuálneho života - len sa hrajte, buďte spolu a sledujte, čo sa stane."

Postihla pandémie aj váš sexuálny život? Nedajte sa a bojujte!

Buďte nápadití

Pokiaľ vo vašom sexuálnom živote chýba tá iskra, Radmall radí, že je čas byť nápaditý - a akýkoľvek deň je tým najlepším! A dodáva: "Sme toľko zaneprázdnení stresom a námahou starostlivosti o deti, pandémiou, bezpečím a novinkami, ktoré nám plnia hlavu, že doslova zabúdame myslieť sexy spôsobom. Sexuálni terapeuti vedia, že najväčšie afrodiziakum máme v našich mysliach. Môžeme urobiť niekoľko vecí, aby sme pomohli zapnúť fantáziu, ktorá potom prepne na iné časti tela. Intímne chvíľky by sa dali trochu okoreniť obliekaním sexi spodnej bielizne, hraním rolí a erotickými pomôckami."

Výhodou všetkých týchto nových vecí je, že dodávajú pocit novosti a vzrušenia - niečo, po čom všetci túžime počas tohto monotónneho lockdownu.

Prerušte cyklus

Vieme, že náš duševný stav môže ovplyvniť naše sexuálne túžby, a nemožno poprieť, že za posledný rok toho bolo na všetkých veľa, čo sa psychickej stránky týka. Keď sa však sústredíme na zlé veci, máme tendenciu ocitnúť sa v bludnom kruhu negatívneho myslenia, čo všetko ešte zhoršuje. Jedným zo spôsobov, ako sa z tohto myslenia dostať, je zamerať sa na pozitíva a na to, čo možno v budúcnosti zmeniť - to by malo pomôcť, aby sme sa cítili trochu optimistickejšie. Wilkie hovorí: "Skúste sa dostať zo zažitého stavu spomienkou na dobré časy, ktoré ste spolu zažili, a začnite veriť, že sa to môže opakovať. Zahoďte pravidlá a staré zvyky a preskúmajte, čo by ste obaja naozaj chceli."

Nezabudnite na predohru

"Ak je sex tak trochu o ničom, potom sa ho môžete pokúsiť obnoviť tak, že to vezmete pekne od základov. To znamená urobiť si čas na obnovenie flirtovania, dotykov a predohry," hovorí Radmall. "Keď si ľudia prejdú obdobím bez sexu, odporúčam si dať načas. Od samého začiatku nebude potrebné hľadať plný penetračný sex." U dlhodobých párov môže byť ľahké skĺznuť do stereotypu, pokiaľ ide o sex, takže je dobré veci zmeniť, zamerať sa viac na predohru a dotyky. Radmall dodáva: "Orálny sex alebo vzájomná masturbácia sú dobrým spôsobom, ako začať zase od začiatku. Možno by ste mali stráviť jednu intímnu chvíľku iba dotýkaním sa a až pri ďalšej intímnej chvíľke to rozbehnúť."

Má váš psychický stav negatívny vplyv na váš sex? Uvoľnite sa pomaly s pomocou predohry prebuďte s partnerom vaše sexuálne túžby

Sila komunikácie

Ak vás niečo trápi, porozprávať sa o tom so svojím partnerom vám nielen môže pomôcť to vyriešiť, ale tiež sa budete cítiť lepšie. Je to tiež dobrá príležitosť počuť názor druhej strany a ako sa váš partner cíti, na čo by ste tiež nemali zabúdať. Wilkie dodáva: "Porozprávajte sa so svojím partnerom o sexe - podeľte sa o to, aké máte z toho pocity a čo by ste od neho chceli, a tiež zistite, čo by chcel on."

Príklad z praxe

Sexuálne frustrovaní: Mne a mojej priateľke je 24 rokov. Chodíme spolu viac ako 4 roky a žijeme spolu takmer 2 roky. Tento týždeň uplynie 1 rok od posledného sexu. Počas prvých rokov nášho vzťahu sme mali sex oveľa častejšie, ale od tej doby, čo sme sa k sebe prisťahovali, bolo sexu menej, kým sa to nedostalo do bodu, kedy sme ho vôbec nemali. Sex prestal kvôli nezáujmu mojej priateľky, nie kvôli môjmu nezáujmu.

Bol som dostatočne trpezlivý. Povedal som jej, že by som chcel, aby sex bol aj naďalej súčasťou nášho vzťahu, ale zdá sa, že sa nič nezmení. Cítim sa zranený a už ma unavuje jej ignorovanie mojich pocitov. Chcem byť vo vzťahu s niekým, kto so mnou chce mať sex. Sex by mal pomôcť zlepšiť náš vzťah a nemal by byť zdrojom konfliktov. Došlo to do bodu, kedy svojou priateľkou trochu pohŕdam, a to veľmi nerád. Chápem, že po zvyšok nášho života nebudeme mať synchronizované sexuálne túžby. Súčasťou vzťahu je kompromis. Je mi zle z toho, že som v tejto situácii zaseknutý. Chcem mať sex, ale nechcem, aby to bolo vynútené. Neviem, ako to spraviť, a začínam pochybovať, či možno tento problém vyriešiť...

Čo s tým?

Spomenuli ste, že ste rok nemali sex. Viete, čo ešte začalo zhruba pred rokom? Covid-19. Vtedy začali lockdowny a sociálna izolácia a strach a depresia a všetko ostatné! Je celkom logické, že vaša partnerka nebude mať chuť na sex, keď sa svet okolo nej pomaly rozpadá. Ak by za útlmom jej sexuálneho apetítu stála pandémia, nebola by sama. Štúdia Kinseyovho inštitútu, ktorá skúmala kvalitu manželstva v čase pandémie, zistila, že 24% zosobášených ľudí uviedlo, že majú menej sexu ako pred pandémiou. 17% žien navyše od začiatku pandémie priznáva zníženie sexuálnej a emočnej spokojnosti.

Nechce váš/e partner/ka sex? Porozprávajte si a zistite prečo!

A aj keď pandémia môže byť raz súčasťou problému, môže to byť aj niečo iné. Zníženie sexuálnej frekvencie ste si všimol už pred dvoma rokmi, čo ste sa k sebe prisťahovali - dlho pred pandémiou. Je bežné, že si páry všimnú zmien v ich sexuálnom živote po tom, čo spolu začnú bývať. Spoločný život môže zmeniť toľko vecí vo vzťahu. Rutiny každodenného života dospelých môžu byť monotónne a všetko, len nie vzrušujúce. Môže tiež nastať konflikt, keď je jeden z vás super poriadny a druhý je bordelár, alebo či uprednostňovať sexi noci tak, ako keď ste spolu nebývali. Alebo sa možno začiatok spoločného bývania zhodoval s koncom takzvanej "bozkávacej fázy" - bodu vo vzťahu, kedy partneri prestanú byť umelo zdvorilí a začnú byť skutoční. Alebo to môže byť čokoľvek iné! Len verte, že to je úplne normálne.

To však problém nevyrieši: chcete sex a vaša priateľka nie. Ako to zmeniť? Máte pravdu, že nátlak je veľmi zlá možnosť. Správnou možnosťou je komunikácia, ale je to všetko o tom, AKO komunikujete.

Ste z tejto situácie frustrovaný, naštvaný a rozčúlený. To ale vašu partnerku do nálady nedostane. V tomto prípade nepomôžu ani kompromisy. Skôr až sa budete nabudúce so svojou partnerkou baviť, opýtajte sa, čo sa s ňou deje - a to nielen sexuálne. Najprv začnite rozhovorom o tom, ako sa cíti. Opýtajte sa, či je nadšená, že už sa blíži doba, keď bude mať viac spoločenského života. Opýtajte sa, ako je na tom s prácou. Ak je v strese zo všetkých týchto vecí, o ktorých ste netušil, že sa dejú, čiastočne to vysvetľuje, prečo nechcela mať sex. Pozrite sa, čo môžete urobiť, aby ste jej pomohol s akýmikoľvek stresormi života.

Potom veďte konverzáciu k sexu. Vyhovuje jej to bez sexu, alebo je tiež frustrovaná? Áno, naozaj môže byť sexuálne frustrovaná, aj keď ona sama sex mať nechce! Možno nechce mať taký sex, aký ste mali, a nevie, ako vám to oznámiť. Alebo ju trápi nejaký fyzický problém, čo vedie k tomu, že nechce mať sex - bolesť alebo neschopnosť dosiahnuť orgazmus. Máte doma niečo, vďaka čomu jej pomôžete dosiahnuť sexuálnu rozkoš? Možno je čas kúpiť nejaké vibrátory! Môžete jej povedať, čo na nej máte rád a čo oceňujete (namiesto jednoduchého rozprávania o tom, ako sa cítite frustrovaný a sklamaný). Vaša priateľka s vami nebude chcieť mať sex len preto, že ste frustrovaný a nadržaný. Možno ho však bude chcieť, ak bude mať pocit, že jej potreby sú uspokojované ako v spálni, tak mimo nej.

Ak by ste radi sex, ale nemáte s kým, zoznámte sa s mužom alebo so ženou na online erotickej zoznamke.

[Lil]

Varovanie: Tieto stránky obsahujú erotický chat, videá, fotky a iné sexuálne explicitné materiály. Pre vstup musíte byť starší 18 rokov alebo 21 rokov, pokial to vyžaduje zákon. Všetky modelky a modelovia sú starší než 18 rokov. Moderátorské profily sú označené červenou bodkou.