Jedna z najrozšírenejších zoznamovacích stránok pre dospelých v SR - erotická zoznamka flirtkontakt.sk

Ako psychika ovplyvňuje náš sexuálny život?

2.október 2019
Ako psychika ovplyvňuje náš sexuálny život?

Možno ste si toho už niekedy všimli. Keď sa necítite psychicky "v pohode", nemáte na sex chuť alebo si ho nedokážete užiť tak ako obvykle. Čo všetko z tejto oblasti nás môže ovplyvňovať a ako?

Majú starší ľudia menej sexu?

Ako prvý sa zameriame na štúdie, ktoré sa venovali tomu, čomu ľudia všeobecne veľmi veria a tak nejako s tým počítajú - starší ľudia majú menej sexu. Aj keď niektoré štúdie ukazujú, že ľudia vo veku nad 50 rokov zažili ten najlepší alebo najzaujímavejšie sex ich života, určite to neplatí pre všetkých. A obzvlášť nie pre ženy, pretože ich sex drive po menopauze výrazne klesá.

Vďaka novej štúdii sa zistilo, že ženy majú s pribúdajúcim vekom menej sexu, a predovšetkým z neho majú menšie potešenie - a existuje celý rad dôvodov, prečo to tak je. Výsledky sú založené na štúdii 4 418 žien s mediánom veku 64 rokov, ktoré zodpovedali na otázky týkajúce sa ich sexuálneho života. 65,3% respondentov malo partnera, ale len 22,5% uviedlo, že sú sexuálne aktívne. Sexuálne aktívne ženy potom uvádzali, že ako čas plynie, majú sexu menej a je pre nich menej príjemný. Niektoré ženy uviedli, že za to, že sa o uspokojenie nesnažili, môže veľké množstvo povinností týkajúce sa rodiny. Ďalšími dôvodmi bola sexuálna dysfunkcia partnera, choroba partnera, alebo že žena bola vdovou.

Nízke libido u žien ale spôsobilo iné veci, napríklad mnoho žien uvádzalo problémy vo vzťahu, zlú organizáciu sexu a tiež spôsoby, akými starnutie ovplyvnilo ich telo a sebadôveru. Pár žien, konkrétne 3%, vykázalo optimistické a pozitívne sexuálne zážitky.

Takže áno, naozaj môžeme povedať, že s vekom sa frekvencia i kvalita sexu znižuje a existuje mnoho faktorov, ktoré to ovplyvňujú. Nepochybne medzi to patrí práve aj psychika, ktorá je negatívne ovplyvnená buď zníženým sebavedomím v dôsledku zmeny tela vďaka starnutiu, ale napríklad aj chorobami partnera, príbuzných, smrťou rodičov a podobnými nešťastnými udalosťami, ktoré človeka v tomto veku stretnú.

Starší ženy odmítají sex z mnoha důvodů

Úzkosť ako zabijak intímnych chvíľok

Psychiku ale nemusia ovplyvňovať len nešťastné udalosti, ale aj úzkosť, ktorá môže byť výsledkom mnohých príčin. Mnoho ľudí sa dokonca potýka z úzkostnými poruchami, ktoré vo veľkej miere ovplyvňujú ich bežný život. Človek má problémy v práci, niekedy dokonca nie je schopný do práce dochádzať, má problémy pri opúšťaní domu alebo je pre neho veľmi náročné sa zúčastniť spoločenských udalostí. Nielen, že je úzkosť duševným ochorením, ale tiež vás môže ovplyvniť fyzicky, čo spôsobuje príznaky, ako sú bolesti brucha, bolesti na hrudníku, búšenie srdca a panické záchvaty. A samozrejme úzkosť môže ovplyvniť váš sexuálny život. Klinická sexuologička a psychoterapeutka Catriona Boffard hovorí, že sexuálne problémy spôsobené úzkosťou sú veľmi časté.

"Povedala by som, že takmer u všetkých klientov, ktorých vidím, je prítomná úzkosť a niečo, s čím je potrebné pracovať. Úzkosť z výkonu je najčastejšia, ale aj úzkosť spojená so vzhľadom tela alebo genitáliami, alebo úzkosť spôsobená rodinnými, vzťahovými alebo pracovnými a ďalšími problémami majú veľký vplyv na sexuálny život jedinca." Mnoho z vás sa v tom určite našlo. Možno, že sa vám nepáči, ako vyzeráte bez oblečenia, neviete, či ste naozaj dobrí v posteli alebo sa vám toho skrátka naháňa hlavou toľko, že sex je to posledné, na čo sa teraz môžete sústrediť. A aj keď je to všetko nanič, verte, že sa to každému raz za čas stane. A potom sa nečudujte tomu, že to môže ovplyvniť aj vašu schopnosť dosiahnuť orgazmus.

A prečo sa to deje? Boffard odpovedá: "Keď je aktivovaná časť vášho mozgu zodpovedná za to, že nám hovorí, že sa cítime úzkostne (reakcia bojuj alebo uteč), nie je možné, aby sa aktivovala časť mozgu, ktorá je potrebná k správnemu priebehu sexu. Takže ak cítite úzkosť , budete mať ťažkosti so vzrušením, erekciou, lubrikáciou, ale aj s dosiahnutím orgazmu." Neschopnosť dosiahnuť erekciu alebo orgazmus môže byť veľmi frustrujúce pre obe zúčastnené strany, ale je dôležité, aby vás to zbytočne neznepokojovalo, pretože tým sa len zvyšuje tlak. Nesnažte sa nič vynútiť, pretože to len zvýši váš stres a skomplikuje sex. Je však dôležité zistiť, odkiaľ problém plynie.

Ďalej Boffard pokračuje: "Ak cítite vo svojom sexuálnom živote úzkosť, najdôležitejšou vecou je si to priznať a nevyhýbať sa tomu. Keď cítime úzkosť, máme tendenciu sa veciam vyhýbať, ale to bohužiaľ vôbec ničomu nepomôže. Veci, ktoré naozaj pomáhajú úzkosti všeobecne, zahŕňajú všímavosť (ktorá sa dá praktizovať sama o sebe - všetko je o súcite a súčasnom povedomí), rozprávanie so svojím partnerom o vašich úzkostiach, získanie podpory od profesionála, ako je psychológ alebo poradca, lepšie zvládnutie stresu a väčšiu fyzickú aktivitu (cvičenie)."

Před úzkostí při sexu neutíkejte, ale řešte její příčiny

Ak si všimnete, že sa úzkosť objavuje iba pri sexe, porozprávajte sa o tom otvorene so svojím partnerom (pretože ten si často myslí, že je niečo zle s ním) a vyhľadajte pomoc a podporu sexuálneho psychoterapeuta. Je dôležité, aby ste si uvedomili, že váš život takto nebude vyzerať navždy, len potrebujete pomôcť s ovládaním svojej úzkosti počas týchto intímnych chvíľok. Nevyvíjajte na seba príliš veľký tlak, nebuďte na seba nahnevaní, nehádžte na seba vinu a pripustite si, že sa stretávate s niečím, s čím potrebujete pomôcť. Je to úplne v poriadku. Akonáhle s tým začnete niečo robiť a dostanete podporu a pomoc od odborníka, budete si môcť zase začať užívať sex.

Antidepresíva a sex

Ale nie každý človek trpiaci nejakou duševnou chorobou alebo úzkosťou sa s tým dokáže vysporiadať takto jednoducho. Doktor väčšinou predpíše antidepresíva, ktoré im majú s ich stavmi pomáhať. V tomto dokážu často robiť zázraky, ale traduje sa o nich, že sexuálny život je potom o ničom vďaka zníženej sexuálnej túžbe. Je to pravda? Zveria sa ľudia ktorí s tým majú osobnú skúsenosť.

Lisa, 24 rokov, užíva antidepresíva 3 mesiace

"Mala som snáď tú najvyššiu sexuálnu túžbu zo všetkých, môj ex ma dokonca nazýval 'králiček Duracell'. Bola som neustále pripravená a celkom ľahko som dosahovala orgazmu. Ale pred niekoľkými mesiacmi som začala užívať antidepresíva a od tej doby si užijeme tak dvakrát do mesiaca . Je to čudné. Akoby som sa premenila zo žiarovky, ktorá neustále svietila, na žiarovku blikajúcu. Keď som prvýkrát skúšala dosiahnuť orgazmus, proste to nešlo. Teraz sa mi to nedávno po dlhej dobe skúšania podarilo a bola som tak nadšená, že som kvôli tomu volala svojmu kamarátovi s výhodami. Som veľmi rada, že sa ku mne sexuálna túžba zase vracia, ale tiež som trochu naštvaná a vystresovaná, pretože že som mala sex vždy hrozne veľmi rada. Chvíľu som uvažovala o tom, že by som antidepresíva zmenila alebo vysadila, ale nebol by to dobrý nápad."

Mají antidepresiva negativní vliv na sexuální život?

Pedro, 30 rokov, užíva antidepresíva s prestávkami 16 rokov

"Bral som s prestávkami Fluoxetín po 16 rokov a Diazepam a Zopiclon po 3 roky. Zdá sa, že fluoxetín ovplyvňuje môj sexuálny život najviac. Moja sexuálna túžba neexistuje a dosiahnutie orgazmu je nemožné. Moja žena a ja sme sa po 3 roky snažili o dieťa, zažili veľa potratov, čo je jeden z dôvodov, prečo som na vyššej dávke týchto liekov. Je jasné, že neschopnosť dosiahnuť orgazmus vedie k neustálemu premýšľaniu o tom istom dokola, čo je to najmenej sexi premýšľanie zo všetkých. Neustále som premýšľal o tom, že to pre moju ženu musí byť otravné, čo mi robilo ešte väčšie ťažkosti a potom som to vzdal úplne. Je to tak trochu začarovný kruh, pretože myšlienky na to, že som zlyhal ako v sexe, tak v počatí dieťaťa vyvoláva depresiu samo o sebe, takže je v blízkej budúcnosti dosť nepravdepodobné, že sa liekov zbavím."

Sammy Rei, 28 rokov, užíva antidepresíva 2 roky

"Aj keď si myslím, že je dobre, že si sú ľudia vedomí vedľajších účinkov antidepresív, osobne mám dobrú skúsenosť. Vždy som mal po ich užívaní veľmi vysoké libido, a to už ich beriem dva roky. Nevšimol som si žiadne zmeny v mojej sexuálnej túžbe alebo orgazmu, aj keď moja zlepšená nálada pravdepodobne ovplyvnila môj sexuálny život dobrým spôsobom. Mám viac energie na sebaskúmaní a pre svoju manželku som lepším partnerom. Hoci som znepokojený a ostražitý voči vedľajším účinkom pri dlhodobom užívaní týchto liekov, pre mňa stále výhody prevažujú nad nevýhodami. Plánujem udržať si dávku čo najnižšie a budem si dávať pozor na akékoľvek zmeny v mojom sexuálnom živote."

Ak vám lekár antidepresíva odporučil alebo predpísal a vy sa bojíte ich negatívnych účinkov na váš sexuálny život, musíte sa od týchto obáv odpútať, pretože tie vás dokážu veľmi ovplyvniť. Nakoniec za váš neuspokojiteľný stav nebudú môcť lieky, ale vaša úzkosť, a budete sa točiť v začarovanom kruhu. Pozerajte sa na negatívne účinky týchto liekov s odstupom a nenechajte sa ovplyvniť skúsenosťami ostatných ľudí. Napokon aj tu ste sa mohli dočítať príbehy ako negatívne, tak aj pozitívne. A ak by naozaj za problémy v sexuálnom živote mohli vaše lieky, skúste sa s lekárom porozprávať o ich zmene. Určite ich sami nevysádzajte bez predchádzajúcej dohody. Psychológov, psychiatrov a terapeutov nájdete v každom väčšom meste po celej Slovenskej republike, tak sa neváhajte zveriť so svojimi problémami.

[Lil]

zdroj:

https://metro.co.uk

Varovanie: Tieto stránky obsahujú erotický chat, videá, fotky a iné sexuálne explicitné materiály. Pre vstup musíte byť starší 18 rokov alebo 21 rokov, pokial to vyžaduje zákon. Všetky modelky a modelovia sú starší než 18 rokov. Moderátorské profily sú označené červenou bodkou.