Vaginóza, vulvodýnia, alebo infekcia? Nájdite príčinu bolestí "tam dole"
19.júl 2022Niet pochýb o tom, že vaginálna bolesť je na nič – komplikuje ženám život viac, než si muž vôbec dokáže predstaviť, a okamžite ich uvrhne do špirály paniky, kedy sa pýtajú: Prečo ma trápi vaginálna bolesť? Je to normálne?
Potenciálna príčina vašich problémov môže byť rôzna, od niečoho takého jednoduchého, ako je kvasinková infekcia alebo pohlavne prenosná infekcia, až po endometriózu. Prvým krokom na zistenie, čo presne vás trápi, je určiť, odkiaľ bolesť pochádza. "Niektoré ženy popisujú oblasť dole ako vagínu," vysvetľuje doktorka Melissa A. Simon, profesorka klinickej gynekológie na Northwestern University. V skutočnosti ju môžete cítiť na vulve, v maternici alebo v panvovej či brušnej oblasti. V závislosti od umiestnenia môže ísť o iný stav.
Čo ak si ale nie ste istá, odkiaľ vaše problémy pochádzajú? "Veďte si denník bolesti, aby ste mohli svojmu lekárovi lepšie charakterizovať bolesť, ak budú príznaky pretrvávať," hovorí doktorka Kendra Segura, gynekologička z Kalifornie. "Vagína by vás nemala bolieť. Vždy je na to nejaký dôvod." Samozrejme, že pri akýchkoľvek vaginálnych bolestiach by ste sa mali poradiť so svojím lekárom, najmä ak bolesť narúša vaše každodenné aktivity. Môže vám pomôcť zistiť, o čo ide, a predpísať vhodnú liečbu.
Ak chcete mať lepšiu predstavu o tom, s čím presne sa "tam dole" môžete stretávať, pozrite sa na tento zoznam bežných príčin vaginálnej bolesti podľa odborníkov.
Odhaľte príčiny bolesti vagíny, vulvy a/alebo brucha
Kvasinkové infekcie
"Najčastejšie príznaky kvasinkových infekcií sa prejavujú skôr vo forme svrbenia a pálenia," hovorí doktor Gokhan Anil, gynekológ z Mayo Clinic. Tieto infekcie môžu byť ale aj bolestivé (nehovoriac o tom, že sú pekelne otravné). "Kvasinky môžu zasiahnuť vnútro pošvy alebo priamo vonkajšiu časť pošvy, čo môže spôsobiť opuch a začervenanie," hovorí doktor Anil. Môže sa objaviť aj vaginálny výtok. "Je biely a bežne sa opisuje, že má vzhľad tvarohu," vysvetľuje Simon.
Ako ich liečiť: Aj keď môžete kvasinkovú infekciu liečiť voľnopredajnými liekmi (a môžete túto metódu zvoliť, ak ste sa s týmto typom infekcie stretla už skôr), je najlepšie vyhľadať lekára v prípade, že sa s týmto stavom stretávate prvýkrát. Váš gynekológ vám vykoná vyšetrenie panvy a predpíše vám krém proti plesniam, ktorý budete používať, kým príznaky nezmiznú. A ak sa rozhodnete pre voľnopredajný krém, nezabudnite navštíviť lekára, pokiaľ vaše príznaky do týždňa nezmiznú.
Bakteriálna vaginóza
Bakteriálna vaginóza môže tiež spôsobovať svrbenie a vaginálne nepohodlie, ale výtok, ktorý sa môže objaviť, bude pravdepodobne viac vodnatý a sprevádzaný rybím zápachom. Tento stav je spôsobený premnožením baktérií v pošve.
"Za normálnych okolností je pošva osídlená dobrými baktériami, ktoré udržujú pH pošvy v rovnováhe," hovorí doktorka Lauren Streicher, riaditeľka Centra sexuálnej medicíny a menopauzy Northwestern Medicine. Keď však "zlé" baktérie prevážia nad tými "dobrými", nastáva bakteriálna vaginóza. Lekári si nie sú istí, čo presne ju vyvoláva, ale vie sa, že sex a menštruácia môžu narušiť vaginálne pH.
Ako ju liečiť: Ak máte bakteriálnu vaginózu, rýchle podanie antibiotík (zvyčajne v podobe tabliet alebo krému) od lekára ju zničí a zbaví vás všetkých príznakov.
Sexuálne prenosné infekcie
"Herpes, chlamýdie, kvapavka - všeobecne akýkoľvek druh sexuálne prenosnej infekcie môže tam dole spôsobovať bolesť. Konkrétne pri herpese - ktorý mimochodom postihuje asi každého šiesteho Američana - ide obvykle o nervové alebo zápalové ochorenie," hovorí Dr. Anil. "Herpes má formu špecifických lézií, ktoré môžete vidieť a ktoré sú na dotyk celkom citlivé," dodáva.
Bolesť pri iných pohlavne prenosných chorobách zvyčajne pochádza z celkového zápalu. "Majú tendenciu vytvárať väčší opuch vaginálneho tkaniva, ktoré potom býva citlivé na bolesť a nepríjemné pocity, rovnako ako pri pálení a svrbení," hovorí Dr. Anil. Každopádne pokiaľ pociťujete bolesť a zápal akéhokoľvek druhu v oblasti pošvy, musíte sa nechať vyšetriť doktorom, aby sa veci dostali pod kontrolu.
Ako ich liečiť: Segura uvádza, že pohlavne prenosné infekcie sú našťastie jedným z najľahšie riešiteľných ochorení na tomto zozname. "Existuje jasný spôsob liečby pomocou antibiotík a existuje jasná metóda prevencie - abstinencie alebo používania kondómu," vysvetľuje. Chlamýdie, kvapavku a ďalšie pohlavne prenosné choroby možno obvykle vyliečiť pomocou liekov a herpes, hoci nie je vyliečiteľný, možno zvládnuť, aby sa obmedzili budúce návraty a bolesť.
Vaginálna suchosť
Vaginálna suchosť je spôsobená hormónom estrogénom - konkrétne jeho nedostatkom (tento problém sa nevyskytuje iba u žien po menopauze!). "Estrogén je sám o sebe rastovým hormónom, ktorý zlepšuje prietok krvi do pošvy, hrúbku pošvovej steny a tiež pružnosť a lubrikáciu pošvy," hovorí Dr. Anil. A keď sa vo vašom tele nedostáva estrogénu – či už je to kvôli antikoncepčným pilulkám, dojčeniu, alebo menopauze – môže to pekne bolieť.
Ako ju liečiť: "Ak máte pocit, že sa vaša pošva už nezvlhčuje tak ako predtým, možno je čas navštíviť lekára," hovorí Dr. Anil. Ošetrí vás lokálne, alebo dokonca zmení metódu antikoncepcie, aby ste sa cítili trochu pohodlnejšie.
Mužské intímne partie
Aj keď máte tendenciu obviňovať svoju vlastnú anatómiu, možno by ste sa mali pozrieť aj na svojho partnera. "Je to skutočne bolesť vo vašej vagíne, ktorú pociťujete, alebo je to bolesť pri penetrácii - niečo, čo cítite v bruchu?" hovorí doktorka Mary Jane Minkin, gynekologička a zakladateľka webu MadameOvary.com. "Môže byť veľmi ťažké to rozlíšiť."
V podstate môže byť "bolesť brucha" v skutočnosti spôsobená nepríjemným prenikaním penisu (možno preto, že je na vašu anatómiu veľký). Pokiaľ je vám sex nepríjemný - a máte podozrenie, že za to môže veľkosť intímnych partií vášho partnera -, skúste zmeniť polohu, konkrétne na takú, ktorá neumožňuje super hlboký prienik. A nezabudnite používať lubrikant... veľa lubrikantu.
"A pokiaľ to nie je veľkosťou, možno je to tým, čo má váš partner na penise. Má piercing? Máte piercing? Oboje môže spôsobovať nepríjemné pocity pri sexe. Je tiež dôležité zvážiť, aké používate kondómy," hovorí Simon. Môžete byť alergická na latex, čo môže mať za následok svrbenie a vaginálnu bolesť.
Ako to riešiť: Váš lekár alebo gynekológ to bude schopný zistiť na základe vyšetrenia a úprimného rozhovoru. Môže vám navrhnúť zmenu kondómov alebo vyskúšanie lubrikačného prípravku.
Dysfunkcia panvového dna
Podľa Clevelandskej kliniky sa jedná o stav, kedy nedokážete správne uvoľniť a koordinovať svaly panvového dna, aby ste sa mohli vyprázdniť. Spôsobuje aj bolesť pri sexe. Dysfunkcia panvového dnamôže byť dôsledkom traumatických zranení v tejto oblasti, nadmerného používania týchto svalov, operácie panvy, nadváhy a starnutia. Postihnuté sú často aj ženy po pôrode, pretože pôrod môže zaťažovať svaly panvového dna, najmä ak trval dlho alebo bol ťažký.
Ak okrem bolestí panvy pociťujete aj časté nutkanie na toaletu, máte zápchu, stretávate sa s problémami s vyprázdňovaním, únikom stolice alebo moču alebo máte bolesti pri močení, navštívte svojho lekára, ktorý vám poradí.
Ako ju liečiť: Dysfunkcia panvového dna sa obvykle lieči fyzioterapiou. Lekár vám tiež môže odporučiť lieky a relaxačné techniky.
Vulvodýnia
Vulvodýnia je chronická vaginálna bolesť bez identifikovateľnej príčiny (teda nie kvôli infekcii alebo inému zdravotnému stavu), ako uvádza Americká akadémia pôrodníkov a gynekológov. "Asi deväť percent žien sa s týmto druhom bolesti v živote stretne," hovorí doktorka Minkin a opisuje nepríjemné pocity, ktoré sa objavujú pri penetrácii alebo aj pri zavádzaní tampónu. U niektorých žien sú však návaly bolesti spontánne a nesúvisia so sexom ani s tým, že by sa danej oblasti akokoľvek dotýkali. "Je to záhadné v tom, že ako rýchlo to príde, rovnako rýchlo to môže odísť," poznamenáva doktor Minkin.
O vulvodynii sa toho veľmi nevie, ale lekári sa domnievajú, že bolesť pochádza z dodatočných nervových vlákien v tejto vonkajšej časti pošvy a vulvy. "Je to najviac inervovaná časť pošvy," hovorí doktor Anil.
Ako ju liečiť: Lekári, ktorí diagnostikujú vulvodyniu, ju často liečia lokálnymi liekmi, ako je lidokaín, ktoré sa používajú aj pri fibromyalgii, ďalšom chronickom bolestivom stave bez známej príčiny.
Endometrióza
Endometrióza je trochu mätúce ochorenie - a pre lekárov je tiež dosť zložité ju diagnostikovať. Ide o stav, kedy maternicové tkanivo rastie v miestach mimo maternice (napríklad vo vnútri panvovej oblasti, v bruchu alebo dokonca na iných miestach, napríklad v pľúcach). Podľa Úradu pre zdravie žien postihuje toto ochorenie 11 % amerických žien v plodnom veku a častejšie sa vyskytuje u tridsiatnic alebo štyridsiatnic.
Toto ochorenie je tiež neuveriteľne bolestivé. "Vytvára chronický zápal a zjazvenie v okolí tkanív, čo môže spôsobovať bolesť," hovorí Dr. Anil. Bolesť sa môže prejavovať niekoľkými spôsobmi: veľmi bolestivými menštruačnými kŕčmi, chronickou bolesťou v dolnej časti chrbta a panvy, bolesťou pri alebo po sexe, bolesťou čriev a bolesťou pri vyprázdňovaní alebo močení. Endometrióza tiež spôsobuje krvácanie alebo špinenie medzi menštruáciami, neplodnosť a gastrointestinálne problémy, ako je zápcha, nadúvanie a hnačka. Ak je vaginálna bolesť sprevádzaná týmito ďalšími príznakmi, obráťte sa čo najskôr na svojho lekára.
Ako ju liečiť: Endometrióza sa diagnostikuje pomocou vyšetrenia panvy a zobrazovacích testov, ale jediným spôsobom, ako si byť istá, že ju máte, je laparoskopia - druh operácie, ktorú lekári používajú na nahliadnutie do oblasti panvy. Liečba zvyčajne zahŕňa hormonálnu terapiu alebo chirurgické odstránenie tkanív, ktoré spôsobujú bolesť.
Hlboký panvový zápal
Hlboký panvový zápal (anglická skratka PID) - infekcia maternice, vajíčkovodov alebo vaječníkov - je ďalšie zápalové ochorenie, ktoré môže spôsobovať vaginálnu bolesť. "Môže mať za následok zjazvenie vo vnútri panvových orgánov alebo môže spôsobiť, že sa panvové orgány k sebe prichytia, čo spôsobuje chronické nepohodlie a bolesť," hovorí Dr. Anil.
PID je často dôsledkom neliečených pohlavne prenosných chorôb, ako sú chlamýdie a kvapavka, ale tento stav môžu spôsobiť aj iné druhy infekcií. Vyššie riziko ochorenia PID hrozí, ak máte viac ako jedného sexuálneho partnera, ak ste už PID prekonali, ak ste si robili výplach pošvy alebo ak ste si v posledných troch týždňoch nechali zaviesť vnútromaternicové teliesko.
Ako ho liečiť: Po vyšetrení panvy a ultrazvukovom vyšetrení, ktoré určí, či hlboký panvový zápal máte, vám lekár pravdepodobne nasadí antibiotiká na odstránenie infekcie. Používanie kondómu pri sexe môže pomôcť znížiť pravdepodobnosť, že PID dostanete.
Vulvovaginálna atrofia
Vulvovaginálna atrofia je stenčenie, vysušenie a zápal pošvových stien, ku ktorému môže dôjsť, keď vaše telo produkuje menej estrogénu, teda najčastejšie po menopauze (obvykle u žien po 50. roku života). Pokles hladiny estrogénu však môžu zažiť aj ženy, ktoré práve porodili, a tie, ktoré dojčia. Pokles tohto hormónu vedie k menšiemu množstvu vaginálnej tekutiny a lubrikácie, čo je obvykle prvým príznakom tohto stavu. Tento stav môže znepríjemniť sex a močenie. Okrem bolesti môže spôsobovať aj vaginálnu suchosť, svrbenie a začervenanie. Môžete tiež pozorovať žltý výtok, mať špinenie alebo krvácanie a cítiť tlak v oblasti vulvy a pošvy.
Ako ju liečiť: Po stanovení diagnózy gynekológom sa tento stav obvykle lieči lubrikačnými prostriedkami a hormonálnou terapiou.
Rakovina krčka maternice
Dlhodobá infekcia určitými typmi HPV je podľa Strediska pre kontrolu a prevenciu chorôb hlavnou príčinou rakoviny krčka maternice. Odhaduje sa, že najmenej polovica sexuálne aktívnych ľudí bude mať niekedy v živote HPV, ale len u málo žien sa naozaj vyvinie tento typ rakoviny. Najlepším spôsobom, ako jej predchádzať, je pravidelný skríning a očkovanie proti HPV.
Bolesť v panve (spolu s abnormálnym krvácaním a hnedým výtokom) je príznakom rakoviny krčka maternice. Pokiaľ tieto príznaky pociťujete a v poslednom roku ste nepodstúpili ster z krčka maternice, poraďte sa so svojím lekárom.
Ako ju liečiť: V závislosti od druhu a štádia sa rakovina krčka maternice obvykle lieči operáciou, chemoterapiou alebo ožarovaním.
Trauma
Ak ste navštívili svojho lekára a ten zistil, že ste po zdravotnej stránke v poriadku, možno by ste mali zvážiť aj minulé udalosti vo vašom živote, ktoré mohli mať za následok vašu bolesť. "Odhalili ste vo svojej minulosti zneužívanie v detskom veku, sexuálne napadnutie alebo traumu pri vaginálnom pôrode?" pýta sa doktorka Simon. "Všetky tieto nezjavné faktory by mohli mať za následok vaginálnu bolesť," vysvetľuje.
Ako ho liečiť: Ak ste zažili sexuálne napadnutie alebo operácie, ktoré viedli k traumatickému hojeniu, odhalenie tejto skutočnosti vášmu lekárovi by mohlo pomôcť odporučiť vhodnú liečbu - či už sa jedná o terapiu, lieky alebo niečo iné. Je dôležité, aby si lekári aj pacienti uvedomili, že duševné zdravie je rovnako dôležitou súčasťou zdravotnej prehliadky ako čokoľvek iné.
Hovoriť o vaginálnej bolesti môže byť veľmi nepríjemné (aj keď by nemalo!). Ale porozprávať sa s lekárom je kľúčom k nájdeniu úľavy a vylúčenie akéhokoľvek základného ochorenia, ktoré si vyžaduje liečbu. Pri bolestiach teda neváhajte a navštívte gynekológa, či už sa nachádzate v Košiciach alebo v Bratislave.
[Lil]