Jedna z najrozšírenejších zoznamovacích stránok pre dospelých v SR - erotická zoznamka flirtkontakt.sk

Ako napraviť nepríjemný problém nedostatočnej vlhkosti?

28.október 2021
Ako napraviť nepríjemný problém nedostatočnej vlhkosti?

Samolubrikácia je pre mnoho žien veľkým problémom. Niekedy, bez ohľadu na to, ako veľmi chcú byť vlhké, sa to jednoducho nestane – čo je naozaj veľká škoda, pretože to má veľký podiel na tom, aký bude sex dobrý a príjemný.

"Nedostatočná lubrikácia môže viesť k bolestivému sexu, čo môže viesť k tomu, že sa sexu budete vyhýbať úplne," hovorí gynekologička Shristy Mohanty.

A aj keď má vaše telo doslova zabudovaný lubrikačný systém priamo v sebe, nemôžete si len tak priať, aby ste sa zvlhčili a ono sa to stane. Ale našťastie môžete urobiť pár vecí, ktoré môžu zvýšiť vašu prirodzenú vlhkosť. Ak chcete ukončiť svoje „obdobie sucha“, vyskúšajte nasledujúce rady, ktoré vám odovzdávajú profesionáli. A nie je ich málo.

Dajte šancu samolubrikácii!

Prestaňte sa stresovať

Po prvé - zvlhnutie je často označované za známku vzrušenia, ale sexuologička značky Astroglide, Jess O'Reilly, hovorí: "Je dôležité si uvedomiť, že vlhšia reakcia nemusí byť nutne známkou väčšej túžby." Rovnako tak suchosť nemusí vždy znamenať nedostatok záujmu.

"Je to preto, že fyziologické reakcie nášho tela na sexuálnu túžbu a vzrušenie nie sú vždy v súlade s našimi zážitkami, a to je úplne v poriadku," hovorí O'Reilly. Čím viac sa stresujete, tým menšia je pravdepodobnosť, že pocítite ono vlhké vzrušenie, takže namiesto toho, aby ste si robili starosti s lubrikáciou, skúste ich vypustiť z hlavy.

Používajte lubrikant

Hoci prirodzená lubrikácia nemusí byť nutne známkou chýbajúceho vzrušenia, pri sexe je vlhkosť dôležitá. Lubrikant nielenže zlepšuje pocit zo sexu, ale dokonca ho robí bezpečnejším. "Pri sexe môže dochádzať k prílišnému treniu, čo môže spôsobiť drobné trhlinky na koži, porezanie alebo podráždenie, ktoré môže zvýšiť pravdepodobnosť infekcie," vysvetľuje hlavná lekárka The Pill Club, doktorka Amy Roskin.

Ak vám bezpečnosť a dobrý pocit nestačia na to, aby ste začali používať lubrikačný gél, doktorka O'Reilly vysvetľuje, že môže dokonca pomôcť zvýšiť prirodzenú lubrikáciu. "Niektorí ľudia zisťujú, že používanie lubrikantu im pomáha uvoľniť sa a produkovať vlastnú telesnú lubrikáciu, pretože to znižuje tlak na samolubrikáciu," vysvetľuje. "Ešte než začnete svoje hrátky, použite lubrikant a užite si pocit, že ste vlhká ešte predtým, než ste vzrušená. Samozrejme aj samotné použitie lubrikantu môže viesť k vzrušeniu."

Neponáhľajte sa

"Rôzne štúdie ukázali, že ženám trvá 10-45 minút, kým sa úplne vzrušia. To nastáva vo chvíli, keď sa krv dostane do všetkých častí vulvy," vysvetľuje sex expertka Vanessa Geffrard. "Prieskumy tiež ukázali, že páry v USA majú sex niekde medzi 5,4 a 19 minútami, čo znamená, že väčšina ľudí nevenuje dostatok času plnému vzrušeniu alebo predohre," vysvetľuje.

Ak sa stretávate s nedostatkom vlhkosti, dajte si na čas a používajte lubrikačný gél

"Radi si myslíme, že naše telá sú ako vypínače," hovorí sexuálny a vzťahový kouč Azaria Menezes, "ale sme oveľa zložitejšie." Naozaj nestačí urobiť "cvak". Tento problém je však ľahko napraviteľný: Stačí, keď spomalíte, nebudete sa ponáhľať a naozaj si doprajete celých 45 minút alebo dlhšie na to, aby ste sa vzrušili.

Vyberte si ideálnu polohu

"Niektoré polohy sú nielen lepšie ako iné, ale môžu viesť k väčšej produkcii lubrikácie. Po prvé, keď budete mať sex spôsobom, ktorý je vám príjemný, budete si istejší a budete sa cítiť oveľa pohodlnejšie, čo prirodzene pomôže vášmu telu vzrušiť sa," vysvetľuje Dr. Mohanty. "Po druhé, niektoré penetračné polohy môžu skutočne zvýšiť lubrikáciu, pretože sú zasiahnuté miesta klitorisu, ktoré sa nachádzajú veľmi hlboko. Vyskúšajte polohy zvyšujúce dráždenie klitorisu a parauretrálnej oblasti alebo coital alignment technique (CAT) a zistite, či to bude to pravé riešenie."

Pite viac vody

"K vaginálnej suchosti môže viesť niečo také jednoduché, ako je dehydratácia," hovorí Menezes. "Keďže sú naše bunky zložené prevažne z vody, spôsobuje nedostatočný príjem vody nespočetné množstvo škodlivých účinkov na organizmus, medzi ktoré môže patriť aj vaginálna suchosť," vysvetľuje doktorka Amy Gueye-Weinsteinová.

Aj tento problém je však ľahko napraviteľný: Dr. Gueye-Weinsteinová hovorí, že pokiaľ sa budete snažiť o dôslednú hydratáciu (podľa štandardov Mayo Clinic vypijete približne 2,7 litra vody denne) a pokiaľ je dehydratácia jediným zdrojom vašej vaginálnej suchosti, mali by ste pozorovať zlepšenie už za tri dni. Úplne jednoduchá vec, ktorá môže zásadne zmeniť váš sexuálny život k lepšiemu.

Jedzte viac ovocia a zeleniny

Keď už zvýšite príjem tekutín, zvážte tiež, či by ste do svojho jedálnička nemali zaradiť viac čerstvých produktov. „Ovocie s vysokým obsahom vody, ako sú jahody a ananásy, pomáha vašej prirodzenej lubrikácii,“ hovorí terapeutka Diamond Marie z Calmerry.

Porozprávajte sa s lekárom

"Ak sa vaša vaginálna suchosť často objavuje spolu s neobvyklou suchosťou v iných častiach tela, ako sú oči a ústa, mali by ste zvážiť konzultáciu s lekárom, pretože by mohlo ísť o príznaky Sjögrenovho syndrómu," hovorí Ashley Harris, sexuálna a vzťahová koučka zo spoločnosti BeyondAges. "Toto ochorenie postihuje suchosť všetkých slizníc, a môže postihnúť ako mladé, tak staršie ženy," hovorí doktorka Gueye-Weinstein.

Sjögrenova choroba je po reumatoidnej artritíde najčastejším autoimunitným ochorením, ale ako vysvetľuje Dr. Gueye-Weinstein, stále je považovaná za zriedkavé ochorenie. Dr. Gueye-Weinstein samozrejme dodáva, že pokiaľ sa vás vaginálna suchosť týka, je vždy rozumné nechať sa vyšetriť lekárom.

Vaginálna suchosť predstavuje nepríjemný problém nielen pre ženy

Skontrolujte si svoje lieky...

Alergia, lieky proti prechladnutiu s antihistaminikmi, a dokonca aj niektoré lieky na astmu môžu spôsobovať vaginálnu suchosť. Skúste prejsť na prírodnejšie lieky alebo sa poraďte so svojím lekárom o ďalších možnostiach.

...aj svoje antidepresíva

"Nielenže antidepresíva radiace sa do skupiny SSRI narúšajú libido, ale môžu tiež ovplyvniť vaginálnu lubrikáciu," vysvetľuje hlavná lekárka spoločnosti BodyLogicMD, doktorka Jennifer Landa. Porozprávajte sa so svojím psychiatrom o prechode na iný liek, kým nenájdete taký, ktorý bude najlepšie vyhovovať vášmu duševnému aj sexuálnemu zdraviu.

Prestaňte fajčiť

„Starnutie, fajčenie a ďalšie faktory, ktoré môžu spôsobiť upchatie tepien, môžu zablokovať malé tepny v oblasti pošvy a znížiť v nej vlhkosť,“ vysvetľuje Dr. Landa.

Zrovnajte hormóny

Jedným z najčastejších dôvodov intímnej suchosti je pokles hladiny estrogénu počas menopauzy, perimenopauzy, po pôrode alebo počas dojčenia, ale aj liečba rakoviny, ako je chemoterapia a ožarovanie panvy, môže viesť k nízkej hladine estrogénu a zníženiu vaginálnej lubrikácie. Ak prechádzate niektorou z vyššie uvedených situácií alebo vás len zaujíma, či u vás nedochádza k hormonálnej nerovnováhe, ktorá spôsobuje „vysychanie“, poraďte sa so svojím lekárom.

Spojte sa so svojim telom

Klinická sexuologička Kristie Overstreet, PhD, hovorí, že ak sexom len "prechádzate" a neužívate si ho, môže to byť aj jeden z dôvodov. "Ak ste odpojení od svojho tela a prítomného okamihu, nedovoľujete svojmu telu, aby sa plne vzrušilo. Práve toto vzrušenie je to, čo rozprúdi tekutiny vo vašom tele."

Ak sa chcete viac napojiť na svoje telo, Overstreet odporúča cvičiť všímavosť (mindfulness) a dychové cvičenia, aby ste sa spojili so svojim telom a zostali v prítomnom okamihu. Čím viac ste so svojim telom v súlade, tým viac sa môžete uvoľniť a nechať sa vzrušovať.

Zbavte sa hanby

Overstreet hovorí, že pokiaľ bojujete s pocitom viny alebo nemravnosti pri sexe, môže to tiež brániť vášmu telu, aby fungovalo tak, ako má. "Či už sa tak cítite od detstva, alebo až v dospelosti, je dôležité, aby ste sa cez to prepracovali. Ak vám vaša myseľ hovorí, že to, čo robíte, je zlé, vaše telo ju bude počúvať."

Trpí váš sexuálny život kvôli vaginálnej suchosti? Žiadny strach! Zdolajte túto prekážku s našimi radami

Overstreet hovorí, že je dôležité preskúmať všetky negatívne alebo previnilé pocity, ktoré v súvislosti so sexom máte, a pracovať na tom, aby ste svoje iracionálne myšlienky zmenili na racionálne. Skúste navštíviť terapeuta, ktorý sa špecializuje na kognitívnu behaviorálnu terapiu. "Keď budú vaše myšlienky a presvedčenia o sexe zdravé a prijateľné, vaše telo bude reagovať priaznivo."

Komunikujte so svojim partnerom

Niekedy je vaginálna suchosť spôsobená iba nízkou sexuálnou túžbou alebo problémy s vašim sexuálnym partnerom. Pokiaľ nerobí to, čo by mal, alebo to robí a vám to jednoducho nefunguje, nebudete tak vlhká, ako by ste boli, keby vás naozaj priťahoval.

Vymeňte mydlo

Niektorí ľudia sú alergickí na chemické látky obsiahnuté v mydlách, pracích prostriedkoch, hygienických potrebách, farbivách a parfumoch, ktoré môžu byť na vašej spodnej bielizni alebo uterákoch. To môže spôsobiť suchosť alebo podráždenie, ktoré idú často ruka v ruke. Dokonca aj niektoré lubrikanty, pokiaľ vám nevyhovujú, môžu spôsobovať suchosť, takže skúste prejsť na prírodné čistiace prostriedky alebo iný, prírodnejší lubrikant.

A rozhodne nerobte výplachy pošvy

Profesorka ľudskej sexuality na newyorskej univerzite a sexpertka spoločnosti Lelo, doktorka Zhana Vrangal hovorí, že okrem toho, aby ste zachovávali bežnú čistiacu rutinu, nie je potrebná vaginálna sprcha. Tá totiž mení pH pošvy, ktorá potom môže byť náchylnejšia na infekcie, a znižuje lubrikáciu (pretože doslova všetko spláchne). Ak si myslíte, že potrebujete/chcete výplachy vykonávať, poraďte sa najskôr so svojím lekárom, pretože vaša vagína je doslova samočistiaca.

Upokojte sa

Pre ľudí je naozaj ťažké sa vzrušiť, keď sú vystresovaní a nesústredia sa na danú sexy horúcu chvíľku. A ak ste príliš rozptýlená na to, aby ste sa vzrušili, vaša vagína sa tiež nevzruší a nepremaže. Takže sa dajte do pohody, robte veci, ktoré milujete a všetko bude v poriadku.

Samozrejme, ak vás tento problém trápi vo veľkej miere a/alebo pretrváva, zájdite k svojmu gynekológovi, aby ste sa uistili, že nejde o nič vážne.

Vedeli ste, že vďaka internetu môžete nájsť toho najlepšieho gynekológa vo svojom okolí? A tiež sa vďaka nemu môžete zoznámiť online a užívať si horúce chvíľky!

[Lil]

Varovanie: Tieto stránky obsahujú erotický chat, videá, fotky a iné sexuálne explicitné materiály. Pre vstup musíte byť starší 18 rokov alebo 21 rokov, pokial to vyžaduje zákon. Všetky modelky a modelovia sú starší než 18 rokov. Moderátorské profily sú označené červenou bodkou.