Jedna z najrozšírenejších zoznamovacích stránok pre dospelých v SR - erotická zoznamka flirtkontakt.sk

Desí vás HIV a AIDS?

17.jún 2021
Desí vás HIV a AIDS?

Pri nechránenom sexe sa môžete nakaziť rôznymi pohlavnými chorobami. Tým najväčším strašiakom je ale asi HIV. Beriete ho do úvahy, alebo dúfate, že vás sa to nikdy týkať nebude?

"Som HIV pozitívny," šokoval svet v novembri 2015 známy hollywoodsky herec Charlie Sheen. Známy sukničkár tak opäť zamieril hľadáčik na chorobu, pred ktorou majú síce všetci strach, ale aj tak až veľmi často riskujú, že bude súčasťou ich života... až do konca života. Najčastejšou formou nákazy totiž býva práve nechránený sexuálny styk.

Prvá pomoc

HIV a AIDS. Laická verejnosť často tieto dva pojmy nerozlišuje. HIV (Human Immunodeficiency Virus) je vírus ľudskej imunitnej nedostatočnosti a stáva sa pôvodcom samotného ochorenia - syndrómu získanej imunitnej nedostatočnosti - v skratke AIDS (Acquired Immunodeficiency Syndrome). Tento vírus sa vyskytuje v krvi, ejakulátu alebo dokonca v materskom mlieku v prípade HIV pozitívnych žien, ktoré porodili. Len málokto vie, že ak máte podozrenie, že ste sa mohli nakaziť, je možnosť do 48 hodín po prenose vírusu požiadať na infekčné klinike o tzv. postexpozičnú profylaxiu. Ide o aplikáciu lieku, ktorý môže zabrániť rozvinutiu vírusu. Táto liečba ale nie je hradená zdravotnou poisťovňou.

Horšie ako vírus

Pacienti, ktorí sa infikovali HIV, musia okrem samotnej choroby čeliť ešte väčšiemu strachu - ľudským predsudkom. S tými sa stretáva aj MUDr. Azzaden Shunnar, ktorý vedie Centrum pre liečbu HIV/AIDS pacientov. "Často mi ľudia nechcú podať ruku, keď zistia, v akej sfére pôsobím. Dokonca aj lekári mávajú strach pracovať v tejto oblasti. Samozrejme riziko nákazy tu je, ale to je prítomné všade. Navyše sa chránime liekmi, ktoré nám zaistia takmer stopercentnú ochranu, ak sa aplikujú včas. A práve lekár, ktorý s touto infekciou pracuje priamo, dokáže mať toto riziko najlepšie pod kontrolou. V zásade každý, kto by sa nechtiac nakazil, sa do sedemdesiatich hodín dokáže ochrániť," vysvetľuje.

HIV je vírus, ale prenáša sa inými spôsobmi ako napríklad koronavírus

Osveta, ktorá sa týka tejto smrteľnej choroby, je pomerne veľká. Pravdepodobne každý z nás vie, že sa vírus HIV neprenáša podaním ruky, vzduchom, vodou a ani bodavým hmyzom. Prečo v nás tieto tri písmenká vzbudzujú tak obrovský rešpekt? "S HIV aj s AIDS sa spájajú výrazné stigmy. Získali si totiž povesť hroznej nevyliečiteľnej choroby. Navyše sa o AIDS traduje, že chorí si "za to môžu sami", takže sa spája s odporom a štítením sa chorého," tvrdí psychiatrička Svetlana Žuchová. Ak ste videli film Philadelphia s vynikajúcim Tomom Hanksom v hlavnej úlohe, viete, o čom hovoríme.

Niečo podobné zažil na vlastnej koži aj Peter, ktorý sa s odstupom, šokom a odporom stretáva už osem rokov. Zatiaľ čo jeho najbližší jeho zdravotný stav prijali okamžite a bez predsudkov, okolie mu dáva denne najavo, že je iný. Kamaráti s ním postupne prerušili kontakty a naviac musel aj odísť z práce. "Nikto mi priamo do očí nič nepovedal, ale cítil som, že nie som vítaný. Kolegovia sa mi vyhýbali, rozpačito odmietali pozvanie na spoločný obed. Tak som dal výpoveď. Myslím, že sa uľavilo nielen mne, ale aj im. V novej práci o mojom zdravotnom stave nikto nič netuší a meniť to rozhodne nebudem. Na svoju úprimnosť som doteraz len doplatil."

Možné prenosy HIV:

  • nechránený pohlavný styk
  • krvnou cestou (prostredníctvom injekčných striekačiek, piercingom, tetovaním, akupunktúrou,...)
  • z matky na dieťa (počas tehotenstva, pôrodu alebo dojčenia)

HIV na Slovensku

V Slovenskej republike sa výskyt HIV a AIDS sleduje už niekoľko desiatok rokov - už od roku 1985. Väčší podiel infikovaných tvoria mužské pohlavia. Slovenská republika patrí medzi krajiny, ktoré majú relatívne malý počet nových prípadov nakazených. V roku 2020 to robilo približne 2 novo nakazených na 100 tisíc obyvateľov. V konkrétnych číslach od roku 1985 v Slovenskej republike pribudlo 3841 nakazených HIV, 718 ľudí s ochorením AIDS a 329 z nich zomrelo. Za minulý rok 2020 sa nakazilo vírusom HIV 251 ľudí, čo je o 29 viac ako za rok 2019. Zatiaľ najviac nových evidovaných prípadov bolo v roku 2016, keď ich bolo 286. Najviac nových prípadov sa väčšinou vyskytuje u vekovej kategórie 30-34 rokov, prípadne 35-39 a 40-44.

Či ste sa nakazili HIV zistíte podľa testu z krvi

Myslíte, že tento pomerne priaznivý stav súvisí so slovenskou mentalitou a konzervatívnosťou? Vraj tomu môžeme vďačiť práve "železnej opone", a tým pádom uzavretým hraniciam. Je to ale možno aj niečím iným. Aj keď je Bratislava veľmi turisticky navštevovaná, jedná sa tak o jediné turisticky atraktívne miesto a turisti tú nestrávia dlhú dobu. Tým pádom sa zas toľko nešíri z cudzích krajín, kde je situácia oveľa horšia. Mnoho ľudí tak nepovažuje infekciu HIV za reálny problém a neuvedomujú si riziko nákazy alebo si ho nepripúšťajú. Často sa aj stáva, že sa ľudia boja dozvedieť sa výsledok, a tak na testy radšej ani neprídu. To sa ale nedeje len u HIV.

Ak si myslíte, že najväčšiu skupinu HIV pozitívnych tvoria drogovo závislí, mýlite sa. Štatistiky ukazujú, že najväčšiu skupinu tvoria muži, ktorí majú sex s mužmi. Nákaza inou formou (napríklad drogami) predstavuje len dve percentá a heterosexuálne pacienti osem percent. Často sa hovorí o zvyšovaní nakazených v súvislosti s migrantskou krízou (napríklad Anglicko), máme sa obávať aj my? Z hľadiska infekcie HIV nepredstavujú migranti pre Slovensko vážny problém. Jednak preto, že nie sme pre väčšinu migrantov ich cieľová alebo vysnívaná krajina, ale taktiež preto, že nejde o kvapôčkovú, ale pohlavne prenosnú infekciu. Ide o vedomú ľudskú činnosť, za ktorej následky sú zodpovední obaja partneri.

Utajené príznaky

Príznaky, ktoré sa môžu objaviť zhruba 2-3 týždne po infikovaní vírusom HIV, sa podobajú chrípke - bolesť hlavy, svalov, horúčka, potenie, prípadne zväčšenie uzlín alebo vyrážky na koži, ktoré zmiznú a opäť sa objavia. Ide o tzv. akútnu infekciu. Niektorí pacienti ale tieto príznaky nemajú, a preto, ak máte akékoľvek podozrenie, že ste sa týmto vírusom mohli nakaziť, mali by ste vyraziť na krvné testy, pretože len vďaka nim sa dozviete tie najspoľahlivejšie výsledky. Tie je vhodné absolvovať zhruba po troch mesiacoch od poslednej rizikovej udalosti.

HIV ani AIDS sa nedajú vyliečiť, ale môže sa spomaliť alebo zastaviť priebeh

Prvotné štádium môže trvať aj šesť mesiacov. Potom príznaky ustúpia. V priebehu 7 až 11 rokov sa strieda slabšia a silnejšia imunita. Po tomto období môže ochorenie prejsť do štádia AIDS. V niektorých krajinách je povinnosť liečby stanovená zákonom, niekde je to na slobodnom rozhodnutí pacienta. Väčšina pacientov ale našťastie liečenie podstúpi. A aj keď ide o infekciu, ktorá sa nedá vyliečiť, moderná medicína dokáže jej priebeh spomaliť. Pri pravidelnom užívaní liekov nemusí nikdy infekcia prerásť v AIDS. Doktor Shannara tvrdí, že do začiatku 21. storočia lekári nedokázali hladinu vírusu v krvi udržať na nízkych hodnotách. Teraz už sú evidované dokonca aj prípady, kedy sa lekárom podarilo vrátiť štádium AIDS do štádia HIV. Najdôležitejšie je ale prísť včas. Aj keď je infekcia HIV nevyliečiteľná, pacienti s ňou dokážu žiť pod dohľadom lekárov niekoľko desiatok rokov.

Pacient nula

Dlhé roky si ľudstvo myslelo, že pozná človeka, ktorý tento smrteľný vírus začal šíriť. Volal sa Gaetan Dugas, pochádzal z kanadského Quebecu, pracoval ako stevard a dlho bol označovaný ako prvý šíriteľ vírusu HIV. Medzi kolegyňami letuškami bol veľmi obľúbený, on ale uprednostňoval muža. A vzhľadom k tomu, že v 70. rokoch minulého storočia sa k homosexualite verejne nepriznali, užíval si potajomky. V rámci svojej práce precestoval rôzne krajiny sveta, zažíval nespočet milostných dobrodružstiev až do chvíle, keď mu lekári diagnostikovali nový vírus. Nebola to kvapavka, ani syfilis, ale HIV. Paniku vyvolalo zistenie, že Dugas, mal za tri roky nechránený sex s asi 750 partnermi rovnakého pohlavia. Každý z jeho sexuálnych partnerov mohol byť šíriteľom smrtiaceho vírusu. Vírus HIV predstavoval síce nové, ale nie úplne neznáme nebezpečenstvo. Epidemiológovia už pred Dugas evidovali pozitívnych pacientov v Karibiku, New Yorku alebo San Franciscu. Kde sa ale vzal mýtus, že je to práve Dugas, kto spustil šírenie nebezpečného vírusu?

Nemôže za to nič iné ako ľudská chyba. Lekári v Centre pre kontrolu chorôb v Los Angeles evidovali Dugas v archíve pod poradovým číslom 057 s poznámkou "Patient O". Išlo o písmeno, ktoré označovalo, že pacient žije mimo Kalifornii (Out of California). Ale ako to tak býva, bol tu jeden novinár, ktorý si písmenko O pomýlil s 0 (nulou). A tak sa z Dugasa stal pacient 0. Novinár bol navyše nielen rovnakej orientácie, ale aj HIV pozitívny. Snažil sa preto nájsť pôvodcu toho všetkého zla. Až v súčasnosti sa zistilo, že Dugas nebol prvým infikovaným človekom, bol len prvým z infikovaných pacientov v USA.

Pravidlo ABC

Spomeňte si, kedy ste stretli svojho partnera alebo partnerku. Napadlo vás, že by sa ho mohol vírus HIV týkať? Možno ste prvýkrát alebo aj druhýkrát použili kondóm, ale potom ste dali voľný priebeh vášni a na ochranu ste jednoducho zabudli. Rovnako tak ako väčšina z nás. Pokúste sa preto vždy pri nových partnerov dodržiavať pravidlo ABC - abstinencie, byť si verní a kondóm. Uvedomte si, že riziku infekcie sa vystavuje úplne každý, a to aj mladý človek, ktorý hľadá partnera. HIV rozhodne nie je súčasťou iba homosexuálnej komunity, ako ste si možno doposiaľ mysleli.

Ak si nájdete svojho partnera na sex na erotickej zoznamke, v bare alebo kdekoľvek inde, prevádzkujte iba sex s kondómom.

[Lil]

Varovanie: Tieto stránky obsahujú erotický chat, videá, fotky a iné sexuálne explicitné materiály. Pre vstup musíte byť starší 18 rokov alebo 21 rokov, pokial to vyžaduje zákon. Všetky modelky a modelovia sú starší než 18 rokov. Moderátorské profily sú označené červenou bodkou.