Jedna z najrozšírenejších zoznamovacích stránok pre dospelých v SR - erotická zoznamka flirtkontakt.sk

Sexuálne napätie: Ako ho spoznať a ako s ním pracovať?

18.august 2023
Sexuálne napätie: Ako ho spoznať a ako s ním pracovať?

Niekedy ho cítite tak silno, že je skoro hmatateľné. Všimnú si ho dokonca aj ľudia okolo vás. Sexuálne napätie. Vzrušujúca energia, ktorá sa prenáša medzi dvoma ľuďmi. Ale prečo? Ako ho spracovať a na čo si dať pozor?

Odpočívate v bare a cítite sa trochu zvedaví? Môžete si zahrať zábavnú hru: Rozhliadnite sa okolo seba a skúste uhádnuť, na koľkom rande je pár vedľa vás. Všimnite si ich reči tela - kolená namierené priamo na seba, nervózne opieranie sa jeden o druhého a osahávanie v štýle "ešte sme spolu nespali a úplne umierame túžbou to urobiť". "Hmmm, druhé. Možno tretia," môžete hádať pri uzatváraní stávok. A ak ste dobrí v čítaní spoločenských signálov, pravdepodobne máte slušnú šancu, že sa trafíte. To preto, že sexuálne napätie je hmatateľné - druh nadržanej energie, ktorá je jednoducho tak zrejmá každému prizerajúcemu. A aj keď je ľahké ju vidieť, je niekedy ťažké ju definovať a ešte ťažšie spoznať príznaky, keď ste tým, kto túto výmenu sexy energie zažíva.

Podľa Rhiannon John, sexuologičky zo spoločnosti BedBible, je sexuálne napätie základným aspektom intimity a zohráva zásadnú úlohu pri udržiavaní vášne a spojení vo vzťahu, preto je dôležité pochopiť, čo presne cítite.

Čo je sexuálne napätie a kde sa berie?

"Sexuálne napätie je elektrina, ktorá vzniká z príťažlivosti a túžby medzi dvoma ľuďmi. Je to energia, ktorá medzi nimi iskrí a vytvára pocit očakávania a túžby, ktorý môže byť príjemný aj nepríjemný," vysvetľuje John. Ak sa zúčastňujete zdravých sexuálnych situácií, ktoré vytvárajú napätie, budete sa pravdepodobne cítiť nadšení a vzrušení – a možno aj trochu zmätení alebo úzkostní.

"Hoci napätie môže byť niekedy horúce a zábavné, môže sa tiež veľmi podobať sexuálnej frustrácii. Je to preto, že váš mozog doslova bojuje sám so sebou o vaše sexi pocity," hovorí manželská a rodinná terapeutka Katie Miles. "Hypotalamus (mozgové centrum rozkoše) sa v podstate chce cítiť dobre a motivuje vás uvoľňovaním sexuálnych hormónov, ako je estrogén a testosterón," vysvetľuje Miles. "Ale čelný lalok - zodpovedný za kontrolu impulzov (tzv. centrum úsudku) - v podstate hovorí vášmu telu, že by ste tieto pocity z akéhokoľvek dôvodu nemali mať. [Sexuálna frustrácia] je debata medzi vašim mozgom slasti, ktorý chce získať nejaké sexuálne uspokojenie, a čelným lalokom, ktorý posudzuje prekážky a riziká s tým spojené,“ hovorí Miles.

Nech už to definujete akokoľvek, existuje niekoľko celkom zrejmých „príznakov“ sexuálneho napätia. Nižšie ich uvádzame niekoľko pre prípad, že by ste chceli sami seba – alebo osobu, s ktorou flirtujete – skontrolovať, či sa u nej prejavujú staré dobré telesné chúťky.

Čo je sexuálne napätie?

Ako spoznať, že ide o sexuálne napätie?

Skontrolujte reč tela... aj svoju vlastnú

Keď medzi dvoma ľuďmi panuje vzájomné sexuálne napätie, často ho možno vycítiť prostredníctvom jemných náznakov a signálov. Podľa certifikovanej sexuálnej terapeutky Desirée N. Robinson je jedným z nich fyzický dotyk. Jemný dotyk na ruku a naklonenie sa k sebe, aby ste sa porozprávali, sú typickými známkami toho, že sa v človeku rodí nejaká sexy energia, ale Robinson vás nabáda, aby ste sa hlbšie ponorili aj do svojich vlastných pocitov. "Som tiež rada, keď si ľudia overia, ako sa s niekým iným zapájajú. Spýtajte sa sami seba: 'Ako naživo sa s ním cíti moje telo?'".

Cítite adrenalín na maximum

Na rozdiel od fyzického dotyku môžu niektoré známky sexuálneho napätia zostať nepovšimnuté. "Vo veciach sexu, sexuálnej žiadostivosti a úzkosti existuje isté prekrývanie," hovorí Miles. "Ako úzkosť, tak sexuálne reakcie môžu spôsobiť, že sa vám rozbúši srdce, zvýši krvný tlak a vyvolávajú pocit adrenalínu." Toto emocionálne drásavé potešenie je dôvodom, prečo si ľudia niekedy pletú pocity nenávisti s pocitmi sexuálneho napätia. Vysvetľuje tiež, prečo môžete byť nervózny pri jednaní s niekým, ku komu cítite sexuálne napätie, alebo prečo sa po pobyte v jeho prítomnosti môžete cítiť prirodzene v rauši.

Zapojíte sa do hravého žartovania

Taylor Swift mala pravdu: Keď sa niekto opije a robí si srandu z toho, ako hovoríte, mali by ste to brať ako kompliment. Podľa Johna je zapojenie sa do hravého žartovania alebo škádlenia ďalším znakom tejto veľkej sexuálnej energie.

Neochvejná pozornosť okolia

"Ak dochádza k dlhému očnému kontaktu, je pravdepodobné, že vo vzduchu visí sexuálne napätie," hovorí Jess McCann Ballagh, autorka a vzťahová koučka. Ballagh verí, že na to, aby ste cítili sexuálne napätie, je potrebné, aby sa zapojili obe strany. Hovorí, že dlhodobý očný kontakt môže pôsobiť ako mini rande, ktoré nikto iný nevidí a do ktorého sa nikto iný nedostane. "Je to skvelý pocit a nechcete sa od neho odtrhnúť," dodáva.

Vaši priatelia si túto energiu všímajú

Ďalším spôsobom merania sexuálneho napätia je to, ako sa na interakciu vás a vášho (možno) partnera pozerajú ľudia zvonku. "Je takmer nevyhnutné, aby si ľudia nevšimli, keď k sebe obe strany niečo cítia," dodáva Jones. Pokiaľ vás teda všetci vaši priatelia po pozorovaní vašej interakcie odtiahnu stranou so slovami: „Čo to bolo?!“, potom je to ďalšia dobrá známka toho, že išlo v skutočnosti o sexuálne napätie.

Hľadajte náznaky vzájomného sexuálneho napätia

Napätie pôsobí ako predohra

Podľa sexuologičky Madalaine Munro je sexuálne napätie absenciou okamžitého uspokojenia. A aj keď to môže znieť (a rozhodne môže byť) frustrujúce, zároveň nás to dokáže udržať v prítomnosti a uzemniť v našom tele. "Keď sme prítomní, môžeme sa naladiť na to, čo skutočne cítime vo svojom tele. To môže umocniť potešenie, ktoré cítime, a zintenzívniť intimitu," vysvetľuje Munro. A keď táto intimita nie je zameraná na cieľ, vytvára oveľa väčšiu slobodu na skúmanie - preto sa sexuálne napätie môže trochu podobať predohre: je to erotické. "Navyše, keď je niečo za hranicou, môže sa túžba zvýšiť," hovorí Munro. "Môže sa pridať dynamika tabu alebo nemravnosti, ktorá môže zvýšiť pocit nebezpečenstva."

Ako poznáte, že je sexuálne napätie vzájomné?

Úprimne povedané, býva to jedna z tých vecí typu „keď vieš, tak vieš“. Aj napriek tomu musíte myslieť na to, že kedykoľvek sa odohrávajú vyhrotené city, vždy existuje možnosť zlého čítania signálov. Ak máte pocit, že sa snažíte niekoho zaujať, je pravdepodobné, že on necíti rovnaké vibrácie.

"Ak sa nadmerne snažíte, aby ste sa spojili s niekým, ku komu cítite sexuálne napätie, nie je to ani vzájomné, ani uspokojivé," hovorí Robinson. Podľa nej je najlepším spôsobom, ako zistiť, či sexuálna energia ide oboma smermi, venovať pozornosť tomu, čo zo seba vydávate, a tomu, či to druhá osoba aktívne prijíma a opláca.

Predpokladajme, že s niekým cítite sexuálne napätie a myslíte si, že je to niečo, čo chcete ďalej preskúmať. V takom prípade Munro odporúča viesť s touto osobou úprimný rozhovor. "Ak o možnej sexuálnej chémii nekomunikujeme, môžeme nakoniec do situácie premietnuť svoje vlastné pocity," hovorí Munro. Keď nás niekto priťahuje, náš mozog (a náš úsudok) môže byť zastretý všetkým tým zamilovaným blahom a vzrušením. Takže keď sa objekt našej sexuálnej energie napríklad náhodou dotkne našej ruky alebo prednesie neskromnú poznámku, môžeme do neho premietnuť svoju sexuálnu túžbu a nakoniec si jeho slová alebo činy bez sexuálneho podtextu zle vyložiť ako známky vzájomnej príťažlivosti.

"Môžeme ich konanie pridať význam," hovorí Munro. "Možno si hovoríme: 'Chceli sa o mňa utrieť, priťahujem ich aj ja', aj keď nevieme, čo sa v ich svete deje, ak spolu nevedieme úprimné a otvorené rozhovory," hovorí Munro. Iste, viesť vážnu konverzáciu môže znieť trochu ako zabijak sexuálneho napätia, ale nemusí to byť vážne - môžete byť tak hraví, ako chcete, a zároveň stručné a vecné.

Jednoducho povedané: Jediný spôsob, ako zistiť, či je sexuálne napätie vzájomné, je opýtať sa partnera narovinu, aj keby to malo byť len drzé: "Cítiš to tiež?".

Čo by ste mali robiť so sexuálnym napätím?

Podľa Rachel Wright, sexuálnej pedagogičky spoločnosti Zumio, máte v podstate dve možnosti. Buď sa do sexuálneho napätia oprite, alebo si dáte priestor. Táto voľba bude samozrejme do značnej miery závisieť od toho, či a v akom vzťahu sa nachádzate vy aj druhá osoba, aký máte medzi sebou vzťah a na situácii. "Pretože vieme, že časť mozgu, ktorá sa zaoberá rozkošou, je impulzívna, emocionálna, reaktívna a nie príliš náročná, budete chcieť nájsť spôsob, ako dať svojmu čelnému laloku šancu, aby robil svoju prácu," hovorí Miles. "Odstúpte, pomaly sa zhlboka nadýchnite a premyslite si to: Aký je kontext? Existujú nejaké riziká, ktoré by ste mali zvážiť? Existujú nejaké prekážky? Je to bezpečné? Až potom sa do toho prípadne pustite."

Pokiaľ zistíte, že cítite sexuálne napätie k niekomu, ku komu by ste tieto pocity rozhodne nemali mať, Miles odporúča dať sám sebe trochu milosti, pretože je to normálna telesná reakcia. Pokiaľ však cítite sexuálne napätie k svojmu súčasnému partnerovi len preto, že skúšate niečo nové v sexuálnej oblasti alebo vyzerá mimoriadne dobre, prijmite to. „Sexuálne napätie je skvelý spôsob, ako si udržať vzájomnú náklonnosť,“ hovorí Miles. Považujte to za zábavný bonus k vzťahu!

Sexuálne napätie má mnoho podôb

Ako zastaviť sexuálne napätie?

Hoci na sexuálnom napätí nie je zo svojej podstaty nič zlé, Miles hovorí, že kontext napätia pravdepodobne určí, či ho treba zastaviť, alebo nie. Ak je to medzi vami a vašou sexi, nezadanou kolegyňou - skvelé. Ak je to medzi vami a niekým, kto je úplne "nedostupný" (alebo ak ste vy sami "nedostupní")... už také skvelé nie je.

"Bohužiaľ, podľa definície bude napätie akéhokoľvek druhu vyžadovať riešenie," hovorí Jones. Takže ignorovať ho tu naozaj nepripadá do úvahy. Niekto, kto chce sexuálne napätie zastaviť, má v podstate dve možnosti: buď napätie vyriešiť tým, že sa podvolíte svojim túžbam, alebo napätie potlačiť tým, že ho otvorene priznáte. Obe cesty v ideálnom prípade prinesú určitú úľavu.

Pokiaľ o tom otvorene hovoriť nechcete, môžete sa pokúsiť udržať motýle v bruchu na uzde tým, že si poviete, že nič nebude, a tomu druhému poviete, že nikdy nič nebude (ak je to vzájomné). Môžete skúsiť nadhodiť v okolí tejto osoby nový vzťah a zistiť, či to pomôže pocity obmedziť. Aj keď to môže byť jednoduchší prístup, Jones hovorí, že vďaka nemu napätie úplne nezmizne tak, ako keby ste o tom otvorene hovorili.

Môžete tiež vyskúšať niekoľko mentálnych trikov, aby ste danú osobu v mysli de-sexifikovali. Staré príslovie, že si na upokojenie nervov predstavíte niekoho v spodnom prádle, síce môže fungovať pri školskom prejave alebo podobne, ale to je pravý opak toho, čo chcete urobiť tu. Namiesto toho si predstavte, že dotyčný robí niečo hlúpe alebo objektívne nesexy, napríklad smrká, čistí si zuby zubnou niťou alebo si strihá nechty na nohách, hovorí Ballagh.

Pokiaľ ide skôr o čisto fyzickú záležitosť a zároveň viete, že sa s dotyčným neskôr uvidíte, a chcete sa pokúsiť minimalizovať svoje pocity, Ballagh tiež odporúča masturbovať predtým, než sa s ním budete musieť vidieť. Týmto spôsobom to aspoň nebudete musieť potláčať.

Miles hovorí, že si nakoniec musíte uvedomiť, že sexuálne napätie nie je ani dobré, ani zlé, a odsudzovanie seba samého vám tu nepomôže. "Prinajmenšom polovica z toho je do značnej miery automatická a primitívna," hovorí. Okrem toho máte svoj čelný lalok, ktorý vás morálne a eticky vedie, takže mu dôverujte.

Chcete zažiť ten príjemný pocit sexuálneho napätia? Zaregistrujte sa na erotickú zoznamku a čoskoro ho môžete prežiť aj vy!

[Lil]

Varovanie: Tieto stránky obsahujú erotický chat, videá, fotky a iné sexuálne explicitné materiály. Pre vstup musíte byť starší 18 rokov alebo 21 rokov, pokial to vyžaduje zákon. Všetky modelky a modelovia sú starší než 18 rokov. Moderátorské profily sú označené červenou bodkou.