Jedna z najrozšírenejších zoznamovacích stránok pre dospelých v SR - erotická zoznamka flirtkontakt.sk

Sex v manželstve: Povinnosť?

26.november 2019
Sex v manželstve: Povinnosť?

Ste s partnerom vo vzťahu alebo manželstve už dlhšiu dobu a riešite spolu problém nedostatku sexu? Je sex v takých vzťahoch povinnosť, očakáva sa, že ho spolu budete prevádzkovať až nadosmrti? Odpovede na tieto otázky nájdete v našom článku.

Idealisti povedia, že sex je vec dobrovoľná a keď sa budete snažiť, nikdy vám nezovšednie, aj keď ho budete prevádzkovať len s jedným partnerom. Pragmatici na čele s Miroslavom Plzákom zase tvrdia, že najlepšie je dohovoriť sa na piatku a robiť "to", aj keď sa vám práve veľmi nechce. Je sex tmelom manželstva, alebo na ňom po mnohých rokoch spolužitia už nezáleží? Otázka veľmi zaujímavá a my sa na ňu v dnešnom článku budeme snažiť trochu odpovedať.

Veľa ľudí verí v sexuálnu príťažlivosť a vernosť naveky. Takto ale nie je homo sapiens, čiže človek rozumný, vôbec nastavený. Už od čias jaskynných si ženy vyberali partnerov podľa ich sily a primárnych sexuálnych znakov. Romantická láska s najväčšou pravdepodobnosťou neexistovala a ľudia sa riadili predovšetkým rozmnožovacím pudom. Keď si to tak vezmete, bolo to v podstate jediné rozumné riešenie. Možno aj preto sa hovorí, že sa zo zamilovaných stanú blázni. Keby sa jaskynná žena zamilovala do najslabšieho a najpomalšieho muža (hoci veľmi pekného a citlivého), pravdepodobne by bola čoskoro bez partnera, pretože by ho zadupal mamut.

Sexuálne uspokojenie ako záväzok

S rozvojom civilizácie sa civilizovali aj vzťahy medzi mužom a ženou. Napriek tomu sa celé stáročia vyvíjali vzťahy medzi pohlaviami veľmi pragmaticky: manželstvo sa uzatváralo väčšinou na základe materiálnych pohnútok. Ona mala veľké veno a on ho potreboval, alebo naopak, ale láska v modernom poňatí sa veľmi nepestovala. Ovšem manželská sexuálna povinnosť, teda aby on či ona právoplatnému náprotivku poskytovali patričné sexuálne uspokojenie, sa tradovala už od stredoveku. Vo výpise zo salzburskej mestskej kroniky stojí: Sedlák Hoch Berger žiada preláta Manchmanna: "Pán prelát, moja žena už druhý rok so mnou zdieľať lôžko nechce. Žiadam o rozluku."

Ľudia to brali ako samozrejmosť, že po svadbe budú sexuálne aktívne, bol to taký sexuálny záväzok.

Dnes je to trochu inak

A ako je to dnes? Keď sa do seba dvaja ľudia zamilujú, je to jednoduché. On chce ju, ona chce jeho. Chemické procesy v mozgu a hormóny v tele pracujú na plné obrátky a sex je presne to, po čom obaja túžia. Zamilovanosť ale nemá dlhé trvanie a kto na to nie je pripravený, dopadne tvrdo na zem. A pád končieva hľadaním nového objektu túžby a nakoniec rozvodom. Nevera, v preklade únava zo sexu s oficiálnym partnerom, je najčastejší dôvod rozvodu na Slovensku. Čo sa s tým dá robiť?

Vytrácí se z vašeho manželství sex?

Sexuálne hry čiže role play

Tridsaťpäťročný Patrik hovorí: "Svoju ženu som si vzal z veľkej lásky, mala podobnú povahu ako ja. Dva roky to bola láska ako trám. Milovali sme sa prakticky každý deň. Potom zrazu žena ochladla. Podozrieval som ju, že má milenca. Išli sme do manželskej poradne. Poradili nám, že máme sex ozvláštňovať. Napríklad si sex vylepšujeme hrou na cudzinca: akože sa niekde stretneme, nič o sebe nevieme a potom sa ako milujeme prvýkrát. Je to vzrušujúce a oboch nás to baví." Takú jednoduchú sexuálnu hru si môže skúsiť ktokoľvek z vás. V podstate sa jedná o role play a môžete si vybrať akékoľvek role chcete - napríklad na doktora a pacienta, na učiteľku a žiaka a tak ďalej, záleží, čo práve vás bude baviť.

Hormóny sa s nami pohrávajú

Zamilovaní ľudia sou ako zdrogovaní. Teda aspoň telo vykazuje podobné fyziologické reakcie. U krátko zamilovaných mužov paradoxne klesá hladina machovského testosterónu, a naopak sa hromadí oxytocín. V tejto súvislosti by sme ho mohli nazvať hormónom maznanie. Z chlapov sa stávajú slaďúčki maznáčikovia, ktorí pradú ako kocúri, a odpúšťajú kadejaké dámske veci. Táto idylka trvá v priemere 8 mesiacov. Potom sa popletené hormóny začnú upokojovať. Ženám klesá hladina testosterónu, ktorý ich v počiatočných fázach lásky nabáda k sexu stokrát denne, mužom zase ubúda spomínaným mazlík oxytocín.

Obe pohlavia sa ocitnú v tvárou tvár prirodzenosti a normálnemu vývoju vzťahu. Čo teraz? Nezabávaš ma, končíme? Áno, aj to mnoho párov stretne. Keď ste ale manželia a máte deti, stojí za to bojovať. Muži by si v takom prípade mali uvedomiť, že po prvotnom návale zamilovaného testosterónu sa ženy dostávajú do svojho bežného hormonálneho režimu a sexuálne očarovanie začína prechádzať v trvalejší vzťah. Ten je založený nielen na sexuálnom vzrušení, ale aj na iných pilieroch: dôvere, úcte, porozumeniu, tolerancii a podobne. Sex sa ocitá na druhej koľaji. Avšak aj tak je veľmi dôležitý, nebudeme hovoriť, že nie.

Sex v dlhoročnom vzťahu nie je rovnaký

Keď dvaja ľudia uzavrú manželstvo, sľubujú si navzájom vernosť a podporu v dobrom i zlom. Čo si ale nesľubujú, je pravdivelný alebo nepravidelný sex. Ak spolu ľudia žijú desiatky rokov, je jasné, že u prevažnej väčšiny z nich dôjde k opotrebovaniu sexuálnej príťažlivosti. U niektorých sa sexuálna príťažlivosť prejaví v úctu, porozumenie a spolupatričnosť a sex je len príležitostným spečatením oddanosti a náklonnosti k partnerovi. Človek si proste musí vybrať.

Nevěra v manželství? Může přijít kdykoliv

Buď vezmete milovanie, ktoré už vás tak úplne nebaví, čiastočne ako povinnosť a z úcty ku vzťahu a pretože máte svojho partnera radi, ju plníte. Alebo sa rozhodnete ísť za svojimi snami a túžbami, a keď vás partner prestane baviť v posteli, vymeníte ho. Oficiálne, alebo tajne. Mimochodom, vernosť až do smrti je mýtus, aj keď v čase vrcholnej zamilovanosti predstavuje zdanlivo jasnú istotu.

Nemusí dôjsť priamo k fyzickej nevere, pokojne k nevere cez internet alebo len myšlienkovej nevere. Aj tak pravdepodobne po rokoch ale bude chýbať ten náboj, ktorý bol prítomný na začiatku. Nie je to ale nič zlého, je to normálne, a ak nechcete striedať každý rok partnera, tak sa s tým budete musieť zmieriť. A váš partner vás do sexu nebude mať právo nútiť. Neexistuje nič také, že povie "Ty si môj manžel/moja manželka a musíš so mnou spať! Mám na to právo!" Skrátka a dobre, ak sa v tejto veci nezhodnete a bude to váš partnerský život narušovať, bude na čase, aby ste sa dohodli, čo s tým urobíte.

Môžete sa dohovoriť, že skúsite svoj spoločný sexuálny život napraviť pomocou odborníka. Inou cestou pre vás môže byť to, že si obaja nájdete iného partnera na sex a budete si to tolerovať. Občas môže byť vypúšťanie pary pri sex chatu. Poslednou možnosťou je rozchod či rozvod. Ak vám za to ten vzťah stojí, nechajte ho ale naozaj až ako poslednú možnosť.

A čo si odborníci myslia o tom, či sa manželstvom človek zaväzuje aj k sexu s partnerom?

Máme hneď niekoľko odborníkov, ktorí neváhajú sa k takýmto témam vyjadrovať. Prečítajte si ich názory, s ktorými môžete, ale nemusíte súhlasiť.

Radim Uzel, gynekológ, sexuológ: "Dôležité je vychádzať pokiaľ možno v ústrety tomu druhému a sexualitu považovať skôr za dar pre partnera než prostriedok k vlastnému uspokojeniu. Pekne sa to povie, horšie vykoná, ale potlačenie sebectva a podpora altruizmu je vlastne podstatou harmónia každého partnerského vzťahu."

Nebojte se své problémy v sexu řešit s odborníkem

Petr Šmolka, psychológ: "Na počiatku býva spravidla nie veľmi významný rozdiel v sexuálny apetít. Aj malý rozdiel však máva tendenciu rýchlo napučať. Sexuchtivejší sa domáha svojich pomyselných práv, čo je spoľahlivý spôsob, ako menej potrebného od milostného bláznenia odradiť. Výnimkou potom nie sú ani páry, ktoré sa do sexu nútia, bez toho aby si to ktokoľvek z nich dvoch vlastne autenticky prial. Práve pre nich potom môže byť oslobodzujúce, dokážu aj na sex rezignovať, prípadne ho zredukujú len na chvíle, kedy sa obom situačne zachce."

Miroslav Plzák, manželský poradca: "Pokiaľ nie je manželský sex duchaplne organizovaný, stáva sa ničivou silou. Nad plánovaním a pravidelnosťou ľudia spravidla ohŕňajú nos, pretože majú v hlave predstavu romantickej lásky. Sex sa ale má plánovať: napríklad každý utorok a piatok. Týmto opatrením sa manželský pohlavný styk negeneruje, mizne aj väčšina podozrenia, a nejde takisto partnera sexom vydierať. Funguje to."

Ak riešite vo svojom živote podobnú tému, určite nie ste sami. Vždy sa na to snažte pozerať objektívne a zároveň sa zaujímať o to, čo si konkrétne myslí váš partner. Ak sa nedokážete spoločne dopátrať k nejakému riešeniu, nechajte to na odborníkoch, tí vám vždy poradia, ako svoj vzťah udržať a zároveň byť obaja spokojní.

Ak sa s partnerom dohodnete na tom, že si obaja nájdete niekoho bokom, či už na fyzický vzťah alebo na sex po internete, vyskúšajte našu zoznamku. Stačí sa na ňu zdarma zaregistrovať a nájsť si takého partnera, ktorý vám bude vyhovovať. Nezabudnite do profilu uviesť, o aký typ vzťahu máte záujem a čo hľadáte, aby ste to používateľom na druhej strane uľahčili. Potom už bude len na vás, ako ďaleko zájdete, či si dáte na profil erotickú fotografiu, či si budete len písať, alebo sa budete stretávať, ale napríklad aj to, či o tom váš partner bude vedieť alebo či to bude vaše tajomstvo...

[Lil]

Varovanie: Tieto stránky obsahujú erotický chat, videá, fotky a iné sexuálne explicitné materiály. Pre vstup musíte byť starší 18 rokov alebo 21 rokov, pokial to vyžaduje zákon. Všetky modelky a modelovia sú starší než 18 rokov. Moderátorské profily sú označené červenou bodkou.