Jedna z najrozšírenejších zoznamovacích stránok pre dospelých v SR - erotická zoznamka flirtkontakt.sk

Príďte na kĺb príčine vášho nízkeho libida a boostnite ho

9.november 2023
Príďte na kĺb príčine vášho nízkeho libida a boostnite ho

Asi si spomínate na niekoľko prvých rande so svojim dlhoročným partnerom. Vtedy bolo fyzicky nemožné udržať ruky od seba, ale teraz vám predstava spontánneho milovania s vašou drahou polovičkou pripadá, no, meh... Ide to zmeniť?

Ak sa s tým stotožňujete, možno prechádzate obdobím nízkej sexuálnej túžby, známym aj ako nízke libido.

"Libido je ovplyvnené kombináciou biologických, psychologických a sociálnych faktorov známych ako biopsychosociálny model," hovorí newyorská gynekologička Dr. Alyssa Dweck. "'Bio-' sa týka zdravotných stavov, ako sú cukrovka, srdcové ochorenia a niektoré druhy rakoviny - v podstate všetko, čo môže spôsobiť hormonálne zmeny alebo zmeny krvného obehu, čo všetko môže ovplyvniť sexuálny apetít," vysvetľuje Dweck. Bolesť pošvy spojená s pohlavným stykom (tj vaginizmus) a starnutie môžu tiež ovplyvniť libido, dodáva certifikovaná gynekologička Dr. Monica Grover.

Zatiaľ čo "psycho" časť tohto modelu sa vzťahuje k vašej emocionálnej pohode a akýmkoľvek problémom s duševným zdravím, ktoré môžu mať vplyv na vaše libido. "Napríklad depresia a úzkosť, rovnako ako anamnéza zneužívania alebo traumy - sexuálneho či iného - môžu ovplyvniť vašu sexuálnu túžbu," hovorí Dweck.

A konečne "-sociálne" sa týka vášho vzťahu k sexu a ostatným ľuďom. "Kultúrna výchova, náboženstvo a hodnotové systémy ovplyvňujú všeobecné zmýšľanie ľudí o sexe aj to, ako sa k nemu konkrétne stavia," vysvetľuje Dweck. "A pokiaľ ide o romantické vzťahy, pokiaľ v nich dochádza ku konfliktom alebo problémom, libido páru to rozhodne ovplyvní," dodáva.

Napriek týmto prekážkam existuje cesta von zo sexuálnej rutiny.

Pokiaľ sa v poslednej dobe cítite nespokojní so svojím libidom, odborníci na sex sú tu, aby vám pomohli. V nasledujúcom texte rozoberajú niektoré možné dôvody, prečo je vaša sexuálna túžba nízka, a ponúkajú niekoľko osvedčených tipov, ako libido zvýšiť, aby ste sa opäť dostali k rozkoši.

Čo sa považuje za "normálny" sexuálny apetít?

Než sa pustíme do podrobností o tom, prečo vaša sexuálna túžba nie je taká vysoká, ako by ste si priali, najprv si ujasnime, čo je to normálna sexuálna túžba. Krátka odpoveď: Neexistuje žiadna "normálna".

"Libido sa prirodzene líši človek od človeka a mení sa v priebehu života," vysvetľuje Grover. "Čo je 'normálne' pre vás, nemusí byť normálne pre niekoho iného, pretože váš sexuálny apetít závisí na vašom životnom štýle a preferenciách," dodáva.

Napríklad niekto, kto vyrastal v domácnosti, kde bol sex „tabu“ a kde ho členovia domácnosti považovali za niečo, za čo by sa mali hanbiť, môže mať inú túžbu po sexe ako ten, kto vyrastal v prostredí, kde sa sex hodnotí pozitívne. „Správy, ktoré ste počuli o sexe a sexualite a o tom, čo to je a čo to znamená, to všetko má veľký vplyv na vašu túžbu a otvorenosť voči sexu,“ hovorí certifikovaná sexuálna terapeutka Rachel Smith. "Neexistuje teda nič normálne - namiesto toho si musíte dopriať čas a priestor, aby ste si overili a sami si definovali, ako si prajete (a neželáte) so sexom zaoberať," dodáva.

"Keď hovoríme o normálnosti, je najdôležitejšie, či človeka jeho drive trápi," hovorí Dweck. Niektorí ľudia majú pomerne nízky sexuálny apetít ako základnú hodnotu a necítia sa kvôli tomu nijako zle, tj nebránia im v kvalite života. Iní sú však veľmi ovplyvnení tým, koľkokrát majú sex alebo na sex myslia a pre týchto ľudí môže byť užitočná nejaká intervencia.

Hoci žiadna "normálna" sexuálna túžba neexistuje, nie je nenormálna, keď sa tá vaša mení v dôsledku životných skúseností. "Ako ženy starnú, najmä v období menopauzy, môže sa ich sexuálny apetít znižovať," vysvetľuje Dweck. "A pokiaľ ide o sociálne faktory, ako sú vzťahy, nie je tiež neobvyklé, že ak je niekto vo veľmi dlhodobom, aj keď veľmi šťastnom vzťahu, môže mať nižší sexuálny apetít, či už v dôsledku nudy alebo uviaznutia v rutine," dodáva Dweck.

Pozrite sa, čo robiť, ak sa váš a partnerov sexuálny apetít nezhoduje:

Prečo je moja sexuálna túžba taká nízka?

Už viete, že sexuálny apetít je daný kombináciou biologických, psychologických a sociálnych faktorov, ale aby ste mali lepšiu predstavu, odborníci uvedú niektoré konkrétne fyzické a psychické prekážky, kvôli ktorým sa možno necítite na to, aby ste sa v posteli poriadne rozvášnili...

Fyzické príčiny nízkej sexuálnej túžby

Sexuálna dysfunkcia

"Sexuálna dysfunkcia je problém, ktorý sa môže vyskytnúť v ktorejkoľvek fáze cyklu sexuálnej reakcie. Medzi problémy súvisiace s pohlavným stykom, ktoré môžu znižovať libido, patrí bolestivý sex v minulosti (tj dyspareunia alebo bolesť genitálií pred, počas alebo po sexe), vaginálna suchosť, vaginizmus a/alebo problémy s dosiahnutím orgazmu," uvádza Grover. "Všetky tieto stavy môžu vyvolávať úzkosť zo sexu a viesť k zníženiu sexuálnej túžby," vysvetľuje.

aká je príčina vášho nízkeho libida?

Zdravotné stavy v oblasti reprodukcie

Grover hovorí, že stavy, ako je endometrióza, predmenštruačný syndróm (PMS) a syndróm polycystických vaječníkov (PCOS), môžu tiež negatívne ovplyvniť libido kvôli hormonálnym zmenám a nerovnováhe s nimi spojeným.

Lieky

"Niektoré lieky na predpis, najmä špecifická skupina antidepresív známa ako selektívne inhibítory spätného vychytávania serotonínu (SSRI), znižujú sexuálny apetít," vysvetľuje Grover. "Tieto lieky ovplyvňujú vašu schopnosť prístupu k hormónom a neurotransmiterom dôležitým pre prežívanie sexuálneho potešenia," hovorí Smith. "Niektoré antipsychotiká a dokonca aj lieky na ADHD môžu tiež znižovať libido," dodáva Grover.

Únava

"Štúdie preukázali, že zlý spánok môže vyvolať únavu nadobličiek a zvýšiť hladinu kortizolu, čo môže znížiť sexuálnu túžbu," hovorí Grover.

Starnutie a hormonálne zmeny

Grover hovorí: "Zmeny hladín estrogénu a testosterónu výrazne ovplyvňujú libido." Medzi hormonálne zmeny spojené so starnutím patrí tehotenstvo a menopauza, ktoré môžu ovplyvniť sexuálnu túžbu.

Tehotenstvo a obdobie po pôrode

"Hormonálne zmeny počas tehotenstva, tesne po pôrode a pri dojčení môžu sexuálny apetít obmedziť," hovorí Grover. Dodáva, že k zníženiu sexuálnej túžby môže prispieť aj únava, zmeny v telesnom vzhľade a tlak spojený so starostlivosťou o dieťa.

Menopauza

Grover vysvetľuje, že počas prechodu do menopauzy klesá hladina estrogénu. To môže spôsobiť vaginálnu suchosť, ktorá má za následok bolestivý a nepríjemný sex, čo znižuje záujem o pohlavný styk, dodáva.

Cvičenie

Podľa Groverovej a štúdie zverejnenej v časopise Medicine & Science in Sports & Exercise môže pokles sexuálnej túžby spôsobiť príliš veľa, ako aj príliš málo fyzickej aktivity.

Stres

"Stres býva jedným z najväčších zabijakov libida," vysvetľuje Smith. "A hoci je stres problémom súvisiacim s duševným zdravím, je tiež fyzickým problémom, pretože keď sa zvýši hladina kortizolu, klesá hladina pohlavných hormónov," hovorí.

Príčiny nízkeho sexuálneho apetítu v oblasti duševného zdravia

Úzkosť a depresia

Okrem SSRI používaných na liečbu týchto duševných porúch narušujú hladinu hormónov aj samotné úzkosti a depresie, čo vedie k zníženiu libida. "Úzkosť môže spôsobiť zvýšenú hladinu kortizolu alebo 'stresového hormónu'. Táto vysoká hladina môže potlačiť sexuálne hormóny, ktoré ovplyvňujú váš sexuálny apetít," vysvetľuje Grover. "Depresia zase môže spôsobiť nerovnováhu neurotransmiterov, ktoré pomáhajú regulovať libido," dodáva Grover. A vo všeobecnosti fyzická únava, nízke sebavedomie a pocity beznádeje – všetky príznaky depresie – môžu znižovať sexuálny apetít.

Anamnéza traumy

"Skúsenosť s traumou, najmä sexuálnou (napr. sexuálne obťažovanie, sexuálne zneužívanie alebo znásilnenie), môže negatívne ovplyvniť chuť na sex," vysvetľuje Grover.

Netúžite po sexe tak ako predtým? Dôvod možno nájdete v psychike

Problémy vo vzťahoch

„Problémy v romantickom vzťahu hrajú významnú úlohu pri znižovaní sexuálnej túžby,“ hovorí Grover. "Problémy s komunikáciou, dôverou alebo intimitou patria medzi najčastejšie príčiny nízkeho libida," vysvetľuje. Aj keď je sex fyzický akt, nemožno poprieť, že pri formovaní túžby po sexe hrá zásadnú úlohu citové puto. "Ak sa necítite bezpečne, nie je o vás postarané, nie ste videní, vypočutí alebo podporovaní, potom je menej pravdepodobné, že podniknete ďalšie kroky, pokiaľ ide o intimitu," hovorí Smith. "Na druhú stranu, ak citové puto existuje, ale sex s partnerom vám nepripadá nijako zvlášť príjemný alebo si ho neužívate, môže to mať aj negatívny vplyv na vašu chuť na sex," dodáva.

Nízke sebavedomie

"To, ako sa cítite vo svojom tele, hrá významnú úlohu vo vašej otvorenosti a schopnosti prístupu k sexuálnej túžbe," hovorí Smith. "Ak sa človek necíti dobre vo svojej koži, ako môže pozvať niekoho iného, aby sa s ním o zážitok zo sexu podelil?" pýta sa. Odpoveď: Je to celkom ťažké (ale nie nemožné - o tom viac za chvíľu).

Ako môžem zvýšiť svoj sexuálny apetít?

Keď už viete, prečo sa váš motor netočí tak ako predtým, čo môžete urobiť, aby ste takpovediac šliapli na plyn? Týchto 12 odborníkov odporúčaných tipov vám pomôže zvýšiť sexuálny apetít z nuly na sto.

Nechajte sa vyšetriť

"Po prvé si nechajte urobiť lekársku prehliadku," hovorí Dweck. Chcete sa predsa uistiť, že vaše libido neovplyvňuje žiadny zdravotný problém alebo lieky, že? Takže sa obráťte na svojho gynekológa alebo špecialistu na hormonálne zmeny a buď zistíte, že je to príčina, alebo to môžete vyškrtnúť zo zoznamu.

Zavedenie zdravšieho životného štýlu

Možno vás to neprekvapí, ale podľa predchádzajúcich štúdií a výskumov môže konzumácia alkoholu a tabaku negatívne ovplyvniť váš sexuálny apetít. Takže aj keď sa to ľahšie povie, ako urobí – najmä v prípade závislosti – snažte sa tieto látky čo najviac obmedziť.

A ak ste vždy unavení, keď je čas zavŕtať sa do deky, zvážte, či by ste nemali viac spať a/alebo zlepšiť svoj pohybový režim – alebo naopak menej cvičiť. Zmena vášho rozvrhu vám môže pomôcť nájsť vašu túžbu.

Zvládnite stres a úzkosť

„Stres a úzkosť zvyšujú hladinu kortizolu, ktorý zase znižuje vaše libido, takže aby ste zlepšili svoj sexuálny apetít, snažte sa zvládať hladinu stresu a úzkosti,“ hovorí Grover.

Môžete navyše zvážiť, či si dopriať trochu starostlivosti o seba – ako po stresujúcom dni, tak predtým, než sa pustíte do sexu. "Možno by ste si po práci mohli dať bublinkový kúpeľ, aby ste sa uvoľnili a zmiernili stres z celého dňa," hovorí Smith.

Uprednostnite svoje duševné zdravie

"Ak vám v prístupe k rozkoši bráni sexuálna trauma z minulosti, zvážte pomoc pri liečbe tejto traumy, depresie alebo úzkosti," hovorí Grover.

Možno by ste sa mali porozprávať s psychoterapeutom, ktorý sa špecializuje na váš konkrétny typ traumy - alebo ešte lepšie so sexuálnym terapeutom, ktorý vás môže previesť uvoľnením akýchkoľvek pocitov hanby alebo rozpakov týkajúcich sa sexu a sebauspokojovania.

Objavte svoj štýl túžby

Smith vysvetľuje, že existujú dva typy túžby: spontánne a responsívne. "Spontánna túžba je to, čo sa obvykle ukazuje vo filmoch a médiách: popisuje niekoho, kto najprv cíti duševnú alebo emocionálnu potrebu sexu, na ktorú jeho telo následne rýchlo reaguje," hovorí. Ľudia s týmto štýlom túžby fungujú ako „vypínač“. "Sex je u nich viac v popredí záujmu - pravdepodobne častejšie iniciujú sex, pretože je pre nich ľahšie dostupný."

Zvýšte svoju túžbu po sexe

"Ľudia s responzívnou túžbou však najprv potrebujú fyzické vzrušenie, až potom prichádza na rad psychické a emocionálne chcenie sexu," vysvetľuje Smith. Títo ľudia potrebujú sexuálne zážitky, aby im v mysli cvakla túžba po sexe. Často sex neiniciujú, ale keď sú v jeho priebehu, hovoria si: "To je skvelé." Vždy si myslia, že je to skvelé.

Vzrušenie - fyziologická reakcia na sexuálne podnety - často nasleduje po túžbe - túžbe po sexe, takže je dôležité spoznať svoj štýl túžby, aby ste zistili, čo vy (a váš sexuálny partner) potrebujete na to, aby ste si to rozdali.

"Samozrejme je pravda, že ak sex nechcete, nemali by ste ho mať, ale toto myslenie môže byť niekedy pre tých, ktorí majú responzívnu túžbu, medveďou službou," hovorí Smith. "Ak je sex dobrovoľný, nemusíte ho vlastne chcieť, aby ste ho mali," hovorí. U tých, ktorí majú responzívnu túžbu, je to naopak, pretože ich túžba vychádza z ochoty oproti chceniu.

Zistite, čo vás vzrušuje a čo nie

Nemôžete partnerovi oznámiť, aké sú vaše sexuálne potreby, pokiaľ sami nepoznáte svoje akcelerátory - zapínače - a brzdy - vypínače. „A to je vlastne jediný spôsob – vďaka schopnosti komunikovať s partnerom – ako sa naučíte rozvíjať dobrý sex alebo zažiť pozitívny, príjemný sexuálny zážitok,“ hovorí Smith.

Smith vysvetľuje, že v tejto spoločnosti je zodpovednosť za odhalenie toho, čo vás vzrušuje a čo nie, kladená na partnerov, zatiaľ čo v skutočnosti je vašou vlastnou zodpovednosťou zistiť, čo vám pomáha dosiahnuť orgazmus. Jedným zo spôsobov, ako zistiť, čo vás privedie k veľkému uspokojeniu, je samozrejme sebauspokojovanie. Ale je tu ešte jeden spôsob...

Preskúmajte erotický obsah

Nielenže vám sledovanie sexuálnych videí a čítanie erotických kníh pomôže zistiť, čo by vás mohlo vzrušovať, ale aj vám pomôže dostať lásku do hlavy. „Hovorí sa tomu biblioterapia, čo je len módny spôsob, ako povedať, že sa pomocou nástrojov, ako sú videá alebo texty, snažíme dostať do mozgu sexuálne myšlienky,“ hovorí Dweck. "Čím viac to budete robiť dobrovoľne, tým viac sa túžba po sexe stane spontánnou."

Pracujte na svojom citovom spojení

Aby ste mohli mať silné sexuálne spojenie, musíte si najskôr vytvoriť silné citové puto. Pokiaľ sa cítite, že sa o vás váš partner nestará, potom s najväčšou pravdepodobnosťou s ním nebudete chcieť ani sex. "Uistite sa, že sa cítite bezpečne a že môžete svojmu partnerovi dôverovať, a potom bude nasledovať zvyšok," hovorí Smith.

Naplánujte si sex

Popravde povedané, keď ste neustále zaneprázdnení pracovným rozvrhom, domácimi prácami a starostlivosťou o deti, môže byť ťažké dostať sa do nálady. Máme pre vás jedno jednoduché riešenie: Do Google kalendára si zapíšte "sex". "Najmä u dlhodobých párov môže vhodný, vyhradený čas na zapojenie sa do intimity pomôcť zmierniť časť stresu a tlaku na udržanie iskry," hovorí Dweck.

Venujte viac času predohre

Veľký vplyv na nízku sexuálnu túžbu, najmä u dlhodobých párov, má nuda a uviaznutie vo vyjazdených koľajniciach alebo rutine. Aby ste sa dostali z tohto začarovaného kruhu, kedy do toho len „praštíte a skončíte“, a znovu si sprístupnili potešenie, Grover odporúča stráviť viac času vzájomným rozohrievaním, než sa pustíte do hlavnej akcie.

Môžete dokonca zvážiť vyskúšanie novej sexuálnej polohy, ktorú ste sa naučili z erotického videa, alebo si priniesť erotické hračky, ako sú svorky na bradavky alebo nejaký druh vibrátora.

Zbavte sa očakávania

"Mnohokrát sa ľudia tak sústredia na to, ako by sa "mali" sexuálne prejavovať alebo ako vyzerá ich telo v zápale okamihu, že nie sú dostatočne prítomní, aby si mohli plne užívať a byť v spojení so svojim partnerom," vysvetľuje Smith. Sex sa tak stáva skôr niečím, čo vyvoláva tlak, než niečím príjemným.

Ak chcete zvýšiť chuť na sex a dosiahnuť vrcholnú rozkoš, Smith odporúča spomaliť a privoňať si k ružiam. Inými slovami: zmierniť tlak na určitý výkon. Neberte sex ako niečo, čo robíte, ale ako miesto, kam idete, aby ste boli spolu a zažili iný zážitok. Akonáhle ste schopní odložiť všetky ostatné veci stranou, potom ste skutočne schopní prežiť spojenie.

Zvážte lekársky zásah

"Ak vás nízka sexuálna túžba naozaj trápi a zisťujete, že žiadny z týchto prirodzených prostriedkov na vás nezaberá, prichádza do úvahy lekársky zásah," hovorí Dweck.

Existujú dva lieky schválené Úradom pre kontrolu potravín a liečiv na riešenie nízkeho libida. "Jeden sa nazýva flibanserín - obchodný názov je Addyi - a je to tableta užívaná každý deň. Druhý sa nazýva bremelanotid - obchodný názov je Vyleesi - a je to injekcia, ktorú si sami aplikujete pred sexom, aby ste mali väčšiu chuť," vysvetľuje Dweck. "Jedná sa o lieky, ktoré pôsobia prostredníctvom neurotransmiterov v mozgu a pomáhajú zlepšiť sexuálne uspokojenie a sexuálnu skúsenosť."

"A pokiaľ kvôli bolestivému sexu nemáte plný prístup k rozkoši tak, ako by ste chceli, a vážne to ovplyvňuje vašu sexuálnu túžbu, môžete zvážiť hormonálnu substitučnú terapiu," hovorí Dweck. Táto liečba väčšinou pomáha riešiť vaginálnu bolesť a suchosť, ktoré idú často ruka v ruke.

Nakoniec vám chceme dodať nádej: ak nie ste spokojní s tým, ako na tom vaše libido je v súčasnej dobe, vedzte, že existuje riešenie. Vďaka otvorenej komunikácii, sebapoznávaniu, starostlivosti o seba a starostlivému partnerovi určite nájdete frekvenciu - a tiež nové sexuálne aktivity -, ktoré vás oboch urobia šťastnými. Kde takého snového partnera nájsť? Skúste našu online erotickú zoznamku!

[Lil]

Varovanie: Tieto stránky obsahujú erotický chat, videá, fotky a iné sexuálne explicitné materiály. Pre vstup musíte byť starší 18 rokov alebo 21 rokov, pokial to vyžaduje zákon. Všetky modelky a modelovia sú starší než 18 rokov. Moderátorské profily sú označené červenou bodkou.