Jedna z najrozšírenejších zoznamovacích stránok pre dospelých v SR - erotická zoznamka flirtkontakt.sk

Prečo ženy po sexe trápi bolesť brucha?

22.marec 2022
Prečo ženy po sexe trápi bolesť brucha?

Sex má byť úžasný pocit. Ale buďme realisti, z mnohých dôvodov to tak vždy nie je – najčastejšie u žien. Tie môže pri alebo po sexe trápiť bolesť v rôznych častiach tela, psychické problémy alebo napríklad aj následná infekcia. Jedným z problémov, ktoré ženy často riešia, je bolesť oblasti brucha po sexe. Prečo sa to deje?

Akýkoľvek druh bolestí brucha je na nič, ale obzvlášť nefér je, keď sa zvíjate v bolestiach po niečom, čo by malo byť príjemné. "Nie je nezvyčajné, že ženy po sexe bolí brucho," hovorí doktorka Amy Roskin, vedúca lekárka The Pill Club.

"Bolesť brucha môže byť dôsledkom niekoľkých vecí, vrátane hlbokého preniknutia počas pohlavného styku, ktoré môže v dôsledku kontaktu s krčkom maternice prebudiť vazovagálny nerv, ktorý spája mozog, srdce a tráviaci systém," upozorňuje doktorka Roskin.

"Obvykle sa po orgazme nedobrovoľne stiahnu svaly v panve a panvovom dne, čo spôsobí pocit kŕčov po sexe," hovorí doktor James A. Gohar, gynekológ a generálny riaditeľ spoločnosti Viva Eve v New Yorku, ktorá sa zaoberá zdravím žien a myómy.

"Tento typ bolesti je obvykle liečiteľný, často môže užívanie nesteroidných protizápalových liekov, ako je ibuprofén, pomôcť zmierniť príznaky," poznamenáva doktorka Roskin. "Ak po sexe trvalo pociťujete bolesť brucha, vyhľadajte radu lekára. A pokiaľ nemáte prístup k lekárovi vo svojom okolí, vďaka službám telezdravia môže byť proces konzultácie vašich príznakov s lekárom jednoduchý a bez stresu," dodáva Roskin.

Príčiny bolesti brucha po sexe u žien

Zvolili ste zlú polohu

Keď pacientky navštívia doktorku Mary Jane Minkin, gynekologičku z Yale New Haven Hospital, kvôli bolesti po sexe, najprv sa ich spýta, v akej polohe si najčastejšie užívajú. Ak máte vždy bolesti po misionári alebo polohe na psíka, môže to byť spôsobené hlbokým prienikom.

Čo robiť: Najprv vyskúšajte voľnopredajné lieky proti bolesti. "Užitie jedného alebo dvoch liekov hodinu pred sexom môže niektorým ženám veľmi pomôcť," hovorí Minkin. Odporúča tiež vyskúšať polohu, pri ktorej ste hore a máte všetko pod kontrolou, napríklad na koníčka alebo polohu tvárou v tvár.

„Kľúčom k úspechu je zvoliť takú polohu, pri ktorej máte väčšiu kontrolu nad hĺbkou a frekvenciou prenikania,“ vysvetľuje doktorka Ja Hyun Shin, riaditeľka oddelenia ženského zdravia, pôrodníctva a gynekológie v Montefiore Health System. Odporúča tiež vyskúšať polohu na boku, napríklad lyžičiek, ktorá umožňuje plytší prienik.

Trápi vás vaginálna suchosť

Minkin hovorí, že niektoré antikoncepčné tabletky môžu spôsobovať suchosť, ale vyššia dávka estrogénu môže byť na druhú stranu aj užitočná. A ak sa blížite k menopauze, pravdepodobne jej bolesť môžete pripísať na vrub.

Bolesť brucha po sexe môže byť spôsobená vaginálnou suchosťou, infekciami alebo inými ochoreniami

Čo robiť: Použite lubrikant. Ak to nezaberie, opýtajte sa svojho lekára na možnosti liekov na predpis. Minkin hovorí, že môže pomôcť vaginálny estrogén a/alebo vaginálne lieky s DHEA (hormón dehydroepiandrosterón).

Máte ovariálnu alebo panvovú cystu

U mnohých žien sa v priebehu života objavia cysty na vaječníkoch – vačky alebo vrecká naplnené tekutinou vo vaječníku alebo na jeho povrchu – aj keď najčastejšie sa objavujú po menopauze. Väčšina z nich je neškodná a bez liečby po niekoľkých mesiacoch zmizne, niektoré však môžu ďalej rásť a spôsobovať bolesť.

Panvové cysty sú trochu iné. "Panvová cysta môže vzniknúť z jazvy po predchádzajúcej operácii alebo prípadne z infekcie, kedy sa v panvovej oblasti hromadí tekutina," hovorí Shin. "Pokiaľ ide o bolesť, považujte celú oblasť panvy a pošvy za jeden celok," hovorí, pretože bolesť na jednom mieste pravdepodobne ovplyvní aj iné miesto. "Sex môže spôsobiť bolesť v iných oblastiach panvy."

Čo robiť: Váš lekár vykoná ultrazvukové vyšetrenie, aby diagnostikoval problém, a potom bude možno potrebné vykonať laparoskopiu na odstránenie cýst.

Máte menštruáciu

"Aj keď sa menštruačné kŕče a bolesti môžu počas sexu zmierniť, po ňom sa tieto príznaky môžu vrátiť v dôsledku sťahovania maternicových svalov a tlaku na krčok maternice počas sexu," hovorí doktorka Roskin.

Čo robiť: Máte niekoľko možností: užívanie ibuprofénu pred sexom alebo prikladanie nahrievacieho vankúšika po sexe - to môže pomôcť zmierniť menštruačné kŕče počas, rovnako ako vyhýbanie sa pohlavnému styku, pokiaľ sú vaše kŕče v daný deň obzvlášť intenzívne.

Máte infekciu alebo ste prekonali zápalové ochorenie

Vaginálna infekcia spôsobená baktériami, ktoré sa bežne vyskytujú v pošve, alebo pohlavne prenosnými chorobami, ako sú chlamýdie alebo kvapavka, sa môže z pošvy rozšíriť do maternice, vajíčkovodov alebo vaječníkov (tzv. panvové zápalové ochorenie). "A akoby infekcia samotná nebola dosť zlá, má tendenciu spôsobovať bolesti pošvy a panvy. Táto bolesť je v podstate neustála, ale sex ju môže ešte zhoršiť, pretože dráždite už aj tak podráždenú oblasť," hovorí Shin.

Aby ste trpeli týmto druhom bolesti, ani nemusíte mať akútnu vaginálnu infekciu. Podľa Minkina môže predchádzajúce panvové zápalové ochorenie spôsobiť po sexe bolesť panvy, pokiaľ v nej zanechalo jazvy.

Bolesť brucha po sexe je veľmi nepríjemná

Čo robiť: Pokiaľ ide o infekciu, stačí, ak si necháte predpísať antibiotiká. Pokiaľ sa však jedná o predchádzajúce panvové zápalové ochorenie, váš gynekológ vám pravdepodobne predpíše lieky proti bolesti alebo odreže zrasty (laparoskopicky).

Je to spôsobené úzkosťou alebo nepokojom

"Bolesť po sexe môže niekedy prameniť skôr z emocionálneho rozrušenia než z fyzickej príčiny," hovorí doktor Roskin. "Niekedy môže aj predchádzajúca sexuálna trauma spôsobiť pocity nepohodlia alebo bolesti počas sexu alebo po ňom."

Čo robiť: Na pomoc pri riešení týchto pocitov alebo stresorov spojených so sexom odporúča vyhľadať odborníka na duševné zdravie, ktorý vám môže ponúknuť potrebné vedenie.

Máte myómy

U 20-70 percent žien sa myómy objavia v čase, keď sú schopné reprodukcie. Aj keď sú myómy nezhubné (nenádorové) nádory maternice, môžu spôsobovať bolesť pri pohlavnom styku v závislosti od ich veľkosti a umiestnenia v maternici. Môžu tiež spôsobovať svalové kŕče, čo môže tiež vysvetľovať, prečo máte po sexe panvové bolesti.

Čo robiť: Navštívte svojho lekára a nechajte si urobiť ultrazvuk alebo magnetickú rezonanciu panvy a potom s ním preberte možnosti liečby. Tie siahajú od vnútromaternicového telieska až po hysterektómiu.

Máte endometriózu

Endometrióza sa vyskytuje, keď sliznica maternice rastie mimo maternice. "Jedným z najčastejších príznakov tohto ochorenia je panvová bolesť pri a po sexe," hovorí Shin. Endometriózou trpí 2-10% žien a jej diagnostika obvykle trvá 6 až 10 rokov.

Ak máte ťažkú ​​formu endometriózy panvy, môžete mať v oblasti panvy husté zrasty (v preklade: panvového tkaniva a orgány prilepené k sebe). Tlak, ktorý je na ne vyvíjaný pri hlbokej penetrácii, tak môže byť dosť bolestivý. Bolesť však môžete pociťovať aj bez týchto zrastov, pretože endometrióza spôsobuje bolesť aj kvôli zápalu.

Čo robiť: Zájdite k svojmu gynekológovi. Aj keď vás trápia „len“ bolesti brucha, doktor sa vás pravdepodobne spýta na celkovú anamnézu vaginálnych bolestí. Mávate bolesti pri menštruácii? Krvácate silne?

Potom vám možno navrhne ultrazvuk alebo laparoskopiu, čo je menší chirurgický zákrok, pri ktorom sa vyšetrí vaša panva. Podľa Shin je to jediný spôsob, ako s istotou diagnostikovať endometriózu. Na liečbu vám lekár pravdepodobne predpíše antikoncepčné tabletky alebo lieky na endometriózu.

Vyhnite sa hlbšiemu prieniku a skúste polohy s plytším prienikom, napríklad polohu lyžičiek

Môže za to zaklonená maternica

Nedeste sa. "Najmenej 30 percent žien má maternicu zaklonenú dozadu, takže to nie je nič nenormálne," hovorí Minkin. Ale ak sa vaša maternica zaklonila v dôsledku zjazveného tkaniva po infekcii alebo endometrióze, potom by vás to mohlo bolieť.

Prečo ale zaklonená maternica niekedy spôsobuje bolesti brucha? Minkin vysvetľuje, že lekári v skutočnosti nevedia, ale myslia si, že je to preto, že jazvy pripájajú orgány k iným orgánom – k tým, ktoré by nemali byť pripojené – a tie môžu byť pri sexe zasiahnuté. A ak sú črevá pripojené k maternici jazvou, môžu byť pri sexe tlačené alebo ťahané inam. A to je dosť bolestivé.

Čo robiť: Váš lekár vám povie, či je vaša maternica prirodzene zaklonená, alebo či to môže byť dôsledok zjazvenia. Pokiaľ tam jazvy nebudú, skúste sexuálnu polohu s plytším prienikom. Pokiaľ ide o zjazvenie, je pravdepodobné, že je spôsobené endometriózou a váš lekár to vyšetrí a určí pre vás najlepšiu liečbu.

Máte chlamýdie

Jedným z príznakov chlamýdií, pohlavne prenosného ochorenia, je bolesť v podbrušku a bolestivý pohlavný styk.

Čo robiť: V prípade, že sa jedná o chlamýdie, môžete sa obrátiť na lekára: Chlamýdie sa často testujú počas rutinných každoročných sterov z rodidiel, preto je dôležité si tieto prehliadky každoročne naplánovať,“ hovorí Dr. Gohar. "Ak máte podozrenie, že ste sa chlamýdiami nakazili, mali by ste sa bezodkladne obrátiť na gynekológa, aby vás otestoval a zahájil správnu liečbu. Chlamýdie je možné liečiť pomocou antibiotík."

Pri pohlavnom styku vždy používajte ochranu, aby ste sa chránili pred možnými pohlavne prenosnými chorobami.

V prípade pochybností pri bolestiach brucha sa poraďte so svojím lekárom

Kedykoľvek máte bolesti v oblasti panvy, každý doktor odporúča porozprávať sa so svojím gynekológom. "Je dôležité zájsť na vyšetrenie, pretože existuje celý rad závažných ochorení, ktoré, pokiaľ zostanú nediagnostikované, môžu v budúcnosti viesť k ďalším bolestiam," hovorí Shin.

Gynekológa alebo gynekologičku nájdete vo väčšine miest v Slovenskej republike, tak neváhajte niektorého z nich osloviť.

[Lil]

Varovanie: Tieto stránky obsahujú erotický chat, videá, fotky a iné sexuálne explicitné materiály. Pre vstup musíte byť starší 18 rokov alebo 21 rokov, pokial to vyžaduje zákon. Všetky modelky a modelovia sú starší než 18 rokov. Moderátorské profily sú označené červenou bodkou.