Jedna z najrozšírenejších zoznamovacích stránok pre dospelých v SR - erotická zoznamka flirtkontakt.sk

Početnosť sexu sa v populácii dlhodobo znižuje. Prečo? A existuje riešenie?

16.jún 2022
Početnosť sexu sa v populácii dlhodobo znižuje. Prečo? A existuje riešenie?

Trápi vás, že nemáte toľko sexu, koľko ste mávali? Verte, že to nie je záležitosťou jednotlivcov, ale celej populácie. Prečo sa to deje? A ako napraviť, keď vy sex chcete, ale váš partner alebo partnerka oň nemá záujem?

Podľa všeobecného sociálneho prieskumu vykonaného v rokoch 1999-2014, v ktorom respondenti uvádzali, koľkokrát za rok majú sex, sa priemerný počet sexuálnych stykov za rok v priebehu času znižuje. Ako ale vysvetľuje urologička a sexuálna pedagogička Dr. Rena Malik, nie je to také jednoduché, že by sme mohli skrátka len povedať, že ľudia majú menej sexu.

Ľuďom nezostáva na sex čas

"Konkrétne sa zistilo, že najviac ubúda ľudí v strednom veku, ktorí majú deti školského veku," hovorí Malik. "A to dáva zmysel; musíte sa starať o deti, pracujete a pre niektorých ľudí môže byť vyčerpávajúce zvládať domácnosť a zároveň si urobiť čas na intímnosti." Ďalej priznáva, že niektorí ľudia majú deti neskôr, než tomu vo všeobecnosti bývalo skôr, čo znamená, že v čase, keď sú tieto deti sebestačné, môžu byť rodičia vo fáze, keď ich sexuálny apetít z dôvodov súvisiacich s vekom klesá.

Medzi ďalšie faktory, ktoré treba v tejto štúdii zohľadniť, patrí to, že niektorí ľudia nemajú dlhodobých partnerov a že ľudia, ktorí majú dlhodobých partnerov, ešte nemusia mať nutne sex. Malik špekuluje, že to môže byť čiastočne spôsobené kultúrnym a technologickým posunom od roku 1999: v súčasnosti je skrátka viac možností zábavy ako pred 20 rokmi. "Tiež došlo k poklesu šťastia a nárastu depresií," dodáva.

Menej sexu s partnerom, viac sexu bez partnera

Zaujímavé je, že štúdie v iných krajinách (Veľká Británia a Austrália) tiež zistili, že frekvencia sexu sa zrejme znižuje, a navyše sa zdá, že ľudia rozširujú svoj "sexuálny repertoár" o erotické hračky a masturbáciu, aby sa cítili naplnení aj bez sexuálneho partnera.

Zmenený pohľad na sexualitu a znalosť následkov sexu

A netýka sa to len dospelých. Novšie výskumy ukazujú, že stúpa počet dospievajúcich, ktorí sa vôbec nevenujú žiadnej sexuálnej aktivite. Čiastočne to môže byť spôsobené ľahkým prístupom k sexuálnemu obsahu na internete a tiež vyvíjajúcim sa pohľadom na sexualitu a pohlavie medzi mladými ľuďmi (napríklad je teraz bežnejšie, že sa niekto označí za asexuála).

Malik poznamenáva, že v dnešnej dobe je tiež oveľa väčšie povedomie o dôsledkoch sexu, ako je nechcené tehotenstvo a pohlavne prenosné choroby, a tiež o ich emocionálnych a psychologických dôsledkoch, ktoré môžu mať. Napokon, z praktického hľadiska ide o ekonomické problémy: stále menej ľudí si môže dovoliť vlastné bývanie a dlhšie žijú v spoločnej domácnosti s rodičmi, rodinou alebo spolubývajúcimi.

Priemerný počet sexuálnych stykov za rok od konca 20. storočia klesá

"Tu sa treba zamyslieť nad tým, či menej sexu znamená, že sú ľudia nespokojní. Nutne to tak nemusí byť," hovorí Malik. "Áno, môžu mať menej sexu. Premietne sa to do nižšej pôrodnosti alebo do toho, že budeme mať málo obyvateľov? To sa ešte len ukáže."

Sex v novom vs. dlhodobom vzťahu

Keď ste ženatí alebo máte dlhodobý vzťah, je prirodzené, že sa mení frekvencia sexu. "Keď sa páry dajú dohromady, často nastáva obdobie vysokej sexuálnej frekvencie kvôli počiatočnému vzrušeniu z nového vzťahu," hovorí sexuálny terapeut Ian Kerner, Ph.D., autor knihy So Tell Me About the Last Time You Had Sex. Postupom času však faktor novosti prirodzene vyprchá a sexuálna frekvencia môže klesnúť, pretože sa ľudia vrátia k svojmu prirodzenému libidu, ktoré ale u partnerov môže byť odlišné. Pokiaľ váš sexuálny život už nie je, čo býval, možno ste už niekedy premýšľali nad tým, ako často majú ostatné zosadené páry (alebo páry v dlhodobom vzťahu) naozaj sex. Pokúsime sa vám na to dať odpoveď.

Prirodzené libido každého z nás je iné: Pre niekoho môže prirodzené libido znamenať túžbu mať sex každý deň alebo niekoľkokrát týždenne, kým pre iného to môže byť niekoľkokrát za mesiac alebo aj menej. Ľudská túžba po sexe môže tiež kolísať v závislosti od faktorov, ako je stres, spánok, lieky, strava a cvičenie. "Ak sa vy a váš partner stretávate s rozpormi medzi sexuálnymi chúťkami, neznamená to, že je váš sexuálny život odsúdený na zánik," hovorí Kerner. Dokonca aj keď ste vo „vzťahu bez sexu“ – kedy si páry nepamätajú, kedy mali naposledy sex, alebo ho majú menej ako 10-krát za rok, podľa Kernera stále existuje nádej.

Ako často majú sexy páry sex?

Podľa štúdie Archives of Sexual Behavior z roku 2017 má priemerný americký manželský pár sex 56-krát ročne, čo je približne raz týždenne. Odborníci v časopisoch TIME a Prevention uvádzajú podobné čísla, respektíve 51 a 52-krát ročne.

Pokiaľ vaša sexuálna frekvencia nezodpovedá vyššie uvedeným číslam, nie je potrebné si robiť starosti, ak ste spokojní. Ak ste však zaznamenali zmenu vo svojej sexuálnej frekvencii a nie ste s ňou spokojní, možno je čas konať. "Myslím, že životné stresory sa môžu začať hromadiť, takže musíme trochu bojovať za to, aby sme si vytvorili priestor na sex," hovorí.

Ako často by sa mali partneri v dlhodobom vzťahu snažiť mať sex?

Neexistuje žiadny „správny“ počet sexuálnych stykov, ak ste obaja so svojim sexuálnym životom spokojní. Pokiaľ ale obaja viete, že by ste to chceli robiť častejšie, a nie ste si istí, na čo sa zamerať, Kerner navrhuje, aby ste sa snažili mať sex raz týždenne. Štúdia z roku 2015, ktorú zverejnila Spoločnosť pre osobnostnú a sociálnu psychológiu, zistila, že páry, ktoré majú sex raz týždenne, sú najšťastnejšie.

Nestresujte sa počtom sexuálneho styku vo vašom vzťahu, dôležité je, aby ste boli spokojní

"Hoci je častejší sex spojený s väčším šťastím, táto súvislosť už nebola významná, keď bola frekvencia sexu častejšia ako raz týždenne," uviedla hlavná výskumníčka Amy Muise v štúdii. "Naše zistenia naznačujú, že je dôležité udržiavať intímne spojenie s partnerom, ale nemusíte mať sex každý deň, pokiaľ váš vzťah udržujete." Kerner však dodáva, že by ste sa mali zamerať na to, čo vás a vášho partnera robí šťastnými a nie sa riadiť len podľa výskumu. Prílišné zaoberanie sa číslami by vás mohlo prinútiť zabudnúť na dôležitejší aspekt sexuálneho života: kvalitu.

"Ľudia radi spomínajú na vrcholné sexuálne zážitky alebo si prezerajú fotografie z dovoleniek a spomínajú na to, ako sa niekde milovali," hovorí Kerner. "Takže premýšľať o kvalitných zážitkoch alebo vytvárať výnimočné zážitky je pravdepodobne lepší prístup ako sa sústrediť len na číslo."

Otrepané, ale pravdivé: Správnou cestou je komunikácia

"Prvým krokom k dosiahnutiu obojstranne uspokojivejšieho sexuálneho života je porozprávať sa s partnerom o svojich túžbach. Komunikácia s ním vám pomôže lepšie pochopiť, čo vám vo vzťahu môže chýbať. Či už ide o to, ako často máte sex, o experimentovaní s novými aktivitami, ako je používanie sexuálnych hračiek alebo role play, alebo otvorenie vášho vzťahu novým ľuďom,“ hovorí Kerner. Rozdiel v sexuálnych potrebách môže dokonca znamenať, že si od partnera prajete viac fyzických dotykov alebo blízkosti mimo veci, ktoré sa odohrávajú v spálni. Ak však chcete, aby sa situácia zmenila, musíte si s partnerom sadnúť a porozprávať sa.

"Niekedy ide len o to, aby ste sa znova snažili byť sexuálne aktívnejší, alebo o to, aby ste premýšľali o tom, ako chcete definovať váš sexuálny život do budúcnosti." hovorí Kerner. "Ak napríklad prežívam túžbu oveľa viac ako moja žena alebo sa cítim vzrušený, mal by som byť schopný túto energiu stále vyjadrovať a moja žena by sa mala stále cítiť žiaduca, a nie všetka táto sexuálna energia musí byť spojená so sexom."

"Masturbácia je ďalším skvelým spôsobom, ako preklenúť priepasť medzi nesúrodými libidami a ktorý nezahŕňa vyvíjanie neprimeraného tlaku na partnerku," hovorí Kerner. Navyše sa vďaka nej lepšie zladíte so svojimi vlastnými sexuálnymi potrebami.

Je dôležité si uvedomiť, že častý sex nie je jediným ukazovateľom spokojnosti v manželstve alebo dlhodobom vzťahu. Vzťah môže byť vzrušujúci a naplňujúci aj vďaka flirtovaniu alebo romantickým gestám, nielen vďaka penetračnému sexu. Skôr než o čokoľvek iné ide o to, aby ste si s partnerom vyjadrovali túžbu a udržovali silné citové puto. Takže či už máte sex každý deň, alebo raz za mesiac, pokiaľ sa cítite celkovo spokojní vo svojom manželstve a sexuálnom živote, nie je potrebné sa stresovať.

Ak vám ale chýba v živote sex, navštívte našu erotickú zoznamku...

[Lil]

Varovanie: Tieto stránky obsahujú erotický chat, videá, fotky a iné sexuálne explicitné materiály. Pre vstup musíte byť starší 18 rokov alebo 21 rokov, pokial to vyžaduje zákon. Všetky modelky a modelovia sú starší než 18 rokov. Moderátorské profily sú označené červenou bodkou.