Jedna z najrozšírenejších zoznamovacích stránok pre dospelých v SR - erotická zoznamka flirtkontakt.sk

Bráni vám depresia v sexe? Ako to zmeniť? - 2. diel

24.august 2021
Bráni vám depresia v sexe? Ako to zmeniť? - 2. diel

Zákerná depresia nám z života berie veľa. Nielen, že odídu všetky radosti, ale aj vzrušenie, túžba, uspokojenie a orgazmy. Nie je ale ešte všetko stratené. Prečítajte si, čo môžete urobiť, aby sa váš sexuálny život dal zase dohromady a mohli ste si užívať, ako ste boli zvyknutí (alebo napríklad ešte lepšie).

Možnosti liečby

Liečba depresie je len jedným zo spôsobov, ako prekonať sexuálnu dysfunkciu. Podľa štúdie publikovanej v časopise American Family Physician malo 70 percent dospelých, ktorí sa stretávali s depresiou bez liečby, problémy s libidom. Znovu sa cítiť dobre vám môže pomôcť vrátiť sa k normálnemu sexuálnemu životu.

Napriek tomu sa problém nemusí vždy vyriešiť u dospelých, ktorí vyhľadajú liečbu depresie. Ak váš poskytovateľ primárnej starostlivosti zistí, že sexuálna dysfunkcia je vedľajším účinkom antidepresív, ktoré užívate, môže vás preradiť na iný liek. Mirtazapín, Nefazodón a Bupropión zvyčajne nespôsobujú sexuálne nežiaduce účinky.

Existujú aj iné typy antidepresív, napríklad Wellbutrin, ale tie môžu niekedy zvýšiť úzkosť alebo podráždenosť, hovorí Manley. "Je veľmi dôležité porozprávať sa s lekárom o vedľajších účinkoch týchto liekov: Ako to ovplyvní vašu sexuálnu túžbu? Budete mať problémy s lubrikáciou alebo so vzrušením alebo túžbou? Možno budete musieť vyskúšať niekoľko liekov, než nájdete ten, ktorý za to stojí," hovorí.

Môže to tiež skončiť analýzou nákladov a výnosov: Lieky, ktoré fungujú najlepšie, môžu byť tie, ktoré majú nejaký vplyv na váš sexuálny život, takže vy a váš partner by ste mali spolupracovať so svojím lekárom, aby ste určili, čo je pre vás vhodné.

Okrem doplnkov a úprav v rámci bežnej liečby depresie existujú aj ďalšie kroky, ktoré môžete podniknúť a ktoré môžu zlepšiť celkové sexuálne zdravie:

  • Užívanie dávky antidepresív po začatí sexuálneho styku.
  • Opýtajte sa svojho poskytovateľa na možnosť pridania lieku na sexuálne funkcie (napr. viagra pre mužov).
  • Pravidelne cvičte pre zlepšenie nálady a fyzickej pohody.
  • Porozprávajte sa s partnerom o tom, ako vaša depresia ovplyvňuje vaše sexuálne zdravie. Otvorená komunikácia nemusí problém automaticky vyriešiť, ale môže pomôcť zmierniť pocity viny a bezcennosti.

Depresia je protikladom sexu

Keď ste v depresii, je to, ako by vám zmizla zo života všetka radosť. Veci, ktoré boli predtým príjemné - špagety, ranná káva, počúvanie hudby alebo sledovanie obľúbeného seriálu - už s depresiou nie sú rovnaké.

Depresia vo vás zanecháva pocit vnútornej prázdnoty

Často vás depresia vedie tiež k tomu, že sa odťahuje od ľudí. Zrušíte plány na večeru a prestanete sa hýbať. A keď je to naozaj zlé, skončíte v izolácii doma pod perinou.

Depresia je zabijak sexuálneho života, stojí za rôznymi sexuálnymi problémami, ako je nízke libido a rôzne sexuálne dysfunkcie

Tiež sa môžu pridať problémy so spánkom, úzkosť a celkový pocit otupenosti

Sex je predovšetkým o spojení s druhým človekom, o vytvorení intimity a spomínaného spojenia. Ide o prežívanie rozkoše, stratení sa v okamihu a dobrý pocit zo seba samého. Sex je ako taká malinká oslava života, ktorá v sebe spája telesný aj duševný pôžitok. Depresia vám nič z toho nepraje. Preto zažívate pokles túžby.

Tu je niekoľko možných riešení, ako bojovať s nízkou sexuálnou túžbou, keď máte depresiu.

1. Vyhľadajte odbornú pomoc

Nikto si nevyberá srdcové ochorenia a nikto si nevyberá ani depresiu. Môžete však vyhľadať pomoc, aby ste sa uzdravili a cítili sa opäť dobre. Je to dôležitý krok obzvlášť v prípade, ak sa stretávate s ťažkou depresiou.

Akonáhle sa začnete cítiť lepšie, môžete pracovať na obnovení sexuálnej túžby. Dovtedy je však nanajvýš dôležité vyhľadať odbornú pomoc. Bežná liečba depresie zahŕňa antidepresíva a terapiu rozhovorom, napríklad kognitívno-behaviorálnej terapii alebo psychodynamickej terapii.

Veľakrát sa odporúča užívať ako lieky, tak terapiu. Kombinácia oboch je najúčinnejšou možnosťou liečby.

2. Riešenie problémov liekmi

Ak ste začali liečbu, ale vaša sexuálna túžba stále nikde, ďalším krokom je vyriešiť problémy s liekmi. To je dôležitý aspekt, pretože antidepresíva sú známou príčinou nízkeho libida. Rozhovor s lekárom vám pomôže zistiť, či vaše lieky môžu byť zodpovedné za sexuálne nežiaduce účinky, ako je nízka túžba, problémy so sexuálnym vzrušením, problémy s dosiahnutím orgazmu alebo strata citlivosti genitálií.

Lekár vám môže odporučiť úpravu dávkovania vášho súčasného lieku, zmenu lieku alebo pridanie iného lieku, ktorý vám pomôže bojovať s negatívnymi vedľajšími účinkami vášho súčasného antidepresíva. Nezabudnite, že je vždy dôležité, aby ste akúkoľvek zmenu medikácie najprv konzultovali so svojim lekárom. Okamžité ukončenie liečby alebo úprava dávky na vlastnú päsť môže viesť k ďalším negatívnym účinkom.

Depresiu možno liečiť liekmi, terapiou alebo kombináciou oboch

3. Vyhľadajte sexuálneju terapiu alebo koučing

Ak v súčasnosti neužívate lieky alebo sa vám podarilo vylúčiť antidepresíva ako príčinu vášho nízkeho libida, budete chcieť zvážiť ďalšie faktory.

Aj keď hlavnou príčinou vašej nízkej sexuálnej túžby bola pôvodne depresia, návyky, ktoré ste si počas depresie osvojili, môžu byť dôvodom, prečo sa túžba nevrátila. Niektorí ľudia si vytvoria negatívne vzorce týkajúce sa sexu, ktoré potláčajú túžbu, aj keď sa s danou depresiou vysporiadali. Keď sa začne prejavovať nízke libido, možno je pre vás ťažké o tom hovoriť s partnerom.

Namiesto aby ste viedli nepríjemný rozhovor, stiahnete sa, aby ste sa sexu vyhli. Až sa k vám nabudúce partner pritúli na pohovke, zmiznete do kúpeľne. Keď sa váš partner vydá pre bozk na privítanie, otočíte tvár, aby ste sa vyhli bozku na pery. Zakaždým, keď váš partner iniciuje zblíženie alebo intimitu, cúvnete zo strachu, že ho budete musieť odmietnuť. Tým sa vyhýbate nepríjemným pocitom a obtiažnym rozhovorom. Z dlhodobého hľadiska sa však čoraz viac vzďaľujete túžbe a celkovej intimite vo vašom vzťahu. Aj keď vaša depresia odznie, stále je tu tá vnútorná reakcia, ktorá vašej mysle a telu hovorí, že sex sa rovná tlaku, stresu a niečomu, čo je pre vás zlé - niečomu, čo jednoducho nechcete (aj keď v hĺbke duše po ňom možno stále túžite).

Aby ste to zmenili a zvýšili svoju túžbu, musíte sa znovu naučiť, čo pre vás sex znamená. Niekedy to zvládnete sami, ale častejšie budete potrebovať pomoc - a tu prichádza na rad odborná pomoc. Vyhľadanie pomoci sexuálneho terapeuta alebo sexuálneho kouča je skvelým spôsobom, ako sa znovu naučiť chcieť sex. Kombinácia ich vedomostí sexuálnej vedy a psychológie a praktických nástrojov a cvičení, ktoré ponúkajú, vám môže pomôcť získať späť sexuálny apetít.

4. Šport zmierni depresiu

Dokonca aj niečo tak jednoduchého ako pohyb môže pomôcť. "Naozaj odporúčam ľuďom, aby experimentovali s novými druhmi cvičení. Je veľmi dôležité, aby začali znovu cítiť spojenie so svojím telom, a to ich môže naozaj nakopnúť," hovorí Manley. Ak sa vám prieči predstava, že by ste sa mali ťahať do posilňovne, vyberte aktivity, pri ktorých sa zapotíte aj bez špeciálneho vybavenia alebo členstvo v posilňovni: tanec, prechádzky, naháňačky s deťmi na ihrisku,...

5. Nesexuálny kontakt nevytvára nátlak

Pomôcť môže tiež nadviazanie nesexuálného kontaktu v spálni aj mimo nej. "Puto s partnerom môžete znovu nadviazať dotykom, bozkom, maznaním, hladením atď. Vďaka tomu sa ľudia môžu cítiť menej nútení dodržiavať tradičný cyklus sexuálnych reakcií a precvičovať si užívanie zážitku takého, aký je. Keď to ľudia robia, povzbudzujem ich, aby venovali pozornosť tomu, čo je im najpríjemnejšie a pri čom sa cítia skvele, a nechali telo a emócie na tieto pocity reagovať," hovorí Salas. Často sa tento kontakt stane sexuálnym, vy ste sa však zbavili tlaku na výkon.

Ak tušíte, že váš partner je v depresii, postupujte opatrne a buďte mu oporou

6. Komunikácia je základ u všetkých problémov

A hovorte. Hovorte, hovorte, hovorte o svojich pocitoch. "Mnohokrát nie je problém v sexe, ale v intimite. Partneri si nie sú istí, ako sa spojiť, alebo spojenie, ktoré mali predtým, bolo silne ovplyvnené depresiou. Aktívne sa pokúšajte o obnovenie vášho putá: Pripomeňte im, ako ste sa cítili, keď ste sa prvýkrát stretli, hovorte o čase, keď ste sa cítili naozaj prepojení. Ak má niekto problém s touto úrovňou základnej zraniteľnosti vo vzťahu, sexuálna intimita tým samozrejme utrpí," vysvetľuje Manley.

Teraz už viete, že s negatívnymi účinkami depresie na váš sexuálny život môžete niečo urobiť.

Príbeh zo života

Strata túžby kvôli depresii je znepokojujúci vedľajší účinok, či už depresiou trpíte vy, alebo váš partner.

Pred desiatimi rokmi Karen C. doslova zmizla sexuálna túžba. Tridsaťdeväťročná žena nedávno nasadila lieky na nevyrovnanú náladu, ale zatiaľ čo jej emócie sa stabilizovali, libido kleslo na dno - a už sa nevrátilo.

"O sex nemám vôbec žiadny záujem, doslova sa len ohýbam alebo prevaľujem a mlčky znášam všetko, čo môj partner potrebuje, aby bol spokojný," hovorí Karen. "Myslím, že to nechápe. Viem, že to nechápe. Ako niekomu povedať, ako sa cítite, keď to sám neprežíva? A niekedy ani neviete, ako sa cítite, takže to nedokážete správne vyjadriť."

"Priala by som si, aby to bolo inak," hovorí Karen. "Priala by som si, aby som sa nemusela spoliehať na lieky, ktoré stabilizujú moje nálady, ale opakovane som sa ich snažila vysadiť a doslova som sa z toho zbláznila. Tak strašne túžim cítiť sa ako predtým, že sa mi zdá, že to depresiu skoro ešte zhoršuje."

Čo keď je váš partner ten, kto má depresie?

Aj keď to nie ste vy, kto trpí depresiou, môže to váš sexuálny život zmiesť z povrchu zemského - a môže to byť aj ešte horšie, pretože človek väčšinou nevie, ako na tento problém upozorniť. Nech už urobíte čokoľvek, postupujte opatrne. "Ľudia sa môžu za pocity depresie veľmi hanbiť, takže ak len prejavíte zvedavosť, zasejete tým druhému človeku do hlavy semienka, aby depresiu považoval za problém," hovorí Salas.

Uistite sa, že dotyčný vie, že kvalita jeho života je dôležitejšia ako vaše sexuálne uspokojenie. Ak ste však s partnerom, ktorý nechce hovoriť o svojej depresii alebo o tom, že kvôli nej váš sexuálny život upadá do stratena, alebo už dokonca skončil, mali by ste navštíviť partnerského terapeuta. "Budete musieť otvorene povedať, že potrebujete veci zmeniť, aby ste vo vzťahu zostali. Niekedy môžu byť ľudia príliš mierni alebo sa týmto témam radšej vyhýbajú," dodáva Salas. Najlepšie je však jasne povedať, aké sú vaše pocity, potreby a ako vám puto s partnerom chýba.

Vyžeňte zo svojho života depresiu a privítajte vzrušujúci sexuálny život - zoznámte sa potom napríklad s novým mužom alebo ženou.

[Lil]

Varovanie: Tieto stránky obsahujú erotický chat, videá, fotky a iné sexuálne explicitné materiály. Pre vstup musíte byť starší 18 rokov alebo 21 rokov, pokial to vyžaduje zákon. Všetky modelky a modelovia sú starší než 18 rokov. Moderátorské profily sú označené červenou bodkou.