Jedna z najrozšírenejších zoznamovacích stránok pre dospelých v SR - erotická zoznamka flirtkontakt.sk

Nestaňte sa obeťou sexuálneho groomingu!

17.február 2022
Nestaňte sa obeťou sexuálneho groomingu!

So sexuálnym groomingom ste sa v minulosti už mohli stretnúť (či už osobne alebo sprostredkovane), ale možno ste o tom vôbec nemuseli vedieť...

Keď sa povie grooming, môže sa vám vybaviť hneď niekoľko vecí. Kto to nikdy nepočul a nevie po anglicky, tomu sa nevybaví nič. Ďalším to môže pripomenúť skrášľovanie, ktoré prebieha u ľudí aj u psov. V psom salóne sa o psa stará tzv. groomer, ktorý psa vykúpe, ostrihá, vyfénuje... Tak podobne to funguje aj u ľudí, u ktorých sa to môže vzťahovať aj na intímnejšie miesta - napríklad sa môžete starať o svoje ochlpenie vďaka oleju, zastrihnúť ho alebo si chĺpky vybieliť. Ale keď sa povie sexuálny grooming, znamená to niečo trochu iné. V tomto prípade sa nejedná o skrášľovanie psa alebo údržbu intímneho ochlpenia.

Sexuálny grooming je v skutočnosti druhom zneužívania. "Jedná sa o temný a zvrátený prístup k sexuálnemu zneužívaniu, ktorý sa vyznačuje tým, že sa zneužívajúca osoba pomaly, metodicky a manipulatívne zbližuje so svojou obeťou v priebehu času. Konečným cieľom sexuálneho zneužívania je, aby obeť nakoniec súhlasila so sexuálnym a/alebo citovým zblížením," vysvetľuje psychologička Carmen Harra, PhD. Pamätajte, že manipulovanie niekým, aby s niečím súhlasil, nie je súhlas.

Za zmienku rozhodne stojí, že väčšina sexuálneho groomingu sa týka detí a dospievajúcich, pretože tí sú obzvlášť náchylní k závislosti od druhých. "Ale ohrození sú aj zraniteľní dospelí," hovorí licencovaná terapeutka Megan Harrison, zakladateľka Couples Candy. "Obvykle je v hre vekový alebo mocenský rozdiel."

Potrebujete nejaký popkultúrny odkaz, ktorý by vám celú situáciu priblížil? Najzreteľnejším prípadom je Lolita. Ale najnovšia dejová línia seriálu A Million Little Things a škandál Michaela Jacksona sa tiež kvalifikujú ako grooming. Je to tiež téma piesní, ktoré sa minulý rok dostali na vrchol alternatívnych hudobných rebríčkov, vrátane Younger Women od Verite a Seventeen od Troya Sivana.

Pokiaľ vás zaujíma, čo grooming, a konkrétne sexuálny grooming, obnáša a ako groomera (v podstate násilníka) rozpoznať, odborníci na duševné zdravie vám načrtnú všetko, čo o tejto nebezpečnej a manipulatívnej praktike potrebujete vedieť:

Čo presne je sexuálny grooming?

Grooming je postupný proces, kedy sa (obvykle starší) násilník snaží získať dôveru zraniteľného (obvykle mladšieho) jedinca.

Na začiatku sa správanie násilníka zvyčajne zdá byť celkom neškodné. Napríklad vám môže skladať komplimenty alebo prejaviť pochopenie. Podľa Harrison však nakoniec tieto prejavy prerastú v takej veci, ako sú fyzické dotyky (držanie za ruky, dlhé objatie, bozk na tvár), sexuálne narážky a zdieľanie tajomstva. "Zneužívajúci sa tiež často snaží izolovať osobu od jej priateľov a rodiny, aby nad ňou mal väčšiu kontrolu," dodáva.

K sexuálnemu groomingu dochádza online aj v reálnom živote

"Nanešťastie je porušovanie hraníc také pozvoľné, že väčšina obetí (a ich blízkych) nerozpozná nevhodnosť falošnej intimity skôr, než je príliš neskoro. Pre násilníka sa tým tiež výrazne znižuje riziko, že bude pristihnutý alebo nahlásený," hovorí Harra.

"Je to súčasť premysleného plánu, ako nakoniec mladšiu osobu sexuálne alebo citovo zneužiť, akonáhle sa k nej pripúta," hovorí Harrison. "Často to vyvrcholí vykorisťovateľskými situáciami, ktoré zahŕňajú znásilnenie a/alebo sexuálne napadnutie."

Aké sú fázy groomingu?

Ako sme už spomenuli, groomingové vzťahy obvykle postupom času nadobúdajú na intenzite. „Jedná sa o zákerný typ vzťahu, ktorý postupne a nebezpečne graduje,“ hovorí Harra.

Podľa Child Advocacy Center of Alberta prechádza mnoho dynamických vzťahov šiestimi štádiami, ktoré uvádzame nižšie.

Fáza 1: Zameranie na obeť

Podľa Harrison je veľmi bežné, že sa násilníci so svojimi obeťami zoznamujú online prostredníctvom komunikačných platforiem, ako sú chatovacie miestnosti a sociálne médiá.

Zneužívajúce osoby sa však môžu so svojimi obeťami stretnúť aj v reálnom živote. Keď grooming používajú ako zápletku televízne programy, väčšinou sa spoliehajú na vzťahy opatrovateľka-dieťa, učiteľ-študent a tréner-športovec. A to z dobrého dôvodu: Harrison vysvetľuje, že práve dynamika moci, ktorá je v týchto vzťahoch obsiahnutá, umožňuje, aby dochádzalo ku groomingu. "Tento vekový a mocenský rozdiel vytvára ilúziu a vyvoláva dojem, že staršia osoba si zaslúži dôveru a je jej hodná," hovorí.

Fáza 2: Získavanie dôvery a informácií

Ďalej sa násilník pomaly dozvedá informácie o svojej obeti. Ako? Prostredníctvom rozhovorov, pozorovaní a príležitostne aj rozhovorov s rodinou a priateľmi obete.

O tejto fáze Harrison hovorí: "Je bežné, že sa násilník zoznámi s rodinou obete, alebo sa s ňou dokonca veľmi spriatelí, aby to vyzeralo, že je dôveryhodnou osobou".

Sexuálny grooming začína pozvoľna a nevinne, ale nakoniec vyústi k žiadostiam o šteklivé fotografie až po samotný sexuálny akt

Fáza 3: Naplnenie potreby

Teraz, keď násilník vie o obeti trochu viac, môže tieto informácie využiť na to, aby obeti poskytol niečo, čo jej chýba.

Nemajú nikoho, kto by sa zaujímal o ich známky zo školy? Násilník vycíti príležitosť a začne sa pýtať na každú skúšku, ktorú obeť skladá. Dokonca jej môže pomôcť sa na nich učiť. Nemá obeť nikoho, kto by jej povedal "Som na teba taký pyšný"? Zrazu je groomer studnicou hrdosti a chvály. "Medzi ďalšie príklady patrí, že násilník ponúka odvoz domov po akciách, kupuje dotyčnému večeru pri viacerých príležitostiach alebo dáva drahé darčeky," hovorí Harrison.

V tomto prípade násilník vyvoláva v obeti pocit, že násilníka potrebuje, vysvetľuje Harra. "Pre sexuálneho groomera je ľahšie nadviazať citový vzťah s mladšou obeťou, keď je na ňom závislá," dodáva.

Fáza 4: Izolácia

"Ďalšou fázou je pomalá izolácia obete od priateľov a rodiny," hovorí Harra. To, ako to vyzerá, závisí na presných okolnostiach, vďaka ktorým sa tí dvaja poznajú, ale môže to byť v podstate čokoľvek - od žiadosti násilníka, aby s ním obeť zostala po vyučovaní alebo tréningu, až po zdieľaní tajomstva s obeťou, vďaka čomu má obeť pocit, že sú úplne sami.

Fáza 5: Normalizácia dotykov a sexu vo vzťahu

Upozorňujeme, že táto fáza je najviac znepokojujúca.

"Zvyčajne groomer nakoniec obeť fyzicky alebo sexuálne využije," hovorí Harrison. "To môže zahŕňať čokoľvek od nevhodných poznámok o jej tele, cez sexuálne návrhy až po skutočné sexuálne napadnutie."

"V prípade vzťahov s prevahou online (alebo iba online) komunikácia táto fáza obvykle zahŕňa veci ako presviedčanie obete, aby poslala nahú fotografiu alebo aby skočila na Zoom alebo Skype a dotýkala sa sama seba," hovorí Harrison.

Fáza 6: Udržiavanie kontroly

Zneužívanie bohužiaľ nekončí po jednej šteklivej výmene správ alebo dotykoch na intímnych miestach. Akonáhle dôjde k zneužitiu, groomer obvykle pritvrdí a pracuje stále tvrdšie a tvrdšie na udržaní dôvery, izolácie a poblúznení obete.

Groomer čiže násilník má nad svojou obeťou určitú moc, ktorú si udržuje pomocou manipulačných taktík

Pokiaľ tento zneužívateľ začne mať pocit, že mu obeť uniká, alebo je na pokraji toho, aby sa s niekým podelila o informácie o ich vzťahu, bežne sa uchyľuje k študovaniu, obviňovaniu alebo vyhrážkam. Týmto spôsobom môže svoju obeť prinútiť, aby sa cítila na dne, a potom ju zase postaviť na nohy pochvalou ako manipulačnou taktikou, ktorá má obeť presvedčiť, že zneužívajúci je jediný, kto sa o ňu stará.

Aké sú príznaky spojené s groomingom?

Podľa Harry je prvým nápadným príznakom tohto druhu zneužívania obvykle to, že sa človek odťahuje od svojich priateľov a rodiny. "Je bežné, že sa obeť stiahne z aktivít, ktoré ju predtým bavili s blízkymi, a začne byť odťažená a rezervovaná," ​​hovorí Harra. Obvykle je to preto, že im ich groomer už neumožňuje stýkať sa s ostatnými.

Ďalším častým znakom je, že sa o obeť teraz stará spôsobom, ktorý jej pripadá buď obzvlášť veľkorysý, alebo obetavý. Pokiaľ sa nová známosť môže pretrhnúť, aby obeť brala na nové miesta alebo za ňu míňala veľké množstvo peňazí, môže to spočiatku pôsobiť ako extrémny prejav starostlivosti. V skutočnosti však ide o taktiku vytvárania závislej dynamiky.

„Myslite na to, že váš blízky môže byť tiež obeťou groomingového vzťahu, ak sú jeho emócie nestabilnejšie a aj drobnosti u neho vyvolajú plač alebo výbuch,“ hovorí Harra. "Obete sa ale málokedy otvoria, čo ich vlastne trápi, a namiesto toho sa budú tváriť, že niečo nie je v poriadku bez toho, aby upresnili, o čo ide."

Aké sú účinky groomingu?

Priamo povedané, krátkodobé aj dlhodobé účinky groomingu sú zničujúce. "Osoba, ktorá zažila groomingový vzťah, môže zápasiť s depresiami, úzkosťami a posttraumatickou stresovou poruchou," hovorí Harrison. "U zneužívaných sa tiež zvyšuje riziko, že budú mať problémy so zneužívaním návykových látok a budú sa správať nebezpečne v sexuálnej oblasti," dodáva Harra.

Harrison dodáva, že sa tiež môžu stretávať s problémami s dôverou, čo môže spôsobiť, že človek bude v lepšom prípade nervózny a unáhlene kritický, v horšom prípade podozrievavý a vyčítavý. To všetko sú vlastnosti, ktoré v budúcnosti sťažujú šťastné a obojstranne napĺňajúce vzťahy.

Ak máte dôkazy, že je niekto obťažovaný – alebo vám inštinkt napovedá, že by mohol byť – vyhľadajte pomoc radšej skôr ako neskôr. "V závislosti na vašom vzťahu k obeti a na jej súčasnom systéme podpory môže byť užitočné porozprávať sa s ňou o varovných signáloch a krokoch, ktoré môže podniknúť, aby sa ochránila pred zneužívaním," hovorí Harrison. Ak si nie ste istí, že je to správny krok, upozornenie ich blízkych je ďalšou dobrou alternatívou. Môžete tiež vyhľadať pomoc odborníkov, ktorí sa zaoberajú problémami so zneužívaním a pomáhajú obetiam sa takého toxického vzťahu zbaviť. Nájdete ich väčšinou vo väčších mestách, napríklad v Bratislave alebo Košiciach.

Môže byť desivé začať s vašim blízkym taký rozhovor alebo zavolať odborníkovi. Ale verte, že je to to najlepšie, čo môžete urobiť pre niekoho, kto je obťažovaný.

[Lil]

Varovanie: Tieto stránky obsahujú erotický chat, videá, fotky a iné sexuálne explicitné materiály. Pre vstup musíte byť starší 18 rokov alebo 21 rokov, pokial to vyžaduje zákon. Všetky modelky a modelovia sú starší než 18 rokov. Moderátorské profily sú označené červenou bodkou.