Jedna z najrozšírenejších zoznamovacích stránok pre dospelých v SR - erotická zoznamka flirtkontakt.sk

Myslíte si, že ste na sex starí? Nie ste!

10.december 2019
Myslíte si, že ste na sex starí? Nie ste!

Už vám nie je dvadsať a sex ste odstavili na druhú koľaj v domnení, že ste na neho moc starí? Tak to robíte veľkú chybu a zbytočne sa ochudobňujete. Spoznajte, ako je to v pokročilom veku so vzťahmi, sexom a túžbou. Nie je to tak čiernobiele, ako sa na prvý pohľad môže zdať...

Sexualita starších ľudí patrí k najväčším tabu u nás. Starší o nej nehovoria a mladší sa nepýtajú. Pritom prieskumy ukazujú, že okolo 60% ľudí nad 65 rokov sa so svojím partnerom miluje najmenej trikrát mesačne. Nie vždy ide o klasický styk - často vnímajú telesnú intimitu viac spirituálne. A kontakt im stále prináša radosť.

Dá sa povedať, čo je normálne?

Vnímať sex seniorov ako niečo nenormálne, alebo dokonca ako niečo, čo by sa nám malo hnusiť, je absolútny nezmysel a prejav pokriveného vnímania sveta všeobecne. Vek totiž patrí k životu rovnako ako mladosti. A sex tiež. Keď obom partnerom prináša uspokojenie duševné, fyzické alebo oboje, neexistuje dôvod, prečo by mali žiť v nejakom celibáte.

Samotné nazeranie na to, čo je a čo nie je normálne, je problematické a individuálne. Pre niektorých ľudí je normálne žiť celý život bez sexu alebo ho mať len minimálne, a pre iných je podstatný prakticky do konca života. A vôbec nie je dôležité, že samotný sexuálny akt neprebehne takzvane koitálním spôsobom (vniknutím penisu do vagíny). Starší milenci sa môžu uspokojovať maznaním, dotykmi, orálnym sexom a ďalšími alternatívnymi možnosťami.

A čo prechod? Má na sex vplyv?

Veľa ľudí, ktorí by mali chuť milovať sa aj vo vyššom veku, bývajú obmedzení rôznymi zdravotnými problémami. U žien je to najčastejšie bolesť pri styku - vagína je totiž suchšia, sliznica môže ľahko krvácať. Riešením sú napríklad lubrikačné gély. Pomáha aj ľahká substitúcia preparátov, ktoré dopĺňajú už chýbajúce hormóny - tie odchádzajú počas menopauzy. Mužom sa zase vplyvom andropauzy (je to obdoba klimaktérii) zhoršuje erekcia (na jej zlepšenie dnes existujú lieky, ale konzultujte všetko s lekárom), mávajú problémy aj s prostatou, čo stoporenie penisu ešte sťažuje.

Akonáhle sa ale staršie páry s týmito zmenami, ktoré jednoducho vek prináša, zmieria, môžu prežívať krásnu spoločnú intimitu. Psychológovia navyše zmieňujú, že ženy, ktoré už nemôžu nechtiac otehotnieť, odhadzujú zábrany a obavy, majú aj menej fyzickej práce a dokážu sex prežívať mnohokrát intenzívnejšie ako v mladšom veku. Zo zdravotného hľadiska môžu ťažkosti pri milovaní pociťovať tiež cukrovkári, ľudia s nadváhou, ľudia s reumou a podobne. Každému zdravotnému problému sa ale milujúci pár môže prispôsobiť a vyhovieť si aj cez tieto prekážky.

Sex v seniorském věku není něco, za co byste se měli stydět

Trénujte, budete silnejší

Obavu z milovania nemusia mať ani ľudia, ktorí prekonali infarkt. Námaha pri milostnom akte je asi taká, ako keď človek vyjde pešo do druhého poschodia a to v žiadnom prípade život kardiaka ani inak chronicky chorého človeka neohrozí. A navyše, aj tu platí staré pravidlo: najlepším udržaním kondície je tréning, ideálne pravidelnejšie. V tomto zmysle je lepšie milovať sa napríklad dvakrát za mesiac, než sa raz za rok snažiť strhnúť rekordy. Ale nech tak či tak, nie je nič nenormálne na tom, že sa seniori milujú napríklad každý deň. Ale rovnako tak nie je nič nenormálne na tom, že sex definitívne zavesili na klinec. Ideálne pochopiteľne je, keď sa na nechuti sexovať zhodnú obaja spoločne a jeden potom nepodvádza druhého, alebo sa netvária naštvane, že s ním náprotivok už nemá záujem vystrájať.

Nevera nie je výnimkou

V prípade párov, ktoré spolu žijú dlho, nemusí byť nechuť k sexu spojená so žiadnymi zdravotnými problémami, ale je to jednoducho tým, že už sa fyzicky nepriťahujú. Preto sa občas stáva, že si jeden z nich nájde milenku či milenca. Nemusí ísť ale vždy o klasickú neveru. V poslednej dobe sa hovorí o vzrastajúcej závislosti starších mužov na chatovanie. Lásky aj nevery tak prebiehajú zo zdravotného hľadiska bezpečne, pretože idú cez internet.

Menej bezpečné je také odhalenie virtuálneho vyvádzania pre vzťah. Ani sexuológovia a psychológovia sa totiž nemôžu dohodnúť, či ide o neveru, alebo len nevinný ventil. V každom prípade, či jeden z páru na sex rezignoval a druhý ani náhodou, je to problém, ktorý by ste mali riešiť. Napríklad kompromisom. Čo tým myslíme? Záleží na vašej predstavivosti...

Pohľad mladých ľudí

Nejpoprekrucanejšie a najbizarnejšie predstavy majú o sexe zrelých ľudí tí mladí. Pre dvadsaťročných je už štyridsiatka prah smrti, v lepšom prípade čas na kŕmenie holubov na lavičke. Pritom podľa prieskumov vedie intímny život viac ako polovica slovenských dôchodcov. Zahraničné štatistiky zase dokazujú, že páry vo veku 56 až 65 rokov súložia až päťkrát za mesiac, dvojica nad 65 rokov o niečo menej. Približne 25% párov nad 55 rokov sa ale už nemiluje vôbec.

I starší muži mohou být sexy a mít sexuální touhy

Znižuje sa sexuálna túžba s vekom?

Láska ako cit kvitne v každom veku. Ale čo sexuálna túžba, ktorá je vecou tela? Dá sa v dôchodku prežiť rovnaká vášeň ako na vysokej škole?

Pokiaľ ide o lásku, tá s vekom nesúvisí. Herečka Dana Medřická zahorela láskou vo svojich 60 rokoch. Pesničkár Jan Nedvěd si v 66 vzal lásku svojho života, o 37 rokov mladšiu Pavlínu. Myslieť si o tom môžete, čo chcete, ale pravda je, že zamilovať sa a túžiť po druhom človeku môžeme aj v seniorskom veku.

Ruka v ruke so zamilovanosťou ide aj chuť na sex s milovanou osobou. Toho druhého chceme vnímať všetkými zmyslami. Otázkou je, či na to máme fyzicky. Skrátka zatiaľ čo citovo fungujeme naplno, telo postupne štrajkuje, sily ubúdajú. Sexualita človeka sprevádza prakticky od narodenia až do smrti. V každom životnom období má však inú intenzitu a formy. S pribúdajúcimi rokmi sa všetko mení a nie je žiadnym tajomstvom, že ľudské telo pozvoľna chátra. Samozrejme sa to týka aj sexu. Našťastie to neprebieha u každého človeka rovnako rýchlo a starnutie kalendárne nemusí byť vždy zhodné so starnutím sexuálnym.

Existujú hranice?

Síce všeobecne platí, že s vekom chuť ustupuje, neexistuje však žiadne pravidlo, že od určitého veku. Prvé zmeny si zvyčajne môžeme všimnúť po štyridsiatke. Túžba slabne v dôsledku toho, že nám klesá hladina hormónov. U žien býva výrazným míľnikom klimaktérium. Aj tu sú však hranice našich sexuálnych možností celkom individuálne.

Ako je silná sexuálna túžba a do ako vysokého veku nám vydrží, to záleží na mnohých okolnostiach - genetickej vybavenosti, životnom štýle, zdraví, ale aj psychickej záťaži a stresu. Predovšetkým je to dané osobnosťou, životným štýlom a udržiavaním psychickej a telesnej sviežosti. Často hrá rolu aj vnútorný náboj, ktorý je u každého iný. Niektorí ľudia úplne rezignujú na sexualitu v strednom veku, niekedy po naplnení rodičovskej role, iní zostávajú v tomto smere aktívny veľmi dlho.

Ženy v pokročilém věku odhazují zábrany a dokáží se rozparádit

Sex alebo maznanie?

Avšak fakt, že sexuálna túžba ubúda, je úplne normálne. Však sa to tiež nestane zo dňa na deň. Ak nepríde nejaká mimoriadna udalosť, ochorenie, úraz atď., tak úbytok chuti na sex prichádza pozvoľna. Hlavné je rešpektovať potreby druhého. Vzájomné zladenie je vždy otázkou dohody a kompromisu. Tu je lopta vždy na ženskej strane ihriska. Ako už povedal jeden slávny sexuológ, žena môže vždy, muž len sporadicky.

Muži sa sťažujú najmä na ťažšie dosiahnutie erekcie. V súčasnej dobe je však pre nich jedna dobrá správa - nielenže máme stále účinnejšie lieky, ale z roka na rok pribúda žien, ktoré majú radšej maznanie a dráždenie erotogénnych zón než vlastnú súlož. Súvisí to tiež so stále väčšou obľubou orálneho sexu, za ktorý sa ľudia skôr hanbili a teraz sa ním začínajú chváliť.

Chcete zládnuť byť sexuálne aktívny? Dodržiavajte nasledujúce

Stará známa vec: ak chcete byť aktívny čo najdlhšie, mali by ste dodržiavať zdravú životosprávu. Základom zdravého tela je materiál, ktorým ho kŕmite, teda zdravé potraviny. O tom, že alkohol a fajčenie škodí, snáď ani hovoriť nemusíme. Snažte sa tiež vyhýbať stresom a prepracovanosti a občas si doprajte obyčajné leňošenie. Vôbec najlepšie je to cez víkend v posteli, pokiaľ možno v dvoch... Skúste to hneď tento víkend!

Príbeh pána Svätopluka

Svoj príbeh rozpráva aj muž, ktorý chcel zostať v anonymite, a my sme ho navzali pánom Svätoplukom a jeho ženu pomenovali Alžbeta. Panovi Svätoplukovi je 79 rokov. S manželkou Alžbetou žije od svojich 23 rokov. Majú spolu 3 deti. Najstaršia dcéra sa odsťahovala do iného mesta a rodičia ju jazdia často navštevovať. Pán Svätopluk je momentálne sám, pretože manželka odišla na 2 týždne pomáhať dcére s čerstvo narodeným vnúčikom. "Je mi tu samotnému smutno," hovorí.

"Nemôžem sa dočkať, až Alžbetu zase objímem a celú noc sa budeme maznať. Niekedy to nie je úplne ono, ale my sme spokojní aj tak. Pretože jednoducho vieme, že k sebe patríme." O svojich pekných intímnych chvíľkach s nikým nehovorí. "Ja by som s tým možno až taký problém nemal, ale Alžbeta sa strašne hanbi, nechce, aby niekto vedel, že nás stále sex baví. Koľkokrát hovorila, že by sa pred deťmi alebo pred vnúčatami prepadla do zeme hanbou. Pritom nerobíme nič zlé," krčí ramenami potom Svätopluk.

Vidíte, že na veku vôbec nezáleží. Nech vám je 20 alebo 80, môžete sa zaregistrovať na erotickú zoznamku, kde si môžete nájsť polovičku na vyvádzanie v posteli, ale napríklad aj na iné veci, podľa toho, ako sa spolu dohovoríte a čo sa vám bude obom páčiť.

[Lil]

Varovanie: Tieto stránky obsahujú erotický chat, videá, fotky a iné sexuálne explicitné materiály. Pre vstup musíte byť starší 18 rokov alebo 21 rokov, pokial to vyžaduje zákon. Všetky modelky a modelovia sú starší než 18 rokov. Moderátorské profily sú označené červenou bodkou.