Možno ste fraysexuál alebo cupiosexuál, len o tom zatiaľ neviete...
7.apríl 2022Jazyk sa neustále vyvíja. Ľudia definujú, redefinujú a vytvárajú nové pojmy, ktoré nám všetkým môžu pomôcť efektívnejšie oznamovať naše pocity a skúsenosti. To stopercentne platí, pokiaľ ide o sexualitu a rodovú identitu. Prečítajte si náš článok a zistite, či nie ste fraysexuál alebo cupiosexuál.
Fraysexualita
Niektorí ľudia preferujú, keď majú pred prvým sexom s novým partnerom citový vzťah alebo radi rozvíjajú citový vzťah k niekomu prostredníctvom sexu. Potom sú ale aj ľudia, ktorí dávajú prednosť sexu s cudzími ľuďmi alebo so známymi, ku ktorým výslovne nemajú citový vzťah.
Ľudia, ktorí majú tendenciu pociťovať sexuálnu príťažlivosť k ľuďom, s ktorými nemajú romantický vzťah alebo ich dobre nepoznajú, sa nazývajú fraysexuáli.
Kto je to fraysexuál?
"Fraysexuál (známy aj ako ignotasexuál) je sexuálna orientácia, ktorá popisuje človeka, ktorý je sexuálne priťahovaný iba k niekomu, s kým nie je citovo spojený, a často stráca sexuálnu príťažlivosť, keď sa s niekým zblíži," hovorí sexuálny terapeut Ty David Lerman. "Je to protipól kontinua sexuality, opak demisexuálov, ktorí sú priťahovaní iba tými, s ktorými majú citové puto."
Fraysexualita je sexuálna identita patriaca pod šedú sexualitu, podmnožinu asexuality, kedy ľudia stále prežívajú sexuálnu príťažlivosť v rôznej miere za určitých podmienok. Fraysexualita nevypovedá o vašej sexuálnej orientácii; môžete byť gay, heterosexuál, bisexuál, pán-čokoľvek a dávať prednosť sexu s ľuďmi, ku ktorým nie ste citovo viazaní.
Keď ste fraysexuál, môže byť ťažké mať napĺňajúci romantický vzťah. V žiadnom prípade to ale nie je nemožné.
Aké sú problémy spojené s fraysexualitou?
"Ľudia, ktorí sú fraysexuálni, bojujú s nepochopením, že sú len ľahké ženy [a] nikdy si nemôžu udržať vzťah," hovorí Lerman. "Pretože ich sexuálna príťažlivosť k partnerom po nadviazaní hlbšieho vzťahu slabne, môžu tiež čeliť obvineniam, že majú problémy so záväzkami."
Dvadsaťpäťročná Velvet, ktorá sa označuje za fraysexuálku, však hovorí, že na vzťahu je stále čo milovať. "Mám veľa problémov s intimitou, ale tie nemajú nič spoločné s tým, že som fraysexuál," hovorí Velvet. "To, že sexuálna príťažlivosť slabne, ešte neznamená, že vzťah nemôže byť stále romanticky, a dokonca aj zmyselne naplňujúci."
Problémy môžu nastať, keď fraysexuál chodí s niekým, kto potrebuje sex, aby sa cítil milovaný, prepojený a oceňovaný, čo je spôsob, akým funguje väčšina ľudí.
"Ich partneri sa bežne cítia opustení," hovorí psychoterapeut Adam D. Blum, zakladateľ Gay Therapy Centra, ktorý sa stretáva s mnohými fraysexuálnymi klientmi. "Potom môže fray partner prežívať pocit viny a hanby kvôli tomu, že sexuálne netúži po svojej milovanej osobe. To vytvára bolestivý cyklus utrpenia, ktorý môže spôsobiť medzi párom emocionálny odstup."
"Všimnite si, že sa to líši od tradičného prílivu a odlivu sexuálnej túžby, ktorý prichádza, keď ste v dlhodobom vzťahu," dodáva Lerman. "Keď ste fraysexuál, k tomuto nedostatku sexuálnej túžby dochádza bezprostredne po nadviazaní vzťahu s niekým, a to v každom vzťahu."
Ako môžu mať fraysexuáli napĺňajúce sexuálne a romantické vzťahy?
Najjednoduchší spôsob je nájsť si niekoho, kto je tiež fraysexuál alebo kto patrí do asexuálneho spektra. Týmto spôsobom nevzniká žiadne napätie z toho, že nechcete mať sex. Dnešné zoznamovacie aplikácie ponúkajú množstvo možností, ako označiť svoju sexuálnu orientáciu a filtrovať výsledky vyhľadávania ľudí, ktorí zodpovedajú tomu, čo hľadáte.
Samozrejme sa môže stať, že sa fraysexuál zamiluje do niekoho, kto nespĺňa vyššie uvedené kritériá, ale to neznamená, že nemôže mať plnohodnotný vzťah. Ľudia v takejto situácii by možno mali zvážiť etickú nemonogamiu, aby mohli byť uspokojené sexuálne potreby všetkých. Fraysexuál môže mať nezáväzné úlety s cudzími ľuďmi bokom a jeho partner môže mať akýkoľvek typ sexu s cudzími ľuďmi, priateľmi, milencami alebo inými romantickými partnermi.
Obaja partneri si pritom môžu stále užívať romantické a citové puto. "Ak uprednostníte ponúkanie pozornosti, náklonnosti a súcitu, môžete s partnerom nadviazať intimitu, o ktorej ste obaja možno len snívali," hovorí Blum.
Ak ste fraysexuálni a váš partner nie, požiadajte ho, aby sa podelil o spôsoby, ako má rád intimitu – teda okrem sexu. "Vyhnite sa vzťahu na 'autopilota', keď partneri zabúdajú investovať do prehlbovania svojho vzťahu," hovorí Blum.
Poradíme vám niekoľko aktivít, ktoré budujú intimitu aj bez sexu
Objímajte sa
Fraysexuáli sa s partnermi stále veľmi radi maznajú a majú radi telesnú blízkosť.
Zasypávajte partnera darčekmi
Jedným z "jazykov lásky" je dávanie darčekov. Pokiaľ sa vďaka tomu váš partner cíti milovaný a oceňovaný, prekvapte ho kvetinami, čokoládou, videohrami alebo čímkoľvek, čo má rád.
Majte spoločný koníček
Či už je to horolezectvo, čítanie kníh a rozprávanie sa o nich alebo spoločné sledovanie televízie, spoločný záujem vám pomôže zblížiť sa.
Hovorte o veciach, na ktorých vám záleží
Najlepší spôsob, ako sa s niekým citovo zblížiť, je rozprávať. Hovorte o svojom detstve, priateľoch, práci, živote, cieľoch – o čomkoľvek.
Preskúmajte svoje úchylky/BDSM
Ľudia si často myslia, že úchylky a BDSM musia zahŕňať sex, ale nemusia. Napríklad zväzovanie a výprask nezahŕňajú žiadne dotyky genitálií, ale je to spôsob, ako sa so svojim partnerom cítiť zraniteľný. "Prostredníctvom výstrednejších sexuálnych aktivít som našla alternatívne spôsoby, ako vyjadriť a pocítiť túžbu, potešenie a príťažlivosť, vďaka ktorým sa cítim vnímaná a oceňovaná aj bez sexu," hovorí dvadsaťosemročná Liv, ktorá si nedávno uvedomila, že je fraysexuál.
Znamená to teda, že keď ste fraysexuál, že so svojim romantickým partnerom už nikdy nebudete mať sex?
Nie nutne. Niektorí fraysexuáli majú radi sex v troch alebo skupinový sex so svojim primárnym partnerom. Prítomnosť tretieho (alebo štvrtého) cudzieho človeka fraysexuála vzrušuje a toto vzrušenie sa prenáša na celý sexuálny zážitok, vrátane sexu s romantickým partnerom.
Potom existuje mnoho spôsobov, ako byť sexuálne aktívny v blízkosti svojho partnera alebo s ním bez toho, aby ste sa skutočne venovali spoločnej sexuálnej aktivite. "Existuje spoločné sledovanie pornografie, vzájomná masturbácia alebo samostatné či spoločné používanie hračiek," hovorí Lerman.
Lerman tiež poznamenáva, že niektorí - nie všetci - fraysexuáli sú citliví na vzrušenie. Zatiaľ čo niektorí ľudia sú nadržaní z ničoho nič, iní sa vzrušia po nejakej forme sexuálnej stimulácie – tí druhí spadajú do skupiny ľudí citlivých na vzrušenie. "Niekedy sa môžeme vzrušiť, ak nám je poskytnutá vhodná stimulácia," hovorí Lerman. "To, že nie sme spočiatku vzrušení, neznamená, že nie sme ochotní byť stimulovaní, aby sme sa vzrušili."
Pokiaľ sa však citlivosť na vzrušenie nestretne s úspechom alebo si fraysexuálna osoba nepraje byť s partnerom sexuálne aktívna, nikdy by ste na ňu nemali vyvíjať nátlak, tlačiť ju do niečoho alebo ju zahanbovať. "Priťažlivosť alebo vzrušenie si nemôžete vynútiť; len sa spýtajte ktoréhokoľvek homosexuála, ako sa mu darilo hrať sa na heterosexuála," hovorí Lerman. "V skutočnosti často tlak na 'výkon' spôsobí stres, ktorý nás od vzrušenia vzďaľuje, nie približuje."
Aký je teda najlepší spôsob, ako byť šťastný a spokojný ako fraysexuál?
Prvým krokom je priznať si, že ste fraysexuál! Toľko ľudí je fray, ale nevedia, že existuje označenie, ktoré opisuje ich sexuálnu orientáciu, a tak si myslia, že je s nimi niečo v neporiadku. S vami nie je nič v neporiadku!
"Vzťahy sa zlepšia, keď spoznáme a prijmeme sami seba," hovorí Blum. "Keď viete, že ste fraysexuálni, a naučíte sa to s dôverou oznámiť novým partnerom, zvýšite tým svoje šance na udržanie vzťahu, ktorý bude vyhovovať vám obom."
Cupiosexualita
Väčšina ľudí pravdepodobne pozná písmená LGBTQIA - najmä keď sú zoradené v tomto poradí. Každá z týchto identít však obsahuje množstvo ďalších identít, ktoré pod ne spadajú. Hovorí sa im "mikronálepky". "Všeobecne platí, že mikronálepky pochádzajú zvnútra komunity," hovorí sexuálna pedagogička Aubri Lancaster. Jednou z mikronálepiek, ktoré spadajú pod asexualitu, je cupiosexualita.
Rovnako ako v prípade cupiosexuality sú často vymýšľané na blogových stránkach, ako je Tumblr alebo iné fóra, a umiestňované na LGBTQIA Wiki. "Mikronálepky sú nástroje. Sú to nástroje, ktoré ľuďom pomáhajú oznamovať ich potreby a hranice a definovať komunitu," vysvetľuje Lancaster.
Termín bol prvýkrát použitý na fórach v roku 2014, takže nie je zas tak dlho známy. "Mohlo by existovať doslova nekonečné množstvo označení, takže skutočnosť, že toto označenie prijalo toľko ľudí za tak krátku dobu, skutočne vypovedá o tom, že ľudia hľadajú spôsoby, ako oznámiť tieto potreby a hranice a zistiť, kde sa nachádzajú v rámci ace spektra ( asexuálov)," dodáva Lancaster.
Najlepšie na identite a osobných skúsenostiach je, že môžete používať toľko označení, koľko potrebujete, aby ste tieto hranice potenciálne oznámili ľuďom.
A na samotnom asexuálnom spektre existuje mnoho mikroznačiek. Ako sa teda cupiosexualita porovnáva s termínmi ako demisexualita alebo greysexualita?
Čo je vlastne cupiosexualita?
Cupiosexualita spadá pod asexualitu. Ide o situáciu, keď človek neprežíva sexuálnu príťažlivosť, ale túži po sexuálnom vzťahu. "V ace komunite sú ľudia, ktorí sú sex-favorable, čo je niečo iné ako cupiosexualita," hovorí Lancaster. Sex-favorable znamená ochotu mať sex, ale túžba po sexuálnom vzťahu nemusí byť prítomná.
"Existuje mnoho dôvodov, prečo človek môže chcieť mať sexuálny vzťah," hovorí Lancaster. Jednak je to príjemné a môže to poskytnúť fyzické uvoľnenie – či už sa na to chystáte sami, alebo vám niekto pomôže. Mnoho asexuálnych ľudí zažíva romantickú príťažlivosť a prevádzkovanie sexu môže byť spôsobom, ako prejaviť a opätovať city. Je to tiež zážitok zbližovania.
"Táto túžba po sexuálnom vzťahu bez sexuálnej príťažlivosti je to, čo odlišuje cupiosexualitu od iných mikrooznačení - demisexuality, greysexuality a fraysexuality - v rámci ace komunity," hovorí Lancaster. Demisexuáli zažívajú sexuálnu príťažlivosť, akonáhle sa vytvorí citové puto. Greysexualita hovorí o ľuďoch, ktorí zažívajú sexuálnu príťažlivosť za určitých okolností. Fraysexualita je, keď človek zažíva sexuálnu príťažlivosť k osobe, ktorú v skutočnosti nepozná, a čím viac ju poznáva, tým menej ho sexuálne priťahuje. Ale to, že existujú odlišné mikronálepky, neznamená, že ste obmedzení na to, aby ste sa hlásili iba k jednej z nich ako k svojej identite.
"To, že sa niekto identifikuje ako cupiosexuál, neznamená, že sa nemôže identifikovať aj ako frey- alebo demisexuál... Existuje toľko krásnych označení," hovorí Lancaster. "A opäť sa vraciame k tomu, ako im toto označenie pomáha oznámiť ich potreby a hranice a nájsť komunitu."
Existuje vlajka symbolizujúca cupiosexualitu?
Cupiosexuálna vlajka bola vytvorená v júli 2015, ale nie je známe, kto je jej tvorcom a čo jednotlivé farby znamenajú. Lancaster ju považuje za vyblednutú verziu hlavnej vlajky asexuálov, ktorá naznačuje podobnosti medzi asexualitou a cupiosexualitou, ale aj rozdiel, ktorým je na rozdiel od asexuality túžba cupiosexuálov po sexuálnej príťažlivosti.
Ako poznám, že som cupiosexuál?
Než sa vrhnete na označenie sám seba touto mikronálepkou, budete najprv chcieť vedieť, či ste asexuál. "Obvykle sa u mikronálepiek najskôr objavia makronálepky," hovorí Lancaster. "Hovoria si: 'Panebože, asexualita? Páni, to som ja! A potom si začnú uvedomovať, že nie každý prežíva asexualitu rovnakým spôsobom."
Ako už bolo spomenuté, v rámci komunity asexuálov existuje mnoho rôznych identít. Z toho dôvodu si možno začnete klásť otázku, či je spôsob, akým prežívate asexualitu, v poriadku (je). Vtedy sa môžete ponoriť do mikronálepiek, aby ste zistili, v čom sa vaše skúsenosti zhodujú, a nájsť v komunite tú svoju komunitu.
"Vaše mikronálepky sú len vaše vlastné. Nikomu ich nemusíte vysvetľovať," hovorí Lancaster. "V skutočnosti niektorí ľudia, ktorí sú asexuálni, jednoducho zostanú pri označení queer, pretože nechcú vysvetľovať detaily toho, ako asexualita funguje alebo čo všetky ich mikroznačky znamenajú. To nikomu nedlžíme. Takže to je naozaj skôr o osobnej voľbe človeka."
Len pre zopakovanie: Mikronálepka môže byť nástrojom, ako oznámiť svoje potreby a hranice vo vzťahu a nájsť komunitu. "Na Facebooku dokonca existujú podporné skupiny pre takmer akúkoľvek mikronálepku, do ktorých sa môžete pridať," hovorí Lancaster.
Čo ak je môj partner cupiosexuál?
"Ak je váš partner cupiosexuál, je dôležité si uvedomiť, že sa na vás nikdy nemusí pozrieť pohľadom, ktorý bude vyjadrovať nespalnú túžbu," hovorí Lancaster. To neznamená, že do vás nie je úplne romanticky zamilovaný – znamená to len, že neprežíva takú sexuálnu príťažlivosť.
"Zamerajte sa na potešenie a na to, čo to pre vášho partnera znamená. Načúvajte mu a tomu, čo hľadá," dodáva Lancaster. Váš vzťah bude vyzerať inak ako alosexuálny vzťah (kde prítomnosť sexuálnej príťažlivosti existuje) a môže byť dokonca v kontraste s inými asexuálnymi vzťahmi.
Najdôležitejšie je nerobiť si domnienky. To, že človek víta sexuálny kontakt, neznamená, že ho chce často – a to platí pre všetkých asexuálnych ľudí, ktorí sa zapájajú do sexuálnych aktivít.
„Sex je stále len zábavná činnosť,“ hovorí Lancaster. "Je to ako ísť do Disneylandu. Je to veľa zábavy. Je to super vyčerpávajúce. A niektorí ľudia sa tam možno budú chcieť vrátiť hneď na druhý deň, ale iní potrebujú medzi tým rok alebo dva."
Do svojho profilu na našej sex zoznamke si môžete napísať všetky svoje sexuality a sexuálnej identity, stačí sa len zaregistrovať.
[Lil]