Jedna z najrozšírenejších zoznamovacích stránok pre dospelých v SR - erotická zoznamka flirtkontakt.sk

Maznanie a dotyky sú veľmi dôležité pre naše zdravie!

28.január 2021
Maznanie a dotyky sú veľmi dôležité pre naše zdravie!

Prejedáte sa, aj keď nechcete, ošíváte sa a nepoznáte dôvod, obklopujete sa plyšákmi, niečo vám tak nejako chýba? Asi tušíme, čo možno chýba a ako a hlavne prečo by ste mali svoj deficit doplniť. Dnes zabrúsime do romantiky...

Dnes vám ukážeme, ako veľmi sú maznanie, dotyky a hladenie dôležité pre náš život, a to nielen pre ten sexuálny. Aj keď to na prvý pohľad nemusí tak vyzerať - málokto to odhadne z "príznakov", ktoré môžu byť úplne odlišné od predstavy, ako by taká túžba po maznaní mala vyzerať. Prečítajte si to v nasledujúcom príbehu.

Príbeh slečny Lindy

Linda každú noc vyjedá chladničku. A cez deň sa nemôže zbaviť túžby po sladkom. Pritom ešte pred pár rokmi sklony k prejedaniu nemala. "Trebárs celý deň v práci si predstavujem, aké lahôdky popoludní uvarím. A keď mi doma dôjdu sladkosti, som schopná bežať o polnoci na benzínku pre čokoládu. Okrem jedla ma vlastne nič nebaví. Pripadám si úplne nemožná."

Linda nemožná rozhodne nie je. Je v prvom rade skvelá organizátorka a úžasná spoločníčka. Prečo sa teda cíti tak frustrovaná? Keď raz sledovala s kamarátkou Twilight ságu: Súmrak, pri romantickej scéne k nej prehodila: "Vieš, že už si ani nevybavujem, kedy sa ma naposledy niekto takto dotkol?" Kamarátka pochopila. Linda sa cíti nedomazlená.

Ak to máte podobne ako ona, mali by ste vedieť, že vám absencia láskyplných dotykov škodí rovnako ako napríklad hladovanie. Nedomazlenosť je frustrácia, ktorú si so sebou nesieme, keď máme v živote málo dotyku a intimity. Ak si vás v detstve rodičia držali striktne od tela, príznaky nedomazlenosti sa s vami môžu ťahať celý život. Prečo toľko vadí, keď vám nikto pohladením neoznámi, že vás má rád? A môžete si nejako pomôcť, ak vám maznanie chýba, ale práve nie je po ruke nikto, kto by vás doma zhýčkal?

Dvanásť objatí denne

Čo urobíte, keď kamarát/ka dostane v práci padáka, poprípade ju opustí priateľ/ka? Zrejme ho/ju automaticky zovrite v náručí. Lenže za iných okolností sa dotyky medzi priateľmi, kolegami a príbuznými veľmi nenosia, kým sa nejedná o nejakú krízovú situáciu (a dnes pri pandémii koronavírusu niekedy ani v tých krízach). Keď sa niečoho alebo niekoho dotýkate, mozog spracováva niekoľkonásobne viac informácií, ako keď sa pozeráte alebo počúvate. A kedykoľvek vás niekto hladí alebo objíma (a nemusí to byť nutne váš životný partner), uvoľňuje sa vám v mozgu čarovný hormón oxytocín.

Oxytocín zmierňuje stres, uľahčuje učenie, posilňuje väzby medzi ľuďmi, a dokonca pomáha aj pri liečbe niektorých nádorov. "Potrebujeme štyri objatia denne, aby sme prežili. Osem, aby sme vydržali. Dvanásť, aby sme rástli," hlásala jedna z najslávnejších amerických psychologičiek Virginia Satir. Lenže v modernej spoločnosti veľa ľudí prežíva, bez toho aby ich niekto objal celé mesiace. City dávame najavo skôr slovami alebo gestami ako dotykom.

Mazlenie a dotyky sú pre nš život dôležité

"S priateľkou sa zdravíme bozkom, ale je to skôr mľasknutie za uchom než objatie. Je pre mňa prirodzenejšie povedať kamarátke alebo kamarátovi, ako som rád, že ich mám, než im tlačiť ruku," priznáva tridsaťročný Dan. Veľa párov priznáva, že majú fyzický kontakt jedine pri sexe. Lenže aj keď vám to takto pripadá normálne a v poriadku, život bez nehy frustruje. Preto sa rozplývate, keď vám kaderníčka masíruje vlasové končeky alebo umýva hlavu. A je vám super, keď zovriete svoju mačku v náručí. Lenže nedomazlenosť môže skončiť aj nepríjemnosťami: Ľudia, ktorým chýba láskanie, totiž niekedy zatúžia po nezáväznom sexe s úplne cudzím človekom. Nie kvôli sexualite, ale aby rýchlo uspokojili svoju túžbu po telesnom kontakte.

Potrebujete utešiť?

Pokiaľ láskanie už dlho zanedbávate, môže vás trápiť niektorý z nasledujúcich príznakov (alebo trebárs aj všetky): pocit neistoty, úzkosť, nízke sebavedomie, kolísanie nálad, výbuchy hnevu, nesamostatnosti, prejedanie, závislosť na adrenalínových zážitkoch či sklon preháňať to s alkoholom.

Obzvlášť dôležité sú dotyky v detstve. Podľa odborníkov z University of Miami majú dotykovo deprivované deti chronicky zvýšenú hladinu stresového hormónu kortizolu. Ten bráni správnemu vývoju častí mozgu, podieľajúcich sa na schopnosti pamätania a učenia. A to nie je jediný negatívny vplyv sparťanskej výchovy. Ak rodičia odmietali vaše žiadosti o maznanie, chýbal vám v dôležitom období upokojujúci oxytocín a dodnes môžete zle znášať stres, trpieť úzkosťami, pochybovať o sebe, ťažko sa začleňovať do kolektívu alebo sa báť ozajstnej intimity.

Neverte mýtu, že keď svoje dieťa budete moc maznať, rozmaznáte ho! Objatie poskytuje bazálnu istotu, pocit, že svet je v poriadku a ono je prijímané a milované. Čím viac sa ho budete dotýkať, tým bude pokojnejšie. A vy tiež.

Rozdávajte nežnosť

Trávite veľa času na Facebooku? Pozor! Počas uspokojovania potreby blízkosti na sociálnej sieti sa uvoľňujú do krvi v nepatrnom množstve látky, ktoré sú niečo ako drogy. Keď vám niekto lajkuje status alebo pochváli novú fotku, zažívate za odmenu slasť a uspokojenie. Efekt? Už po polhodine strávenej na sociálnej sieti vás zaplaví príjemný pocit, že ste obklopení množstvom ľudí, ktorí vás majú radi. Potreba niekam patriť je možná uspokojená, ale dotyky stále chýbajú!

A nedomazlenosťou môžete trpieť aj napriek tomu, že žijete so stálym partnerom. V takom prípade odporúčame toto cvičenie: Jemne sa seba navzájom dotýkajte. Dotýkajte sa chĺpkov na paži, vnímajte teplo tela toho druhého, ľahko masírujte dlaň a podobne - zapojte fantáziu. Aké to je, aké máte pocity?

Nezabúdajte pred sexom na predohru

Česká psychologička Jiřina Prekopová vyvinula liečbu objatím, ktorá pomáha nedomazleným jednotlivcom a navyše búra bariéry medzi príbuznými alebo partnermi. Ak nemáte čas chodiť do terapeutických skupín, kde zo seba v objatí druhej osoby vykričíme všetky zranené pocity, jednoducho nabiehajte do situácií, kde sa ľudia objímajú. Je jedno, či dotyky rozdávate, či prijímate.

Dotyky medzi blízkymi môžu byť nenápadné a jemné a trvať len okamih. Keď nalievate niekomu čaj, položte mu ruku na plece. Ak sa chystáte k odchodu, dvakrát kliknite druhému na chrbát. Ak radi hladíte zvieratá, ale vlastného maznáčika nemáte, vyskúšajte napríklad mačaciu kaviareň, kde sa môžete maznať s mačkami. Ale láskať môžete aj sami seba, skúste si napríklad namasírovať chodidlá a uvidíte, aké uvoľnenie si zoženiete! Ale samozrejme môžete zvoliť aj iné, napríklad trochu viac sexuálne ladené miesta. Nemalo by to však byť stále to isté dokola.

Zariaďte, aby dotyky pracovali pre vás

Toto všetko získate, keď sa prestanete odťahovať od ľudí:

  • Dosiahnete svoje. Pokiaľ chcete niekoho o niečom dôležitom presvedčiť, pri reči sa ho dotknite. Je väčšia šanca, že sa nechá prehovoriť.
  • Ste sympatickejší. Keď ste zvyknutí sa dotýkať, prirodzene vyzeráte v očiach druhých lepšie.
  • Budete zdravší. Stačí pravidelne láskať trebárs aj len psa alebo mačku a zníži sa vám krvný tlak. S dostatkom nežnosti od partnera sa zase budete ľahšie uzdravovať.

Bohužiaľ, dnešná doba je zlá a takéto objatia "na počkanie" je riskantná záležitosť.

Ako by ste sa mali dotýkať svojho partnera?

Chcete, aby váš partner videl, že vám na ňom záleží, a navyše ste sebe aj jemu doplnili dennú dávku maznania a dotykov? Skúste tieto rady.

Počkajte na správny okamih

Váš partner viac ocení, keď bude vedieť, že je vo vašom dotýkaní cítiť lásku alebo iné emócie. Nájdite teda v priebehu dňa takú chvíľku, ktorá bude tá pravá na vyjadrenie vašich momentálnych citov. Pochopenie a spolupatričnosť môžete prejaviť dotykom v ťažkých chvíľach.

Zblížte sa so svojim partnerom ešte viac vďaka dotykom

Všímajte si, ako na dotyky reaguje

Keď budete randiť s niekým novým, všímajte si toho, kde si dotýkanie užíva najviac a aký typ. Niektorí preferujú objímanie, iní maznanie alebo masáž. Keď sa budete chcieť maznať s partnerom vo chvíli, keď je v strese, a jeho reakcia bude negatívna, neberte si to osobne. Potrebuje len priestor alebo čas na premýšľanie. Ak by sa ale partner správal pri takomto pokuse hrubo alebo nepríjemne vždy, je na čase si pohovoriť o tom, čo sa mu nepáči.

Ponúknite mu masáž

Ak viete, že mal partner náročný víkend, ponúknite mu zmyselnú masáž. Dotyky mu pomôžu relaxovať, vytvorí to medzi vami intimitu. Použite príjemne voňajúce olej. Môžete sa opýtať, akej časti tela by ste sa mali venovať najviac, aby sa perfektne uvoľnil.

Dajte mu vlasy z tváre

Ak chcete, aby z vášho randenia bolo niečo viac, nájdite si príležitosť dotknúť sa jeho tváre. Dajte mu vlasy z tváre, dotknite sa jeho tváre alebo jemne na pár sekúnd podržte jeho tvár v dlaniach. Pravdepodobne to povedie k niečomu viac, napríklad bozku.

Dotknite sa jeho ramena a ruky

Toto je jeden z najlepších spôsobov, ako dať partnerovi najavo, že na neho myslíte. Keď budete v spoločnosti priateľov, rodiny alebo kdekoľvek na verejnosti, dotknite sa na chvíľku jeho ruky (ramena alebo chrbta), alebo ju na chvíľu stlačte a potom zase pustite.

Objímte ho

Pokiaľ si budete s partnerom tak blízki, že mu budete chcieť dať najavo, že vám na ňom záleží, alebo že ho milujete, venujte mu dlhé, nežné objatie. Objať ho môžete zozadu, kedy dáte svoje ruky okolo jeho pasu, alebo klasicky spredu, kedy je objatie pevnejšie.

Skúste s novým rokom trochu zmeniť svoj život a dodajte mu viac dotykov, na ktorých naozaj záleží. A ak sa nemáte koho dotýkať, navštívte online erotickú zoznamku, kde nájdete mužov aj ženy, ktorí dotýkanie, maznanie a napríklad aj niečo viac určite ocenia.

[Lil]

Varovanie: Tieto stránky obsahujú erotický chat, videá, fotky a iné sexuálne explicitné materiály. Pre vstup musíte byť starší 18 rokov alebo 21 rokov, pokial to vyžaduje zákon. Všetky modelky a modelovia sú starší než 18 rokov. Moderátorské profily sú označené červenou bodkou.