Jedna z najrozšírenejších zoznamovacích stránok pre dospelých v SR - erotická zoznamka flirtkontakt.sk

Ako ovplyvnila pandémia sexuálne zdravie?

30.november 2021
Ako ovplyvnila pandémia sexuálne zdravie?

Podľa nových údajov, ktoré boli označené za "jedinú nečakane dobrú správu o pandémii", klesol počet diagnostikovaných sexuálne prenosných infekcií v Anglicku v minulom roku takmer o tretinu. Ako konkrétne zasiahla pandémia svet sexu a pohlavných chorôb?

Počet pohlavne prenosných infekcií prudko vzrástol pred prvou karanténou COVID-19 v marci 2020, kedy sa objavili vážne varovania, že škrty v službách sexuálneho zdravia povedú k "explózii" infekcií. Predpokladá sa, že výrazný pokles bol spôsobený kombináciou menšieho počtu testov a tiež zmenami v správaní, keď krajina prešla do karantény. Ľudia sú teraz varovaní, aby si dávali pozor a nevymenili sociálny dištanc za pohlavne prenosnú chorobu.

Organizácia Public Health England uviedla, že počet diagnóz sa v minulom roku znížil o 32 percent v porovnaní s rokom 2019, ale dodala, že počet diagnóz zostáva celkovo vysoký. Služby pre diagnostiku infekcií prebiehali v minulom roku formou telefonických a internetových konzultácií, pričom PHE uviedla, že bolo diagnostikovaných 317 901 pohlavne prenosných infekcií. Počet konzultácií v službách sexuálneho zdravia sa v roku 2020 oproti roku 2019 znížil o 10 percent.

Najväčší pokles zaznamenali osobné konzultácie, ktoré sa oproti roku 2019 znížili o 35 percent, zatiaľ čo internetové konzultácie sa za rovnaké obdobie zdvojnásobili. O 25 percent poklesol počet vyšetrení v oblasti sexuálneho zdravia, teda testov na chlamýdie, kvapavku, syfilis a HIV. PHE uviedla, že infekcie, ktoré vyžadujú osobné vyšetrenie – ako sú genitálne bradavice a herpes – zaznamenali väčší pokles, a to o 46 percent, resp. 40 percent.

Niektoré veci zostávajú rovnaké

Najvyšší počet diagnostikovaných pohlavne prenosných infekcií bol stále zaznamenaný u osôb vo veku 15 až 24 rokov, osôb černošského etnika a homosexuálov, bisexuálov a iných mužov, ktorí majú sex s mužmi. Tieto trendy sú rovnaké ako v predchádzajúcich rokoch.

Dr. Katy Sinka, vedúca sekcie sexuálne prenosných infekcií v PHE, uviedla: „Nikto nechce vymeniť spoločenský odstup za pohlavne prenosnú infekciu, a pretože sa tešíme z toho, že boli zrušené tie najprísnejšie obmedzenia, je dôležité, aby sme aj naďalej dbali na svoje sexuálne zdravie a pohodu. Ak máte sex s novými alebo náhodnými partnermi, používajte kondóm a nechajte sa testovať - ​​pohlavne prenosné choroby môžu mať vážne následky pre vaše zdravie aj zdravie vašich súčasných alebo budúcich sexuálnych partnerov."

Debbie Laycock, vedúca politického oddelenia charitatívnej organizácie Terrence Higgins Trust zaoberajúca sa HIV a sexuálnym zdravím, uvítala "výrazný pokles" ako "jednu z nečakaných dobrých správ o pandémii koronavírusu".

Nepodceňujte sexuálne zdravie ani pri pandémii

Nie je veľa vecí, ktoré by boli dôležitejšie ako naše zdravie. Prežitie pandémie nás to naučilo. Skúsenosti z posledných dvoch rokov nám všetkým umožnili novo si vážiť zdravie a starostlivosť o vlastnú pohodu. Jedna oblasť je však stále často zabúdaná a málokedy sa o nej hovorí - sexuálne zdravie. Dôvodom je z veľkej časti stigmatizácia.

Hovoriť o sexuálnom zdraví je stále tabu a stále je potrebné pracovať na tom, aby sa normalizovala konverzácia o testovaní, príznakoch a povzbudzovaní partnerov, aby spolu o týchto veciach hovorili.

Bianca Dunne je spoluzakladateľkou značky iPlaySafe App zameranej na sexuálne zdravie. Podelila sa o svoje kľúčové tipy, ktoré vám pomôžu starať sa o vaše sexuálne zdravie a podporiť otvorenosť v súvislosti s touto nepríjemnou témou.

Predchádzajte infekcii

"Vaše sexuálne zdravie má obrovský vplyv na vaše duševné aj fyzické zdravie," hovorí Bianca. "Všetky tri zložky musia byť v súlade, aby ste sa cítili dobre a boli produktívni. Udržanie zdravia závisí od prevencie, testovania a liečby."

Prevencia znamená zabezpečiť si očkovanie proti vírusovým ochoreniam, ako je hepatitída typu B a kmene ľudského papilomavírusu (HPV), ktoré sú spájané s rakovinou krčka maternice u žien. Pokiaľ máte pochybnosti o tom, či ste sa nechali očkovať alebo či máte nárok na obe očkovania, mali by ste sa poradiť so svojím praktickým lekárom.

Znamená to aj rozvrstvenie rizika a zmiernenie rizika tam, kde je to možné: účinným spôsobom, ako to dosiahnuť, je kondóm a dental dam, pretože bariérová ochrana je jediným antikoncepčným prostriedkom, ktorý zároveň znižuje riziko prenosu pohlavne prenosných chorôb (okrem abstinencie).

Predchádzajte pohlavne prenosným infekciám a chráňte tak seba aj svojho partnera

Pravidelne sa nechajte testovať

Bianca hovorí, že v boji proti pohlavne prenosným chorobám je nesmierne dôležité testovanie a sledovanie kontaktov – čo je vec, ktorú sme v priebehu pandémie až príliš dobre spoznali.

"Ak máte sex s rôznymi partnermi, mali by ste sa pravidelne testovať, ideálne vo vhodnom intervale po každom styku," odporúča. "Opýtať sa partnera, kedy bol naposledy testovaný, je niečo, čo mnoho ľudí robí nerado, pretože spoločnosť v nás vyvolala pocit hanby, keď príde reč na sexuálne zdravie."

Bianca však dodáva, že si treba uvedomiť, že niektoré infekcie - napríklad HIV - sa pri testoch prejavia až tri mesiace po styku, a preto je pravidelné testovanie kľúčové.

"V závislosti na sexuálnej histórii vašich partnerov by sa mali testovať rôzne infekcie. K dispozícii sú sady na testovanie sexuálneho zdravia, ktoré bežne testujú veľkú šestku: HIV, žltačku typu B, žltačku typu C, chlamýdie, kvapavku a syfilis, ale je dôležité mať na pamäti aj ďalšie infekcie (napríklad genitálny herpes a genitálne bradavice), ktoré sa diagnostikujú klinicky, to znamená, že by ste sa mali poradiť so svojím gynekológom, urológom alebo venerológom, aby ste tieto stavy liečili a zvládli.

Zvoľte tú najlepšiu liečbu

Dobrou správou je, že liečba sexuálne prenosných chorôb je stále lepšia a lepšia.

"Infekcie, ako sú chlamýdie, môžu mať pre ženy zničujúce následky, napríklad neplodnosť, ale ľahko sa liečia antibiotikami," hovorí Bianca. "Vďaka pokroku v oblasti antiretrovírusových liekov sú teraz osoby nakazené vírusom HIV s nezistiteľnou vírusovou náložou považované za osoby s nulovým rizikom prenosu vírusu. Dúfame, že s pokračujúcou osvetou a dôležitým vzdelávaním v oblasti sexuálneho zdravia sa konverzácia o pohlavne prenosných chorobách a testovaní normalizuje."

Tieto rozhovory nemusia byť trápne, ale naopak môžu byť pozitívnym a zdravým začiatkom nového sexuálneho vzťahu. Pravidelné testovanie a otvorenosť ohľadom sexuálneho zdravia a nutnosť poznať svojich partnerov pomôže znížiť počet nežiaducich prenosov, aby ste boli v posteli zdraví, a v konečnom dôsledku nás všetkých povzbudí k zdravšiemu životu.

Urobte si prieskum

"Našťastie sa v oblasti sexuálneho zdravia v posledných rokoch veľa urobilo," hovorí Bianca a dodáva, že túto situáciu urýchlila pandémia. "Existuje mnoho značiek, ktoré zdieľajú podobné poslanie, aby pomohli normalizovať túto tému."

Značky ako HANX, Smile Makers, Mojo poskytujú produkty a riešenia, ktoré pomáhajú všetkým pohlaviam, a odborníci ako Dr. Kate Moyle a autorka sexuálnej výchovy Ruby Rare tiež pomáhajú poskytovať odpovede na otázky, na ktoré sa ľudia môžu pýtať, pretože predtým nemali riadne vzdelanie. Vyzbrojiť sa nástrojmi, ktoré vám pomôžu starať sa o sexuálnu pohodu a užívať si ju, bude veľmi dôležité.

Dbajte na svoje zdravie obzvlášť, keď si chcete užívať s novým partnerom, či už ste ho spoznali v bare alebo online.

[Lil]

Varovanie: Tieto stránky obsahujú erotický chat, videá, fotky a iné sexuálne explicitné materiály. Pre vstup musíte byť starší 18 rokov alebo 21 rokov, pokial to vyžaduje zákon. Všetky modelky a modelovia sú starší než 18 rokov. Moderátorské profily sú označené červenou bodkou.