Jedna z najrozšírenejších zoznamovacích stránok pre dospelých v SR - erotická zoznamka flirtkontakt.sk

Dildo: erotická hračka stará 30 tisíc rokov

14.december 2021
Dildo: erotická hračka stará 30 tisíc rokov

Aj keď je zábava vytiahnuť v spálni takmer všestranný vibrátor alebo inú zložitú erotickú hračku, stále milujeme jednu osvedčenú a obľúbenú: obyčajné dildo. Dildo môže používať každý a nemusí to byť ani s partnerom. Pohlavie, sexuálna orientácia ani genitálie nemajú žiadny vplyv na to, kto môže dildo používať. Je to skrátka erotická hračka pre všetkých ľudí! Aká je jeho história?

Aby bolo jasno, dildo nemusí predstavovať penis. "Je to falický predmet, ktorý slúži na stimuláciu penetrácie a ktorý je možné použiť pri sólo hrátkach alebo s partnerom," hovorí Kenneth Play, medzinárodný sexuálny pedagóg, sex hacker a tvorca série Sex Hacker Pro.

Len niekoľko (z mnohých!) spôsobov, ako môžete dildo použiť: zasunúť ho do vulvy alebo análu počas orálneho sexu, nechať sa ním prirážať od partnera, zasunúť dildo do partnerových úst pre sexy BDSM hrátky, použiť k hrátkam so sebou samým, stimulácia prostaty počas masturbácie... Existujú ručné varianty, dildá, ktoré sa prisávajú k podlahe alebo k stene, a pripínacie dildá rôznych veľkostí a tvarov. Existujú dokonca dildá vyrobené tak, aby vyzerali ako chápadlá mimozemšťanov a chobotníc.

Od dild vyrábaných v dávnych dobách sme ušli dlhú cestu. Je ľahké považovať za samozrejmosť množstvo možností, ktoré sú dnes k dispozícii, zatiaľ čo pred 30 000 rokmi ľudia používali to, čo mali po ruke. Ikonická sexuálna hračka nielen stovky, ale tisíce rokov. Ako vlastne dildo vzniklo?

Fascinujúca história dilda

Pradávna história

Jedny z prvých dild, ktoré ľudia našli, existovali už pred 30 000 rokmi. Teda pokiaľ vieme. Archeológovia našli 28 000 rokov starý kamenný predmet vyzerajúci ako penis, o ktorom predpokladajú, že bol používaný na sexuálne účely a na "tesanie kremeňa" (čo znamená búchanie dvoma kameňmi o seba za účelom výroby nástrojov).

Hallie Lieberman, historička a autorka knihy Buzz: A Stimulating History of the Sex Toy, hovorí, že vzhľadom na to, že neexistuje spôsob, ako potvrdiť jeho použitie, musia archeológovia pripustiť určité pochybnosti, či nájdený predmet nebol používaný na iný účel, napríklad na brúsenie oštepov. Lieberman si je však istá tým, čo našli.

"Neexistuje žiadny dôvod, prečo by sme si mali brúsiť oštepy pomocou dilda," hovorí Lieberman. "To v 21. storočí nerobíme. Prečo by sme to teda mali robiť predtým?"

Kým ľudia existujú, chceme si to rozdávať všetkými rôznymi spôsobmi (či už s hračkami alebo bez nich). Existujú dokonca aj staroegyptské umenia, ktoré zobrazujú ľudí, ako súložia. Ale bádatelia ako Lieberman museli dlho a usilovne hľadať fyzické alebo písomné dôkazy o erotických hračkách, pretože rovnako ako dnes bolo rozprávanie o sexe považované za neslušné. Erotické hračky sa často schovávali zo strachu z poníženia a Kate Lister, bádateľka a autorka knihy A Curious History of Sex hovorí, že sa dokonca uchovávali na dômyselných miestach, napríklad v Japonsku 18. storočia v sedadle kresla.

V dávnych dobách sa dildá vyrábali z toho, čo ľudia mali po ruke, to zahŕňalo aj drevo

"Sex bol pre niektorých ľudí považovaný za veľmi hanebný a bol pomerne silne obmedzovaný," hovorí Lister.

Staroveké Grécko

Napriek tomu rôzne kultúry po celom svete vytvorili erotické hračky pre náboženstvo a potešenie. Napríklad v starovekom Grécku našli archeológovia kresby žien nesúcich košíky s dildami. Dildá boli dokonca spomínané v ich divadelných hrách. V Aristofanovej komédii Lysistrata sa skupina žien rozhodne vyhlásiť sexuálny štrajk v snahe ukončiť peloponézsku vojnu a diskutuje o používaní dild počas obdobia, keď nemali muža kvôli vojne "k dispozícii". Pre vašu informáciu, podľa Lieberman sa dildá v starovekom Grécku niekedy vyrábali z kože a používali sa s lubrikantom z olivového oleja.

A až do dnešných dní sa podľa Lieberman dilda vyrábali z najrôznejších materiálov, vrátane dreva, naplavenín, slonoviny a skla. Dokonca aj z chleba - aspoň ako vtip. Podľa Lister existuje starogrécka komédia o ženách, ktoré sú tak zúfalé, že si vyrábajú chlebové dildá. Druhy materiálov používaných na výrobu dild záviseli od toho, čo bolo dostupné v mieste, kde ľudia žili, a tiež od ich ekonomického a spoločenského postavenia.

Nepovažujte ich však všetky za lacné hračky vyrobené z čohokoľvek, čo ľudia našli. "Keď sa pozriete na niektoré z tých, ktoré sa zachovali, sú naozaj zdobené. A museli stáť veľa peňazí," hovorí Lister. "Nie sú to lacné hračky. Ľudia skutočne niekam zašli, aby si vyžiadali ich výrobu, vyrobili ich špecializovaní remeselníci a boli uchovávané na nejakom veľmi špeciálnom mieste."

Niektoré z najlepších erotických hračiek vyrobených v minulosti vyzerali rovnako prepracovane a kvalitne ako tie, ktoré používame dnes. "Mali erekčné krúžky a dildá. Nie je to nič nové pod slnkom," hovorí Lister.

Vo francúzskej sexuálnej príručke vydanej v 17. storočí sa píše, že dildá sa vyrábali duté a plnili sa tekutinami, napríklad teplým mliekom, aby sa stimulovala ejakulácia. Geniálne.

Dilda modernej doby

S postupom času sa zvyšovala aj dostupnosť kvalitných erotických hračiek pre tých, ktorí ich chceli alebo potrebovali.

Lieberman hovorí, že v 19. storočí sa dildá (rovnako ako análne kolíky) inzerovali v pochybných časopisoch spolu so zmienkami o hazardných hrách a ďalších zavrhnutiahodných činoch. Hovorilo sa im "protetické nástavce na penis" a používali sa pri poruchách erekcie desiatky rokov pred Viagrou. Pokiaľ sa vám nepostavil, mohli ste si penis vložiť do dutého predmetu falického tvaru, ktorý vám pomohol. V podstate sa jedná o ranú verziu návleku na penis. Análne kolíky sa zase predávali ako lieky na zápchu.

Spočiatku modernej doby bola dilda replikami penisu

Pred 50. a 60. rokmi 20. storočia bol sex úplne súkromnou záležitosťou a v populárnych médiách a na verejných priestranstvách sa o ňom hovorilo prevažne eufemismami a narážkami. Nenechajte sa mýliť: ľudia mali sex, ale to neznamenalo, že sa o ňom hovorilo. "Väčšina dild, ktoré sa v tom čase predávali, sa predávali v lekárskom prevedení, ktoré nevyzeralo ako to, ktoré môžete vidieť dnes," hovorí Lieberman. "Tá, ktorá takto vyzerala, podliehala trestnému stíhaniu."

Trvalo dlho, kým sa sexuálne hračky stali v USA ľahšie dostupnými kvôli zákonom o obscénnosti. Jedným z takých zákonov bol Comstockov zákon z roku 1873, ktorý zakazoval zasielanie "obscénnych" alebo "nemorálnych" publikácií či iných materiálov poštou. To obmedzovalo nielen predaj vibrátorov, ale aj antikoncepčných prostriedkov a nástrojov týkajúcich sa potratov. Dodnes nebol zákon zrušený, ale rozšírený a ďalej definovaný, takže prostriedky ako antikoncepcia už nie sú stíhané.

Pre dildá, ktoré sa viac podobali tomu, čo preferujú moderní spotrebitelia, musíme preskočiť bližšie k súčasnosti. Podľa Lieberman si americký bruchomluvec Ted Marche v polovici 60. rokov 20. storočia uvedomil, že gumový materiál pre jeho bábiky by sa dal použiť aj pre niektoré menej rodinné hračky. Do svojho nového podniku zapojil celú svoju rodinu a vyrobil dildá o veľkosti od päť do deviatich palcov, a to ako v dutej, tak v pripínacej podobe.

Neboli to však iba tvary a veľkosti, ktoré Marcheho meno zapísali do histórie. Dôkladne tiež skúmal a zisťoval, akú farbu dildá ženy preferujú. V minulosti sa dilda vyrábali v "telovej farbe", čo znamenalo ružovkastý odtieň, ktorý mal odrážať bielu pleť. Nakoniec jeho subjekty preferovali skôr svetlo oranžovú farbu, ktorá príliš nepripomínala ľudskú, ale napriek tomu bola príjemná. Marcheho vynaliezavosť priviedla výrobcu o krok bližšie k širokej škále dnes masovo vyrábaných vibrátorov. Bol tu však problém. Marche bol stále muž – beloch, ktorý vytváral erotické hračky určené ženám.

"Keď muži vytvárajú dildá, myslia si, že ženy chcú ich penis. A keď máme bielych mužov, ktorí vytvárajú dildá, myslia si, že čím bližšie penisu bieleho muža, tým lepšie. To je ich modus operandi. To je to, čo si myslí, že ženy chcú. Realistickejšie žily, gule. V archívoch vidíte všetky dildá s umelým ochlpením," hovorí Lieberman.

Dilda bez penisov

Našťastie v rovnakom čase prišiel rozmanitejší pokrok v oblasti dild, hovorí Lieberman, ktorá o tejto fascinujúcej histórii napísala článok. V roku 1965 tridsaťsedemročný Gosnell Duncan zváral vo svojej pivnici nákladnú plochu auta, keď naň vozidlo spadlo. Duncan prežil, ale stal sa paraplegikom a nebol schopný erekcie. Na konferencii o zdravotne postihnutých v roku 1971 Duncan počul rečníkov, ktorí hovorili o svojich problémoch so sexom. Spýtal sa teda ľudí na konferencii, či by boli ochotní používať dildo. Odpoveď znela áno. Odtiaľ sa rozhodol vylepšiť už existujúce dildá v prospech ľudí s postihnutím.

Dnes sa dildá vyrábajú v rôznych tvaroch a z rôznych materiálov bezpečných na zavádzanie do tela

Veľa vibrátorov predávaných v 60. a 70. rokoch bolo vyrobených z dráždivých materiálov alebo z gumy, ktorá nebola príliš odolná voči teplu. Po konferencii Duncan kontaktoval spoločnosť General Electric, ktorá v tom čase vyrábala silikón. Spojila ho so svojím chemikom, ktorý s Duncanom pracoval deväť mesiacov, kým nevyvinuli vzorec bezpečný na zavádzanie do tela človeka.

Jeho ďalším krokom bolo získať verejnú mienku o silikónových dildoch. V 70. rokoch 20. storočia boli dildá predmetom sporu vo feministickom hnutí, pretože išlo o predmety vytvorené podľa vzoru mužov, a preto ich používanie znamenalo pre niektoré ženy podporu patriarchátu. Navyše stále existovala stigma okolo masturbácia, najmä pre ženy, a to aj vďaka vtedajšiemu hnutiu „Free Love“.

Duncan sa rozhodol navštíviť Eve's Garden, prvý národný feministický obchod s erotickými hračkami. Majiteľka Dell Williams uskutočnila vo svojom obchode prieskum medzi zákazníkmi a Duncanovi prezradila, že väčšina žien nechce hyperrealistické penisy. Namiesto toho chceli dildá, ktoré boli oveľa subtílnejšie. Na základe svojho prieskumu Duncan vytvoril "Venus" (Venuša), dildo, ktoré sa dodávalo v bledo ružovej alebo hnedej farbe a vyzeralo menej ako penis a skôr ako jednoduchá, ale účinná erotická hračka. A to nielen uľahčilo predaj všetkým, ktorí chcú používať dildá, ale aj uľahčilo predaj v obchodoch.

"Jedným zo skutočných znakov pokroku je, že v obchodoch CVS, Walgreens a Walmart boli v predaji erotické hračky," hovorí Lieberman. "Zaujímavé ale je, že nemali erotické hračky v tvare penisu, ktoré majú žaluď, žily a podobne."

Desiatky rokov od Duncana i Marchesa sa vibrátory stali variabilnejšími a prispôsobivejšími. A stigma okolo sexuálnych pomôcok sa postupom času tiež pomaly zmenšuje. A to znamená ľahší prístup k erotickým hračkám a možnosť mať ešte lepší sex.

[Lil]

Varovanie: Tieto stránky obsahujú erotický chat, videá, fotky a iné sexuálne explicitné materiály. Pre vstup musíte byť starší 18 rokov alebo 21 rokov, pokial to vyžaduje zákon. Všetky modelky a modelovia sú starší než 18 rokov. Moderátorské profily sú označené červenou bodkou.