Jedna z najrozšírenejších zoznamovacích stránok pre dospelých v SR - erotická zoznamka flirtkontakt.sk

Čo to znamená byť switch?

27.marec 2019
Čo to znamená byť switch?

Vo svete sexu určite narazíte pri prečítaní článkov alebo pri hovorení s ľuďmi na veľa výrazov, o ktorých netušíte, čo znamenajú. Dnes sa zameráme na výraz switch, ktorý sa hojne používa v sexuálnom svete, obzvlášť potom v tom týkajúcom sa BDSM, ale nemusí to tak byť. Zaujíma vás, čo by to mohlo znamenať? Čítajte ďalej.

Ako vám pravdepodobne došlo, switch nie je slovenské slovo. Ide o bežné anglické slovo, ktoré znamená veľa vecí, všetky ale s podobným významom - vymeniť, zmeniť, prehodiť, obrátiť. Keď toto slovo započujete v spojení so sexom, pravdepodobne to bude znamenať zmenu zo submisívneho na dominantného a opačne.

Dominancia a submisivita = BDSM? Nie vždy

Ale nemyslite si, že submisivita a dominancia musí vždy znamenať nejaké kruté BDSM hrátky, tak to vôbec nie je. Vo väčšine vzťahov je vždy jeden dominantnejší a jeden submisívnejší a v niektorých týchto vzťahoch si partneri medzi sebou tieto role menia podľa toho, akú majú zrovna náladu, aká je atmosféra alebo okolnosti. Nemusia si to uvedomovať, pretože to predstavuje úplne prirodzenú súčasť ich životov. Ak je človek schopný zastať obe tieto role, potom sa môže označovať ako switch.

Ako spoznať, že ste switch?

Ako bolo zmienené, nemusí ísť o BDSM vo forme nejakých výpraskov, zviazovania, oddávania sa druhému alebo plnenie jeho príkazov. Niekedy toto ovládanie v posteli nemusí byť až takého rázu. A ako spoznáte, že ste switch? Sú chvíle, kedy chcete byť v posteli dominantnejší, kedy chcete aby sa váš partner chvíľu nehýbal alebo po ňom chcete, aby vyplnil nejaké vaše prianie, ale na druhej strane vás občas vzrušuje aj to, keď iniciatívu prevezme váš partner a robí to isté on vám. Ak by ste sami seba nenazvali vyložene ani dominantným ani submisívnym a navyše na vás sedia predchádzajúce vety, potom sa môžete zaradiť do kategórie switch.

Na druhú stranu to pravé o BDSM môže byť v plnom rozsahu - putá, pásky cez oči, bičík, pokarhania a ďalších veľa vecí, ktoré vás zrovna napadnú. Zase nechceme, aby to znelo, že switch je súčasťou iba "vanilkového" sexu.

Ako switchovi sa vám musí páčiť oboje - aj dominantná aj submisívna pozícia v sexe. Niektorí ľudia to zvládajú ľavou zadnou, a dokonca dokážu prepnúť z minúty na minútu, iní sa môžu takto meniť z jedného na druhé každý deň, ale sú aj ľudia, ktorí sú niekoľko mesiacov submisívny, ale potom si povedia, že už ich to nebaví a chcú si zase na pár mesiacov užívať druhú rolu. Prečo nie? No a niektorí ľudia sa potom nedokážu vcítiť do druhej role, pretože to vôbec nekorešponduje s ich osobnosťou, takí ľudia sa nikdy za switcha nebudú môcť označiť.

Už jste si rozmysleli, kdo bude tentokrát nahoře a kdo dole?

Čo teda znamená byť switch?

Hoci to tak môže vyzerať, byť switch neznamená, že musíte byť polovicu času dominantní a polovicu submisívni. Nezáleži na tom, koľko času strávite v akej roli, ale či sa dokážete do druhej role prepnúť a pačia sa vám obidve. Ako hovorí Stefani Threadgill, sexuologička a sexuálna terapeutka, internetovému magazínu Men's Health: "Terminológia nám dáva jazyk, v ktorom môžeme identifikovať a pomenovať naše skúsenosti a podeliť sa s našim partnerom. Byť switch sa bežne spája s BDSM, viacmenej ale väčšina z nás má svoju vlastnú úroveň dominancie a submisivity, s ktorou sa cíti spokojný. To sa môže meniť v priebehu času, či už vo vzťahu s jedným partnerom, alebo potom s rôznymi partnermi." Switch je nálepka, ktorú si ľudia dávajú, a vy ju môžete buď používať alebo ignorovať.

"Podobne ako pri mnohých iných témach sexuálneho skúmania, aj tu môže byť koncept switchingu ťažšie pochopiteľný pre mužov ako pre ženy," hovorí Andrej Shakti, sexuálny pracovník, vychovávateľ a kouč intimity medzi partnermi. "Je to preto, že sme sa už dlho stáročí stretávali s mužmi takým spôsobom, že si vynucujú silu, moc a autoritu, a to považujeme sa kladné črty. V spoločnosti, ktorá stále oslavuje a odmeňuje mužskosť, muži často váhajú, či byť zraniteľný, pretože sa obávajú, že ich mužnosť sa tým spochybní." Pamätajte, že tieto túžby sú prirodzené a zdravé vyjadrenie vašej sexuality.

Nemusíte sa báť, keď sa vaše chúťky zmenia. Aj keď ste po celý váš život boli dominantný alebo submisívny, neznamená to, že sa to nemôže zmeniť. "Vaša túžba po sile versus zraniteľnosť v izbe bude v priebehu času odchádzať a prúdiť v závislosti na veľkom množstve premenených, vrátane dôvery, kariéry, telesného a duševného zdravia, chronologického veku a životných skúsenosti, ako aj toho, s kým ste spojení. Je to na sto percent normálne!" hovorí Shakti.

Ako sme už zmieňovali, možno sa vám teda bude páčiť po väčšinu doby byť len v jednej tejto role, ale to neznamená, že by ste si nemali užiť aj tú druhú, pokiaľ budete chcieť. A to aj v prípade, že túto druhú rolu zastáva väčšinou váš partner. Každý človek má v posteli iné túžby a iné predstavy v určitých rolách, takže váš sex rozhodne nebude nudný.

Nemusíte si kupovať bičíky

Môžete, ak chcete, ale určite ak si budete chcieť vyskúšať switch, tak to robiť nemusíte, rovnako tak ani žiadne iné pomôcky. Je veľa spôsobov, ako to môžete vyskúšať, bez toho aby ste sa museli dostávať hlboko do BDSM. Môžete začať napríklad tak, že svojmu partnerovi poviete, čo by ste s ním chceli robiť (alebo chcete, aby on robil s vami), použite dirty talk. Až budete pripravení, môžete prejsť k fyzickej časti. Môže to byť napríklad tak jednoduché, že to pre vás bude o tom, kto bude pri sexe hore, ale samozrejme môžete zájsť aj ďalej a napríklad vyskúšať nejaký ľahký výprask. Je to o tom, aby ste spoznali, čo sa vám a vášmu partnerovi páči.

Můžete být switch, ale nemusíte přitom využívat žádné bičíky ani jiné pomůcky

Možno vás bude ale priťahovať nejaké tvrdšie BDSM, keď si budete chcieť vyskúšať novú rolu. Pokiaľ je váš partner za a vo všetkom s vami súhlasí, nie je dôvod, prečo by ste si to nemohli skúsiť. Ale ak sa mu to nepáči, mali by ste od toho radšej upustiť, pretože by ste nemali nikoho do ničoho nútiť.

Ako hovoriť so svojim partnerom o switchingu

Súčasťou zdravého a komunikatívneho vzťahu je zdieľať vaše pocity a myšlienky. Začať konvezráciu o sexuálnych túžbach môže byť desivá, obzvlášť v novom vzťahu. Partner, ktorý vás rešpektuje, by vás ale mal vypočuť, a to bez akýchkoľvek predsudkov. Nie ste si istí ako to urobiť? "Po prvé by ste si na to mali vynahradiť dostatok času, aby ste sa ani jeden necítili tak, že vás tlačí čas. Po druhé, nerobte z toho vedu, nechcete nikomu povedať diagnózu rakoviny. Nebuďte z toho v rozpakoch, neospravedlňujte sa za to, čo chcete odhaliť (ako by to bola nejaká zlá vec), predstavte svoje fantázie kľudne a tak sebavedome, ako len dokážete. Pripomeňte mu, ako veľmi vás priťahuje a ako nadšení by ste boli z toho, keby ste si mohli role raz prehodiť," radí Shakti.

Potom musíte svojmu partnerovi dať čas, aby mohol spracovať to, čo ste mu povedali. Nejde síce o nič zlé, ale aj tak mu musíte dopriať minútku na to, aby sa mohol rozhodnúť, či ide o niečo, čomu je otvorený. Mali by ste ho otvorene a jasne zoznámiť s tým, čo to switch je, ako si myslíte, že by ste ho mali zaradiť do vášho sexuálneho života a ako by ho to mohlo obohatiť.

Ak partner súhlasí, skúmajte svoje túžby

Pokiaľ váš partner odmietol vyskúšať switching, budete to musieť rešpektovať. Ak máte šťastie a váš partner je za, môžete sa posunúť o krok ďalej. Tentokrát by ste sa mali porozprávať o tom, čo by ste chceli skúsiť. "Mali by ste vedieť, že sa to, čo chcete skúsiť, bude v priebehu času meniť a je to úplne v poriadku. Dovoľte si skúmať to, čo bude vám a vášmu partnerovi prinášať uspokojenie. Môžete vyskúšať v podstate všetko, čo budete obaja chcieť, pokiaľ to ale bude pre vás a vášho partnera bezpečné. Možno budete veľmi prekvapení tým, koľko uspokojenia vám môže priniesť 'púhe' vymenenie rolí," hovorí Eliza G. Boqui, vzťahová a sexuálna terapeutka.

Ak ste v sexuálnom experimentovaní nováčikovia, radšej robte menšie krôčiky. Aj keď na váš spoločný dlhodobý cieľ bude potrebné používať bičíky alebo iné pomôcky, najprv začnite tým, že si vymeníte pozície, kto bude pri sexe hore a kto dole, alebo kto bude používať dirty talk. Postupne sa dopracujete k tomu, čo by ste obaja radi. Neberte si príliš veľké sústo, ktorým by ste sa mohli začať dusiť a potom stratiť chuť na ďalšie ochutnávanie a objavovanie.

Ak by ste si radi vymenili rolu, ktorú ste po celý život zastávali, ale v súčastnej dobe nemáte partnera, s ktorým by ste to mohli skúsiť, navštívte online sex zoznamku, zaregistrujte sa na nej a zoznámte sa s človekom, ktorý by vám práve toto mohol uskutočniť. Uvidíte, že ľudia, ktorí si tiež radi "switchnú" svoju klasickú rolu, možno nájsť viac než dosť.

[Lil]

Zdroj:

https://www.menshealth.com

Varovanie: Tieto stránky obsahujú erotický chat, videá, fotky a iné sexuálne explicitné materiály. Pre vstup musíte byť starší 18 rokov alebo 21 rokov, pokial to vyžaduje zákon. Všetky modelky a modelovia sú starší než 18 rokov. Moderátorské profily sú označené červenou bodkou.