Jedna z najrozšírenejších zoznamovacích stránok pre dospelých v SR - erotická zoznamka flirtkontakt.sk

Bráni vám depresia v sexe? Ako to zmeniť? - 1. diel

17.august 2021
Bráni vám depresia v sexe? Ako to zmeniť? - 1. diel

Chronická depresia ovplyvňuje všetky oblasti každodenného života, vrátane sexu. Obmedzuje sexuálnu túžbu, aj keď sex môže zlepšiť náladu a je dôležitý pre vzťahy. A navyše niektoré lieky na depresiu môžu obmedziť vaše libido... No nie je toho málo, vezmeme si to teda pekne poporiadku...

Napriek spoločenskej stigmy je depresia veľmi častým ochorením. Podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb trpí niektorou z foriem depresie približne jeden z 20 Američanov starších ako 12 rokov. Na svete postihuje až 264 miliónov ľudí. Národný inštitút duševného zdravia (NIMH) síce uvádza vyšší výskyt u žien, faktom však je, že depresia sa môže rozvinúť u kohokoľvek a v akomkoľvek veku.

Medzi typy depresie patrí:

 • perzistentná depresívna porucha (príznaky trvajú dva roky a viac)
 • psychotická depresia
 • ťažká depresia
 • bipolárna porucha
 • popôrodná depresia (vyskytuje sa u žien po pôrode)
 • sezónne afektívna porucha (vyskytuje sa v zimných mesiacoch)
 • depresia spojená s úzkostnými poruchami

Pre postihnutých znamená depresia viac než len pocit smútku - môže spôsobovať celý rad príznakov, vrátane problémov so sexuálnym zdravím. Prečítajte si viac o súvislosti medzi depresiou a sexuálnymi poruchami a o tom, čo s tým môžete robiť.

Príznaky a rozdiely medzi pohlaviami

Muži aj ženy môžu mať kvôli depresii problémy s nadväzovaním vzťahov a užívaním si sexu. Napriek tomu existujú určité rozdiely v spôsoboch, akými depresia ovplyvňuje ženy a mužov.

Ženy

Podľa NIMH súvisí vyšší výskyt depresie u žien s hormonálnymi zmenami. Preto sa u žien môže zvýšiť riziko depresie:

 • pred menštruáciou a počas nej
 • po pôrode
 • pri skĺbení práce, domácnosti a rodinného života
 • počas perimenopauzy a menopauzy

Ženy najčastejšie zažívajú pretrvávajúce pocity smútku, skľúčenosti a skleslosti, kvôli ktorým sa môžu cítiť menej sebavedomé a menejcenné. Tieto pocity môžu drasticky zmeniť ich celkový sexuálny život.

Depresia postihuje mužov aj ženy, u žien Národný inštitút duševného zdravia uvádza vyšší výskyt

S pribúdajúcim vekom žien môžu fyzické faktory spôsobiť, že sex bude menej príjemný (a niekedy dokonca bolestivý). Zmeny pošvovej steny môžu sexuálnu aktivitu znepríjemniť. Tiež nižšia hladina estrogénu môže narušiť prirodzenú lubrikáciu. Tieto faktory môžu byť pre ženy deprimujúce, ak nevyhľadajú pomoc, aby našli úľavu.

Muži

Úzkosť, nízke sebavedomie a pocit viny sú častými príčinami erektilnej dysfunkcie. To všetko sú príznaky depresie, ale tieto problémy sa môžu prirodzene vyskytovať aj kvôli stresu alebo veku. NIMH vysvetľuje, že muži počas depresie tiež častejšie strácajú záujem o aktivity. To môže okrem iného znamenať, že muži nemusia považovať sex za tak príťažlivý.

U mužov antidepresíva priamo súvisia s impotenciou. Môže sa objaviť aj oneskorený orgazmus alebo predčasná ejakulácia.

U mužov i žien môžu problémy so sexuálnym zdravím zhoršiť pocity bezcennosti a ďalšie príznaky depresie. To zase môže spôsobiť začarovaný kruh zhoršovanie depresie aj sexuálnych dysfunkcií.

Prelomiť tento cyklus môže byť ťažké

Ako sa dostať z tohto stavu? Neexistuje žiadny univerzálny postup. Našu sexualitu od seba nemôžeme oddeliť, a preto môže mať depresia tak veľký vplyv na našu sexuálnu túžbu. Existuje však niekoľko osvedčených spôsobov, ako úspešne liečiť depresiu, bez toho aby ste si zničili sexuálny život.

Najdôležitejšie je podľa odborníkov nikdy neprerušiť liečbu depresie zo strachu, že tým utrpia vaše vzťahy a sexuálny život. Nemalo by sa to robiť preto, že depresia sama o sebe môže poškodiť vzťahy a môže spôsobiť, že blízki budú tieto problémy brať osobne.

"Pri depresii často nie je chémia v tele v poriadku," hovorí doktor Russell Stambaugh, sexuálny terapeut z Ann Arbor v Michigane a hovorca Americkej asociácie sexuálnych pedagógov, poradcov a terapeutov. "Mozog je dôležitý pre sexualitu kvôli chémii, ale je tiež dôležitý pre naše myšlienky. Pomáha prežívať cítiť rozkoš."

Všetky spôsoby, akými depresia potápa túžbu

Vysporiadať sa s depresiou môže byť ťažké v mnohých ohľadoch. Ničivý vplyv, ktorý môže mať na sex, tento stav ešte zhoršuje. Podľa novej štúdie v časopise Journal of Social and Personal Relationships vedci definitívne spojili túto duševnú diagnózu s radom intímnych problémov: problémy so sexuálnym sebavedomím, pocit sexuálnej odmeranosti od partnera, problémy s komunikáciou o sexe, neistota, ako sex iniciovať, a všeobecne opadajúci záujem o sex.

"Problémy so sebaúctou sú charakteristickým znakom depresie," vysvetľuje Christine Manleyová, PhD, klinická psychologička z Nashvillu. "Základným diagnostickým kritériom depresie je chronický a všadeprítomný pocit bezcennosti. Pokiaľ teda z tohto základu vychádzate pri depresívnej epizóde, vaša sebaúcta bude v háji - a to ovplyvní všetky dôležité oblasti vášho života, vrátane sexuálneho života," hovorí.

Keď človek bojuje s depresiou, stráca chuť žiť svoj každodenný aj sexuálny život

Depresia sama o sebe môže mať dôsledky v spálni a prináša so sebou aj množstvo vedľajších účinkov, ktoré tiež ovplyvňujú libido, dodáva pre Health Michael Salas, sexuálny terapeut z Dallasu. "Depresia môže spôsobiť, že ľudia stratia záujem o príjemné veci vo svojom živote; môže zvýšiť podráždenosť a pesimizmus. Je tiež vo vysokej korelácii s nízkou energiou a únavou," vysvetľuje. "To všetko môže viesť k strate záujmu alebo dokonca na vyhýbanie sa sexu." Kto by sa chcel vyzliekať, keď sa cíti naštvaný, porazený alebo odťažitý? Nikto.

"Aj keď nie každý človek s depresiou zažíva smutnú náladu, príznakom číslo jedna, ktorý zodpovedá takmer každému jednotlivému prípadu, je únava," hovorí Manley. "Ako by ste, bez ohľadu na to, ako dlho spíte alebo koľkokrát si zdriemnete, nikdy nenačerpali dosť energie. Ľudia v depresii sú neustále vyčerpaní, rozhodne sa im na konci dňa nechce do sexu." Premýšľajte o tom takto: Na tej najzákladnejšej úrovni depresia znižuje vašu schopnosť prežívať potešenie; a o čom je sex, keď nie o potešení?

Najskôr sa musí liečiť depresia

Či už sa s vaším sexuálnym životom deje čokoľvek, je dôležité najprv liečiť depresiu. Prípadné vedľajšie sexuálne účinky riešte neskôr. Depresia je v USA hlavnou príčinou invalidity u ľudí vo veku 15-44 rokov. So sexuálnymi problémami počas depresie bojujú rovnako muži aj ženy. Ľudia s chronickou depresiou môžu pociťovať stratu túžby, dlhšie im trvá, než dosiahnu orgazmus, a sex im jednoducho pripadá menej príjemný.

"Celý proces sexuálneho vzrušenia začína schopnosťou predvídať rozkoš, ktorá sa pri depresii stráca," hovorí doktor Frederick K. Goodwin, ktorý je členom vedeckej rady Národnej aliancie pre výskum schizofrénie a depresie. "Ľudia trpiaci depresiou sú v tomto okamihu uzatvorenia so svojím utrpením. Lieky, ktoré liečia depresiu, môžu uvoľniť sexuálne funkcie zo zovretia depresie," hovorí Goodwin. Napriek tomu ale môže veľa antidepresív ovplyvniť sexuálny apetít.

"Lieky môžu zmeniť sexuálne funkcie," hovorí doktor J. Michael Bostwick, profesor psychiatrie na Mayo Clinic v Rochesteri v Minnesote. "Je však chybou, keď pacienti alebo lekári okamžite predpokladajú, že rozdiel v sexuálnych funkciách je zlý. Je to iné, a potom je potrebné zistiť, či je to zlé, alebo dobré. V skutočnosti môžu mať po liečbe depresie na sex úplne iný názor."

Príčiny a rizikové faktory

Chemická nerovnováha v mozgu spôsobuje depresie. Tie môžu vznikať samy o sebe v dôsledku genetiky a hormonálnych problémov. Depresia môže tiež koexistovať s inými ochoreniami. Bez ohľadu na presnú príčinu depresie môže mať za následok početné fyzické a emocionálne príznaky. Medzi najčastejšie príznaky depresie patrí:

 • pretrvávajúci smútok
 • nezáujem o činnosti, ktoré ste predtým milovali
 • pocit viny a beznádeje
 • nespavosť a únava
 • podráždenosť a úzkosť
 • slabosť, bolesti a zápaly
 • sexuálna dysfunkcia
 • ťažkosti so sústredením
 • úbytok alebo prírastok hmotnosti (zvyčajne v dôsledku zmeny stravovacích návykov)
 • samovražedné sklony

Prejavujú sa u vás príznaky depresie? Vyhľadajte odbornú pomoc, aby ste si opäť mohli užívať svoj život aj sex

Príznaky depresie sa u každého človeka líšia početnosťou a závažnosťou. Všeobecne platí, že čím ťažšiu depresiu máte, tým viac problémov so sexuálnym zdravím pravdepodobne budete mať.

Sexuálna túžba vzniká v mozgu a pohlavné orgány sa spoliehajú na chemické látky v mozgu, ktoré podporujú libido, rovnako ako zmeny v prietoku krvi potrebné pre sexuálny akt. Pokiaľ depresia tieto chemické látky v mozgu naruší, môže to sexuálnu aktivitu sťažiť. Závažnejšie to môže byť u starších dospelých, ktorí už majú občasné problémy so sexuálnou dysfunkciou.

Antidepresíva môžu hrať veľkú rolu

Sexuálne zdravie môže narušovať nielen samotná depresie. Antidepresíva - najbežnejšie formy liečby depresie - totiž môžu mať často nežiaduce vedľajšie sexuálne účinky.

Najčastejšími vinníkmi sú napr.:

 • inhibítory monoaminooxidázy (IMAO)
 • inhibítory spätného vychytávania serotonínu a noradrenalínu (SNRI)
 • selektívne inhibítory spätného vychytávania serotonínu (SSRI)
 • tricyklické antidepresíva

Ťažkou depresívnou poruchou trpí viac ako 16,1 milióna dospelých Američanov, čo je približne 6,7 percent americkej populácie staršej ako 18 rokov. Na liečbu všetkých týchto ľudí sú najčastejšie používané antidepresíva. Podľa údajov z celoštátneho prieskumu zverejnených Centrom pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) každý deviaty Američan všetkých vekových kategórií uviedol, že v danom mesiaci užíval aspoň jeden antidepresívny liek.

"Ale 'zlatý štandard' antidepresív - ako sú Zoloft, Prozac, Paxil a Celexa - sa nazývajú selektívne inhibítory spätného vychytávania serotonínu a veľa výskumov ukazuje, že úplne ničí sexuálny apetít," hovorí Manley. Je to preto, že zvyšujú množstvo neurotransmiteru serotonínu v mozgu, ale príliš veľký nárast môže potlačiť libido a sťažiť dosiahnutie orgazmu.

Depresia trápi veľkú časť ľudstva. Môže za to pravdepodobne náš uponáhľaný spôsob života. A pretože má negatívny vplyv na náš sexuálny život, budeme mu venovať ešte jeden diel, v ktorom sa dozviete, aké sú možnosti liečby a čo môžete urobiť pre to, aby váš sexuálny život bol opäť naplnený, ako býval kedysi. Počas čakania môžete rozvíjať svoju fantáziu na erotickej zoznamke, kde môžete chatovať s mužmi alebo ženami v podstate o čomkoľvek, aj o svojich najtajnejších túžbach.

[Lil]

Varovanie: Tieto stránky obsahujú erotický chat, videá, fotky a iné sexuálne explicitné materiály. Pre vstup musíte byť starší 18 rokov alebo 21 rokov, pokial to vyžaduje zákon. Všetky modelky a modelovia sú starší než 18 rokov. Moderátorské profily sú označené červenou bodkou.