Anorgazmia vás dokáže potrápiť
4.december 2020Anorgazmia je typ sexuálnej dysfunkcie, pri ktorej človek nedokáže dosiahnuť orgazmu buď sám, masturbáciou, alebo počas pohlavného styku s partnerom. U mužov môže byť tento stav označovaný ako oneskorená ejakulácia. Anorgazmia môže často spôsobiť sexuálnu frustráciu a úzkosť vo vzťahu. Je o mnoho častejšie u žien ako u mužov. U mladých mužov sa objavuje veľmi zriedka.
Všetko sa začína v hlave
Prečo majú ženy a muži problémy s orgazmom? Existuje obrovská škála možností, od zníženej sexuálnej túžby, bolesti počas pohlavného styku, ťažkostí pri sexuálnom vzrušení a psychických a príbuzných faktorov, vrátane úzkosti a posttraumatických symptómov. Skúmanie sexuality je ťažké z dôvodu zložitých problémov, ako aj sociálnych stigiem a tabu v súvislosti s diskusiou o sexualite. Ale vzhľadom na rozsah problému je potrebný výskum usmerňovania klinických intervencií pre ženy, mužov a páry, pre ktorých je znížená sexuálna spokojnosť zdrojom individuálnych problémov s tiesňou a vzťahmi. Problém dosiahnuť orgazmus počas partnerského sexu je pomerne častou témou hlavne medzi ženami.
Z dôvodov, ktoré sa od seba diametrálne líšia, nie je táto téma správne uchopená. Hlavný výskum z roku 2016 a 2017 zachytil pocity 452 žien, ktoré sa odohrávajú pri nemožnosti dosiahnuť orgazmu. Najčastejšie uvádzanými dôvodmi boli stres, úzkosť, starosti, nedostatočná stimulácia a s tým súvisiaci nedostatok času počas milovania. Ďalšími faktormi sú vek, hormonálna nerovnováha, sexuálna skúsenosť, fyzická stimulácia, druh stimulácie, druh sexuálnej aktivity a tiež to, či je vzťah len krátkym stretnutím alebo skutočným vzťahom. Nespokojnosť s vlastným telom, nedostatočné maznanie a zdravotné problémy boli uvádzané na posledných miestach.
S cieľom lepšie porozumieť tomu, čo ženy samotné označujú ako orgazmické ťažkosti, vedci podrobili prieskum 913 žien starších ako 18 rokov, vrátane 452 žien, ktoré hlásili závažnejšie problémy s dosiahnutím orgazmu pri počiatočnom sledovaní. V prípade žien s väčšími ťažkosťami hlásilo 45% problémy s orgazmom počas polovice sexuálnych skúseností, 25% v troch štvrtinách sexuláních skúseností a 30% počas takmer všetkých sexuálnych zážitkoch. Výskumníci najskôr vytvorili niekoľko skupín zameraných na vývoj súboru často pozorovaných faktorov a potom vyvinuli online prieskum zameraný na demografické informácie, životný štýl, stav vzťahu, ako často mali ženy sex, kvalitu vzťahu, užívanie liekov, sexuálnej reakcie, fyziologické faktory (napr. vzrušenie a lubrikácia) a orgazmus.
Nakoniec sa pozreli na úroveň úzkosti z ťažkostí s orgazmom, ktorá nemusí úplne súvisieť so skutočnými problémami, pretože niektoré ženy o vyvrcholenie neusilujú, alebo sa radšej zdržia sexuálnej aktivity z rôznych iných dôvodov. Na porovnanie boli vybrané tri skupiny: ženy, ktoré mali problémy s orgazmom, ale netrápili sa tým, ženy, ktoré boli z toho zúfalé, a ženy, ktoré nemali problém s orgazmom. Vedci sa žien pýtali, prečo si myslia, že majú problémy s orgazmom, pričom použili 11 katerogii vybraných počas sledovania pôvodnej skupiny.
Asi 10% žien nemalo orgazmus nikdy (alebo počas pohlavného styku alebo počas masturbácie). Dokonca aj u žien, ktoré často dosahujú orgazmu, je frekvencia "úspešnosti" stále len asi 50 - 70%, čo znamená, že aj ženy, ktoré môžu dosiahnuť orgazmu, majú istý percentuálny podiel zlyhania.
Finále
Anorgazmia je často spôsobená úzkosťou a neschopnosťou relaxovať počas sexuálnych vzťahov. Môže to byť spôsobené aj zdravotnými problémami, ako je diabetes, Parkinsonova choroba, skleróza multiplex, chemoterapia, poranenie panvy, hormonálna nerovnováha, poranenia pri narodení dieťaťa a kardiovaskulárne ochorenia. Spoločným menovateľom anorgazmie u mužov aj u žien je aj použitie antidepresívnych liekov. Hoci hlásenia anorgazmie ako vedľajšieho účinku medikácie nie je presné, odhaľuje sa, že 15 - 50% používateľov týchto liekov je po tejto stránke negatívne ovplyvnených. Ďalšou príčinou anorgazmie je použitie drog alebo alkoholu počas sexuálnej aktivity.
Terapia začína dotykom
Vhodný prístup a postoj môže pomôcť vyriešiť tento problém. Terapia začína orientáciou vo vašich genitáliách pomocou zrkadlového a dotykového cvičenia, aby ste sa sami oboznámili so svojím vzhľadom, schopnosťou reagovať a pocitom z dotyku. Ak sa naučíte sami seba dotýkať bez myšlienky na dosiahnutie orgazmu, bude k nemu cesta jednoduchšia. Najvhodnejším miestom je sprchovací kút alebo vaňa, kde počas kúpeľa dokáže voda pomôcť naplniť prvky vašich dotykov. Začnite sa seba dotýkať veľmi pomaly a pomaly zvyšujte rýchlosť. Môže to trvať aj hodinu, než sa dostatočne uvoľníte na to, aby ste mohli dosiahnuť orgazmu. Nezabudnite ani na fantáziu, ktorá sa má týkať príjemných a erotických predstáv.
Po technickej stránke existujú dva elementy potrebné na dosiahnutie orgazmu, a to vzrušenie a uvoľnenie. Ak ste žena a učíte sa, ako dosiahnuť orgazmu, zvážte nákup vibrátora, ktorý môže byť vhodnou pomôckou pri tomto kroku. Dosiahnete ním väčšiu stimuláciu. Dobrý štartovací vibrátor je často plochý na špičke, aby poskytol väčšiu plochu na použitie na vonkajšej strane vašich genitálií. Ďalším vhodným krokom je návšteva sexuologickej poradne, kde vám odborník dokáže pomôcť odhaliť prípadné traumy a následne ich odstrániť. Dnešná doba prináša riešenie aj pomocou alternatívnych smerov, ako je homeopatia, ktorá dokáže energeticky uvoľňovať nahromadené stresové faktory, alebo jóga zameraná práve na objavovanie vlastnej sexuálnej sily.
Spievanie "om" dopomôže k "oohhh"
Ženy, ktoré cvičili 22 jogových pozícií niekoľkokrát týždenne, podľa výskumu uverejneného v magazíne The Journal of Sexual Medicine, zaznamenali po dvanástich týždňoch viac túžby, zvýšené vzrušenie a lepší orgazmus. Dosiahli posilnenie pánvových a brušných svalov, čo im pomohlo k ľahšiemu vyvrcholeniu. Jóga môže okrem iného znížiť depresiu a úzkosť, čo zvyšuje šance na dokonalé uvoľnenie.
Jógazmus
Že je na začiatku skutočne ľahšie sa o orgazmus pokúšať sám než s partnerom, asi viete. Ale ako s pomocou jógy dosiahnuť orgazmus? Prevzatie svojej sexuality do vlastných rúk, aby ste našli svoj orgazmus, môže spôsobiť, že sa cítite nervózne. Mať orgazmus neznamená vyriešiť ťažkú matematickú rovnicu, aj keď sa to tak môže niekomu zdať. Aj keď väčšina ľudí, ktorí praktizujú jógu, nechodia na hodiny so zámerom dosiahnuť veľkého O, niekedy dosiahnu na viac, keď sa nesnažia. Inštruktori jógy skutočne potvrdzujú fakt, že uvoľnenie na hodinách jógy môže viesť k vyvrcholeniu. Väčšinou sú ľudia úzkostliví, že sa niečo také intímne odohráva pred očami iných ľudí.
Povesti o neovládateľnom jógovom orgazme sa šíria už niekoľko rokov. Pred nedávnom však túto tému s ďalšími formami terapie anorgazmie otvárali dvere do neprebádaných komnát. A to hlavne preto, že pri jógazme sa svojich genitálií nedotýkate. Všetko sa začína v štýle dýchania, uvoľnenia a prípadné práce s panvovým dnom. Iná nesexuálna aktivita, ktorá môže vyvolať orgazmus, je aj extaticky pôrod. Trend, ktorý rozvíril hladinu na pôrod a dokázal mu dať nový rozmer. Zámerom jógy je spojiť sa so svojím telom a vnútorným hlasom, svojím ja.
Bandhu
Slovo Bandhu by sa dalo preložiť ako "zámok", alebo "niečo zviazať, uzavrieť". Z hľadiska jógy to znamená zviazať energiu v tele tak, aby mohla stúpať a rast. Hlavné je zvládnutie tohto cvičenia na fyzickej úrovni.
Múla Bandhu
Znamená v podstate aktiváciu svalov panvového dna v oblasti hrádze medzi konečníkom a pohlavnými orgánmi. Vezmite si nápoj a pite ho cez slamku. Keď počas pitia nasávate nápoj, skúste napodobniť akt nasávania svalmi hrádze. Čoskoro zistíte, že pri tom nemusíte piť. Tento cvik je často praktizovaný ako sťahovanie svalstva pri zadržaní močenia, ale tento štýl často vedie ku kŕčovitému zvieraniu konečníka. Nesmie sa praktizovať počas menštruácie a tehotenstva.
Uddijána Bandhu
Mierne stiahnite a spevnite spodnú časť brucha pod pupkom a pokúste sa zatiahnuť aj spodné rebrá. Na fyzickej úrovni to spôsobí, že sa aktivujú najhlbšie vrstvy svalstva, ktoré stabilizujú stred nášho tela a chrbta. Tento cvik je veľmi vhodný pre gymnastov a tanečníkov, pri ktorých často dochádza k neprimeranému prehnutiu v bedrovej oblasti. Predstavte si, že skúšate o číslo menšie nohavice a musíte zapnúť zips aj gombík. Automaticky zatiahnete dovnútra len spodnú časť brucha pod úrovňou pupka. Vďaka tomuto cvičeniu sa môžete zbaviť aj bolesti v oblasti chrbta a vaše orgány začnú vďaka prekrveniu lepšie pracovať. Toto cvičenie nesmie byť praktizované počas menštruácie.
Džalandhára Bandhu
Táto Bandha je "zámok brady". Automaticky ju praktizujete v pozícii sviečky. Brada sa pritiahne do krčnej jamky a počas držania, napríklad po nádychu, kumuluje v tele energiu. Priaznivo ovplyvňuje činnosť štítnej žľazy.
Na vlnách orgazmu
Skoro 30 mozgových oblastí zohráva svoju úlohu pri dosiahnutí orgazmu. Medzi nimi sú: orbitofrontálna kúra (zapojená do kontroly správania, sa dočastne zastaví, zbohom zábrany!) Amygdala (podieľa sa na spracovaniu emócií) a hypotalamus (zaplavuje telo chemickými látkami, ako je oxytocín, a má na svedomí spúšťanie materských kontrakcií a zvýšenie pocitu intimity).
Oči
Počas cesty k vyvrcholeniu sa rozšíria zreničky a zostanú rozšírené, až kým nedosiahnete orgazmus. Z evolučného hľadiska to môže byť spôsob, ako odhaliť nebezpečenstvo aj počas toho, keď je váš mozog totálne zaneprázdnený.
Srdce
Vaše srdce búši a látková výmena sa zvyšuje priamo úmerne so vzrušením, čo je vlastne dobrý spôsob, ako spáliť kalórie.
Svaly
K prehýbaniu chrbta až do ohnutia sa svaly na celom tele tesne pred vyvrcholením stiahnu a počas orgazmu sa začnú uvoľňovať vo vlnách. Funguje to aj naopak: sťahovaním svojich svalov vysielate správy do svojho mozgu, čo vám môže pomôcť k orgazmu.
Pokožka
Niekto tomu hovorí "zore" kvôli tomu, že počas orgazmu dochádza k zvýšeniu cirkulácie v krvnom obehu a telo produkuje veľké množstvo endorfínov. Táto kombinácia spôsobuje prísun krvi k pokožke, vytvára tak začervenanie na krku, lícach a hrude.
Chceli by ste si užiť aj trochu tej sexuálnej radosti, ale chýba vám k tomu partner alebo partnerka? Zaregistrujte sa na online erotickú zoznamku.
[ivi]