Jedna z najrozšírenejších zoznamovacích stránok pre dospelých v SR - erotická zoznamka flirtkontakt.sk

Ako dlho bez sexu vo vzťahu je veľmi dlho?

5.apríl 2023
Ako dlho bez sexu vo vzťahu je veľmi dlho?

Čo ak sa postupne začne sex z vášho milostného života vytrácať? Je na čase panikáriť a premýšľať o rozchode? Určite nie. Pozrite sa, aká dlhá doba bez sexu je ešte "normálna" a čo by ste mali robiť, keď s partnerom nemáte intímny styk.

Či už ste seriál skutočne videli, alebo ste o ňom len videli množstvo mémov, iste viete, že jedným z najdiskutovanejších televíznych momentov roku 2022 bola 2. séria Bieleho lotosu. A aj keď sa v seriáli diskutovalo hlavne o zápletke s tajomnou vraždou alebo o katastrofálnej dovolenke pre páry, veľkým aspektom obľúbeného televízneho seriálu bola ubúdajúca sexuálna chémia medzi manželským párom Harper (Aubrey Plaza) a Ethanom (Will Sharpe), čo vyvolalo otázku: Ako dlho je vo vzťahu MOC DLHO bez sexu?

Pre rýchle osvieženie deja je v priebehu seriálu jasné, že Ethan stratil veľkú časť svojej príťažlivosti pre dlhoročnú partnerku Harper a radšej sleduje pornografiu a tajne masturbuje, než aby sa intímne venoval jej, čo v Harper vyvoláva pocit neistoty a zrady. A aj keď všetci vidíme, že vo fiktívnom svete Bieleho lotosu ide o ošemetný, viacrozmerný problém, stretáva sa s ním mnoho ľudí aj v skutočnom živote – či už ide len o to, že dlhodobý vzťah utlmuje túžbu, každodenný stres poškodzuje partnerovo libido, alebo je to dokonca známka toho, že ide o širší problém.

Aby ste sa dozvedeli viac o tom, čo pre vás a vášho partnera môže znamenať menej častý sex a čo s tým robiť, oslovil magazín Cosmpolitan Marianne Johnson, vzťahovú terapeutku a zakladateľku skupinovej praxe The Thought House Partnership.

Ako dlho môže byť vzťah bez sexu?

Je dôležité mať na pamäti, že rôzne páry majú rôzny sexuálny život a nebudú mať prirodzene sex s rovnakou frekvenciou. Napriek tomu vám môže pomôcť mať predstavu o tom, ako môže vyzerať "priemerný" sexuálny život v páre. Pokiaľ hľadáte odpovede na túto otázku, môžete sa pozrieť na výskum publikovaný v časopise The Archives of Sexual Behaviour, ktorý naznačil, že americké páry majú sex v priemere približne raz týždenne.

Kľúčom k tomu, ako sa vo vzťahu vysporiadať s obdobím sexuálnej pauzy, však nie je posudzovať svoj sexuálny život v porovnaní s ostatnými, ale pozrieť sa, či váš sexuálny život nie je neobvyklý v porovnaní s rytmom, ktorý ste si s partnerom predtým zaviedli. A ani v takom prípade to nemusí nutne znamenať, že je vo vzťahu niečo „zle“ – ide len o to, aby ste boli k sebe a k partnerovi úprimní a vedeli, ako sa kvôli tomu cítite.

„Neexistuje žiadne pravidlo, aká doba bez sexu je pre vzťah príliš dlhá. Existuje množstvo rôznych spôsobov, ako k sebe ľudia môžu byť šťastne pripútaní spôsobom, ktorý im vyhovuje. Niektoré páry nemajú sex vôbec a uvádza, že sú s tým obaja partneri úplne spokojní," vysvetľuje vzťahová terapeutka Marianne Johnson.

Pokiaľ vás však trápi, že sex je stále menej častý, možno by ste o tom mali začať hovoriť radšej skôr ako neskôr. "Ak ste v partnerskom vzťahu, kde sexe ubúda, a o sexe sa hovorí málo alebo vôbec, môže vám byť naozaj trápne túto tému vyťahovať, a čím dlhšie to nechávate byť, tým ťažšie to môže byť," dodáva Johnson.

Ako hovoriť s partnerom o sexuálnom živote

Hovoriť o sexe (alebo jeho nedostatku) s partnerom môže byť trochu trápne aj pre tých najpozitívnejších z nás - ale naozaj nemusí. Keď sa pripravujete na nadhodenie tejto témy, môže vám pomôcť, keď rozhovor pretvoríte na príležitosť počúvať a byť vypočutý a dať partnerovi aj tento priestor.

Komunikácia je kľúčová, nebojte sa hovoriť s partnerom o svojom sexuálnom živote

Najdôležitejšie je nepredstierať, že situácia neexistuje - ak ste si ju všimli vy, váš partner možno tiež. "Možno to bude chcieť trochu odvahy, aby ste o tom začali hovoriť, ale pokiaľ si s tým robíte starosti, je veľká pravdepodobnosť, že váš partner o tom premýšľa tiež, najmä ak to predtým bolo zdrojom potešenia medzi vami oboma," vysvetľuje Johnson.

Pokiaľ ide o samotný rozhovor, nestavajte si ho v hlave - nechajte ho jednoducho plynúť. "Spôsob začatia rozhovoru závisí na páre a jeho okolnostiach, ale môže byť užitočné pokojne a bez obhajoby uviesť, čo sa medzi vami zmenilo, či už sa jedná o nižšiu frekvenciu sexu alebo žiadny sex, a potom sa opýtať, ako to cíti váš partner, hovorí Johnsonová. "Všeobecne chceme cítiť, že nás partner chápe a prijíma, takže možnosť jednoducho sa porozprávať a počúvať je naozaj cenná."

Pokiaľ sa rozhovory o nedostatku sexu vo vzťahu ukazujú ako nepríjemné, bolestivé alebo neproduktívne, mohlo by pomôcť kontaktovať odborníka a rozkryť situáciu s párovým terapeutom.

Možné dôvody, prečo s partnerom máte menej sexu

Môže byť ľahké internalizovať si pocity neistoty, ak sa nám zdá, že nás partner priťahuje menej ako predtým, alebo sa naopak cítiť previnilo, pokiaľ jednoducho nemáme vo vzťahu na intímnosti príliš náladu. Aj keď sú tieto emócie pochopiteľné, môže byť užitočné zaujať neutrálnejší postoj. Koniec koncov, naše sexuálne túžby sa s časom a okolnosťami menia.

"Aj keď niektorí ľudia o sebe povedia, že sú oveľa viac sexuálne nabití ako iní, naše libido nie je pevne daná vec," hovorí Johnson. "U väčšiny z nás sa bude posúvať a meniť v závislosti od obrovského množstva rôznych vplyvov v priebehu celého života."

Namiesto toho, aby ste sa cítili bezmocní tvárou v tvár kolísavej sexuálnej túžbe, možno by ste sa mali prakticky zamyslieť nad všetkým, čo vo vašom živote mohlo k týmto zmenám prispieť. "Ak ste zaznamenali zmenu vo svojom sexuálnom živote, zamyslite sa nad tým, či v poslednej dobe nedošlo k nejakým udalostiam, ktoré by mohli ovplyvniť vaše alebo partnerovo libido," vysvetľuje Johnson. "Môže ísť buď o niečo vonkajšieho, ako je stres v práci, strata, pôrod alebo iná veľká zmena, alebo o niečo viac vnútorného, ako sú hormonálne zmeny, lieky alebo problémy s duševným zdravím."

Treba tiež zdôrazniť, že tu skutočne môže hrať úlohu nerovnosť pohlavia. Nedávna štúdia publikovaná v roku 2022 v časopise The Archives of Sexual Behaviour tvrdí, že nerovná deľba práce v heterosexuálnych vzťahoch, keď na ženy často pripadá neprimerane veľká časť úloh spojených so starostlivosťou o deti, plánovaním, varením a upratovaním, môže prispievať k pocitom stresu. nespravodlivosti, ktoré môžu znižovať libido partnerky.

Ako mať vo vzťahu viac sexu

Takže ste si problém priznali, hovorili si ho a teraz chcete vrátiť váš sexuálny život do stavu, kedy budú uspokojené potreby všetkých. Bohužiaľ nemôžete len tak lusknúť prstami a očakávať, že sa všetko zmení k lepšiemu - je to uskutočniteľné, ale možno bude potrebná práca a hlbšieho zamyslenia.

Vráťte svojmu sexuálnemu životu iskru

Ako prvé opatrenie sa zbavte predstavy, že sex musí byť úplne spontánna smršť. Je čas začať myslieť prakticky. "Pokiaľ ide o sex, môže sa u vás v mysli objaviť nie práve nápomocná predstava, že musí byť spontánna, inak je nejako menej vzrušujúca," hovorí Johnson.

Môžete sa s partnerom rozhodnúť pre ideálny čas, kedy budete mať intímny vzťah a naplánovať si ho smerom k tomuto dátumu. Skôr než aby ste to považovali za zbytočné plánovanie, skúste to pojať ako spôsob, ako do vášho sexuálneho života vniesť viac očakávaní. "Ak chcete, aby sa stalo niečo dobré, dajte tomu prednosť a užite si čakanie, rovnako ako keď plánujete uvariť chutné jedlo alebo sa objednať na masáž."

Ak zohrávajú úlohu problémy s erekciou, vaginálne bolesti alebo iné obavy, heterosexuálne páry by možno mali rozšíriť svoju definíciu toho, čo sex znamená, a namiesto toho uprednostniť veci, ako je predohra, orálny sex alebo vášnivé bozkávanie. "Môže byť užitočné premýšľať o sexe menej heteronormatívnym spôsobom 'sex rovná sa penetrácia'. Môžu existovať aj iné spôsoby sexuálnej intimity, ktoré vám obom budú možno vyhovovať lepšie."

Ak je nedostatok sexuálnej intimity dlhodobejším problémom, ktorý sa ukazuje ako ťažko riešiteľný, alebo ak je spôsobený trvalejšou sexuálnou nezlučiteľnosťou, možno by stálo za to preskúmať možnosti, ako je otvorenie vzťahu tak, aby sa každý z partnerov mohol usilovať o samostatné sexuálne spojenie. Takéto predefinovanie partnerského vzťahu je však zásadným krokom a bude vyžadovať vážne zamyslenie, výskum, komunikáciu a úsilie.

"Niektoré páry môžu diskutovať o otvorení svojho vzťahu, pokiaľ je ich libido veľmi nesúrodé - hoci páry v konsenzuálne nemonogamných vzťahoch často volia tento model z veľmi odlišných dôvodov," hovorí Johnson. "Ak máte pocit, že by to pre vás mohla byť jedna z možností, je užitočné si o nemonogamii urobiť dostatočný prieskum, aby ste si boli istí, že je to pre vás oba správne rozhodnutie."

Stojí za to sa kvôli tomu rozísť?

Ak ste sa dostali až sem, možno hľadáte odpoveď na jednu veľmi konkrétnu otázku: Mali by sme sa s partnerom rozísť, keď už spolu nespíme?

Odpoveď na túto otázku nie je jednoduchá a závisí od toho, aké sú vaše vlastné priania a potreby – a od toho, ako je váš partner ochotný komunikovať a vyjsť vám v ústrety.

Ako hovorí Johnson: „Neexistuje žiadne pevné pravidlo, kedy by nedostatok sexuálnej intimity mohol viesť k rozchodu, ale ak sa situácia zmenila a váš partner popiera, že by bol nejaký problém, alebo o ňom nie je ochotný hovoriť, potom môžete mať pocit, že nemáte moc na výber, ak je to niečo, čo vo vašom vzťahu cítite ako zásadné."

Rozhodnutie je nakoniec na vás – a na nikom inom.

Túžite po sexe? Tak šup na erotickú zoznamku!

[Lil]

Varovanie: Tieto stránky obsahujú erotický chat, videá, fotky a iné sexuálne explicitné materiály. Pre vstup musíte byť starší 18 rokov alebo 21 rokov, pokial to vyžaduje zákon. Všetky modelky a modelovia sú starší než 18 rokov. Moderátorské profily sú označené červenou bodkou.