Jedna z najrozšírenejších zoznamovacích stránok pre dospelých v SR - erotická zoznamka flirtkontakt.sk

Dajte si pozor na sexuálne problémy vo vzťahu aj v živote

31.január 2023
Dajte si pozor na sexuálne problémy vo vzťahu aj v živote

Problémy v sexuálnom živote majú veľký vplyv na kvalitu vzťahu medzi partnermi a často vedú k frustrácii alebo nespokojnosti. S akými problémami sa v sexuálnom živote môžete stretávať? Ako ich riešiť? A dá sa im vyvarovať?

Sexuálny život je jednou z najdôležitejších súčastí vzťahu medzi dvoma ľuďmi a môže mať veľký vplyv na celkové zdravie a pohodu oboch partnerov. Avšak, žiaľ, je veľmi časté, že sa v priebehu času vyskytnú určité problémy, ktoré môžu mať negatívny vplyv na vzťah a na sexuálny život oboch partnerov.

Aké sú najčastejšie problémy v sexuálnom živote?

Pokles sexuálnej túžby

Jedným z najčastejších problémov je pokles sexuálnej túžby. Tento problém môže byť spôsobený rôznymi faktormi, ako je stres, únava, choroby alebo lieky. Medzi ďalšie problémy patrí nedostatočná komunikácia medzi partnermi o ich sexuálnych potrebách a prianiach. Niekedy môže byť tiež ťažké sa porovnať s tým, že sa sexuálna túžba partnera môže líšiť od vašej vlastnej.

Pokles sexuálnej túžby je zníženie alebo úplná absencia sexuálnej chuti. Ako sme už spomínali, tento problém môže byť spôsobený mnohými rôznymi príčinami, vrátane stresu, únavy, chorôb, liekov, ale aj hormonálnych zmien alebo psychologických problémov (úzkosť alebo depresia). Strata chuti na sex môže mať negatívny vplyv na vzťah medzi partnermi a viesť k zníženému sexuálnemu životu alebo sexuálnemu napätiu.

Je dôležité, aby sa obaja partneri snažili otvorene komunikovať o svojich pocitoch a potrebách a spoločne hľadali riešenie pre tento problém. Na riešenie týchto problémov je dôležité otvorene komunikovať so svojim partnerom o tom, čo je pre vás dôležité a čo by ste radi zmenili. Je tiež dôležité udržovať si zdravie a dobré sebavedomie, čo pomôže zvýšiť chuť na sex. Ak sa obaja partneri snažia otvorene komunikovať a sú ochotní spolupracovať, môžu spoločne nájsť riešenie, ktoré bude vyhovovať obom.

Asexualita: Toto je úplná alebo takmer úplná absencia sexuálnej túžby alebo chuti.

Ďalším problémom, ktorý sa často objavuje, sú sexuálne dysfunkcie, ako je napríklad erektilná dysfunkcia alebo porucha orgazmu.

Erektilná dysfunkcia

Erektilná dysfunkcia, tiež známa ako impotencia, je neschopnosť dosiahnuť erekciu (alebo ju udržať) dostatočné pre pohlavný styk. Tento problém môže mať fyzické alebo psychologické príčiny, ako je napríklad ochorenie srdca, vysoký krvný tlak, cukrovka, úzkosť, stres, depresia alebo užívanie určitých liekov. Erektilná dysfunkcia má mať významný vplyv na kvalitu sexuálneho života a vzťahu medzi partnermi, a preto je dôležité vyhľadať pomoc lekára. Existuje mnoho liečebných možností pre erektilnú dysfunkciu, vrátane liekov, chirurgie a terapie. Vo vzťahu je opäť dôležitá predovšetkým komunikácia a spoločné hľadanie riešení. Ak sa chcete dozvedieť, ako si udržať erekciu, odporúčame článok Chceli by ste mať väčšiu výdrž v posteli? Poradíme vám, ako na to!.

Problémy s orgazmom

Porucha orgazmu je problém s dosiahnutím orgazmu alebo s jeho kvalitou. Tento problém môže postihnúť ako mužov, tak ženy a môže mať fyzické alebo psychologické príčiny, medzi ktoré patrí rovnako ako pri erektilnej dysfunkcii ochorenia srdca spoločne s vysokým krvným tlakom, cukrovka, úzkosť, stres, depresia a užívanie niektorých liekov (napríklad antidepresív). Pri poruchách orgazmu býva kvalita sexuálneho života významne zasiahnutá, a preto by ste mali tento problém riešiť, a to najlepšie s odborníkom. Samozrejme nesmiete zabúdať na zverenie sa partnerovi, aby mohol pochopiť, čo sa deje.

Problémy v sexe môžu byť spôsobené rôznymi faktormi

Jedným z častých problémov s orgazmom je anorgazmia. Ide o problém s dosiahnutím orgazmu, ktorý môže postihnúť ako mužov, tak ženy. U mužov môže byť anorgazmia spôsobená napríklad erektilnou dysfunkciou alebo nedostatočnou stimuláciou, zatiaľ čo u žien môže byť spôsobená napríklad nedostatočnou stimuláciou alebo úzkosťou. Anorgazmia môže mať významný vplyv na kvalitu sexuálneho života a vzťahu medzi partnermi a môže viesť k frustrácii alebo nespokojnosti.

Liečba anorgazmie môže zahŕňať lieky, terapiu alebo zmenu životného štýlu. Je dôležité, aby osoby s anorgazmiou vyhľadali pomoc od lekára alebo odborníka na sexuálne zdravie, aby našli riešenie a podporu. To môže zahŕňať skúšanie nových techník alebo polôh pri sexe. Je dôležité, aby sa obaja partneri cítili dobre ohľadom toho, čo robia a akým spôsobom to robia, a aby sa snažili urobiť sex príjemným a uspokojivým pre oboch. Pri tomto probléme tiež môže pomôcť terapeut, pretože je príčina často psychického rázu.

Existuje mnoho ďalších problémov, ktoré môžu vzniknúť v sexuálnom živote partnerov. Niektoré z ďalších problémov, ktoré môžu byť riešené s odbornou pomocou, sú:

Zmena sexuálnej identity

Porucha sexuálnej identity je problém, kedy si je osoba neistá alebo v nesúlade s vlastným pohlavím alebo sexuálnou orientáciou. Pre dotknuté osoby to môže byť veľmi bolestivé a frustrujúce a negatívne dopady sa následne týkajú nielen osobného a sexuálneho života, ale nepriamo všetkých oblastí v živote.

Existuje niekoľko rôznych typov porúch sexuálnej identity:

Transsexualita: Ide o stav, kedy sa osoba cíti, že je v tele opačného pohlavia ako to, ktoré jej bolo pridelené pri narodení. Niektorí transsexuáli sa rozhodnú pre lekársku pomoc pri prechode na opačné pohlavie, vrátane hormonálnej terapie a chirurgických zákrokov.

Genderqueer: Toto je termín pre osoby, ktoré sa cítia ako niečo iné ako tradičný muž alebo žena. Niektorí genderqueer ľudia sa identifikujú ako neutrálne pohlavie alebo ako kombinácia mužského a ženského pohlavia.

Porucha sexuálnej identity môže byť veľmi zložitá a môže vyžadovať podporu odborníkov, ako sú lekári, psychológovia alebo terapeuti. Je dôležité, aby osoby s poruchou sexuálnej identity mali dostatočnú podporu a pomoc pri vyrovnávaní sa s týmto problémom.

Fóbia zo sexu

Fóbia zo sexu, tiež známa ako genitofóbia alebo sexuálna fóbia, je závažný strach zo sexu alebo zo sexuálnych situácií. Tento strach často vedie k úplnej abstinencii alebo k problémom s pohlavným stykom. Príčiny fóbie zo sexu môžu byť rôzne a zahŕňajú predchádzajúce negatívne zážitky so sexuálnym napätím alebo zneužitím, úzkosť alebo stres, alebo môže byť spôsobená poruchou osobnosti alebo iným mentálnym ochorením. Liečba fóbie zo sexu väčšinou tkvie v terapii, liekoch alebo kombinácii oboch.

Dyspareunia

Dyspareunia znamená bolesť pri pohlavnom styku, ktorá môže mať fyzické alebo psychologické príčiny. Táto bolesť môže byť pociťovaná ako v pošve, tak v penise a stretávame sa s rôznymi stupňami závažnosti. Aj dyspareunia má veľký vplyv na kvalitu sexuálneho života aj na sexuálny a celkový vzťah medzi partnermi, obzvlášť preto, že môže viesť k úplnej sexuálnej abstinencii alebo problémom pri sexe.

Sexuálne problémy môžu byť fyzické aj psychické

Príčiny dyspareunie môžu zahŕňať fyzické problémy, ako je napríklad infekcia pohlavných orgánov, zápal pošvy alebo krčka maternice, genitálne zranenie, poškodenie pri pôrode, cievne ochorenia alebo endometrióza. Príčiny psychologického rázu môžu zahŕňať stres, úzkosť, depresiu alebo predchádzajúce zážitky s bolesťou pri pohlavnom styku.

Dyspareunia sa väčšinou lieči pomocou liekov, fyzioterapie alebo terapie u psychológa či iného odborníka. Je nevyhnutné, aby človek s dyspareuniou navštívil odborného lekára (gynekológ, urológ) a prišlo sa na pravú príčinu. Len tak sa môže začať správna liečba. V partnerskom vzťahu nesmie chýbať dostatočná komunikácia v sexuálnej oblasti.

Závislosť na sexe

Závislosť na sexe je závislosť na sexe alebo na sexuálnych aktivitách, ktorá môže mať negatívny vplyv na osobný a profesijný život. Závislosť na sexe môže byť spojená s prehnanou sexuálnou túžbou alebo s potrebou tráviť veľké množstvo času pri sexuálnych aktivitách alebo hľadaním nových sexuálnych partnerov. Môže byť tiež spojená s nezdravými vzťahmi alebo s nevhodným správaním v súvislosti so sexom (nechránený styk).

Príčiny závislosti na sexe môžu byť rôzne a môžu zahŕňať napríklad nízke sebavedomie, úzkosť alebo depresiu, alebo môže byť spôsobená poruchou osobnosti alebo iným mentálnym ochorením. Liečba tejto závislosti sa podobá liečbe ostatných závislostí. Taký človek potrebuje podporu svojho okolia, dobrého terapeuta a lekára, ktorí mu pomôžu závislosť prekonať. Objavili sa ale aj názory, že závislosť na sexe vlastne neexistuje.

Ako sa problémom v partnerskom sexuálnom živote vyvarovať?

Prečítajte si týchto 5 krokov, vďaka ktorým sa vyvarujete sexuálnym problémom vo vzťahu:

  1. Otvorená komunikácia: Je dôležité, aby sa obaja partneri otvorene bavili o svojich pocitoch, túžbach a obavách v súvislosti so sexom. To môže pomôcť predísť nedorozumeniam a pomôcť prispôsobiť sexuálny život tak, aby vyhovoval potrebám oboch partnerov.
  2. Venovanie dostatku času na prípravu: Niekedy môže byť stresujúce alebo náročné vyrovnať sa s povinnosťami v práci alebo doma, čo následne negatívne ovplyvní sexuálnu túžbu alebo výkon. Je dôležité, aby sa obaja partneri snažili vyhradiť dostatok času na prípravu na sexuálne aktivity a na vzájomné pohladenie a dotyky, aby sa obaja cítili pripravení a uvoľnení.
  3. Vyhľadávať pomoc: Ak sa vyskytnú sexuálne problémy, mali by ste vyhľadať pomoc lekára alebo odborníka.
  4. Zdravý životný štýl: Dodržiavanie zdravého životného štýlu, ako je pravidelné cvičenie a zdravá strava, vám môže pomôcť udržať dobré fyzické aj mentálne zdravie. Ako bonus môžete očakávať zlepšenie aj vo vašom sexuálnom živote.
  5. Vyhýbanie sa rizikovému správaniu: Vyhýbaniu sa rizikovému správaniu, ako je nechránený pohlavný styk alebo užívanie drog, pomôže zabrániť sexuálnym problémom v budúcnosti.

Nikdy pred problémami neutekajte, a to ani v sexuálnom živote. Keď už sa objavia, myslite racionálne a snažte sa (ideálne spoločne s lekárom) prísť na príčinu, prípadne problém vyriešiť. Ak budete mať otázky, neváhajte sa opýtať odborníkov.

[Lil]

Varovanie: Tieto stránky obsahujú erotický chat, videá, fotky a iné sexuálne explicitné materiály. Pre vstup musíte byť starší 18 rokov alebo 21 rokov, pokial to vyžaduje zákon. Všetky modelky a modelovia sú starší než 18 rokov. Moderátorské profily sú označené červenou bodkou.