Jedna z najrozšírenejších zoznamovacích stránok pre dospelých v SR - erotická zoznamka flirtkontakt.sk

8 mýtov o penisoch: Ktorému ste verili vy?

14.december 2023
8 mýtov o penisoch: Ktorému ste verili vy?

Vzhľadom na veľké množstvo dezinformácií na internete môže byť ťažké spoznať, čo je o našom tele fakt a čo mýtus. A pokiaľ ide o mužskú anatómiu, najmä penis, existuje veľa mylných predstáv, ktoré sú tak bežné, že ich považujeme za pravdu...

Doktorka Danae Maragouthakis z oxfordského start-upu Yoxly, ktorý sa zaoberá sexuálnym zdravím, súhlasila s tým, že pomôže vyvrátiť niektoré mýty týkajúce sa penisu a pokúsi sa vysvetliť, prečo ide o povery.

Zaujíma vás, či sami veríte niečomu, čo nie je pravda? Pozrite sa nižšie na to, čo doktorka Maragouthakis počúva často...

Najčastejšie mýty o penise

Mýtus 1: Penis je sval

Omyl. Maragouthakis pre Metro.co.uk hovorí: "Niektorí ľudia sa domnievajú, že penis je sval, ktorý možno cvičiť pre zväčšenie veľkosti alebo zlepšenie sexuálnej výkonnosti. Penis nie je sval. Vyzerá ako sval, pretože pri erekcii stvrdne, keď sa naplní krvou, ale v skutočnosti je tvorený prevažne hubovitým tkanivom a cievami."

"Keď si niekto zlomí penis, poruší cievy, ktoré v ňom prebiehajú, a roztrhne mäkké tkanivo. Je to neuveriteľne bolestivé a naozaj nebezpečné, je to prípad pre navštívenie pohotovosti. Okamžite vyhľadajte lekársku pomoc, pretože ak ohrozíte prietok krvi do týchto tkanív, môžu zomrieť."

Pre niekoho možno smutná správa, že penis sa nedá cvičiť, ako keby bol sval. Niektoré techniky na "cvičenie" pre zväčšenie alebo predĺženie penisu ale aj tak existujú a povieme vám o nich nižšie.

Mýtus 2: Dĺžka penisu koreluje s veľkosťou ruky

Všetci sme to už počuli. Ľudia žartom zisťujú, či má ich partner veľké ruky alebo nohy, pretože „viete, čo to znamená“, ale v skutočnosti je to zbytočné. A môžeme dodať, že na dĺžke ako takej rovnako až tak nezáleží.

Maragouthakis hovorí: „Neexistuje žiadny spoľahlivý spôsob, ako dať do súvislosti veľkosť niečí ruky alebo nohy s veľkosťou jeho penisu – nie je za tým žiadny vedecký dôkaz, ktorý by to potvrdil. Nie som si úplne istá, kde sa ten mýtus vzal, myslím, že je to pravdepodobne z pozorovania, kedy si to ľudia všimli a navzájom si to oznamovali."

Pretože – samozrejme – v niektorých prípadoch to bude pravda. Rovnako ako v iných to sedieť nebude vôbec. Orientovať sa podľa toho naozaj nedá.

Mýtus 3: Všetky obrezané penisy sú menej citlivé

Čo na desenzibilizáciu penisu kvôli obriezke hovorí veda? Maragouthakis pre denník Metro uviedla: "Literatúra o tejto problematike sa rôzni a každý človek bude mať iné skúsenosti. Existujú štúdie, ktoré hovoria, že naozaj existujú muži, ktorí majú po obriezke znížený cit. Ale boli vykonané aj iné štúdie, kde muži zníženie citlivosti alebo funkčnosti neuvádzajú. Neprislúcha mi hovoriť muži, ako sa cítia a necítia, ale vedecká literatúra ukazuje, že nie každý, kto podstúpi obriezku, pociťuje zníženú citlivosť.

Môže obriezka znížiť pravdepodobnosť nakazenia so sexuálne prenosným ochorením?

Podľa amerického Centra pre kontrolu chorôb môže mužská obriezka znížiť šancu muža na získanie HIV o 50-60 % pri heterosexuálnom styku s partnerkami s HIV.

"V klinických štúdiách bolo tiež preukázané, že obrezaní muži majú v porovnaní s neobrezanými nižšiu pravdepodobnosť získania nových infekcií syfilis (o 42 %), vredovej choroby pohlavných orgánov (o 48 %), genitálneho oparu (o 28 % až 45 %) a vysoko rizikových kmeňov ľudského papilomavírusu spojených s rakovinou (o 24 % až 47 %),“ uvádza sa v dokumente.

Je dôležité si uvedomiť, že v tomto bode sa názory Slovenskej republiky a USA môžu líšiť. V Slovenskej republike nie je (v USA rutinná) mužská obriezka považovaná za spôsob, ako znížiť riziko pohlavne prenosných chorôb.

Dr. Colm O'Mahony, odborník na sexuálne zdravie z nemocnice Countess of Chester Foundation Trust v Chesteri, v rozhovore pre BBC uviedol, že USA presadzujúce obriezku ako riešenie vysielajú zlý signál. Keith Alcorn z informačnej služby o HIV NAM tiež varoval: "Musíme byť opatrní, aby sme nepreberali dôkazy z jednej časti sveta (v tomto prípade z Ugandy) a nekriticky ich neaplikovali na ostatných."

Bohužiaľ penis nie je sval

Mužská obriezka bude mať len malý vplyv na riziko nákazy HIV u chlapcov narodených v Slovenskej republike, kde je riziko nákazy HIV heterosexuálnou cestou veľmi nízke.

Mýtus 4: Cvičenia na predĺženie penisu fungujú a sú bezpečné

Cviky na predĺženie penisu, hovorovo nazývané "jelqing", znamenajú naťahovanie penisu buď rukami, alebo pomocou zariadenia so závažím. Jelqingu sa tiež hovorí dojenie penisu. Tento druh predlžovania penisu na Instagrame Yoxly neodporúčajú, pretože môže byť nebezpečný. Palcom a ukazovákom sa hrnie a "predlžuje" penis, čo samo o sebe znie celkom bezpečne, ale môžete si pri tom ublížiť. Od ľahkých problémov so suchou kožou a nepríjemným pocitom počas dňa, cez opuch na špičke penisu až po stav, kedy váš penis získa tvar baseballovej pálky.

"Niektoré z tých vecí, ktoré muži robia, napríklad že vezmú ochabnutý penis, uchopia jeho špičku a naťahujú ju rôznymi smermi, môžu vytvoriť mikrotrhliny a spôsobiť vážnejšie poškodenie penisu," hovorí Maragouthakis. "Ľudia si myslia, že sa tieto trhliny zaplnia jazvou a zväčšia im penis, ale to nie je pravda. Agresívne zaobchádzanie s penisom môže spôsobiť zranenie a navyše ho nezväčší - neexistuje nič, čo by to vedecky potvrdzovalo."

Maragouthakis hovorí, že to neplatí pre mužov, ktorí trpia ochorením, ako je Peyronieho choroba, pri ktorej dochádza k abnormálnemu zakriveniu penisu, ktorí môžu potrebovať podobnú liečbu, ale u zdravých mužov by sa to nemalo vykonávať.

"V tomto prípade je dôležitá sebaláska, sebaprijatie a snaha vyvrátiť mýty a stereotypy o tom, čo je na penise najdôležitejšie," hovorí Maragouthakis. "Ide predovšetkým o to prijať sám seba," dodáva Danae.

"Preťahovanie penisu je neoverená prax. Existujú určité cviky alebo zariadenia, o ktorých sa predpokladá, že zväčšujú dĺžku alebo obvod penisu. U žiadneho z nich nie je vedecky dokázané, že by viedlo k dlhodobému predĺženiu penisu." Predovšetkým by sme chceli apelovať na zdravotnú stránku, ktorá by mala byť prioritou.

Mýtus 5: Masturbácia spôsobuje problémy v sexe

Môžeme vás ubezpečiť, že masturbácia nepovedie ani k problémom v sexe, ani k erektilnej dysfunkcii. Naopak primeraná masturbácia je normálna a zdravá sexuálna aktivita. Má mnoho pozitívnych účinkov na telo aj psychiku: znižuje stres, úzkosť a zlepšuje spánok. Navyše môže skvele slúžiť ako nástroj na získanie informácií o vašich sexuálnych preferenciách, ktoré potom môžete zdieľať so svojou partnerkou.

Mýtus 6: Všetky penisy sú rovné

Penisy môžu mať rôznu veľkosť aj rôzny tvar. Niektoré môžu byť prirodzene zahnuté, čo nie je dôvod na obavy. Navštíviť lekára by ste mali v prípade neprirodzeného, veľkého zahnutia a/alebo keď vám jeho zakrivenie spôsobuje diskomfort.

Mýtus 7: Ejakulácia = orgazmus

Niektorí ľudia veria, že ejakulácia a orgazmus sú jedna a tá istá vec, prípadne, že sa jedna nezaobíde bez druhej. Ide však o dva samostatné fyziologické procesy. Je preto možné zažiť orgazmus bez ejakulácie alebo ejakuláciu bez orgazmu.

Mýtus 8: Čím väčší, tým lepší

V sexuálnom uspokojení hrajú hlavnú rolu iné veci ako veľkosť penisu. Ide najmä o emocionálne prepojenie medzi partnermi, komunikáciu a celkovú kompatibilitu. Mnoho žien ocenia skôr tieto veci, plus techniku, rozmanitosť a nápaditosť než obyčajnú veľkosť. Niektoré ženy dokonca naopak ocenia menšie veľkosti, pretože veľké penisy im spôsobujú bolestivý a nekomfortný sex.

Mýty sú vyvrátené a vy sa teraz môžete s novo nadobudnutými informáciami pustiť do bezstarostného zoznamovania na erotickej zoznamke.

[Lil]

Varovanie: Tieto stránky obsahujú erotický chat, videá, fotky a iné sexuálne explicitné materiály. Pre vstup musíte byť starší 18 rokov alebo 21 rokov, pokial to vyžaduje zákon. Všetky modelky a modelovia sú starší než 18 rokov. Moderátorské profily sú označené červenou bodkou.