Jedna z najrozšírenejších zoznamovacích stránok pre dospelých v SR - erotická zoznamka flirtkontakt.sk

Som bisexuál: Sprievodca prijatia novej identity a odhalenie najčastejších mýtov

23.apríl 2024
Som bisexuál: Sprievodca prijatia novej identity a odhalenie najčastejších mýtov

Čo robiť po zistení, že ste bisexuál? A aké mýty kolujú v spoločnosti ohľadom bisexuality? Dnešným článkom nadväzujeme na predchádzajúci diel o bisexualite s názvom 10 signálov, ktoré môžu naznačovať, že ste bisexuál.

Nezabudnite si prečítať aj minulý diel o tom, ako spoznať, že ste bisexuál.

Dobre, myslím, že by som mohol byť bisexuál. Čo mám teraz robiť?

Po prečítaní náznakov uvedených v predchádzajúcom článku si možno hovoríte: "Áno... určite som bisexuál." Možno si zatiaľ len myslíte, že ste bisexuálni. Najprv vám blahoželáme k objaveniu tejto novej stránky vašej sexuality! Ale čo teraz? V nasledujúcom texte vám odborníci ponúknu niekoľko tipov, ako svoju bisexualitu prijať a osláviť.

Overte svoju identitu

"Je rozdiel medzi tým, keď si uvedomíte, že to môže byť vaša identita, a tým, keď to o sebe prijmete," hovorí Natasha Camille, rodinná a párová terapeutka. Prvým krokom po tom, čo si uvedomíte, že ste bisexuálni, je vraj dovoliť si vyrovnať sa so všetkými pocitmi, ktoré sa okolo tohto zistenia objavia. Objavuje sa stud? Vzrušenie? "Urobte si čas a priestor pre plnosť tohto emocionálneho zážitku z nového uvedomenia si identity, či už to bude formou skúmania v terapii, písaní denníka, alebo si jednoducho dovolíte používať toto slovo na označenie seba, keď hovoríte s ľuďmi, ktorým dôverujete," hovorí Camille.

Spojte sa s ostatnými ľuďmi vo svojej komunite

"Skvelým spôsobom, ako prijať a osláviť svoju bisexualitu, môže byť nadviazanie kontaktov s ostatnými ľuďmi z vašej komunity," hovorí Jesse Kahn, sexuálny terapeut z New Yorku. Či už osobne alebo online, spojenie s ďalšími bisexuálnymi ľuďmi môže naplniť váš život pozitívnymi správami o queer komunite a pomôcť vám odnaučiť sa heterocentrickým normám, ktoré prestupujú našou kultúrou.

"Som hlboko presvedčená o tom, že ľudia všetkých marginalizovaných identít naozaj potrebujú mať skúsenosti s komunitou ľudí s rovnakou identitou, pretože jedine tak sa dá skutočne konkrétne demystifikovať akákoľvek hanba spojená s touto identitou," dodáva Camille.

Pripojte sa k miestam priateľským ku queer ľuďom

Keď už hovoríme o komunite, jedným zo spôsobov, ako nájsť podobne zmýšľajúcich ľudí, je pripojiť sa ku queer-friendly priestorom v škole, v práci alebo v meste. Ak ste študent, začnite tým, že si zistíte, či na vašej škole existuje gay-straight aliancie alebo gender-sexuality aliancie, čo sú kluby vedené študentmi, ktoré umožňujú LGBTQ+ študentom a spojencom sa spojiť a ktorých cieľom je vytvoriť bezpečné a priateľské školské prostredie pre všetkých.

"Ak vaša škola takýto klub alebo priestor neponúka, preskúmajte potenciálne miestne ponuky mimo školy, ktoré sú určené pre queer a trans mládež," hovorí Camille.

Využite online zdroje

Najmä v konzervatívnejších oblastiach nemusia byť miestne LGBTQ+ komunitné priestory k dispozícii alebo inzerované, takže namiesto toho odporúča Camille využiť online komunitné zdroje.

Jedným z obľúbených online zdrojov je Expansive Group, terapeutom vedená online komunita, ktorú založil queer sexuálny terapeut Casey Tanner a ktorá ponúka vzťahovú terapiu, koučovanie, podporné skupiny a mentoring. A samozrejme sú tu vždy bezplatné online zdroje a komunitné priestory na stránkach, ako je Instagram, Reddit a Discord.

"Pobyt v (virtuálnej) miestnosti plnej ďalších bisexuálnych ľudí automaticky zvyšuje mieru sebadôvery a schopnosť prijať svoju identitu," hovorí Camille.

Zvážte coming out pred svojimi najbližšími

"Mnoho mojich klientov sa dozvedelo, že sú bisexuálni, keď boli vo vzťahu, a často nasleduje otázka: 'Áno, prijímam sám seba, ale čo mám povedať svojmu partnerovi a ako má vo výsledku vyzerať náš vzťah?'" hovorí Camille.

Hoci to môže byť desivé, ak ste v podobnej situácii, Camille vás nabáda k otvoreným a úprimným rozhovorom s partnerom. Nikdy neviete, ako budú ľudia reagovať, ale v konečnom dôsledku je pravdepodobne škodlivejšie pokračovať vo vzťahu, kde nie ste schopní byť plne sami sebou a hovoriť o svojej skúsenosti.

Urobte si čas, napíšte si pár poznámok a zistite, ako najlepšie viesť také rozhovory s ľuďmi, na ktorých vám v živote najviac záleží.

Nemusíte sa ale cítiť pod tlakom, aby ste urobili svoj coming out, pokiaľ na to nie ste pripravení

Coming out je veľmi osobná skúsenosť a niekedy k tomu ľudia nie sú v bezpečnom priestore. Pokiaľ nie ste pripravení dať svetu vedieť o svojej novo objavenej identite alebo máte pocit, že by tým mohlo byť ohrozené vaše bezpečie, netlačte na seba, aby ste ho vykonali. Nakoniec sú aspekty vašej bisexuality len vaša vec – a možno niekoľko ďalších dôveryhodných ľudí.

Pokračujte v odnaučovaní heteronormatívnych predsudkov

"Veľkou súčasťou učenia plne prijať svoju bisexualitu je odnaučiť sa heteronormatívne a bifóbne naratívy, ktoré spoločnosť udržuje, aby potrestala tých, ktorí majú queer identitu," vysvetľuje Camille. Jedným zo spôsobov, ako sa odnaučiť týmto škodlivým presvedčením, je komunita, ale aj zapojenie do queer pozitívnych médií.

Verte, že odnaučovaniu týchto naratívov je nekonečná cesta, ale čím viac sa budete venovať informatívnym a empatickým médiám, tým istejšie si budete svojou identitou.

Spoznajte najčastejšie mýty o bisexualite

Oslávte seba a svoju komunitu

Žiť s marginalizovanou identitou je ťažké, ale schopnosť žiť nahlas ako svoje plné ja je dôvodom na oslavu. Oslávte Pride month! Aj keď môžete oslavovať sami seba celý deň, každý deň – a mali by ste – Pride month alebo mesiac hrdosti, ktorý sa koná každý rok v júni, je vhodnou príležitosťou usporiadať pre seba večierok alebo ísť von a oslavovať so svojou komunitou. Nezabudnite sa pozrieť na akcie, ktoré sa v rámci mesiaca hrdosti konajú vo vašom okolí – od miestnych sprievodov až po koncerty.

Tiež sa môžete zúčastniť každoročnej akcie Prague Pride, ktorá sa tentoraz bude konať 05.-11.08.2024.

Aké sú bežné mýty o bisexualite?

Bohužiaľ pre vás, bifóbia a mylné predstavy o bisexualite existujú. "Pravdou je, že ľudia budú týmto identitám priraďovať domnienky, pretože tak sú bohužiaľ schopní pochopiť identitu pre seba," vysvetľuje Camille. "Je nešťastné, že sa to musí uberať týmto smerom, ale je to jednoducho symptóm toho, čo spoločnosť premieta ako 'normu'."

Majte na pamäti: To, že niekto zle chápe vašu identitu, nie je váš problém. Avšak schopnosť orientovať sa v bežných mylných predstavách o bisexualite a bojovať s nimi vám môže pomôcť cítiť sa silnejšie v tom, ako svoju identitu prežívate.

"Bisexualita je odrazovým mostíkom k homosexualite"

Je pravda, že vaša sexualita sa môže v priebehu času meniť, takže niekto, kto sa pôvodne identifikoval ako bisexuál, môže neskôr zistiť, že označenie gay alebo lesba je pre jeho skúsenosti úprimnejšie. Ale tvrdenie, že bisexualita je odrazovým mostíkom k homosexualite, diskredituje bisexualitu ako platnú queer identitu, ktorou, je.

"Bisexuál a pansexuál je to isté"

Bisexualita a pansexualita sú si dosť podobné – niektorí ľudia vlastne radi používajú obe označenia – ale to z nich nerobí to isté. "V konečnom dôsledku rozdiel medzi bisexuálnou a pansexuálnou osobou spočíva v tom, že pansexuálny jedinec je sexuálne a/alebo romanticky priťahovaný k akémukoľvek a všetkým pohlaviam, zatiaľ čo bisexuálna osoba je priťahovaná k viacerým pohlaviam," hovorí Hall.

Aby Camille ešte viac rozviedla rozdiel medzi týmito identitami, vysvetľuje, že človek, ktorý je pansexuál, môže prežívať sexuálne a/alebo romantické pocity voči ostatným bez ohľadu na pohlavie druhej osoby, zatiaľ čo bisexuálni ľudia môžu byť priťahovaní k viacerým pohlaviam, ale stále berú v úvahu nieču pohlavnú identitu.

"Avšak ak svoju identitu ešte len skúmate, vždy môžete na chvíľu vyskúšať označenie 'pansexuál' a potom prejsť na označenie 'bisexuál', pokiaľ vám nebude vyhovovať," hovorí Noel. Je úplne v pohode vyskúšať si rôzne nálepky a zistiť, čo je pre vás to pravé.

"Bi ľudia priťahujú iba cisgender ľudia"

"Táto mylná predstava priamo vychádza zo systémových, utláčateľských spoločenských predsudkov, ktoré chcú, aby ľudia uverili mýtu rodovej binárnosti," hovorí Camille. Rod je expanzívna a "cis žena" a "cis muž" nie sú jediné dve existujúce pohlavia. Zatiaľ čo koreň slova "bi-" znamená dva - a príťažlivosť niektorých bisexuálnych ľudí môže zahŕňať iba cis ľudia - moderná definícia bisexuality ju definuje ako príťažlivosť k dvom alebo viac pohlaviam, čo môže zahŕňať nebinárne, trans a agender ľudí. "S tým, ako sa vyvíjala schopnosť ľudí uvažovať o rode širšie, sa vyvíjalo aj ich chápanie toho, čo bisexualita znamená," hovorí Camille.

"Bisexuálni ľudia sú len zmätení"

Táto mylná predstava nie je pravdivá. Bisexuálni ľudia nie sú zmätení ohľadom svojej sexuality.

"Bisexuálni ľudia sú chamtiví"

"Tento mýtus patologizuje skutočnosť, že bisexuálni ľudia nie sú priťahovaní iba jedným pohlavím," hovorí Camille. Bisexuálni ľudia nie sú chamtiví, pretože ich priťahuje viac pohlaví a neobmedzujú svoju schopnosť lásky iba na jednu pohlavnú identitu.

"Bisexualita nie je skutočná"

Ale je.

"Cisgenderoví muži nie sú bisexuálni, a ak áno, sú v skutočnosti len gayovia"

Táto mylná predstava má korene v homofóbii a patriarchálnom zmýšľaní, ktoré prisudzuje väčšiu moc a legitimitu intímnym vzťahom, do ktorých sú zapojení muži. Bi muži skutočne existujú a predpokladať, že všetci bisexuálne cisgender muži sú v skutočnosti gayovia, diskredituje ich bisexualitu.

"Bisexuálni ľudia sú nelojálni"

"Bežný mýtus je, že bisexuálni ľudia častejšie porušujú dohody a hranice vo vzťahoch len preto, že ich priťahuje viac pohlaví," hovorí Kahn. Schopnosť človeka byť lojálna v monogamnom partnerstve však nemá nič spoločné s jeho sexualitou. Ak by niekto prerušil vzťah, bolo by to s najväčšou pravdepodobnosťou kvôli pocitu nenaplnenosti partnerstva, nie preto, že je bisexuálni.

"Bisexuálov priťahujú všetci ľudia"

"Tento mylný názor súvisí s jedným z predchádzajúcich, že bisexuálni ľudia sú chamtiví - že ich priťahuje teda každý a všetci," hovorí Camille. A to, ako ste asi uhádli, nie je pravda. O príťažlivosti rozhoduje mnoho faktorov a nemusíte sa báť, že by sa o vás bisexuálna osoba zrazu začala zaujímať a chcela vás za partnera len preto, že ste zistili, že ju priťahujú ľudia vášho pohlavia. „To, že vás priťahuje viac pohlaví, sa nerovná tomu, že máte oči pre každého."

Ak ste bisexuálni a zistíte, že vás zaplavujú vyššie uvedené rozprávania, pamätajte: "Nikto iný ako vy sami nemôže pomenovať, aká je vaša skúsenosť s vašou identitou," hovorí Camille. Je na vás, aby ste si prostredníctvom činov a praxe definovali, čo pre vás vaša identita znamená.

"Tieto mylné predstavy sú v skutočnosti len šumom, ktorý vám tento proces sťažuje, pretože v konečnom dôsledku naša mainstreamová spoločnosť nechce, aby queer ľudia mali oporu vo svojej identite kvôli heteronormatívnym a homofóbnym myšlienkovým procesom," hovorí Camille.

Kľúčom k nájdeniu sebadôvery, radosti a oslobodenia vo svojej bisexuálnej identite je uvedomiť si, že tieto predsudky sú skôr systémovou než osobnou záležitosťou. Slovami queer ikony RuPaula: "Keď sa stanete obrazom svojej vlastnej predstavivosti, je to tá najsilnejšia vec, akú ste kedy mohli urobiť."

Či už ste bisexuál, alebo nie, môžete sa zoznámiť na našej sex zoznamke a prežiť vďaka tomu nejednu vzrušujúcu chvíľku.

[Lil]

Varovanie: Tieto stránky obsahujú erotický chat, videá, fotky a iné sexuálne explicitné materiály. Pre vstup musíte byť starší 18 rokov alebo 21 rokov, pokial to vyžaduje zákon. Všetky modelky a modelovia sú starší než 18 rokov. Moderátorské profily sú označené červenou bodkou.