Jedna z najrozšírenejších zoznamovacích stránok pre dospelých v SR - erotická zoznamka flirtkontakt.sk

Sexuálny pôst: posilnenie vzťahu s vlastnou sexualitou

25.január 2024
Sexuálny pôst: posilnenie vzťahu s vlastnou sexualitou

Zástancovia tvrdia, že sexuálny pôst môže zvýšiť vaše libido a pomôcť vám vydržať dlhšie v posteli. Čo na to ale hovoria odborníci?

Ak ste si niekedy dopriali ľadové pivo po suchom februári alebo obrovský tanier cestovín po niekoľkých týždňoch nízkosacharidovej diéty, dobre viete, že dočasná deprivácia robí všetko aspoň o kúsok lepšie. Niektorí tvrdia, že to isté by mohlo platiť aj o sexe – že vzdať sa ho na určitú dobu sa môže z dlhodobého hľadiska vyplatiť. Ale ako, ak vôbec, môže sexuálny pôst skutočne zlepšiť váš sexuálny život?

Spýtajte sa Russella Wilsona, Andrewa Garfielda alebo Travisa Barkera, ktorí sa z rôznych dôvodov rozhodli sexuálny pôst vyskúšať. "V skutočnosti sa tým všetko zlepšilo," povedala Barkerova manželka Kourtney Kardashian v rozhovore v roku 2022. "Rovnako ako keď si nemôžete dať kofeín a potom si dáte prvý hrnček matchy, je to tak dobré."

Zástancovia tvrdia, že sexuálny pôst by mohol zvýšiť vaše libido, pomôcť vám vydržať dlhšie v posteli a prípadne aj podporiť intenzívnejšie orgazmy. Neexistujú však žiadne vedecké dôkazy, ktoré by to potvrdzovali – takže čo na to hovoria odborníci? Než sa na nejakú dobu zaprisaháte, že nebudete súložiť, mali by ste vedieť niekoľko vecí...

Čo je sexuálny pôst?

Ako názov napovedá, sexuálny pôst znamená zámerné zdržanie sa akejkoľvek sexuálnej aktivity. Na rozdiel od úplného celibátu však ide o pôst iba na určitú dobu.

Alice Child, sexuologička z platformy SheSpot, uvádza, že sexuálny pôst môže mať rôznu dĺžku – od týždňa až po niekoľko mesiacov – podľa toho, čo si od neho sľubujete. Niektorí ľudia sa úplne zrieknu orgazmu, zatiaľ čo niektorí sa môžu rozhodnúť ejakulovať prostredníctvom masturbácie, ale nie s partnerom.

Mal by som skúsiť sexuálny pôst?

Podľa odborníkov existuje mnoho dôvodov, prečo sa môžete rozhodnúť pozastaviť svoju sexuálnu aktivitu.

"Niektorí môžu hľadať fyzický a emocionálny reset," hovorí Melissa Cook, certifikovaná sexuálna terapeutka a prispievateľka na FunwithFeet. "Prestávka v sexuálnej aktivite vám môže poskytnúť novú perspektívu a umožniť prehodnotenie potenciálne nezdravých sexuálnych vzorcov. Iní môžu zistiť, že pôst zostruje ich sústredenie a uvoľňuje duševnú energiu pre iné oblasti života."

Prinášame niekoľko pádnych dôvodov, prečo ísť do sexuálneho pôstu:

Usilujete o osobný rast

"Sexuálny pôst možno považovať za formu sebadisciplíny a sebakontroly," vysvetľuje Amber Shine, certifikovaná sexuálna terapeutka a koučka pre randenie na XFansHub. "Umožňuje vám zamerať sa na sebazdokonaľovanie."

Zvyšuje sexuálny pôst libido?

Liečite sa z traumy

"Ak ste mali negatívnu sexuálnu skúsenosť, môžete sa rozhodnúť pre sexuálny pôst, aby ste sa zotavili a spracovali traumu, než začnete znovu skúmať intímnosti," hovorí Shine.

Sex sa stal jediným spôsobom, ako sa spojiť s partnerom

Cook poznamenáva, že pôst môžete využiť na prehĺbenie citového puta a pestovanie iných druhov intimity vo vašom vzťahu.

Vypestovali ste si problematické návyky v oblasti porna

Child hovorí, že prestávka od všetkých sexuálnych aktivít – vrátane masturbácie – vám môže pomôcť zbaviť sa nezdravých návykov pri sledovaní porna. "Ak napríklad často masturbujete pri porne, aby ste sa zbavili stresu, ale už vám to nepomáha, alebo to situáciu zhoršuje, môžete skúsiť sexuálny pôst, aby ste našli iné alternatívne mechanizmy zvládania," hovorí doktorka Jenni Skyler, certifikovaná sexuálna terapeutka, sexuologička a licencovaná manželská a rodinná terapeutka pre AdamEve.com.

Poznámka: V skutočnosti nemôžete byť závislí na porne - pretože porno nie je návyková látka - ale môžete si vypestovať návyky nutkavého sledovania, ktoré vám bránia žiť život, aký chcete. To isté platí pre sex. Ak máte podozrenie, že sa stretávate s nutkavým sexuálnym správaním, sexuálna pedagogička Evie Plumb hovorí, že by ste nemali skúšať sexuálny pôst na vlastnú päsť. "Kompulzívne sexuálne správanie musí byť liečené terapeutom," vysvetľuje.

Hľadáte "toho pravého"

Povedzme, že máte skutočný záujem o vážny vzťah, ale stále sa vám stáva, že sa uspokojíte s náhodnými známosťami. Podľa Child by vám sexuálny pôst mohol pomôcť získať hlbší vhľad do toho, čo hľadáte, a nájsť nový prístup k randeniu, aby ste skutočne našli dlhodobého partnera.

Stratili ste vo vzťahu sexuálnu iskru

"Pary, ktoré sa v spálni nudia, by mohli zvážiť sexuálny pôst ako prostriedok na opätovné vybudovanie vzrušenia a očakávania," hovorí Adina Mahalli, certifikovaná odborníčka na duševné zdravie a vzťahová terapeutka spoločnosti Maple Holistics.

Aké sú výhody sexuálneho pôstu?

Zatiaľ neexistuje žiadny výskum, ktorý by potvrdzoval potenciálny prínos sexuálneho pôstu. Avšak nepodložené údaje sexuálnej pedagogičky Plumb hovoria, že niektorí ľudia uvádzajú, že sa po pôste cítia viac nabití energiou a majú celkovo spokojnejší sexuálny život.

"Očakávanie je pre mnoho ľudí veľkým afrodiziakom, takže zámerné neprevádzkovanie sexu alebo masturbácie pred horúcou nocou by mohlo zvýšiť vaše vzrušenie a citlivosť," dodáva Child. "Môže to tiež posilniť vaše sexuálne spojenie s partnerom, pretože zámerné odopieranie si vás vlastne môže prinútiť k tomu, aby ste o tom ešte viac premýšľali a hovorili."

Podľa Child by sexuálny pôst mohol viesť aj k intenzívnejším orgazmom.

Sexuálny pôst môžu skúsiť muži aj ženy

"Ak ste zvedaví, vyskúšajte edging - čo je situácia, keď sa pri sexe alebo masturbácii dostanete na hranici ejakulácie a potom zámerne prestanete," vysvetľuje. "Keď si nakoniec orgazmus doprajete, je často oveľa silnejší."

Mahali a Shine hovoria, že sexuálny pôst môže priniesť aj nasledujúce výhody:

  • väčšie sebauvedomenie pri absencii sexuálnej aktivity,
  • znovuobnovenie vzrušenia pri sexe s partnerom,
  • posilnenie emocionálneho spojenia s partnerom,
  • dočasná úľava od tlaku alebo úzkosti súvisiace s výkonom.

Sexuálny pôst zohráva úlohu v mnohých kultúrach a náboženstvách. "Napríklad taoisti ho používajú ako spôsob, ako si uchovať a vybudovať energiu pre silnejšie sexuálne zážitky," hovorí Child. "Mnohí veria, že zadržiavanie spermií pomáha presmerovať sexuálnu energiu do iných oblastí života a že zlepšuje duševné zdravie a duchovný rast," vysvetľuje.

Keď Barker a Kardashian používali sexuálny pôst ako súčasť ajurvédskej očisty, hovorili, že ich cieľom je odviesť toxíny z tela v nádeji, že počnú dieťa. Stojí však za zmienku, že neexistuje žiadny dôkaz, že sexuálny pôst podporuje plodnosť. V skutočnosti jedna štúdia z roku 2020 v časopise Fertility Science And Research zistila pravý opak: Keď muži s vysokým poškodením DNA spermií (rizikový faktor neplodnosti) ejakulovali štyri dni po sebe, znížili množstvo poškodenia v DNA svojich spermií.

Mimochodom: Niektorí tvrdia, že sexuálny pôst môže pomôcť riešiť erektilnú dysfunkciu, odborníci o tom však nie sú presvedčení. Štúdia z roku 2008 v časopise American Journal of Medicine totiž odhalila, že muži, ktorí nie sú sexuálne aktívni, majú väčšiu pravdepodobnosť výskytu erektilnej dysfunkcie.

Ako na sexuálny pôst:

Pokiaľ vás potenciálne výhody sexuálneho pôstu zaujali, je potrebné predtým, než si dáte od sexu (a prípadne aj uspokojovania) pauzu, zvážiť niekoľko dôležitých aspektov – najmä ak ste vo vzťahu. Konieckoncov, váš partner má aj svoje potreby.

Pri nadhodení myšlienky sexuálneho pôstu je dôležité pristupovať k tejto téme jemne, pretože podľa odborníkov by to mohlo vyvolať neistotu. Váš partner sa môže pýtať, či vaša túžba dať si od sexu pauzu nenaznačuje nedostatok príťažlivosti alebo túžby po ňom. Aby tento rozhovor bol čo najmenej trápny, odporúča Skyler nadhodiť ho mimo spálne, v čase, keď ste obaja plne uvoľnení a prítomní. Nezabudnite dôkladne vysvetliť, prečo máte o sexuálny pôst záujem, a zamerajte sa na to, ako dúfate, že prospeje vášmu sexuálnemu životu a vzťahu vôbec.

"Nezabudnite, že partner môže mať na vec iný pohľad alebo výhrady," hovorí Shine. Namiesto toho, aby ste sa začali brániť, dajte partnerovi férovú príležitosť podeliť sa o svoje myšlienky, pocity a obavy.

Pri rozhodovaní o tom, ako dlho sa budete postiť, možno budete musieť pristúpiť na kompromis. Napríklad pokiaľ chcete skúsiť pôst po celý mesiac, ale váš partner si myslí, že sa nedokáže zbaviť sexu dlhšie ako týždeň, môžete sa dohodnúť na dvoch týždňoch.

"Počas obdobia sexuálneho pôstu sa nezabudnite pravidelne vzájomne kontrolovať a preberať svoje zážitky a pocity," dodáva Shine. "Otvorená komunikácia je zásadná pre to, aby obaja partneri boli s týmto usporiadaním spokojní a cítili sa dobre."

Záver? Sexuálny pôst nie je pre každého. Mohol by zlepšiť váš sexuálny život, vaše citové puto s partnerom a váš pohľad na intimitu? Iste. Ale len vy sa môžete rozhodnúť, či vám stojí za to obetovať krátkodobo niekoľko orgazmov.

[Lil]

Varovanie: Tieto stránky obsahujú erotický chat, videá, fotky a iné sexuálne explicitné materiály. Pre vstup musíte byť starší 18 rokov alebo 21 rokov, pokial to vyžaduje zákon. Všetky modelky a modelovia sú starší než 18 rokov. Moderátorské profily sú označené červenou bodkou.