Jedna z najrozšírenejších zoznamovacích stránok pre dospelých v SR - erotická zoznamka flirtkontakt.sk

Sexuálna terapia: Zverte sa odborníkovi s čímkoľvek

9.marec 2023
Sexuálna terapia: Zverte sa odborníkovi s čímkoľvek

Pokiaľ veríte, že pri sexuálnej terapii sa budete musieť vyzliecť donaha alebo že vás niekto bude sledovať pri sexe, veľmi sa mýlite. Prečítajte si, čo je podstatou sexuálnej terapie a ako vám môže pomôcť.

"Včera večer som sa pozrel na nejaký syr a dostal som erekciu," hovorí Otis Milburn - amatérsky sexuálny poradca a dospievajúci syn sexuálnej terapeutky - svojmu najlepšiemu priateľovi Ericovi v úvodných minútach druhej série seriálu Sex Education od Netflixu.

Hoci vás mliečne výrobky možno sexuálne nevzrušujú, väčšina ľudí sa počas svojho života stretne s nejakou sexuálnou obavou (nie úplne nepodobnú tej Otisovej). Podľa Clevelandskej kliniky totiž viac ako tretina populácie uvádza nejaké problémy so sexuálnym uspokojením. Pokiaľ teda máte starosti so sexom, nie ste v tom sami.

Sex bol tak dlho tabuizovanou témou, že aj lekári (dokonca aj gynekológovia a urológovia) sa často zdráhajú o sexuálnych problémoch hovoriť. Sexuálne zdravie je však neoddeliteľnou súčasťou celkovej pohody. "Sex je základnou potrebou v Maslowovej pyramíde. Ale sex je oveľa viac než len fyzické uvoľnenie," hovorí Donna Oriowo, certifikovaná sexuálna terapeutka a zakladateľka AnnodRight, sexuálna a vzťahová terapia zameraná na černošské ženy v okolí Washingtonu. "Sex môže mať vplyv na vaše duševné zdravie a tiež na vaše fyzické zdravie, a to ako pozitívne, tak negatívne, na základe skúseností, ktoré ste zažili."

A práve tu prichádza na rad sexuálna terapia. Rovnako ako vám s fyzickým zdravím pomôže najatie osobného trénera a terapeut vás prevedie prípadnými psychickými blokmi, môže vám sexuálny terapeut pomôcť zlepšiť vašu sexuálnu pohodu.

Sexuálne terapeutky vám vysvetlia, čo presne sexuálna terapia je, ako funguje, ako spoznať, či ju potrebujete, a ako vám môže pomôcť zlepšiť vzťah k sebe samým aj k ostatným.

Čo je sexuálna terapia?

Okolo sexuálnej terapie panuje mnoho mylných predstáv – že prebieha nahá, že terapeuti sledujú svojich klientov pri sexe alebo že sa terapeut klientov dotýka. Zatiaľ čo tieto senzáciechtivé predstavy sú dôvodom k pútavým titulkom v televízii, v skutočnosti je "sexuálna terapia formou terapie založenej na rozhovore, ktorá pomáha ľuďom zlepšiť ich sexuálny život," vysvetľuje Shadeen Francis, certifikovaná sexuálna terapeutka z Filadelfie. Rovnako ako iné formy terapie rozhovorom vám sexuálna terapia "môže pomôcť preskúmať vaše vzorce správania, podporiť vás v lepšom pochopení minulých skúseností, ktoré vás pomohli formovať, a naučiť vás novým stratégiám na dosiahnutie vašich cieľov, s hlavným zameraním na sex a sexualitu," dodáva.

Sex a sexualita samozrejme zahŕňajú širokú škálu tém. Aké oblasti vám teda môže sexuálna terapia konkrétne pomôcť rozkryť? Oriowo upresňuje, že táto forma terapie môže zahŕňať rozhovory o čomkoľvek od sexuálneho fungovania, sexuálneho života a spokojnosti až po sexuálne traumy, sexuálne scenáre a sexuálnu úctu, čo znamená celkovú dôveru človeka vo svoju sexualitu a schopnosť užívať si jej prejavy.

Ako funguje sexuálna terapia?

Sexuálna terapia funguje rovnako ako akákoľvek iná forma terapie rozhovorom. Vďaka tomu, že hovoríte o svojich skúsenostiach a pocitoch, je terapeut schopný vás previesť problémy, ktoré považujete za náročné. Každý terapeut je iný, ale niektorí vám môžu dokonca navrhnúť domáce úlohy, ktoré si môžete vyskúšať sami alebo s partnerom.

Zjistěte, jak funguje sexuální terapie

Sexuálna terapia osamote, alebo s partnerom?

Keď už hovoríme o partneroch, práve tu sa prejavuje potenciálny rozdiel. Tradičná terapia prebieha často medzi klientom a terapeutom, ale pri sexuálnej terapii si môžete vybrať, či sa jej budete zúčastňovať s partnerom. Chodiť na terapiu so svojim partnerom môže prinášať jedinečné výhody, ale aj niekoľko výziev. Prečo? "Pri individuálnej terapii ste hviezdou predstavenia vy," vysvetľuje Francis. "Individuálna terapia je priestor, ktorý je navrhnutý tak, aby vám umožnil ponoriť sa do hĺbky a zamerať sa na to, čo potrebujete pre svoje blaho. V párovej terapii je však klientom vzťah." Na skúsenostiach každého z partnerov stále záleží, ale úlohou sexuálneho terapeuta nie je rozhodovať, kto má pravdu a kto nie. Namiesto toho je jeho úlohou ponúknuť podporu tým, že uprednostnia spôsoby, ako sa k sebe navzájom správať s jasnosťou, láskavosťou a rešpektom.

Prítomnosť neutrálnej tretej strany, ktorá uľahčí ťažké rozhovory, môže pre ľudí, ktorí majú problémy s porozumením, znamenať veľký rozdiel. „Jedinečnou výhodou párovej terapie je, že ľudia môžu pracovať na veciach v reálnom čase, napríklad si s podporou terapeuta precvičovať nové komunikačné stratégie s partnerom alebo mať pomoc pri zdieľaní chúlostivých informácií v bezpečnejšom emocionálnom prostredí,“ hovorí Francis.

Napriek tomu mnoho ľudí stále dáva prednosť tomu, aby navštevovali sexuálnu terapiu sami – buď preto, že by chceli mať pri preberaní citlivých otázok viac súkromia, alebo preto, že v súčasnej dobe nemajú partnerský vzťah. Koniec koncov, na návštevu sexuálneho terapeuta nepotrebujete s nikým chodiť (alebo dokonca mať sex).

Môžete využívať výhody sexuálnej terapie a pracovať na problémoch súvisiacich so sexom a sexualitou bez ohľadu na svoj vzťahový status.

Potrebujem sexuálnu terapiu?

Kombinácia stigmy spojenej s rozprávaním o sexe a návštevou terapie môže spôsobiť, že sa niektorí ľudia zdráhajú vyhľadať sexuológa. Obrátiť sa na odborníka však neznamená, že je s vami niečo "zle". "Každému by sa hodila nejaká ďalšia podpora," hovorí Francis.

"Vzhľadom na množstvo stresu, ktorému väčšina ľudí v každodennom živote čelí, je skutočnosťou, že väčšina ľudí žije s následkami nevyriešenej traumy." Môže ísť o traumu súvisiacu s nenaplnenými a/alebo nepríjemnými sexuálnymi skúsenosťami z minulosti, v závažných prípadoch môže prameniť z traumatických zážitkov, ako je sexuálne napadnutie. Podľa organizácie RAINN je každých 68 sekúnd sexuálne napadnutý jeden Američan. Aj keď sa to môže zdať ako extrémne číslo, štatisticky je pravdepodobnejšie, že väčšina ľudí má za svoj život nejakú nepríjemnú sexuálnu skúsenosť.

"Sexuálna terapia by prospela mnohým ľuďom aj preto, že na mnohých školách chýbajú komplexné a inkluzívne programy sexuálnej výchovy," hovorí Francis. Sexuálna terapia však nie je určená iba tým, ktorí zažili sexuálnu traumu. Mnoho ľudí vyhľadáva podporu, pretože sa stretávajú s bežnými problémami, ako je úzkosť z výkonu, nízke sexuálne sebavedomie alebo nesúlad úrovne túžby vo vzťahu.

Sexuální terapeut vám může pomoci s různými sexuálními potížemi

Nakoniec môže byť sexuálna terapia veľkou pomocou pri riešení toho, ako sa vysporiadať so stresom z prostého života vo svete – najmä ak stelesňujete jednu alebo viac marginalizovaných identít. Napríklad ľudia, ktorí sú asexuálni, sa často stretávajú s odporom zo strany priateľov, rodiny a potenciálnych partnerov, ktorí sa snažia trvať na tom, že je s nimi niečo v neporiadku, namiesto toho, aby asexualitu prijali ako úplne platnú identitu (ktorú tiež je).

Dokonca aj v situáciách, keď sa sexu aktívne nevenujete, môže sexuálna terapia pomôcť podporiť sebaprijatie a tiež vám pomôcť vytvoriť si nástroje na komunikáciu o vašich túžbach a potrebách s ostatnými. Ak pociťujete malú alebo žiadnu sexuálnu túžbu, môžete byť asexuál. 

Ako nájsť sexuálneho terapeuta?

Výber terapeuta je dôležité rozhodnutie, preto sa oplatí urobiť si prieskum a nájsť niekoho, kto bude vyhovovať vašim potrebám. Zamerajte sa na to, aké má daný terapeut vzdelanie, prax, ale napríklad aj na to, ako sa stavia k LGBTQ+ skupinám či k nemonogamným párom, ak je to váš prípad. Určite potrebujete niekoho, kto vám porozumie.

Často je pri takej osobnej voľbe, ako je hľadanie sexuológa, najlepšie odporúčanie od niekoho, kto vás už pozná. Ak máte svojho ošetrujúceho lekára, gynekológa alebo iného zdravotníckeho pracovníka, ktorého máte radi a ktorému dôverujete, opýtajte sa ho, či ho nenapadá nejaký odborník na svojom mieste.

A neváhajte osloviť aj priateľov. Nie každý je otvorený návšteve terapeuta, ale jedným z najlepších spôsobov, ako zbúrať stigmy, je dostať tieto rozhovory na verejnosť. Prečo sa teda neopýtať na návrhy na Facebooku? Pokiaľ vám pripadá, že písanie na stenu je príliš verejné, odporúčam písať v súkromných skupinách, ktoré sa týkajú vašej identity, napríklad v skupinách otvorených vzťahov, ak hľadáte terapeuta, ktorý je priateľský k polyamorii. Väčšinou ide v týchto skupinách klásť otázky aj anonymne.

Ako môže sexuálna terapia pomôcť môjmu vzťahu?

Sexuálna terapia vám môže pomôcť nielen v lepšom sexe, ale aj v rozvoji lepšieho vzťahu k sebe samému a k partnerovi (partnerom). Podľa Oriowo vám sexuálna terapia pomôže lepšie porozumieť intimite, tomu, ako váš partner dáva a prijíma intimitu, akú rolu v intimite hrá sex, a naučí vás efektívnejšie komunikovať o svojich túžbach a potrebách. A kto toto nepotrebuje?

Vec sa má takto: Neviete to, čo neviete. Aj vo vzťahoch, ktoré sú šťastné, zdravé a naplňujúce, sa často dajú urobiť malé úpravy, ktoré môžu mať obrovský vplyv na celkovú spokojnosť vo vzťahu – najmä v spálni. Sexuálna terapia vám aj vášmu partnerovi či partnerke poskytne bezpečný priestor na diskusiu o potrebách alebo prianiach, ktoré nie sú naplnené, a na vypracovanie "plánu", aby ste si mohli užívať ešte viac orgazmov.

Pokiaľ sa stále zdráhate získať ďalšiu podporu, spomeňte si na tieto slová, ktoré zdieľali Francis: "Zaslúžite si pokoj, potešenie a rozkoš." Pretože vaša spokojnosť pod perinou súvisí s vašim celkovým zdravím a pohodou, stojí za to ju uprednostniť. A hoci rozhovory o sexe môžu spočiatku pôsobiť desivo (a, ehm, trápne), stojí za to ich viesť. Úplne nezáväzne ich môžete viesť s ďalšími ľuďmi po prihlásení na sex zoznamku.

[Lil]

Varovanie: Tieto stránky obsahujú erotický chat, videá, fotky a iné sexuálne explicitné materiály. Pre vstup musíte byť starší 18 rokov alebo 21 rokov, pokial to vyžaduje zákon. Všetky modelky a modelovia sú starší než 18 rokov. Moderátorské profily sú označené červenou bodkou.