Jedna z najrozšírenejších zoznamovacích stránok pre dospelých v SR - erotická zoznamka flirtkontakt.sk

Sexuálna kompatibilita: Aká je v skutočnosti dôležitá?

21.júl 2023
Sexuálna kompatibilita: Aká je v skutočnosti dôležitá?

Zodpovedzte rýchlo: Čo (a kto) sa vám vybaví, keď sa povie "sexuálna kompatibilita"? Možno si predstavíte pár z romantických filmov, ktorý spolu prežil neuveriteľný sex na jednu noc, hoci sa sotva poznali. Alebo možno vaša obľúbená dvojica vo vašom veľmi obľúbenom seriáli, ktorá sa konečne dala v poslednej sérii dohromady a prvýkrát sa spolu vyspali...

le v skutočnom živote je sexuálna kompatibilita trochu zložitejšia.

Aj keď možno očakávate, že keď sa konečne zoznámite s novým partnerom, bude to medzi vami poriadne iskriť a chémii nebudete môcť zabrániť, nie vždy sa to podarí hneď pri prvom sexe. "Veľa z nás kladie príliš veľký dôraz na to, keď sme s niekým prvýkrát," hovorí Vanessa Marin, licencovaná psychoterapeutka, sexuálna terapeutka a spoluautorka knihy Sex Talks.

Niekedy treba na sexuálnej kompatibilite pracovať alebo ju budovať v priebehu času. Každý pristupuje k sexu inak, takže to môže trvať niekoľko "nocí", kým sa zhodneme na tom, ako uspokojiť potreby toho druhého. "Neexistuje nič také, ako že je človek v posteli univerzálne dobrý," hovorí Marin. "Niečo, čo bolo pre vášho minulého partnera úspechom, môže byť pre toho ďalšieho obrovským prepadákom."

Ale čo presne znamená byť sexuálne kompatibilní? Môže sa v priebehu času vyvíjať alebo meniť a – čo je možno najdôležitejšie – mal by byť nedostatok sexuálnej kompatibility dôvodom na rozchod? Prinášame vám názory odborníkov.

Čo presne znamená sexuálna kompatibilita?

Možno to znie samozrejme, ale sexuálna kompatibilita neznamená iba zdieľanie vzájomne uspokojivých sexuálnych zážitkov. "Zahŕňa tiež fyzickú, emocionálnu a intelektuálnu kompatibilitu spolu s pochopením a rešpektovaním potrieb a túžob toho druhého," hovorí Tom Murray, PhD, súdny sexuológ a sexuálny terapeut.

"Znamená to, že sa cítime dobre s telom toho druhého, štýlom komunikácie a úrovňou intimity," dodáva. "Znamená to tiež vedieť diskutovať a otvorene vyjadrovať svoje pocity, priania a potreby, aby boli obaja partneri spokojní."

Uznávame, že do týchto aspektov vstupuje mnoho vecí a nie je neobvyklé, že v jednom či druhom prípade dochádza k prirodzenej nerovnováhe. "Nenájdete niekoho, kto by vám presne vyhovoval," hovorí Marin. "Je úplne normálne, že v niektorých oblastiach ste naozaj kompatibilní a v iných sa cítite trochu nekompatibilní."

To neznamená, že by nezlučiteľnosť mala byť akceptovaná vo všetkých prípadoch (o tom viac za chvíľu), ale znamená to, že náznaky nezlučiteľnosti nebudú znamenať koniec inak prosperujúceho vzťahu.

Ako je dôležité byť sexuálne kompatibilní?

Aké sú znaky sexuálnej kompatibility?

Tu je šesť znakov od Vanessy Marin, ktoré môžu slúžiť ako základné vodítko na určenie toho, v čom by ste sa s partnerom alebo potenciálnym partnerom mali zhodovať. Je pravdepodobné, že sa k sebe nemusíte dokonale hodiť, ale mali by vám poskytnúť všeobecnú predstavu o tom, či máte kompatibilné sexuálne pudy, túžby a názory na sexuálne vzťahy.

V otázke početnosti sexu sa väčšinou zhodujete

Konkrétne – aký častý sex by bol uspokojivý pre obe strany? "Ak v tomto ohľade nie ste na rovnakej vlne, môžete sa porozprávať o zavedení iných foriem činnosti aj v dňoch bez sexu alebo v úsekoch bez sexu, ako sú rôzne druhy zmyselných alebo sexuálnych aktivít pre zvýšenie intimity," hovorí Murray. Do toho môže spadať napríklad bozkávanie alebo dokonca len maznanie – čokoľvek, čo vyhovuje obom partnerom.

Ste otvorení nápadom a záujmom toho druhého

Robíte v spálni radi rovnaké veci? Ktoré úkony vás bavia a ako dlho trvajú? Ako definujete sex každý zvlášť a ako sú tieto definície v kontraste? Pravdepodobne nebudete vo všetkom na rovnakej vlne, ale tieto otázky vám môžu pomôcť určiť, v čom ste kompatibilný a v čom nie.

Váš partner rozumie tomu, ako sa pri sexe radi cítite, a naopak

Akú náladu pri sexe radi prežívate? Radi sa cítite opatrovaní a uctievaní, trochu komandovaní, alebo snáď ponižovaní? Dávate prednosť romantickému zážitku, niečomu trochu agresívnejšiemu, alebo sexu, ktorý je niekde medzi tým? "Na rozdiel od vašich fantázií a sexuálnych záujmov ide o energiu, ktorú chcete počas intímnych chvíľ pestovať," hovorí Marin.

Navzájom rešpektujete oblasti a hranice toho druhého, kde platí "tvrdé nie"

Sú vaše potreby naplnené? Dokážete vzájomne rešpektovať svoje hranice? Tento bod je v zdravom vzťahu pravdepodobne najdôležitejší.

Máte podobné názory na to, aká by mala byť štruktúra vášho vzťahu

Akú štruktúru vzťahu preferujete? Ste monogamný, alebo nemonogamný? To môže mať vplyv aj na to, ako používate niektoré praktiky bezpečného sexu, napríklad ako často sa nechávate testovať alebo či používate ochranu.

Obaja ste ochotní venovať úsilie svojmu sexuálnemu životu

Možno sa líšite v niekoľkých z vyššie uvedených znakov, ale tento je dôležitý. Ste obaja ochotní venovať svojmu sexuálnemu životu úsilie? Ste obaja ochotní na sexe pracovať?

Ako s partnerom budovať sexuálnu kompatibilitu?

Ako budovať sexuálnu kompatibilitu?

Nastavenie vašich očakávaní na dokonalý prvý (alebo druhý, alebo tretí) sexuálny zážitok s novým partnerom bude s najväčšou pravdepodobnosťou tak či onak nedosiahnuteľné.

"Váš partner nepozná vaše telo a vy nepoznáte jeho. Potrebujete čas, aby ste sa naučili, čo sa tomu druhému páči, a pomohli mu zistiť, čo sa páči vám," hovorí Gigi Engle, certifikovaná sexuálna učiteľka a stála odborníčka na intimitu spoločnosti 3Fun. "Ak sa rozídete s každým, kto vám v posteli na prvýkrát nevyrazí dych, bude to mať nepochybne negatívny vplyv na vašu pravdepodobnosť nájsť stabilné a uspokojivé partnerstvo."

Sexuálna kompatibilita je tiež niečo, čo môžu riešiť aj ľudia v dlhodobom partnerstve. Našťastie existujú spôsoby, ako budovať svoju kompatibilitu so sexuálnym partnerom bez ohľadu na to, ako vyzerá vaša situácia. Najlepší prístup? Otvorená komunikácia. Možno sa cítite nervózni alebo zastrašení, keď so svojim partnerom nadväzujete rozhovor, ale môže to zmeniť trajektóriu vášho sexuálneho života.

"Pamätajte, že v zdravom sexuálnom vzťahu by malo byť spoločným cieľom zabezpečiť, aby boli všetci spokojní," hovorí Engle. "Ak sa cítite nervózni alebo vystrašení, skúste si z toho urobiť srandu tým, že budete hraví, opatrní a zvedaví."

Na komunikáciu je vhodná akákoľvek doba, ale stojí za zmienku, že čím skôr o tom budete hovoriť, tým lepšie. V ideálnom prípade by ste sa mali snažiť urobiť tak skoro a pred tým, než budete mať sex. Marin odporúča začať rozhovor tým, že sa budete zaoberať pozitívami: Povedzte im, čo robia naozaj dobre, pochváľte ich alebo požiadajte o ďalšie veci, ktoré fungujú.

"Potom sa môžete nechať viesť zvedavosťou a položiť niekoľko otázok," hovorí Engle. Tie môžu byť také jednoduché, ako napr: "Aká je tvoja sexuálna fantázia?", "Čo sa ti páči pri sexe?" alebo "Aká je tvoja obľúbená poloha?". Okrem toho si môžete vyhľadať zoznam perverzných nápadov a spoločne ho prebrať, aby ste zistili, či (a kde) sa prekrývajú.

"Ak o sexe nehovoríte otvorene, existuje toľko príležitostí na to, aby ste si navzájom nerozumeli a mali pocit, že si nerozumiete - zatiaľ čo v skutočnosti len dochádza k nedorozumeniu [medzi vami]," hovorí Marin. Takže keď máte pochybnosti, porozprávajte sa o tom!

Je sexuálna kompatibilita potrebná?

Bez ohľadu na to, ako veľmi sa vám partner môže páčiť, môže byť nedostatok sexuálnej kompatibility vážnym dôvodom na rozchod. "Je to rozhodne legitímny dôvod na ukončenie vzťahu, ak to tak chcete," hovorí Engle. "Sexuálne spojenie je veľmi dôležité, a pokiaľ skutočne cítite, že neexistuje spôsob, ako by ste to mohli prekonať, je to v poriadku. Tento človek nemusí byť pre vás ten pravý."

Mnoho ľudí naozaj ukončuje vzťahy kvôli nezlučiteľnosti, či už sexuálne, alebo iné: podľa prieskumu vykonaného odborníkmi z radov certifikovaných rozvodových finančných analytikov (CDFA) tvorí nezlučiteľnosť 43 % rozvodov, pričom nevera alebo sexuálne problémy sú až na druhom mieste (28 %).

Marin však tiež zdôrazňuje, že ľudia majú často problém nájsť strednú cestu medzi starosťou o dokonalú sexuálnu chémiu a úplným ignorovaním kompatibility. V skutočnosti je kompatibilita dostatočne dôležitá na to, aby vzťah skončil, ale nie taká dôležitá, aby musela byť neustále dokonalá.

Nakoniec môže rozhodnúť vaša ochota vzájomne komunikovať a pracovať na vašom sexuálnom živote. Ale čo keď sa napriek nezlučiteľnosti nedokážete preniesť? Ak sa váš partner nechce baviť, odmieta vaše snahy o tom hovoriť alebo odmieta urobiť úpravy a on sám sa nijako nesnaží, možno ich na čase odísť, aby ste mohli nájsť vzťah, v ktorom sa budete obaja cítiť sexuálne spokojní.

Hľadáte taký vzťah, v ktorom budete sexuálne spokojní, práve teraz? Zaregistrujte sa na sex zoznamku a nájdite ho!

[Lil]

Varovanie: Tieto stránky obsahujú erotický chat, videá, fotky a iné sexuálne explicitné materiály. Pre vstup musíte byť starší 18 rokov alebo 21 rokov, pokial to vyžaduje zákon. Všetky modelky a modelovia sú starší než 18 rokov. Moderátorské profily sú označené červenou bodkou.