Jedna z najrozšírenejších zoznamovacích stránok pre dospelých v SR - erotická zoznamka flirtkontakt.sk

Otvorený vzťah: termíny a pravidlá

15.september 2022
Otvorený vzťah: termíny a pravidlá

Túžite po otvorenom vzťahu alebo ste len zvedaví, ako to v takom vzťahu funguje a chcete zistiť, či by vám vyhovoval? Tak to ste na správnom mieste. Urobte si poriadok v termínoch a pojmoch a zistite, aké sú pravidlá otvoreného vzťahu.

Doktorka Joli Hamilton sa v podcaste o sexe na serveri Metro.co.uk zaoberala zložitosťou otvorených vzťahov. Vo svete viacerých partnerov existuje množstvo termínov, ktoré ľudia používajú, aby čo najlepšie definovali svoje preferencie – a pokiaľ uvažujete o tom, že sa do tohto sveta ponoríte prvýkrát, stojí za to si o ňom niečo prečítať a tieto termíny si vyjasniť. Dr. Joli hovorí: "Musíme si naozaj definovať pojmy, pretože sú ako veľké dáždniky." Slovo dáždniky používa preto, že každý termín zastrešuje určitú skupinu ľudí. Títo ľudia sa vďaka týmto pojmom cítia pohodlnejšie - že niekam patria, nemusí všetkým zdĺhavo vysvetľovať, kam patria, aký vzťah práve majú alebo o aký usilujú.

V závislosti na tom, ako veľmi ste v problematike nemonogamie zbehli, sa možno práve z rozhovoru moderátorky podcastu Mirandy s doktorkou Joli niečo dozviete.

Termíny vo svete otvorených vzťahov

Najskôr sa pozrite na nasledujúci slovníček pojmov, aby ste vedeli, o čom vôbec bude reč. Od swingu po ambiamoriu - nižšie uvidíte zoznam bežných fráz a slov, ktoré by ste mali poznať.

Swinging/Swinger

Ak ste swinger, nevadí vám vo vzťahu striedať sexuálnych partnerov. Tento termín tiež asociuje pôžitok zo skupinových stretnutí a večierkov – čo sa samozrejme nebude páčiť úplne každému, kto má otvorený vzťah. Swinging je starší termín, ktorý podľa doktorky Joli u mladších generácií trochu vychádza z módy.

Polyamoria

Polyamoria je termín, ktorý sa hodí pre ľudí, ktorí sa cítia byť schopní milovať viac ako jednu osobu naraz. Polyamoria (rovnako ako všetky termíny v tomto zozname) sa nepovažuje za podvádzanie, pretože všetky strany o sebe navzájom vedia a súhlasia so svojím zapojením.

"Polyamoria je taký skotačivý konglomerát latinčiny a gréčtiny, ktorý znamená "veľa lások"," vysvetľuje doktorka Joli. "Pre iných ľudí môže znamenať niečo viac formálne, zatiaľ čo pojmy ako 'etická nemonogamia' alebo 'konsenzuálna nemonogamia' (o čom sa dozviete nižšie) im pomáhajú povedať: Som tomu otvorený."

Polysexualita

Polysexualita je podobná polyamorii v tom, že sa jedná o viac ľudí – až na to, že tento termín sa menej týka citov, ale predovšetkým vašich sexuálnych preferencií. Dr. Joli hovorí, že mnoho ľudí z generácie Z a mileniálov dáva prednosť tomuto termínu pred termínom swinging, a dodáva: "Polysexuál je iný spôsob, ako povedať: 'Chcem mať viac sexuálnych vzťahov'."

Títo ľudia však môžu mať limity, ktoré kladú na to, pre koho sú citovo dostupní. Môžu to byť ľudia, ktorí sa vopred rozhodli, že nie sú citovo dostupní, alebo dokonca že nie sú ochotní sa ani priateliť s ľuďmi, s ktorými sa stýkajú za účelom sexu.

Ambiamoria

Ak ste ambiamorní, vaše preferované usporiadanie vzťahov sa môže líšiť.

Dr. Joli hovorí, že ambiamorná je: "Niekto, kto cíti, že by mohol byť skutočne šťastný v oboch možnostiach, a to buď v monogamii, alebo v polyamorii, v závislosti od situácie. Povedala by som, že to je pravdepodobne prevažná väčšina ľudí, pretože ľudia sa vedia skvele prispôsobiť."

Koniec koncov nie všetky vzťahy, do ktorých vstupujeme, budú rovnaké – to, čo funguje s jedným partnerom, vás nemusí nutne robiť šťastné s iným.

Multiamoria

Multiamoria je súhrnný termín pre všetky rôzne spôsoby bytia vo vzťahoch. Niektorí môžu tento termín preferovať, pretože môže zahŕňať celý rad rôznych usporiadaní bez toho, aby bol prehnane špecifický, čo znamená, že sa nemusí obmedzovať na jediný status.

Na druhú stranu sa niekomu môže toto označenie z rovnakého dôvodu nepáčiť a dáva prednosť konkrétnejšej terminológii.

Uvažujete o otvorenom vzťahu? Prečítajte si tipy pre spokojný otvorený vzťah

Konsenzuálna/etická nemonogamia

Tieto termíny v podstate označujú to, čo je na nich napísané – ak ste konsenzuálne alebo eticky nemonogamní, nie ste vo výlučnom vzťahu s plným vedomím a súhlasom všetkých zúčastnených strán. "Pravdepodobne najčastejším slovom, ktoré v tejto súvislosti počujeme, je konsenzuálna nemonogamia," vysvetľuje doktorka Joli.

"Avšak aj v prípade tohto termínu sa ľudia bránia a hovoria: 'Počkajte, prečo musíme nemonogamiu predvídať slovom 'konsenzuálne' - znamená to, že sa na veci pozeráme skutočne len monogamným pohľadom?' Takže kedykoľvek budete počuť niekoho popisovať čokoľvek od polyamorie cez swinging až po polysexualitu, multiamoriu alebo ambiamoriu či etickú nemonogamiu, spýtajte sa ho, čo tým myslí a čo to pre neho znamená. Ak to urobíte, ste na správnej ceste. Pretože každý bude mať svoj vlastný význam, ktorý tomu priradil. Prvým krokom všetkých skvelých vzťahov je ujasniť si podmienky."

5 tipov pre spokojný otvorený vzťah

Ponoriť sa prvýkrát do sveta polyamorie môže byť rovnako vzrušujúce ako skľučujúce. Podľa nedávneho prieskumu spoločnosti Lovehoney však jeden zo štyroch Britov tvrdí, že by uvažoval o otvorenom vzťahu (27 %), takže to nie je taká neobvyklá túžba.

Či už viete, že to chcete skúsiť, alebo ste len zvedaví, Ness Cooper, sexuologička z The Sex Consultant, má pre vás päť kľúčových rád, ako úspešne prejsť otvoreným vzťahom.

Stanovte si hranice otvoreného vzťahu

Najskôr si stanovte základné pravidlá otvoreného vzťahu. "Zistite, aké role máte v rámci vášho vzťahu," hovorí Ness. "Otvárate svoj vzťah, aby ste mohli mať viac romantických partnerov, alebo dúfate, že sa s partnerom budete stýkať len kvôli nezáväznému sexu a erotickým hrátkam?"

Komunikácia o hraniciach je kľúčová

Hranice pravdepodobne nebudú jednorazovým a univerzálnym rozhovorom. "Komunikácia o hraniciach je zásadná," vysvetľuje Ness, "ale je tiež dôležité pochopiť, že rôzni partneri budú mať často rôzne hranice. Každý bude mať rôzne sexuálne a vzťahové hranice a ich poznanie môže pomôcť vyhnúť sa narušeniu dynamiky vášho vzťahu."

Rešpektujte súkromie toho druhého

Je rozdiel medzi utajením a súkromím. Ness to vysvetľuje takto: "Niektorí jedinci môžu byť šťastní, keď môžu hovoriť alebo počuť o spojení svojho partnera s inými partnermi. Ďalší o to ale vôbec stáť nemusia. Je preto dôležité presne pochopiť, čo vášmu partnerovi nevadí počuť."

Sústreďte sa na správne plánovanie času

Keď do vášho milostného života pridáte ďalších ľudí, znamená to, že budete musieť s termínmi v kalendári a s časom všeobecne žonglovať ešte viac. "Môže sa ľahko stať, že zle zorganizujete čas medzi viacerými partnermi alebo dokonca čas mimo domova kvôli príležitostným schôdzkam," hovorí Ness. "Vytvorenie harmonogramu s vašim hlavným partnerom (ak ho máte) a ďalšími partnermi je kľúčom k tomu, aby ste sa vyhli žiarlivosti a rezervovaniu dvoch rande a ďalších intímnych aktivít v rovnaký čas."

Uistite sa, že ste diskutovali o bezpečnosti

Ďalším dôležitým logistickým aspektom otvoreného vzťahu je rozhovor o bezpečnom sexe. "Je dôležité zvážiť aj bezpečné aspekty - od zoznámenia s novými partnermi na sexuálne hrátky až po používanie bezpečných sexuálnych metód, ako sú kondómy. Je dôležité, aby ste tieto diskusie viedli so všetkými svojimi partnermi v otvorenom vzťahu," upozorňuje Ness. "Pravidelné vyšetrovanie na pohlavne prenosné choroby môže byť tiež užitočné pre zvýšenie istoty."

Ak ste fanúšikom otvoreného vzťahu a nič vám nebráni v takom byť, môžete zohnať jedného (alebo pokojne všetkých) z partnerov na našej online erotickej zoznamke. Stačí sa zadarmo zaregistrovať!

[Lil]

Varovanie: Tieto stránky obsahujú erotický chat, videá, fotky a iné sexuálne explicitné materiály. Pre vstup musíte byť starší 18 rokov alebo 21 rokov, pokial to vyžaduje zákon. Všetky modelky a modelovia sú starší než 18 rokov. Moderátorské profily sú označené červenou bodkou.