Jedna z najrozšírenejších zoznamovacích stránok pre dospelých v SR - erotická zoznamka flirtkontakt.sk

Kedy si môžete po kvasinkovej infekcii opäť užívať sex?

4.august 2023
Kedy si môžete po kvasinkovej infekcii opäť užívať sex?

Spoznajte, kedy vaše telo ohrozuje kvasinková infekcia – nepríjemné ochorenie intímnych partií, ktoré ale pri včasnej liečbe nemusí trvať dlho.

Na zozname vecí, ktoré nikdy nechcete, aby sa diali vášmu telu, je kvasinková infekcia v prvej desiatke. Každá žena toho má už tak dosť, keď každý mesiac menštruuje, ale keď sa k tomu pridá svrbenie, pálenie a bolesť pri močení? To by malo byť vo všetkých štátoch nezákonné. Tak to ale bohužiaľ nefunguje...

Dobrou správou (ja viem, že keď vám v tele rastú plesne, nič také ako dobrá správa neexistuje...) je, že kvasinková infekcia je naozaj veľmi bežná, liečiteľná a za pár dní zmizne. Maximálne za týždeň! A aké sú tie nie tak dobré správy? Pravdepodobne budete mať ľahké bolesti, než sa to spraví, a možno budete musieť byť v pokoji, čo bohužiaľ áno, zahŕňa aj vynechanie sexu na určitú dobu.

Pretože je dôležité, aby ste o tejto chorobe vedeli aspoň základné informácie, prevedieme vás príznakmi kvasinkovej infekcie, ako dlho obvykle trvá, či je nákazlivá a ako skoro môžete po liečbe skočiť späť do postele a sexovať. Prečítajte si nižšie odpovede na všetky vaše otázky.

Veľmi stručne: Čo presne je kvasinková infekcia a aké sú jej dôvody?

Asi vás zaujíma, ako sa kvasinky vôbec dostali do vášho tela. Nie ste predsa chleba alebo pivo! Áno, to naozaj nie ste, pivný alebo pekársky typ kvasiniek sa volá Saccharomyces cerevisiae a veľa sa od tých, čo vám robia problémy "tam dole" líšia.

Kvasinková infekcia je v podstate plesňová infekcia, ku ktorej dochádza, keď sa zmení prostredie vašej pošvy. Povedzme, že ste so svojim partnerom prestali používať kondómy pre inú formu antikoncepcie. Pokiaľ do vás partner ejakuluje, môže dôjsť ku kvasinkovej infekcii, pretože vaše ženské partie nie sú zvyknuté na mokré spermie. Táto zmena a množstvo ďalších môže spôsobiť premnoženie kandidy, teda kvasiniek, ktoré sa prirodzene vyskytujú vo vašom tele.

Podľa organizácie Planned Parenthood sú ďalšími vinníkmi kvasinkových infekcií hormonálne výkyvy spôsobené menštruáciou, antikoncepciou alebo tehotenstvom, užívanie antibiotík, choroba alebo len reakcia na prirodzené baktérie vášho sexuálneho partnera. Samozrejme aj muži môžu dostať kvasinkovú infekciu a následne trpieť podobnými príznakmi, len to u nich nie je také časté (z mnohých dôvodov).

Ako teda s istotou zistiť, či mám kvasinkovú infekciu?

Ak je to vaša prvá, je pravdepodobne zdrvujúce snažiť sa zistiť, či máte kvasinkovú infekciu, infekciu močových ciest, bakteriálnu vaginózu (skratka BV) alebo dokonca pohlavne prenosnú chorobu, ktorá by sa mohla potenciálne šíriť pri sexe.

Najčastejšie príznaky kvasinkovej infekcie sú pálenie, svrbenie a podráždenie pošvy

Doktorka Kameelah Phillips, certifikovaná gynekologička z New Yorku, a doktorka Taraneh Shirazian, gynekologička a ambasádorka značky Monistat, vám poradí, na aké príznaky si dať pozor:

  1. pálenie, svrbenie a podráždenie pošvy
  2. bolesť pri močení alebo pri sexe
  3. hustý biely výtok

A menšie plot twist - môžete mať viac ako jednu infekciu naraz. Dr. Phillips odporúča navštíviť svojho gynekológa, aby vám bola stanovená správna diagnóza a liečba, najmä pokiaľ ide o vašu prvú kvasinkovú infekciu.

Ako dlho trvá kvasinková infekcia?

To všetko závisí od liečby, ktorú používate. Ale! Podľa doktorky Shirazian môže trvať asi sedem dní, kým sa kvasinková infekcia úplne vylieči a bolesť ustúpi. "Za zmienku tiež stojí, že kvasinkovú infekciu môže byť ťažšie odstrániť, ak máte cukrovku, užívate steroidné lieky, ste tehotná alebo máte imunosupresívne zdravotné problémy, čo je navyše nepríjemné, pretože tieto faktory vás vystavujú vyššiemu riziku, že kvasinkovú infekciu vôbec dostanete," hovorí doktorka Phillips- Majte teda toto všetko na pamäti. "A nezabudnite užívať dávku lieku presne po dobu, ktorú uvádza obal," dodáva doktorka Shirazian.

Lieky s Clotrimazolom, napr. Canesten GYN, a ďalšie voľnopredajné masti a čapíky

Pokiaľ už máte skúsenosť s kvasinkovou infekciou a budete sa jej chcieť čo najrýchlejšie zbaviť, bude vám stačiť skočiť do lekárne a kúpiť si voľne dostupné lieky. Medzi ne patrí napríklad Canesten GYN, ktorý môžete dokonca kúpiť v kombinovanom balení, v ktorom nájdete vaginálnu tabletu aj krém. Tableta sa postará o jednorazovú, okamžitú liečbu a krém o podpornú liečbu ďalšie 1-2 týždne.

Flukonazol a ďalšie lieky na predpis

Ak navštívite svojho gynekológa, môže vám predpísať lieky na predpis, či už v podobe čapíkov, masti alebo perorálnych tabliet. K lekárovi by ste sa mali vydať pri svojej prvej kvasinkovej infekcii, pri problémoch pretrvávajúcich cez týždeň alebo pri často sa opakujúcich infekciách.

Liečba kvasinkovej infekcie trvá väčšinou 7 dní

Kedy môžem mať po kvasinkovej infekcii zase sex?

„V podstate hneď, ako sa vyliečite a prestanete užívať lieky, čo znamená, že nebudete mať žiadne podráždenie, bolesť ani výtok,“ vysvetľuje Dr. Shirazian. Okrem toho, ak budete mať sex skôr, ako vaše príznaky úplne vymiznú, môže to viac bolieť, a to nie je pre nikoho príjemné.

A ešte jedna vec: „Niektoré voľnopredajné lokálne prípravky obsahujú zložky, ktoré môžu poškodiť latexové kondómy a znížiť ich účinnosť,“ hovorí Dr. Phillips. Pokiaľ teda váš partner plánuje používať kondóm ako antikoncepciu, je pravdepodobne lepšie so sexom počkať, kým nebudete opäť stopercentný.

Sú kvasinkové infekcie nákazlivé?

Kvasinková infekcia sa môže preniesť orálnym, vaginálnym alebo análnym sexom (ale nie je to pohlavne prenosná choroba!). Naozaj to nie je tak časté, takže sa ešte nezľaknite. Podľa Úradu pre zdravie žien malo príznaky kvasinkovej infekcie, ako je vyrážka a svrbenie, len asi 15 % mužov. Pokiaľ teda váš partner spadá do tejto skupiny, je nepravdepodobné, že by kvasinkovú infekciu dostal z nechráneného sexu s vami. U ženy môže byť prenos kvasinkovej infekcie zo sexu pravdepodobnejší, a ak sa objavia nejaké príznaky, mala by vyhľadať liečbu.

Dostanem ďalšiu kvasinkovú infekciu, ak budem mať sex príliš skoro po liečbe?

„Existuje teda malé riziko, že sex pred úplným vyliečením kvasinkovej infekcie môže narušiť niektoré možnosti liečby,“ hovorí Dr. Phillips. Všeobecne je však viac ako pravdepodobné, že sa niekedy v živote stretnete s ďalšou infekciou, pretože podľa Mayo Clinic väčšina žien prekoná za život aspoň dve. Ak máte štyri alebo viac počas jedného roka, potom môžete mať tzv. komplikovanú kvasinkovú infekciu a mali by ste čo najskôr navštíviť lekára.

Pokiaľ vaše príznaky nezmiznú ani po ukončení celého liečebného procesu, zavolajte svojmu gynekológovi (znovu), pretože nikto by sa nemal s kvasinkovou infekciou stretávať dlhšie, než je potrebné.

Intímne problémy sa nevyhýbajú ženám ani mužom. Dôležité je vedieť, ako ich riešiť a ako sa pri nich bezpečne správať v sexuálnom živote.

[Lil]

Varovanie: Tieto stránky obsahujú erotický chat, videá, fotky a iné sexuálne explicitné materiály. Pre vstup musíte byť starší 18 rokov alebo 21 rokov, pokial to vyžaduje zákon. Všetky modelky a modelovia sú starší než 18 rokov. Moderátorské profily sú označené červenou bodkou.