Jedna z najrozšírenejších zoznamovacích stránok pre dospelých v SR - erotická zoznamka flirtkontakt.sk

Cítite po sexe nevoľnosť? Toto môžu byť dôvody

16.február 2023
Cítite po sexe nevoľnosť? Toto môžu byť dôvody

Ak práve riešite nevoľnosť po sexe, náš článok vás prevedie 9 dôvodmi, prečo sa tak mohlo stať. Tiež vám poradíme, čomu sa nabudúce vyvarovať.

Predstavte si to: Máte za sebou niekoľko sľubných schôdzok so svojim najlepším kandidátom zo sex zoznamky a dnes večer sa konečne vrátite spoločne do bytu... Strhnete zo seba navzájom oblečenie, začnete si užívať a našťastie sa z toho vykľuje jeden z najlepších sexuálnych zážitkov za poslednú dobu. Dlhú dobu.

...Kým sa z ničoho nič nedostaví nevoľnosť. Boli ste pripravené sa po sexe chvíľku maznať, ale teraz sa vám dvíha žalúdok, máte sucho v ústach a bojíte sa, že budete doslova zvracať. Že by za to mohol ten možno skazený chlieb, ktorý ste si dali? Alebo že by ste už boli tehotné po sexe, ktorý ste mali pred dvadsiatimi sekundami? Takto to nefunguje, ale keď sa stretávate s náhodnou nevoľnosťou po sexe, je samozrejmé, že si váš mozog dokáže vymyslieť všetko.

Našťastie sa nemusíte desiť. Nevoľnosť síce nie je najčastejším posexuálnym vedľajším účinkom (teda, vďaka bohu), ale pocit nevoľnosti po sexe nie je zďaleka ničím výnimočným. "Z biologického hľadiska sú mozog a tráviaci systém prepojené," hovorí Chase Cassine, psychoterapeut a autor knihy Najsladšia terapia. A pretože mozog hrá v sexuálnom živote takú zásadnú úlohu, môže sa nevoľnosť niekedy objaviť na sexuálnom večierku bez pozvania.

Vzhľadom na to, ako úzko spolu čreva a mozog spolupracujú a v koľkých rôznych funkciách, môže byť ťažké zistiť, čo presne by vám mohlo spôsobovať nevoľnosť potom, čo ste si užili sex. Cassine hovorí, že môže existovať mnoho dôvodov, prečo sa vy a váš žalúdok po sexe necítite ideálne - od jednoduchých vecí, ako je to, čo ste predtým zjedli, až po zložitejšie problémy zahŕňajúce duševné alebo fyzické zdravotné stavy.

Aby sme vám pomohli prísť na kĺb tomu, čo môže po sexe spôsobovať nevoľnosť, predstavíme vám 9 najčastejších dôvodov podľa odborníkov.

Príčiny nevoľnosti po sexe

Hlboký prienik

Podľa Megwyn White, klinickej sexuologičky a riaditeľky vzdelávania v spoločnosti Satisfyer, môže pri sexuálnych polohách, ktoré umožňujú hlbšiu penetráciu, penis alebo iný predmet stimulovať krčok maternice alebo dokonca maternicu, čo môže vyvolať reakciu vášho blúdivého nervu (tzv. vazovagálnu synkopu).

"Keď sa vasovagálna synkopa spustí, vaša srdcová frekvencia sa rýchlo spomalí, čo spôsobí pocit nevoľnosti a/alebo závraty," hovorí. "Toto spomalenie srdcovej frekvencie môže byť obzvlášť znepokojujúce po zvýšení tlaku zo sexu, ale je tiež veľmi bežné a nemusí byť nutne niečím, čo by vás malo znepokojovať."

Stále cítite nevoľnosť? Skúste toto: Zmeňte polohu na takú, ktorá umožňuje plytký prienik, napríklad v stoji tvárou v tvár. Môžete sa tiež dohovoriť s partnerom, aby bol jemnejší a nedráždil váš krčok maternice.

Alergická reakcia na partnerove spermie

Áno, naozaj môžete byť alergické na spermie. Podľa výskumu zverejneného v Národnej lekárskej knižnici sa predpokladá, že až 40-tisíc žien v Spojených štátoch má alergiu na spermie. Ide o vzácny, ale závažný stav spôsobený alergiou na bielkoviny obsiahnuté v spermiách, známy tiež ako precitlivenosť na ľudskú semennú plazmu.

"Tento stav môže spôsobiť lokálne príznaky, ako je začervenanie, pálenie a bolesť po expozícii, alebo v závažnejších prípadoch príznaky, ktoré postihujú celé telo, ako je nevoľnosť, závraty alebo ťažkosti s dýchaním," vysvetľuje White. "Tieto celotelové príznaky môžu byť spôsobené anafylaxiou, závažnou alergickou reakciou, ktorá môže byť niekedy aj život ohrozujúca."

Jednou z možných príčin nevoľnosti po sexe môže byť hlboký prienik

Ak máte alergiu na spermie (alebo si to myslíte), riaďte sa týmito pokynmi: Pokiaľ sa domnievate, že máte po sexe alergickú reakciu, vyhľadajte čo najskôr lekársku pomoc. Pokiaľ ide o preventívne opatrenia, uistite sa, že váš partner o vašom stave vie, a vyhnite sa priamemu kontaktu so spermiou, aby ste alergickej reakcii predišli. Možno budete musieť dať priestor vašej kreativite, čo sa týka miesta, kam bude váš partner ejakulovať, ale dobrý sex je predovšetkým o kreativite, no nie?

Stavy súvisiace s dolným zažívacím traktom

Aj sexy ženy môžu mať črevné problémy a tie nezmiznú len preto, že sa o to snažíte. Ak sa u vás vyskytujú stavy súvisiace s dolnou časťou tráviaceho traktu, ako je syndróm dráždivého čreva, ale napríklad aj análne trhliny alebo hemoroidy, potom je nevoľnosť niečo, s čím sa pravdepodobne budete stretávať. Aby ste udržali nevoľnosť na uzde a zároveň žili svoj najlepší sexuálny život, odporúča White konzultáciu s vašim ošetrujúcim lekárom a vyvarovaniu sa akejkoľvek stimulácii konečníka.

Emocionálna reakcia na traumu

Ak človek v minulosti zažil traumu alebo ak je v súčasnej dobe v násilnom či toxickom vzťahu, môže sa emocionálna alebo fyzická bolesť, ktorú zažil, vynoriť počas sexu a vyvolať nevoľnosť.

"Keď človek zažije traumatickú udalosť, trauma prepojí mozog z hľadania spojenia s druhým na žitie v stave neustáleho prežívania," hovorí Cassine. "Trauma spôsobuje nadmernú ostražitosť, živé spomienky na udalosť, potláčanie spomienok a pocit neustálej nervozity, čo je charakteristické pre posttraumatickú stresovú poruchu."

"Sexuálne problémy sú u ľudí s diagnózou posttraumatickej stresovej poruchy (PTSD) bežné, pretože človek s PTSD má problémy s intimitou a budovaním blízkych vzťahov s ostatnými," hovorí Cassine.

Ako to vyriešiť? Až sa budete cítiť komfortne, porozprávajte sa s partnerom o emóciách, ktoré sa u vás objavujú. Ak príznaky pretrvávajú dlhšie ako mesiac, môže pomôcť vyhľadať odborníka na duševné zdravie.

Zápalové ochorenia panvy

Ak je nevoľnosť po sexe sprevádzaná bolesťou, môže byť príčinou zápalové ochorenie panvy - napríklad infekcia močových ciest alebo endometrióza. "Endometrióza je stav, keď tkanivo, podobné tkanivu maternicovej výstelky, rastie mimo dutinu maternice," hovorí White. Osoba, ktorá trpí endometriózou, môže po sexe pociťovať príznaky, ako sú kŕče, bolesť a v niektorých prípadoch nevoľnosť.

"Je to preto, že pohyb pri sexe môže vyvíjať tlak na endometriálne tkanivo rastúce mimo dutinu maternice, čo spôsobuje bolesť a nevoľnosť," dodáva White. "Táto bolesť a nevoľnosť pri sexe spôsobená endometriózou sa môže líšiť podľa polohy a je silne závislá na umiestnení tkaniva."

Trápi vás po sexe nevoľnosť? Zistite jej príčinu

Alkohol

Pre každého, kto niekedy zažil vražednú kocovinu, by tento bod nemal byť až taký prekvapivý. Alkohol je v podstate toxín, takže môže ľahko narušiť žalúdok a spôsobiť nevoľnosť alebo zvracanie. Ak ste si dali pár pohárov naviac alebo máte opicu zo včerajšieho večera, možno sex odložte a počkajte, až nebudete takí indisponovaní. (Sex za triezva je rovnako lepší asi z tisíc rôznych dôvodov.)

Orgazmy

Áno, aj keď je to možno nespravodlivé, orgazmy vám môžu spôsobiť nevoľnosť. Podľa National Headache Foundation (Národné nadácie pre bolesti hlavy) môžu ľudia dostať bolesť hlavy vyvolanú sexom - čiže "orgazmickú bolesť hlavy". Tento malý otravný „kazišuk“ spočíva v silnej bolesti, ku ktorej dochádza tesne pred vyvrcholením. Podľa NHF môže byť bolesť hlavy reakciou na zvýšenie krvného tlaku a môže trvať od niekoľkých minút až po niekoľko hodín. Pokiaľ patríte k tým, ktorí sa stretávajú s migrénami, potom veľmi dobre viete, že silné bolesti hlavy môžu niekedy ísť ruka v ruke aj so žalúdočnou nevoľnosťou, takže ak je vaša nevoľnosť po sexe sprevádzaná búšením hlavy, môže byť na vine orgazmická bolesť hlavy.

Určité potraviny

Nie je to žiadny veľký šok, ale konzumácia niektorých potravín alebo ťažkého jedla môže narušiť váš žalúdok. Keď spojíte plný žalúdok s prirážaním pri sexe, zahrávate sa s ohňom. Okrem obáv, či uprostred pohybu nevypustíte prd, si možno budete musieť dávať pozor aj na pálenie v hornej časti hrudníka a krku, ktoré môže byť spôsobené refluxom kyselín, čo môže následne spôsobiť aj nevoľnosť. Nehovoriac o tom, že všetko to pohybovanie, lízanie a bozkávanie s plným žalúdkom ním môže, ehm, otriasť, a to nie v dobrom slova zmysle.

Chcete sa tomuto potenciálnemu problému vyhnúť? Vynechajte mastné jedlo a zvoľte pred sexom stravu bohatú na celozrnné potraviny, ako je hnedá ryža, alebo vodnaté potraviny, ktoré môžu zriediť a oslabiť žalúdočné kyseliny, ako je melón alebo polievka na báze vývaru. A vždy platí, že by ste sa nemali prejedať.

Dehydratácia

Ste typ človeka, ktorý príde domov po niekoľkých hodinách práce a zistí, že okrem rannej kávy sotva niečím uhasil smäd? Pokiaľ ste to vy, potom by ste do seba mali dostať nejakú vodu, než sa pokúsite o akýkoľvek sex. Nielenže zanedbávanie hydratácie je pre vaše telo veľmi zlé, ale môže tiež spôsobiť nevoľnosť.

Udržujte si hladinu hydratácie pod kontrolou tým, že budete mať v práci a v taške opakovane použiteľnú fľašu s vodou, alebo investujte do jednej zo šikovných fliaš s pripomienkami, ktoré vám pomocou užitočných vizualizácií dajú vedieť, koľko vody ste mali vypiť do akej doby. Až príde čas si to rozdať, budete pripravení. (Užitočný tip: Keď budete svoje telo riadne hydratovať, pomôže vám to aj s prevenciou močových infekcií po sexe.)

Snáď už nabudúce nebudete pri sexe trpieť nevoľnosťou vy, ani váš partner mužského pohlavia.

[Lil]

Varovanie: Tieto stránky obsahujú erotický chat, videá, fotky a iné sexuálne explicitné materiály. Pre vstup musíte byť starší 18 rokov alebo 21 rokov, pokial to vyžaduje zákon. Všetky modelky a modelovia sú starší než 18 rokov. Moderátorské profily sú označené červenou bodkou.