Aký vplyv má neistota vo vzťahu k vášmu sexuálnemu životu?
1.február 2024Pôsobí neistota a strach vo vzťahu ako afrodiziaká, alebo zabijaci túžby? Budete prekvapení, ako si s nami naša myseľ dokáže zahrávať...
Neistota vo vzťahu môže ovplyvniť váš sexuálny život dvoma úplne odlišnými spôsobmi.
- U niektorých párov pocit neistoty vo vzťahu stimuluje ich sexuálnu túžbu. Akoby ich neistota nakopla ich záujem o sex a ich sexuálne spojenie vzplanie viac ako inokedy.
- Pre iné páry je neistota vo vzťahu ako postriekaním studenou vodou v mrazivom dni. Úplne ich paralyzuje a všetko sa zdá oveľa horšie.
Či už je teda váš sexuálny život v plnom prúde, ale necítite sa byť svojmu partnerovi blízki, alebo je váš spoločný sexuálny život paralyzovaný, tento článok vám pomôže pochopiť, aký vplyv môže mať pocit neistoty ohľadom vášho partnera na váš sexuálny život, a aj vám poradíme, čo robiť ďalej.
Keď je neistota afrodiziakum
Možno by vám to nenapadlo, ale u niektorých párov neistota vo vzťahu v skutočnosti sexuálny život zlepšuje. A aj keď to môže byť samo o sebe krásne, problém stále zostáva. Vášeň totiž nestačí na to, aby vyriešila obavy o vzťah. A o akú neistotu môže ísť? Ľudia môžu mať pocit neistoty, či vzťah vydrží. Alebo sa môžu obávať, že ich partner už o nich nemá taký záujem. Že ich ich partner už nepovažuje za atraktívne.
Také obavy môžu viesť k oživeniu sexuálneho apetítu, ale vyššie libido nemusí nutne vyliečiť citové odpojenie.
Ako žiarlivosť zvyšuje záujem o sex
Tento druh žiarlivosti môže zahŕňať obavy z toho, že sa do vášho vzťahu „nasťahuje“ iná osoba. Alebo má váš partner možno túlavé oči. Rožky môže vystrčiť aj emocionálna žiarlivosť. Niekedy je vyvolaná, keď sa váš partner citovo otvorí iným osobám mimo vášho vzťahu.
V prípadoch, keď je žiarlivosť prítomná, je dôležité pochopiť, že žiarlivosť, ktorú pociťujete, nastupuje ako ochranné opatrenie, ktoré vám má pomôcť zblížiť sa s partnerom prostredníctvom sexu. V podstate sa vaša sexuálna túžba zvyšuje kvôli strachu. Váš mozog a telo totiž na podvedomej úrovni verí, že vás chráni pred tým, aby vás partner opustil. Pretože myseľ verí, že viac sexu sa rovná väčšej blízkosti, preto hrozí menšie riziko opustenia.
Strach - vypínacie tlačidlo túžby
Toto je častejší príbeh, ktorý počujete z filmov alebo v popkultúre: Strach z konca vzťahu alebo z nejakého neprekonateľného problému medzi vami spôsobuje, že sa obe strany od seba odvracajú, namiesto toho, aby sa k sebe obracali.
V práci sexuálneho terapeuta sa to obvykle prejavuje ako páry s nesúladom libida. Či už jedna osoba chce sex stále a druhá nikdy, intimita medzi nimi sa cíti narušená. A to preto, že vyššie uvedené hlboké obavy pôsobia ako paralyzujúci prostriedok, keď sa obe strany chcú zblížiť, ale netušia, ako na to.
Pokiaľ vám to pripadá povedomé, je dôležité zistiť, prečo k tomu dochádza. Keď totiž zažívate neistotu vo vzťahu, detaily o vašom súčasnom vzťahu alebo manželstve vypovedajú len časť príbehu. Najčastejšie sa totiž vaše neistoty týkajú toho, čo sa medzi vami deje teraz, a toho, čo sa dialo v predchádzajúcich vzťahoch.
Často to siaha až do vášho detstva a k veciam, ako je to, ako vám vaši rodičia prejavovali lásku. V podstate ide o váš typ citovej väzby (attachment) a to, čo to vypovedá o vašom vzťahu k partnerovi.
Ako váš typ citovej väzby ovplyvňuje vašu sexuálnu túžbu
Nejakú citovú väzbu máme všetci. V podstate sa jedná o odtlačok, ktorý do našej psychiky a tela vtlačili naši rodičia (od narodenia) a ktorý nám ukazuje, ako fungujú vzťahy a čo môžeme od týchto vzťahov očakávať. Ovplyvňujú to, akí ste v romantických vzťahoch a ako sa správate k svojmu partnerovi. Ale je to ešte hlbšie.
Vzorce attachmentu ovplyvňujú aj to, ako o svojom vzťahu premýšľate a ako si hovoríte, čo váš partner robí alebo nerobí. To môže viesť k nesprávnym interpretáciám, ktoré môžu mať hlboký vplyv na váš vzťah alebo manželstvo. Napríklad keď sa vám zdá, že sa váš partner odťahuje alebo že spolu nevychádzate, váš strach a obavy môžu byť v skutočnosti niečím vyvolaným z minulosti.
Vaša reakcia na to, čo sa deje teraz, je totiž interpretovaná optikou vašej minulosti. A to isté platí aj pre vášho partnera. Takže keď máte obavy o svoj vzťah, ste zraniteľní tým, čo vás v mladosti učili o vzťahoch.
A ak máte typ attachmentu, ktorému sa hovorí "úzkostná zaujatá náklonnosť", je veľmi pravdepodobné, že neistota vo vzťahu je niečo, čo zvyšuje vašu túžbu po sexe. Deje sa tak ako ochranný mechanizmus, ktorý vám pomáha zaistiť si partnera, aby ste sa nemuseli obávať, že vás opustí.
Na druhú stranu, pokiaľ máte tzv. bezpečnú väzbu, potom sa u vás nemusí prejaviť rovnaké zvýšenie túžby. Namiesto toho môžete mať pocit, že na sex nemáte nikdy chuť, pretože sa necítite byť s partnerom citovo prepojení.
V citovej väzbe a túžbe zohráva úlohu aj vaša romantická minulosť
Okrem toho, čo vás o láske a vzťahoch naučili vaši rodičia, vás niečo naučili aj vaše predchádzajúce romantické vzťahy. Napríklad ak vás váš bývalý partner podvádzal, ste pravdepodobne náchylnejší na zachytenie príznakov partnera, ktorý nie je tak citovo viazaný ako predtým. A to všetko sa deje v snahe ochrániť vás pred budúcim zranením. A to aj v prípade, že sa nenájdu žiadne faktické dôkazy.
Urobte krok späť od svojej vzťahovej neistoty a položte si niekoľko otázok
Keď sa vo svojom vzťahu cítite neisto, je dôležité urobiť krok späť a poskladať si niektoré dieliky skladačky. Vďaka tomu lepšie pochopíte, prečo sa váš záujem o sex zmenil (a čo s tým môžete robiť). Keď sa totiž pozriete za povrch toho, čo sa deje, môžete lepšie pochopiť, odkiaľ vlastne pramení vaša neistota vo vzťahu.
Akonáhle tieto odpovede získate a pochopíte všetky základné faktory, ktoré môžu prispievať k vašej vzťahovej neistote, až vtedy s tým môžete niečo urobiť. A tým niečím je obvykle rozhovor s partnerom o tom, ako sa cítite. Spoločne to môžete rozobrať a skutočne zistiť, čo sa deje.
- Cíti sa váš partner rovnako ako vy?
- Interpretujete signály svojho partnera správne?
- Neinterpretujete si ich možno skôr negatívne kvôli minulým udalostiam vo vašom živote?
- Alebo si ich možno interpretujete negatívne kvôli tomu, ako vás rodičia vychovávali v oblasti lásky a bezpečia?
Pravdou je, že niekedy je vaša interpretácia chybná. A v skutočnosti nie je niečo zle s vašim vzťahom alebo s tým, čo k vám váš partner cíti. Povedzme napríklad, že váš partner príde večer domov a vy máte pocit, že sa s ním nedokážete spojiť. Možno je trochu odtiahnutý a neotvorí sa vám o tom, čo sa počas dňa dialo. Vzhľadom k vášmu zázemiu sa vám v hlave okamžite naháňajú myšlienky na všetky možné dôvody, prečo to váš partner robí, a ako to určite musí súvisieť s vami.
Vašu myseľ zaplnia myšlienky ako napríklad:
- "Je zo mňa už unavený..."
- "Nudí sa so mnou..."
- "Som neatraktívny..."
Ste pohltení myšlienkami o tom, čo asi robíte zle, že sa od vás partner vzďaľuje. Aj keď v skutočnosti je váš partner na konci dňa jednoducho len vyčerpaný. Nemá kapacitu na to, aby sa spojil s vašimi emóciami. Možno sa mu v hlave naháňajú myšlienky na prácu a vôbec nepremýšľa o tom, ako na vás pôsobí, pretože mu je s vami dobre.
V takej situácii je ľahké si v hlave vymýšľať najrôznejšie teórie. A riešenie? Porozprávať sa s partnerom.
Pretože keď to urobíte, bude vás informovať oveľa lepšie, než to kedy dokáže vaša myseľ. A možno vám skutočne ukáže, že niektoré vaše myšlienky sú iba katastrofické teórie. To znamená, že máte „katastrofické myšlienky“ alebo „myšlienky na súdny deň (rozchod)“, ktoré môžu súvisieť s pocitom neistoty vo vašom vzťahu.
A tieto druhy myšlienok môžu byť často katalyzátorom, ktorý spôsobí rozdiely v túžbe.
Ďalším významným zdrojom škrípania vo vzťahu sú hádky
Pre mnoho párov môže byť veľkým zdrojom neistoty vo vzťahu to, že sú veľkú časť času v konflikte a hádajú sa viac, než aby sa tešili zo spoločnosti toho druhého. Prečo?
Mnohí z nás sa totiž domnievajú, že vzťahy bez konfliktov sú tie najzdravšie. Pravdou je, že hoci konflikt sám o sebe nie je príjemný, nemusí nutne znamenať, že je s vašim vzťahom niečo v neporiadku alebo že je váš vzťah odsúdený na zánik. Práve naopak.
V skutočnosti existujú štúdie, ktoré ukazujú, že keď hádky zo vzťahu vymiznú a vy sa cítite ľahostajne (že sa už ani neobťažujete hádať, máte pocit, že už nie je potrebné nič hovoriť), je váš vzťah práve vtedy najnáchylnejší na zlyhanie. Samotný akt konfliktu znamená, že je v ňom stále láska.
Hádky sú veľkým zdrojom stresu, ale zároveň by mali byť známkou toho, že vám na vzťahu stále záleží. Znamená to, že stále chcete byť spolu, pretože keby ste nechceli, nemalo by zmysel sa hádať. Hádky v skutočnosti vypovedajú o tom, že stále existuje niečo, kvôli čomu stojí za to bojovať.
Keď urobíte krok späť a pozriete sa na konflikty a na to, o čo v nich ide, priblížite sa tomu, o čo skutočne ide. Možno sa hádate, pretože sa snažíte preniknúť k svojmu partnerovi. Alebo sa možno váš partner opäť háda kvôli bielizni. Nie preto, že by pranie bielizne bolo jeho hlavnou prioritou, ale preto, že sa s vami chce zúfalo cítiť v spojení.
Aj keď na svojom celkovom vzťahu nechcete nič meniť, môže byť príčinou vašej vzťahovej neistoty skutočnosť, že ste vo vzťahu bez sexu.
A ak by ste chceli pomôcť riešiť tento problém priamo, aby ste si mohli vytvoriť takú intimitu a sexuálne zážitky, pri ktorých sa vám budú krútiť prsty na nohách, ako v hĺbke duše stále dúfate, aj pre to existuje pomoc. Vyhľadať pomoc sexuálneho terapeuta je najlepší spôsob, ako pracovať na svojom sexuálnom živote aj vzťahu s dôveryhodným odborníkom, ktorý vie, ako sa spoločne posunúť ďalej. Skúste nejakého nájsť napríklad v Bratislave alebo Košiciach.
[Lil]