Jedna z najrozšírenejších zoznamovacích stránok pre dospelých v SR - erotická zoznamka flirtkontakt.sk

Ako je vo vzťahu skutočne dôležitý sex?

25.apríl 2023
Ako je vo vzťahu skutočne dôležitý sex?

Všetci sme videli rozchodové scény vo filmoch a seriáloch, ktoré obsahujú vetu o tom, že pár už mesiace nemal sex. Preto si často vykladáme pokles sexuálnej frekvencie ako prvú známku toho, že je vo vzťahu niečo zle, a že ak máme veľa sexu, náš vzťah musí fungovať. Dá sa to takto jednoducho konštatovať?

Možno si hovoríte, aký dôležitý je vlastne sex vo vzťahu. Ste odsúdení na záhubu, keď to nerobíte tak často ako váš kamarát, ktorý sa v šatni v posilňovni neustále chváli svojim milostným životom?

Odpoveď znie: nie nutne.

Vďaka všetkému od popkultúry až po patriarchálne predstavy o rozkoši máme tendenciu považovať častý sex za poznávacie znamenie zdravého vzťahu. "To nie je pravda," hovorí sexuálna a vzťahová terapeutka Rachel Wright. "Sexuálne pudy sa u jednotlivých ľudí líšia, čo znamená, že ľudia sa môžu cítiť uspokojení pri veľmi rozdielnej frekvencii sexuálnych stykov. Navyše ak spadáte pod asexuály, možno po sexe vôbec netúžite. Spoločnosť sa mylne domnieva, že každý je sexuálny, čo znamená, že prežíva sexuálnu túžbu," dodáva Wright.

A ako je to v reáli: Dôležitosť sexu vo vzťahu závisí od toho, ako veľmi si sex ceníte.

Aký dôležitý je naozaj sex vo vzťahu?

Dôsledný sex má niekoľko zdravotných výhod. Podľa Clevelandskej kliniky je dokázané, že sex zmierňuje stres, zlepšuje spánok a posilňuje imunitný systém. Štúdie tiež ukázali, že čím menej sexu máte, tým väčšia je pravdepodobnosť, že sa s partnerom rozídete. Pokiaľ však s partnerom nemáte sex 4 za noc, nepanikárte! Nemusí to nutne znamenať, že ste stratení.

Skutočnosť je taká, že sex vo vzťahu je taký dôležitý, ako si sami poviete. Čas na obavy nastáva, keď sa objaví rozpor v tom, ako si vy a váš partner sexu vo vzťahu ceníte. Premýšľajte o sexe ako o akejkoľvek inej spoločnej hodnote; pokiaľ sa jeden z partnerov naozaj chce raz stať rodičom a druhý deti nechce, možno sa k sebe nehodíte. To isté platí pre sex: „Ak ho niekto považuje za veľmi dôležitý a ten druhý za nedôležitý, budú mať problémy,“ hovorí Nicole Prause, doktorka medicíny, zakladateľka spoločnosti Liberos, ktorá sa zaoberá sexuálnymi biotechnológiami.

Prečo je sex pre jedného človeka dôležitejší ako pre druhého?

Rozdiely v tom, ako páry hodnotia sex, môžu prameniť z viacerých faktorov – veľkým z nich je libido. Podľa Clevelandskej kliniky môžu faktory, ako je duševný a fyzický zdravotný stav, vek, stres, lieky a hormonálna nerovnováha, ovplyvniť to, ako veľmi túžite po sexe. (Ak vás trápia zmeny, ktoré ste zaznamenali vo svojej sexuálnej túžbe, poraďte sa so svojím lekárom.)

Rôzne vzorce túžby môžu tiež viesť k tomu, že niektorí ľudia chcú sex častejšie ako iní. Túžba môže byť vyvolaná vašim okolím alebo môže vznikať náhodne. "Približne 75% mužov zažíva tzv. spontánnu túžbu, čo znamená, že môžu len tak ísť po ulici a zrazu si hovoria: 'Hmm, teraz by som si to s niekým rozdal'," hovorí Wright.

Viete, aký dôležitý je sex vo vzťahu?

Zvyšných 25 % zažíva takzvanú reaktívnu alebo kontextovú túžbu. To znamená, že určitý podnet spôsobí skokový nárast sexuálnej túžby. "Môže to byť, že je všetok riad umytý, alebo keď sú deti preč, alebo keď ste na dovolenke," hovorí Wright. "Tieto veci potom vytvárajú kontext, v ktorom je možné myslieť na sex."

Pre vašu informáciu je dôležité poznamenať, že štúdie, na ktoré Wright odkazuje, sa skladali iba z cisgenderových mužov, s výnimkou tých, ktorí sa identifikujú ako LGBTQ+. Skôr ako bude možné robiť zovšeobecňujúce závery o význame rôznych typov túžby, je potrebné vykonať inkluzívny výskum v rámci rôznych sexualít. Chýbajú ani štúdie týkajúce sa tých, ktorí sa označujú za asexuálov, definované ako osoby s malou alebo žiadnou sexuálnou príťažlivosťou k ostatným alebo bez záujmu o sexuálne aktivity.

Ako mám hovoriť so svojim partnerom o našej sexuálnej frekvencii?

"Pocit odlúčenia od partnera v súvislosti s vašim sexuálnym životom sa môže stať každému. Kľúčom je porozprávať sa o tom a vymyslieť plán," hovorí Wright.

Najprv zistite, v čom ste v súlade a v čom nie, pokiaľ ide o to, ako často máte sex. Ak existujú rozdiely v tom, čo každý z vás považuje za „správne“ množstvo sexu, spýtajte sa sami seba, odkiaľ sa berie predstava o „správnosti“. Naozaj túžite po väčšom (alebo menšom) množstve sexu, alebo vás k tomu len núti spoločenský tlak?

Rozdiel v požadovanej sexuálnej frekvencii môže byť tiež spôsobený súvislosťami. Možno je jeden človek ranné vtáča, ktoré má rado ranný sex, a druhý je nočná sova, ktorá to rada robí pred spaním.

Podľa Wrighta stojí za to preskúmať aj typy túžby. Možno máte radi nejakú úchylku, ktorú váš partner nemá rád, alebo chce váš partner vyskúšať niečo, čo vy nechcete.

"Akonáhle zistíte nesúlad, porozprávajte sa o tom, ako sa kvôli nemu cítite, a hľadajte riešenia, ktoré pomôžu uspokojiť všetkých," hovorí Wright. Pokiaľ má váš partner nižšie libido a nechce mať sex tak často ako vy, Ste s tým v pohode? Ak nie, pomohlo by vám viac masturbovať? Ak áno, nevadí to vášmu partnerovi? Ako vám môže pomôcť cítiť sa spokojne bez toho, aby sa toho nutne musel zúčastniť? Také otázky si môžete klásť a odpovedať na ne spoločne.

Udržujte otvorenú komunikačnú linku, aby ste zostali v spojení so svojim partnerom, pokiaľ ide o váš sexuálny život. Nezabudnite tiež, že úroveň túžby sa v priebehu jednotlivých fáz života mení, takže je dôležité v týchto rozhovoroch časom pokračovať.

Skúste sa tiež partnera opýtať, či by sex nepomohlo trochu okoreniť. Čo napríklad vyskúšať nejakú erotickú pomôcku?

[Lil]

Varovanie: Tieto stránky obsahujú erotický chat, videá, fotky a iné sexuálne explicitné materiály. Pre vstup musíte byť starší 18 rokov alebo 21 rokov, pokial to vyžaduje zákon. Všetky modelky a modelovia sú starší než 18 rokov. Moderátorské profily sú označené červenou bodkou.