Jedna z najrozšírenejších zoznamovacích stránok pre dospelých v SR - erotická zoznamka flirtkontakt.sk

Prečo majú ľudia sex? Odhaľte nečakané dôvody

12.jún 2017
Prečo majú ľudia sex? Odhaľte nečakané dôvody

Viete prečo máte sex? Odpoveď väčšiny by asi znela: "Pretože ma to baví/Pretože sa mi to páči/Pretože ma to uspokojuje," a podobné odpovede. To je jasné. My sa okrem nich ale zameriame aj na tie ostatné, niektoré z nich majú naozaj zvláštne okolnosti, vďaka ktorým k aktu nakoniec dôjde... Aj keď niekedy dokonca celkom neplánovane...

"Sex je náš, robí dobre mne aj tebe..." spieva sa v známej pesničke Černí andělé od skupiny Lucie. Tak nejako by to malo byť, sex by nás mal oboch uspokojovať, mali by sme sa na neho tešiť a predovšetkým by sme ho s partnerom mali prevádzkovať, pretože nielen, že má pozitívne účinky na naše fyzické zdravie a psychiku, ale aj utužuje náš vzťah. No ale potom tu sú aj časy, kedy sme bez stáleho partnera a môžeme si v podstate užívať s kým chceme a kedy chceme. Prečo potom ideme do nezáväzného sexu? Pár dôvodov sa dozviete dnes (nielen k nezáväznému sexu) a určite sa v niektorých tiež nájdete.

Ľudia z The University of Texas v meste Austin urobili veľmi zaujímavý prieskum. Spýtali sa respondentov práve na to, prečo mali sex a odpovede boli naozaj veľmi zaujímavé. Zišlo sa cez 200 (konkrétne 237) rôznych typov a samozrejme nechýbali ani také ako "Chcel som vyznať svoju lásku", "Chceli sme dieťa" alebo "Pretože ho/ju milujem". Tieto všetky klišé odpovede ale prevalcovali oveľa zaujímavejšie odpovede, ktoré zapadajú do kategórií "pomsta", "strach", "osamelosť", "posadnutosť", "ovládanie", "neviem, ako povedať nie", "musel som", "chcel som sa vyhnúť hádke". Nie, že by ich prevalcovali v počtoch odpovedí, ale v pozoruhodnosti rozhodne.

Táto štúdia nám dáva dobrý podnet na zamyslenie, prečo vlastne niektoré veci vo svojom živote robíme. Prečo sme práve s ľuďmi, s ktorými sme? Prečo sme sa rozhodli pre svadbu alebo prečo naopak ešte nie sme svoji? A áno, tiež nás to môže donútiť sa zamyslieť, prečo sme vlastne v priebehu života mali sexuálne styky. Dokonca aj u každého vzťahu sa môžu dôvody jednotlivo líšiť podľa aktuálnej situácie a okolností. A keď sa tak pozriete na zoznam vybraných dôvodov, ktorý vidíte nižšie, ironicky možno zistíte, že práve tie situácie, keď hovoríme sexu áno, sú práve tými situáciami, kedy by sme si mali povedať nie. Teda, náš mozog by mal... Väčšinou to  ale veľmi nefunguje.

17 z 237 dôvodov, prečo mali ľudia sex

 • Bol/a som opitý/á.
 • Bol/a som zvedavá, aký/á je v posteli.
 • Moje hormóny sa zbláznili.
 • Chcel/a som sa potrestať.
 • Bál/a som sa povedať nie.
 • Bolo to súčasťou zasvätenia do klubu.
 • Chcel/a som tu osobu ponížiť.
 • Chcel/a som rozbiť svoj vzťah (alebo niekoho iného).
 • Nátlak rovesníkov.
 • Chcel/a som byť populárny.
 • Niekto ma k tomu vyzval.
 • Chcel/a som ju/ho zmanipulovať, aby pre mňa niečo urobil/a.
 • Chcel/a som byť povýšený/á alebo chcel/a som dostať pracovné miesto.
 • Chcel/a som niekomu inému ublížiť.
 • Nudil/a som sa.
 • Chcel/a som sa cítiť bližšie k Bohu.
 • Chcel/a som, aby sa ona/on cítil/a lepšie byť sám/sama sebou.

Ktorý najčastejší dôvod k sexu máte vy?

Keď už to všetko vedci mali čierne na bielom, rozradili odpovede do 4 hlavných kategórií:

 • Fyzické dôvody - zníženie stresu ("Dobre som sa precvičil/a"), pocit radosti alebo uspokojenia ("Je to vzrušujúce"), zlepšenie alebo naberanie nových skúseností ("Zaujímalo ma, aký je sex"), fyzický chtíč partnerovho tela ("tá osoba bola veľmi dobrá tanečnica/tanečník")
 • Dosiahnutie cieľa - vrátane prospechárskych alebo praktických okolností ("Chcel/a som mať dieťa"), sociálneho statusu ("Chcel/a som byť populárny"), pomsty ("Chcel/a som niekomu inému odovzdať pohlavne prenosnú chorobu")
 • Emocionálne dôvody - láska a oddanosť ("Chcel/a som sa cítiť prepojený/á"), vyjadrenie ("Chcel/a som tým povedať 'Ďakujem ti'")
 • Neistota - ješitnosť ("Chcel/a som pozornosť"), pocit povinnosti alebo tlaku ("Môj partner na tom trval"), stráženie partnera ("Chcel/a som jej/ho držať ďalej od zahnutia")

Zaujímavé (ale nie nečakané) je, že sa objavili rozdiely medzi odpoveďami žien a mužov. Nepovieme vám, ktoré konkrétne, to by ani nešlo. Ale myslím, že si dokážete jasne predstaviť, že dôvody typu "Bál/a som sa povedať nie" budú udávať skôr ženy a muži naopak napríklad "Bolo to súčasťou zasvätenia do klubu".

Premýšľate?

Viem, že väčšina ľudí práve veľmi nepremýšľa, keď sa jedná o sex. Naopak som si všimla, že ľudia delia často ostatných na "vyzerá dobre" a "cítim sa s ňou/ním dobre" a podľa toho majú tendenciu si vyberať svojich partnerov. A nepremýšľajú pritom nad tým, či je táto voľba naozaj dobrá. To príde až neskôr - až keď začneme za naše činy platiť nejakú daň... Pokus nášho ega ovládať ostatných a získavať súhlas od ostatných prostredníctvom nášho sexuálneho počínania nie je práve veľmi pekný skutok. Aký obrázok si o vás asi urobí človek, keď by práve toto vaše počínanie bolo uverejnené v celonárodnom prieskume? Skúste si to predstaviť vždy, keď vás niečo podobné napadne. Ak vo vás ostáva nejaký kúsok svedomia, tak vás to rýchlo prejde.

A jedna rada pre ľudí vo vzťahu. Vy by ste sa mali zamerať aj na dôvody, prečo sex nemáte (ak ho nemáte vôbec alebo ho máte nedostatok). To je síce úplne iná téma, ale je dobré naňu upozorniť. A rovnako tak ako (ste si mohli všimnúť) existuje naozaj mnoho dôvodov, prečo ľudia majú sex, a samozrejme existuje aj rovnako veľa dôvodov, prečo ľudia sex nemajú.

Na záver by som dodala, že keď sa ocitnete pred voľbou, či sa oddať nejakému sexuálnemu zážitku, dobre sa vopred rozhodnite. Chcete podporiť svoje telo, ego alebo dušu? Neprídu za pár dní nejaké výčitky, ktoré vás niekedy môžu prenasledovať až do konca života?

Na sex zoznamke si najskôr môžete s druhou osobou navzájom opísať všetky vaše predstavy a až potom sa rozhodnúť, či do toho naozaj pôjdete. Času na rozmyslenie máte toľko, koľko len sami budete chcieť.

[Lil]

Varovanie: Tieto stránky obsahujú erotický chat, videá, fotky a iné sexuálne explicitné materiály. Pre vstup musíte byť starší 18 rokov alebo 21 rokov, pokial to vyžaduje zákon. Všetky modelky a modelovia sú starší než 18 rokov. Moderátorské profily sú označené červenou bodkou.