Jedna z najrozšírenejších zoznamovacích stránok pre dospelých v SR - erotická zoznamka flirtkontakt.sk

Hrozí nám kvôli sex robotom apokalypsa?

24.máj 2022
Hrozí nám kvôli sex robotom apokalypsa?

Robotický vysávač, robotická kosačka alebo robotický čistič okien. Roboti nám pomaly, ale určite začínajú zasahovať do života. Zatiaľ pomerne pozitívne. Ako je to ale so sex robotmi? Niekto tvrdí, že nás vďaka nim čaká apokalypsa...

Počuli ste už o sex robotoch? Možno, že áno, vrátane definície toho, na čo slúžia. Z toho by mohlo vyplývať, že sex roboti sú prínosní. S týmto tvrdením ale nie každý súhlasí, naopak sa dokonca nájdu aj odporcovia, ktorí už desiatky rokov varujú pred blížiacou sa apokalypsou sexuálnych robotov – pred apokalypsou, kedy vytvoríme roboty, ktorí budú vyzerať a cítiť sa ako ľudia, alebo aspoň budú schopní poskytovať rovnaký druh rozkoše ako ľudia, a potom všetci začneme túžiť po tomto kuse kovu. "Ľudia nahradia významné ľudské vzťahy v ich živote strojmi," varuje Kathleen Richardson, vedúci organizácie nazvanej Kampaň proti sexuálnym robotom (CNBC). "Kvôli sex robotom by sme sa mohli začať cítiť osamelí a neboli by sme schopní nadväzovať vzťahy s inými ľuďmi," varuje CNBC.

Ale čo keď to nie je pravda? Čo keď existujú morálne a etické dôvody na používanie sex robotov?

Budeme sa tomu vzápätí venovať. Najskôr však niekoľko súvislostí.

Existujú sex roboti?

Mali by sme si to ujasniť: Napriek všetkej hystérii okolo sexuálnych robotov žiadni roboti určení na sex neexistujú. To, čo dnes máme, sú v podstate bábiky, ktorým sa tak dokonca aj hovorí – sex doll (v preklade sex bábika). Sú to stále len bezvládne, napoly realistické balóniky s otvormi. Sú už síce dokonalejšie, než bývali nafukovacie panny na sex, ale do robotov, kvôli ktorým hrozí apokalypsa, majú veľmi ďaleko. Ak neviete, ako tieto sex dolls vyzerajú, žmurknite na YouTube. Objavíte o nich mnoho recenzií od viac či menej spokojných majiteľov takých sex panien. Tie síce môžu mať prsia, ktoré vyzerajú ako pravé, ale nehýbu sa a rozhodne vám nijako neopätujú vaše city. Je to preto, že technológia jednoducho ešte nie je dosť dobrá. Sotva dokážeme vyrobiť robotickú nohu pre ľudí, ktorým by sa hodila, nieto ešte celé sexy telo. Možno raz. Ale to je zatiaľ iba hypotetické.

Nové veci sú odpradávna základom hystérie

Tiež by sme nemali zabúdať, že každá generácia sa obáva, že nejaká nová technológia premôže naše prirodzené ľudské inštinkty. Koncom 19. storočia sa napríklad hudobníci obávali, že prvé gramofóny (zvané fonografy) zničia našu túžbu po prevádzkovaní hudby – pretože do tej doby ak chceli ľudia počuť hudbu, musel niekto hrať na nejaký hudobný nástroj priamo pred nimi. Skladateľ John Philip Sousa tvrdil, že matky už nebudú svojim deťom spievať, a v dôsledku toho deti vyrastú tak, že budú napodobňovať stroje. V roku 1907 potom začali kňazi varovať pred zlom plyšových medvedíkov a tvrdili, že podkopú materské inštinkty malých dievčatiek. O viac ako 100 rokov neskôr, pokiaľ viem, sú na tom všetci stále dobre a o škodlivosti medvedíkov sa v dnešných dobách vôbec nehovorí.

Ale samozrejme, fonografy a plyšové medvedíky sú niečo iné ako sex roboti. Ak ľudia môžu ľahko získať sex, ktorý chcú kedykoľvek chcú, neznížilo by to náš sklon k sexu s inými ľuďmi? Pretože, ako iste viete, sex s ľuďmi vyžaduje úsilie... zatiaľ čo sex s robotom by bol úplne bez práce.

Technológia zatiaľ nie je tak ďaleko, aby sa vyrábali sex roboti

Sex roboti majú cieľovú skupinu

"Nebojte sa," hovorí Neil MacArthur, riaditeľ Centra pre profesijnú a aplikovanú etiku na Manitobskej univerzite a editor knihy Sex s robotmi: spoločenské a etické dôsledky.

"Nikto verejnosti sexuálne roboty nevnucuje," hovorí. "Niekedy zabúdame, že sa jedná o spotrebiteľskú technológiu a spotrebiteľské technológie sa prijímajú, pretože si ich ľudia osvojujú." Naráža tým na fakt, že sex robotov nám žiadna vláda nenúti a pravdepodobne nikdy nútiť nebude. Vyrábajú sa preto, že ich ľudia používajú. Ľudia si často hovoria veci typu: „V živote by som to nepoužil, myslím, že je to úplne k ničomu.“, ale neuvedomujú si, že nie všetci máme rovnaké podmienky. Najprv túto technológiu prijmú ľudia, ktorí ju z nejakého dôvodu potrebujú.

"Rovnako ako máme nerovnosti v prístupe k zdravotnej starostlivosti a všetkému ostatnému, nájde sa množstvo nerovností aj pokiaľ ide o prístup k intimite a sexu," hovorí MacArthur. "Mnoho ľudí nemá prístup k sexuálnym partnerom, či už je to kvôli ich veku, zdraviu, fyzickým schopnostiam, lokalite, úrovni všeobecnej atraktivity alebo z akéhokoľvek iného dôvodu. Ako kultúra všeobecne tento problém neberieme vážne. Ale mali by sme."

"Veľa hovoríme o prístupe k vzdelaniu," povedal MacArthur. "Veľa hovoríme o prístupe k zdravotnej starostlivosti. Prečo sa o tieto veci staráme? Zdravie je ľudské dobro, vzdelanie je ľudské dobro, znalosti sú ľudské dobro. No a sex a intimita - to sú ľudské dobra úplne rovnako."

V tomto zmysle nemusí byť sex robot pre každého - ale to neznamená, že pre niekoho nie je. Nemôžeme a nemali by sme zastavovať nové technológie len preto, že pre nás nemajú zmysel.

Čo keby používali sex robotov všetci?

Ale myslime vo väčšom meradle a predstavme si, že sa sexuálni roboti stanú tak úžasnými a realistickými, že budú príťažliví pre všetkých. Čo potom? Odporcovia hovoria, že to je problém: "Sexuálni roboti by mohli viesť k určitej forme sociálnej izolácie," tvrdí správa organizácie Responsible Robotics. Čiastočne preto, že roboti predstavujú jednoduchšiu možnosť – nemusíte sa s nimi dvoriť ani robiť kompromisy – a ľudia majú radi jednoduché možnosti.

"To je príliš zjednodušený pohľad na život," tvrdí MacArthur. "Stretávanie sa s ľuďmi v baroch je hrozné. Ľudia to ale stále robia. Rovnako tak si stále kupujeme vinyly a vyhľadávame obyčajné žiletky," hovorí. Podľa neho nie sme nastavení na to, aby sme si všetko zjednodušovali. "Naše východiskové nastavenie je rozmanitosť, a to je tiež spôsob, ako postupujeme v živote a kariére - tým, že si sami vyberáme ťažké miesto ľahkého."

Strach a hystéria z toho, že by sex roboti mohli spôsobiť apokalypsu, pramení zo strachu z nových vecí

V romantike sa tiež riadime vzájomnosťou: "Túžime po niekom, kto túži po nás, a on túži po našej túžbe," povedal MacArthur. Roboti nedokážu túžbu opätovať, aj keď ju jedného dňa dokážu napodobniť. Dôraz kladieme na posledné slovo. Nebude sa jednať o pravé city, ale iba o napodobnenie našich citov a emócií.

Vyvstáva ale otázka. Mohla by sa technológia stať tak dobrou – a tak presvedčivou –, že by prekonala naše najzákladnejšie ľudské túžby a nahradila zmysluplné ľudské vzťahy? Možno. Ale v storočnej histórii ľudí, ktorí sa presne toho obávajú, sa to nikdy nestalo – ani s fonografmi, ani s plyšovými medvedíkmi, ani s ničím iným.

"Naozaj ma nenapadá ani jeden taký prípad," hovorí historik technológií Edward Tenner, významný vedecký pracovník Lemelsonovho centra pre štúdium vynálezov a inovácií v Smithsonovom inštitúte.

Dáme zelenú sexy budúcnosti?

Takže v súčasnej dobe môžeme povedať toto: Sex roboti, pokiaľ budú niekedy vynájdení, budú spočiatku plniť veľmi potrebnú úlohu v živote ľudí, ktorí inak nemajú prístup k sexuálnym zážitkom. Až potom by mohli mať význam aj pre ostatných – nie ako náhrada ľudí, ktorých nechceme, ale ako súčasť našej prirodzenej túžby po rozmanitosti, rovnako ako porno môže byť často zdravou súčasťou komplexnejšieho sexuálneho života.

A to je ešte len začiatok. Snaha o vynájdenie sexuálnych robotov by mohla inšpirovať najrôznejšie ďalšie sexuálne technológie – cenné nové nástroje, ktoré nám môžu pomôcť žiť šťastnejšie, spokojnejšie a stále veľmi ľudské životy. MacArthur povedal, že už teraz pracujú konštruktéri na množstve nehumanoidných sexuálnych technológií, ako je napríklad vankúš, ktorý sa okolo vás obtočí. A práve teraz máme moc túto prácu buď zastaviť – alebo ju podporiť.

"Ak budú tieto stigmy, znamená to, že výskum nebude financovaný," hovorí MacArthur. "Myslím si, že keď k nemu budeme mať otvorený, zdravý prístup, bude prebiehať rýchlejšie a tiež zdravšie. Chcem povedať, že existujú rôzne bláznivé inovatívne návrhy, a myslím, že ak uvoľníme takú kreativitu, aká často funguje vo svete technológií, myslím, že by to mohla byť naozaj vzrušujúca budúcnosť. Alebo by sme mohli túto konverzáciu neviesť, alebo ju viesť veľmi obmedzene, a potom by sme jednoducho zostali uväznení vo veľmi pomaly sa pohybujúcej a veľmi nezaujímavej budúcnosti." Treba priznať, že taká budúcnosť práve veľmi sexy neznie.

Na ktorej strane stojíte vy? Chceli by ste, aby sme sa v budúcnosti mohli milovať aj s robotmi? Možno, že teraz hovoríte, že nie, ale kým sa k tomu veda a technológie dopracujú, možno už budete patriť do prvotnej cieľovej skupiny a vynájdenie takého robota oceníte. Zatiaľ si ale budeme musieť „vystačiť“ s ľuďmi. Ak vám sex chýba, skúste si nájsť partnera alebo partnerku na erotickej zoznamke.

[Lil]

Varovanie: Tieto stránky obsahujú erotický chat, videá, fotky a iné sexuálne explicitné materiály. Pre vstup musíte byť starší 18 rokov alebo 21 rokov, pokial to vyžaduje zákon. Všetky modelky a modelovia sú starší než 18 rokov. Moderátorské profily sú označené červenou bodkou.