Aký je rozdiel medzi úchylkou a fetišom?
12.september 2023Úchylky a fetiše bývajú hádzané do jedného vreca tabuizovaných sexuálnych záujmov. Asi vás to veľmi neprekvapí, vzhľadom na to, že spoločnosť sa k sexuálnemu správaniu a fantáziám, ktoré sa odchyľujú od (vanilkovej) "normy", správa odmietavo a často priam negatívne. Ale nenechajte sa zmiasť, medzi úchylkou a fetišom je rozdiel.
Psychoterapeutka Lee Phillips, certifikovaná sexuálna a párová terapeutka, hovorí, že úchylka je sexuálna preferencia niečoho, čo "leží mimo normatívne sexuálne správanie alebo túžby". Fetiš je sexuálny záujem o niečo, čo "sa vymyká normatívnemu sexuálnemu správaniu alebo túžbam a je nutné k sexuálnemu uspokojeniu a/alebo vzrušeniu".
Povedané jednoducho: "Fetiš je vždy úchylkou, ale úchylka nie je vždy fetišom," hovorí Philips.
V podstate môžeme rozdiel medzi úchylkami a fetišmi zhrnúť do troch hlavných definícií:
- Sexuálna úchylka, v angličtine často označovaná ako kink, je veľký zastrešujúci pojem pre všetky ne-vanilkové sexuálne správanie, akty a túžby.
- Úchýlka je špecifický sexuálny záujem o nenormatívne sexuálne správanie, časť tela, predmet alebo akt.
- Fetiš je tiež špecifický sexuálny záujem o nenormatívne sexuálne správanie, časť tela, predmet alebo akt. Táto špecifická vec je ale obvykle podmienkou plného sexuálneho vzrušenia.
Aj keď tieto tri poznatky v podstate zhŕňajú rozdiel medzi týmito dvoma rôznymi druhmi nevanilkového sexu, existuje oveľa viac nuáns, ako tieto fantázie a zážitky vyzerajú v reálnom živote. Po prvé, čo sa vôbec počíta za "perverzné", je predmetom osobnej interpretácie.
Podľa inštruktorky a odborníčky na perverzný sex Juliety Chiaramonte ste to iba vy, kto môže definovať svoje perverzné chúťky. "Úchýlka môže byť taká jednoduchá ako bozk na krk alebo taká intenzívna ako byť zatvorená v klietke v žalári," hovorí. V podstate platí, že čo je pre jedného človeka úchylka, môže byť pre druhého vanilkový sex. Neexistuje žiadna konkrétna definícia toho, čo je v posteli "normálne", a rozhodne neexistuje žiadna konkrétna definícia toho, čo je považované za zvrhlosť.
Pokiaľ vám to celé stále pripadá trochu zmätené, netrápte sa tým. U niečoho tak zložitého, ako je sex - obzvlášť pri sexe, ktorý sa z definície vymyká tomu, čo je obvykle považované za "normálne" - sa veci zákonite trochu zamotajú. Preto sme tu my a prinášame vám podrobného sprievodcu v téme úchylky vs. fetiše: Čo jednotlivé termíny skutočne znamenajú, aký je medzi nimi rozdiel, prečo na tom záleží a ako môžete so svojim partnerom hovoriť o svojich sexuálnych potrebách – vrátane tých najzvrhlejších a najfetišistickejších.
Takže čo presne je úchylka?
Podľa Phillips je úchylka "najlepšie definovaná ako sexuálne správanie a preferencie, ktoré nie je ľahké zaradiť alebo sa líšia od toho, čo považujeme za typické sexuálne záujmy".
Inými slovami, úchylka je preferencia "nenormatívneho" sexuálneho správania alebo objektu. Doktorka sociológie Sarah Melancon, klinická sexuologička a expertka spoločnosti The Sex Toy Collective, vysvetľuje, že môžeme mať veľa rôznych sexuálnych preferencií (napríklad sa nám môže viac páčiť poloha na psíka ako misionár), ale „úchylka“ sa stáva úchylkou, keď nie je typická.
Čo je „typické“, samozrejme záleží na spoločenskej definícii „normálneho“ sexu, ktorá sa nielen neustále vyvíja, ale je tiež ovplyvnená negatívnym postojom k sexu, ktorý sa, bohužiaľ, stále šíri takmer všetkými aspektmi našej kultúry. Ale všeobecne povedané, keď hovoríme „typický“, hovoríme o „vanilkovom sexe“. Philips hovorí, že veci ako misionárska poloha a bozkávanie by typicky spadali do kategórie "vanilkový", zatiaľ čo "zvrhnutý" sex môže zahŕňať veci ako BDSM, dynamiku rolí dom/sub, kožené veci, výprask atď.
V skratke: Čo robí niekoho alebo niečo "zvrhlým" je zo svojej podstaty ťažké definovať, pretože spôsob, akým prežívame a kategorizujeme širokú škálu rôznych sexuálnych túžob, fantázií a správania, ktoré existujú vo svete, sa neustále vyvíja, a to ako na spoločenské, tak na individuálnej úrovni. Aj keď niektoré sexuálne praktiky a túžby, ako napríklad tie vyššie spomínané, môžu byť všeobecne považované za perverzné, len vy sami rozhodujete, či je pre vás niečo perverzné. Vaše vlastné výstrednosti môžu byť podľa merítok niekoho iného vyložene obyčajné, a to je vo všetkých ohľadoch úplne v poriadku.
Čo je fetiš?
Fetiš je fixácia na nenormálnu, obvykle nesexuálnu časť tela, predmet alebo úkon. Osoba s fetišom obvykle potrebuje, aby táto vec bola súčasťou sexuálneho zážitku, aby dosiahla plné erotické uspokojenie.
Niektorí ľudia s fetišom môžu byť schopní užívať si sexuálne potešenie aj bez prítomnosti fetišistického predmetu, ale mnohí ho potrebujú na to, aby zažili sexuálne vzrušenie a orgazmus. "Napríklad ľudia s fetišom na latex alebo nohy môžu zažívať sexuálne vzrušenie iba v prítomnosti týchto vecí," hovorí Chiaramonte.
"Fetiše na časti tela sú jedny z najčastejších fetišov. Môžu zahŕňať napríklad pupok, nohy, ústa a vlasy," hovorí Phillips a dodáva, že obľúbené sú aj fetiše s oblečením a obuvou. "Tie môžu zahŕňať kožu, spodnú bielizeň, telocvičné náčinie, topánky na podpätku a iné topánky."
Zatiaľ čo úchylka je túžba po tom, aby bol nejaký predmet alebo úkon súčasťou sexu, nemusí tam byť, aby si niekto sexuálnu chvíľku užil. Na druhej strane, ak máte fetiš, potom vaše sexuálne vzrušenie a uspokojenie bude pravdepodobne závisieť, prinajmenšom do značnej miery, od toho, či je fetišistický predmet/činnosť súčasťou sexuálneho styku.
Prečo je dôležité poznať rozdiel medzi úchylkou a fetišom?
Hlavný rozdiel medzi úchylkou a fetišom spočíva v miere intenzity. Poznať rozdiel medzi tým, či máte úchylku alebo fetiš, je dôležité, "pretože úchylky a fetiše prichádzajú s divoko odlišnými súbormi noriem a potrieb," hovorí Chiaramonte.
Pamätajte si, že úchylky = "nenormatívne" sexuálne preferencie, zatiaľ čo fetiše = "nenormatívne" sexuálne požiadavky.
Napriek tomu sa tieto dve oblasti do istej miery prelínajú. Napríklad záľuba v nohách môže byť len úchylkou, napríklad keď niekto náhodou miluje nohy, cmúľanie prstov, sieťované pančuchy na nohách atď. "Ale keď to potrebujú, nevyhnutne to potrebujú k orgazmu? To by bol rozdiel medzi úchylkou a fetišom," vysvetľuje Moushumi Ghose, licencovaná sexuálna terapeutka.
Ujasniť si tieto definície je dôležité, pretože nám to pomôže pochopiť náš vzťah k našim špecifickým túžbam. "Rozdiel medzi úchylkou a fetišom mení prístup k týmto úkonom v sexuálnom živote a vo vzťahoch," hovorí Melanconová. Napríklad partner bude pravdepodobne chcieť vedieť, či váš záujem napríklad o nohy je niečo, čo bude nevyhnutnou súčasťou vašich sexuálnych aktov, alebo len výstredná sexuálna záľuba, s ktorou sa budete chcieť občas pohrať.
Pokiaľ je to nevyhnutné, je to fetiš. Pokiaľ je to nepovinné, je to úchylka. Znalosť rozdielu vám umožní jasnejšie komunikovať, aby ste s partnerom (partnerkou) mohli spoluvytvárať plán pre váš ďalší sexuálny život.
To nás privádza bližšie k tejto téme...
Ako hovoriť s partnerom o svojich úchylkách a/alebo fetišoch?
Otvorená a úprimná komunikácia je absolútne nevyhnutná na to, aby ste so svojim partnerom mohli viesť skutočne produktívne rozhovory - či už o sexe alebo o čomkoľvek inom.
"Je normálne, že sa cítite znepokojení, keď chcete s partnerom hovoriť o svojej úchylke alebo fetiši," hovorí Melancon. "Tým, že sa o to podelíme, sa stávame zraniteľní." Čo, áno, môže byť dosť desivé! Ale zraniteľnosť je tiež kľúčová pre nadviazanie intimity s partnerom a pre to, aby váš sexuálny život bol zdravý, šťastný a vzájomne uspokojujúci pre všetkých zúčastnených.
Aby sme však mohli s partnerom viesť tieto produktívne rozhovory podporujúce vzájomné vzťahy a sexuálny život, musíme najprv rozvíjať svoje komunikačné zručnosti, najmä pokiaľ ide o diskusiu o citlivých témach. Ghose hovorí, že "pomalý postup, zasadzovanie semienok, testovanie vody a budovanie bezpečia" sú kľúčové kroky, ktoré môžu pomôcť nadviazať efektívnu a otvorenú komunikáciu.
Je však dôležité si uvedomiť, že to, že ste sa rozhodli byť s partnerom zraniteľní ohľadom týchto svojich záujmov, neznamená, že je povinný sa ich zúčastniť. "Musíme byť ochotní počuť 'nie', aj keď chceme počuť 'áno'," hovorí Melancon.
Čo ak váš partner nie je na vaše úchylky?
Úprimne povedané, nemusí byť. Opäť platí, že to, že máte nejakú úchylku alebo fetiš, ešte neznamená, že váš partner bude určite otvorený tomu, aby ju s vami preskúmal – a to je úplne v poriadku! "Čo nie je v poriadku, je hanobiť alebo ponižovať niekoho za to, že sa mu páči to, čo má rád," hovorí Chiaramonte.
Pokiaľ je pre vás nejaká úchylka alebo fetiš extrémne dôležitá a váš partner s tým nesúhlasí, musíte sa rozhodnúť, ako postupovať. Melanconová odporúča zamyslieť sa nad nasledujúcimi možnosťami:
- Môžete počkať a zatiaľ preskúmať iné fantázie.
- Môžete prehĺbiť citovú intimitu vzťahu a uvidíte, kam to povedie.
- Môžete vzťah ukončiť.
- Môžete sa rozhodnúť venovať sa fetišu alebo úchylke na vlastnú päsť, prostredníctvom porna, erotiky alebo konsenzuálnej nemonogamie.
Skrátka a dobre, či už svoju perverznú stránku skúmate s partnerom, viacerými partnermi alebo len sami, len vy sa môžete rozhodnúť, aké sú vaše úchylky a fetiše, čo pre vás znamenajú a akú úlohu chcete, aby hrali vo vašom sexuálnom živote/vzťahu. Vy ste kapitánom svojej vlastnej zvrhlej lode. Prijmite ju.
Sú úchylky dedičné?
Rozmýšľali ste niekedy nad tým, odkiaľ sa perverznosti berú? Pochádzajú z pesničiek Rihanny a kníh Päťdesiat odtieňov, alebo sú niektorí z nás jednoducho božsky - alebo biologicky - predurčení na to, aby boli perverznejší ako ostatní? Inými slovami, sú úchylky... dedičné?
Je to dobrá otázka – aj keď väčšina z nás by radšej nechcela tráviť príliš veľa času premýšľaním o sexuálnom živote svojich rodičov a o tom, či sme zdedili svoje najzvrhlejšie fantázie po mamičke a oteckovi. (Ja viem, ja viem, ospravedlňujem sa.) Aj keď nemusíte vedieť, odkiaľ vaše úchylky pochádzajú, aby ste si ich mohli užívať, je prirodzené, že vás zaujíma, ako ste sa k nim dostali, a zmapovanie vašej sexuálnej histórie vám tiež môže pomôcť lepšie pochopiť vašu sexuálnu identitu.
Odpoveď samozrejme znie: je to zložité.
Bez ohľadu na to, či hovoríme o úchylkách alebo fetišoch, to, odkiaľ sa tieto netradičné sklony vôbec berú, závisí od širokej škály možných vplyvov – áno, vrátane dedičnosti (no, možno). Poďme sa do toho ponoriť, áno?
Sú úchylky dedičné, alebo nie?
Emme Witt, BDSM pedagogička a domina, hovorí, že hoci výskumy na túto tému sú obmedzené, myšlienka, že by perverzné chúťky mohli byť dedičné, nie je úplne pritiahnutá za vlasy. Existuje množstvo dôkazov, ktoré naznačujú, že niektorí ľudia začínajú rozvíjať svoje sklony už v ranom veku, čo by mohlo naznačovať, že sa tak, ako by povedala Lady Gaga, narodili.
"Hovorila som s niekoľkými ľuďmi z BDSM komunity, u ktorých sa zdá, že sa o výstrednosti zaujímali už od útleho veku," hovorí Witt a dodáva, že mnohí z nich uvádzajú, že mali skoré fantázie - aj keď nie nutne sexuálne - o veciach , ktoré sa neskôr vyvinuli vo výstrednosti, napríklad o zväzovaní. "Napríklad sa pozerajú na film o superhrdinoch a želajú si byť obeťou, ktorá je unesená a zviazaná povrazmi, namiesto hrdinu." hovorí Witt.
Podobný výsledok priniesol aj nedávny výskum o pôvode perverznej sexuálnej túžby, pri ktorom Sam D. Hughes (kandidát na doktoranda sociálnej psychológie na Kalifornskej univerzite v Santa Cruz) požiadal stovky perverzných ľudí, aby sami uviedli, odkiaľ podľa nich ich perverzné chúťky pochádzajú. Podľa Hughesa mnoho účastníkov označilo za miesto, kde to všetko začalo, aspekty svojho detstva, vrátane raných skúseností s (často nesexuálnymi) médiami a/alebo hrou, ktorá odrážala ich neskoršie úchylky, ako napríklad to, že sa vždy dobrovoľne nechali zviazať počas hry na policajtov a lupičov.
Otázkou však zostáva, či tieto úchylky boli skutočne zdedené, a na to zatiaľ nie je dostatok výskumov.
"Existujú určité, obmedzené dôkazy o tom, že genetika súvisí so špecifickými osobnostnými rysmi a ďalšími stavmi, ktoré sú zase spojené so zvrátenosťami a fetišistickými záujmami," hovorí Hughes. Výskum napríklad ukázal, že extroverzia je spojená s väčšou fantáziou o skupinovom sexe, nemonogamií a neverou. (To samozrejme nie je úplne prekvapivé, keď uvážime, že sociálne otvorení ľudia majú pravdepodobne menej zábran pri zoznamovaní sa s novými ľuďmi alebo pri prevádzkovaní vzrušujúcich aktivít).
Ďalšie faktory, ktoré môžu ovplyvňovať úchylky
Či už sú, alebo nie sú úchylky dedičné, je ťažké si predstaviť, že by boli úplne dedičné. Úchýlky neexistujú vo vzduchoprázdne. Rovnako ako iné, nesexuálne aspekty vašej osobnosti, aj vaše sexuálne preferencie sú do istej miery formované vašimi skúsenosťami a svetom okolo vás.
Veľký vplyv na to majú samozrejme médiá a popkultúra. Hovorte si o päťdesiatich odtieňoch šedej, čo chcete, ale za zviditeľnenie zvrátenosti môžeme sčasti poďakovať úspechu tejto série. A na vrchole šialenstva okolo Päťdesiatich odtieňov sa zdalo, že každý chce experimentovať s BDSM – alebo o tom aspoň premýšľa.
Mayla Green, odborníčka na sex v obchode s hračkami pre dospelých, súhlasí s myšlienkou, že médiá a popkultúra môžu hrať významnú úlohu v rozvoji sexuálnych praktík, a vysvetľuje, že "niekedy nevieme, čo nás vzrušuje, kým to nevidíme". Nie je prekvapením, že nás častejšie vzrušujú veci, ktoré vidíme a o ktorých počujeme.
Okrem mainstreamových médií môžu mať na ľudské úchylky samozrejme vplyv aj populárne trendy v porne. Witt spomína, že v posledných zhruba desiatich rokoch zaznamenal obrovský nárast BDSM komunity vďaka stále dostupnejšej (a rozmanitejšej) povahe porna.
"Ľudia si vytvárajú nové sexuálne záujmy len vďaka tomu, že sa s nimi zoznámia prostredníctvom porna," hovorí Witt. "Napríklad pred dvadsiatimi rokmi som nevidel toľko ľudí, ktorí by sa zaujímali o cuckolding, finančnú dominanciu alebo veci ako cudnosť a zničené orgazmy." Po návrate do práce dominy (po prerušení činnosti) Witt videla obrovský nárast ako v objeme, tak v rozmanitosti sexuálnych praktík, za čo podľa nej môžeme vďačiť práve pornu.
To však neznamená, že sme všetci naskočili na tento módny trend zvrátenosti len preto, že sme to videli v televízii. Úchýlka - podobne ako sexualita všeobecne - sa vyvíja a rozvíja v reakcii na najrôznejšie vplyvy. Niektorí ľudia môžu mať pocit, že sa perverznými narodili, iní môžu byť schopní presne určiť zážitok alebo scénu z filmu, ktorá ich k niečomu novému priviedla. Či tak alebo onak, úchylky sú len súčasťou vašej jedinečnej – a premenlivej – sexuálnej identity.
"Sexualita je neuveriteľne osobná, subjektívna a mnohotvárna," hovorí Alice Leach, kreatívna riaditeľka sex-pozitívnej aplikácie TapDat. "Dôležitejšie ako odhaliť pôvod svojich úchyliek je uvedomiť si, že úchylky sú súčasťou vašej neustále premenlivej a meniacej sa sexuálnej osobnosti," hovorí Leach.
Ako objaviť svoje úchylky
Niektorí ľudia sú možno tak v kontakte so svojou zvrhlou stránkou, že by mohli doslova nakresliť farebnú infografiku, ktorá by zdôrazňovala všetko od ich obľúbených miestnych sexuálnych dungeonov a určeného perverzného oblečenia až po ich hranice a bezpečné slová, zatiaľ čo iní možno nikdy ani nepomysleli na to, že by sa vybrali za hranice vanilkového sexu. Ale nech už si myslíte, že ste "gén úchylnosti" zdedili od narodenia, vždy je tu priestor na skúmanie a rozširovanie sexuálnych chúťok.
Pokiaľ ste doteraz príliš nepremýšľali o tom, aké perverznosti by vás mohli zaujímať, ale napriek tomu túžite preskúmať nekonečné možnosti, dovoľte nám, aby sme sa s vami podelili o niekoľko odborne podložených rád, ako rozšíriť svoje nadržané obzory.
Keď sa prvýkrát ponoríte do sveta zvráteností, Green odporúča prečítať si toho čo najviac na internete (a práve čítate tento článok, čo znamená, že ste na dobrom začiatku!). Blogy a časopisy (ako napríklad náš Erotický magazín) obsahujú množstvo odborne podložených informácií o rôznych perverziách a ich praktizovaní, čo môže poskytnúť inšpiráciu aj praktické návody, ako sa do toho ponoriť, až budete pripravení.
A ak hľadáte praktickejšiu skúsenosť, môžete zvážiť aj účasť na konferenciách o perverznostiach, ako sú tieto:
- EXXXOTICA (koná sa vo Washingtone a ďalších mestách) – ide predovšetkým o akciu, kde sa fanúšikovia môžu stretnúť s poprednými hviezdami filmového priemyslu pre dospelých, ale jej súčasťou je aj zábavné pódium a Dungeon Experience, kde môžete vidieť živé ukážky BDSM.
- Kinky College (Chicago, IL) - ponúka vzdelávacie kurzy, živé ukážky BDSM a priestor dungeonu s rozlohou bezmála 14 tisíc metrov štvorcových pre nočné hrátky.
- Sex Down South (Atlanta, GA) - poskytuje medziodborové workshopy, perverznú show s názvom "Big Bang" a dungeon party.
- FetishCon (St. Petersburg na Floride) - poskytuje workshopy, živé ukážky BDSM, prehliadku erotického umenia, obchodnej show a súkromný priestor dungeonu.
- KinkFest (Portland, OR) - každoročné trojdňové akcie oslavujúce sexuálnu rozmanitosť, BDSM a fetiš.
Radi by ste sa zúčastnili nejakej akcie bližšie? Zájsť môžete napríklad v septembri do Berlína na Folsom Europe alebo každoročne sa konajúci Erofest - Erotický veľtrh do Prahy.
Green tiež odporúča vytvoriť si zoznam áno/nie/možno, ktorý môže byť skvelým spôsobom, ako zistiť, aké veci by ste v posteli radi vyskúšali (a kde ležia vaše pevné hranice). Ak ste v erotike úplní nováčikovia, Green odporúča začať s niečím, čo je pre začiatočníkov prívetivejšie. Pokiaľ si napríklad myslíte, že by ste mohli mať záujem o voyeurstvo/exhibicionizmus, skúste použiť vibrátor, zatiaľ čo vás partner sleduje z druhej strany miestnosti.
Bez ohľadu na to, kde sa nachádzate v spektre výstredností alebo kde sa nachádzate vo svojom vlastnom sexploringu, je skutočnosťou, že pri určovaní toho, k akým úchylkám tiahnete, bude hrať rolu viac faktorov – vrátane tých, ktoré si možno ani neuvedomujete. A aj keď je iste cenné vedieť, kde sa vzali vaše perverzné záujmy, najdôležitejšie je sústrediť sa na to, aby ste žili svoj najlepší perverzný život bez ohľadu na to, ako ste sa k nemu dostali.
Svoje úchylky a fetiše môžete druhým oznámiť na svojom profile na našej internetovej erotickej zoznamke!
[Lil]