Ako na intímnu hygienu?
19.september 2016Intímna hygiena je veľmi dôležitá z mnohých dôvodov. Z akých a ako najlepšie udržiavať svoje intímne partie v čistote?
Správne sa starať o svoje intímne miesta je rovnako dôležité ako si čistiť zuby alebo umývať telo a vlasy. Ak budeme čokoľvek z toho zanendbávat, bude to mať svoje následky. A tie nie sú vôbec príjemné. Čo sa môže stať, keď naša hygiena intímnych partií nebude dostatočná?
Následky nesprávnej/nedostatočnej hygieny
Nedostatočná intímna hygiena môže spôsobiť nepekné zdravotné komplikácie. U žien i mužov môžu premnožením baktérií vzniknúť zápaly, mykózy (kandidózy) sprevádzané nepríjemným svrbením, začervenaním, bolesťou, výtokom, pálením pri močení alebo pri pohlavnom styku. Väčšinou sú navyše pohlavne prenosné, takže zatajovať to pred partnerom sa neoplatí. U mužov nedostatočná hygiena predstavuje totiž riziko balanitídy - zápalu predkožky. Tá sa prejavuje začervenaním, svrbením alebo zapáchajúcim výtokom. Zdravotné komplikácie, ale nie je to jediné, ponúka sa ale aj ďalší pohľad na vec. Predstavte si situáciu, kedy ste s partnerom v tom najlepšom, plní vášne, stiahnete mu spodnú bielizeň a ucítite nevábny zápach. To pokazí snáď všetok chtíč a túžbu.
Aký prostriedok si na intímnu hygienu vybrať?
Vyberajte taký prostriedok, ktorý nie je parfumovaný, je bez penivých a dráždivých látok, bez chemických konzervantov a bez sulfátov (presušujú sliznice). Najlepšie vyberte prostriedok na prírodnej báze, na báze hydrofilných olejov, aby bola starostlivosť o tieto významné miesta čo najšetrnejšia. Existujú prípravky ako vyložene pre ženy, tak pre mužov alebo pre obe pohlavia spoločné. Niektoré na olejovej báze sa dokonca dajú použiť aj ako lubrikant. Nemyslite si ale, že prípravky na intímnu hygienu a sprchový gél je jedno a to isté! Sprchovým gélom by ste sa v intímnych partiách vôbec umývať nemali, pretože narúšajú vaše pH a mikroorganizmy sa začnú množiť...
Všetkého s mierou
Naše intímne partie majú svoju bakteriálnu mikroflóru a svoje špecifické pH, ktoré sa častým umývaním môže narušiť. Prípravky pre intímnu hygienu používajte iba raz denne a citlivejší ľudia by radšej mali používať prípravky na prírodnej báze. Niektoré komerčné prípravky totiž môžu sliznicu pri častejšom používaní vysušovať.
Začať včas
Naozaj dôležitou vecou je začať včas s intímnou hygienou u detí. Už bábätkám sa musia intímne časti čistiť mokrou žinkou niekoľkokrát denne, je ale nutné potom dohliadnuť na deti, keď sa začnú umývať sami. Naučiť ich umývanie intímnych miest správnym spôsobom a správnymi prostriedkami je to veľmi dôležité pre udržanie si zdravia po zvyšok života, alebo čo sa v mladosti naučíš... Nedostatočná hygiena u dievčat môže mať za následok zlepenie slizníc pošvy, ktoré môže viesť k tzv. synechiae vulvae , čo sú zrasty slizníc pošvy.
Čistota nielen vagíny a penisu
Keď sa budete starať o svoju itnimnu hygienu, určite nezabudnite ani na konečník a hrádzu. Z týchto miest sa môžu šíriť baktérie, ktoré vyvolávajú infekcie. Za najlepšiu voľbu sa považuje omývanie vlažnou vodou. Veľmi dôležité tiež je, aby ste mali aj čisté a umyté ruky pred kontaktom s genitáliami.
Čo je správne a čo naopak?
Každý by sa mal sprchovať najmenej raz denne (len jedno sprchovanie so sprchovacím gélom) a určite pri tom nezabudnúť na intímne miesta. Je lepšie sa sprchovať než si napúšťať vaňu. Nezabudnite si každý deň meniť spodnú bielizeň. Ženy by si mali kupovať radšej nohavičky tradičného strihu a najlepšie prateľné na 60 °C. Tangá nie sú vhodné, zanášajú do pošvy baktérie z ritného otvoru a dráždia sliznice. Oblečenie voľte voľnejšie - žiadne upnuté a nepriedušné nohavičky, nohavice, slipy. Spodná bielizeň by mala byť zo 100% bavlny. Baktériám sa najlepšie vedie v teplom a mokrom prostredí - také zaparené plavky alebo spodná bielizeň po športe je pre nich raj. Plavky si teda dajte dole čo najskôr po opustení vody a spotenú bielizeň vymeňte a vyperte.
Ďalej by si ženy počas menštruácie mali minimálne trikrát denne meniť hygienické vložky, vylievať menštruačný kalíšok a najdlhšie po 4 hodinách si vymeniť tampón. Zásadné v zamedzeniu infekcie pošvy je tiež správny smer utierania po močení - vždy spredu dozadu (od uretry ku konečníku). Ženy by sa tiež mali vyhnúť tomu, aby si umývali "vnútro" vagíny, tá má svoju ochrannú mikroflóru, ktorá by sa mohla narušiť.
Proti kvasinkovým infekciám
V prípade, že ste hygienu zanedbali, alebo naopak prehnali a baktérie sa vám rozmnožili, okrem lekárom odporúčaných preparátov, skúste upraviť aj svoj životný štýl. Obmedzte príjem cukrov (a to znamená i ovocie) a zvýšte príjem zeleniny. Zaistite telu pravidelný prísun prospešných baktérií z cmaru, jogurtov so živou kultúrou a probiotických nápojov. Vynechajte aj bielu múku a kávu. Do jedálnička pridajte "protiplesňové" potraviny - cibuľa, cesnak, chren, extrakt z grepových jadier, maté. Pite šalviový čaj.
Ochĺpenie a hygiena
Odporcovia a priaznivci holenia riešia nekonečný spor - holiť alebo neholit? Je to ošemetná otázka, každý nech koná podľa svojho vkusu. Faktom ale je, že sa podľa toho musíme o svoje prirodzenie tiež starať. Ak si teda necháme porast, musíme počítať s tým, že sa rýchlejšie zaparí a vytvorí tak živnú pôdu pre baktérie. Priedušnejšie a voľnejšie spodné prádlo je nutnosť. Naopak ak sa holíme, konáme tak opatrne, nedepilujeme voskovými páskami citlivé miesta a v žiadnom prípade pokožku po holení nepotierame voňavkami, prípravky s obsahom alkoholu a dezodoranmi.
O svoje intímne miesta by sme sa mali skrátka starať starostlivo, robíme to pre svoje zdravie a tiež je to v určitých chvíľach života naša akási vizitka pre nášho partnera.
Staráte sa o svoje intímne miesta starostlivo a chceli by ste sa pochváliť? Na erotickej zoznamke si môžete pridať aj svoju erotickú fotku!
[Lil]